پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

آیا نتایج استقلال و پرسپولیس در خارج از زمین تعیین می‌شود؟/ «پارانوئید» مزمن یا واقع گرایی! ورزش

آیا نتایج استقلال و پرسپولیس در خارج از زمین تعیین می‌شود؟/ «پارانوئید» مزمن یا واقع گرایی!

  بزرگنمايي:

آریا جوان-پس از شکست‌های پرسپولیس و استقلال در لیگ برتر هواداران این 2 تیم با جوسازی در فضای مجازی معتقدند نتایج لیگ برتر فوتبال خارج از زمین بازی و قبل از شروع مسابقه تحت تاثیر عوامل بیرونی تعیین و ثبت می‌شود.

این ادعا در فوتبال ایران بار‌ها مطرح شد و هر بار هم به دلیل قانع کننده‌ای نرسید و در حد یک شوخی باقی ماند، اما به کل اپیدیمی خارج از قوانین مطلق پزشکی به صورت غیر ژنتیک در حال گسترش است.

مبتلایان به پارانویای مزمن در بیشتر مواقع اطرافیان خود را در حال خیانت و توطئه ارزیابی می‌کنند و خشم و توهم در وجود آن‌ها رسوخ پیدا می‌کند و اگر چه در بسیاری از موارد علامات مشابه‌ای با مبتلایان به اسکیزوفرنی دارند، اما کاملا می‌شود این دسته از بیماران را نسبت به دیگر بیماری‌های مشابه جدا کرد.

توهم‌های دیداری و شنیداری و کژانگاری از علامت‌های این بیماری محسوب می‌شود که با کمی درایت می‌شود آن را طبق اصول مربوط به این بیماری درمان کرد.

فوتبال این روز‌ها شاهد نوعی اپیدمی در پارانویا (پارانوئید) است که روز به روز هم در فضای مجازی تشدید می‌شود و هنوز برای آن درمانی در نظر گرفته نشده است.

از دیروز به عقب بر می‌گردیم:

"باور کنید دیدار استقلال و تراکتور سازی تبریز نتیجه اش از قبل مشخص بود و وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال، دولت. نمی‌خواستند استقلال پیروز شود که دل تبریزی‌ها را بدست بیاورند. دیدید چقدر راحت در فلان صحنه وقتی گل تراکتور زده شد چشمان فلان مسئول برق می‌زد؟
قشنگ معلوم بود داور از قبل نتیجه را می‌دانست و اصلا تعجب نکرد از باخت استقلال! "

این‌ها بخشی از گفتمان کوچه و خیابان در بازی استقلال و تراکتور سازی بود.

کمی عقب‌تر دیدار پرسپولیس و فولاد خوزستان:

" از قبل برای باخت پرسپولیس نقشه کشیده بودند و رفتند فیوز برق را قطع کردند. خودشان هم شایع مطرح کردند تا پرسپولیسی‌ها را بترسانند. به عوامل گفته بودند باید پرسپولیس ببازد وگرنه...

سیاسیون پشت این قضیه هستند و ... "

مطالب فوق گوشه‌ای کوتاه از پیام‌های خیابانی و فضای غیر رسمی مجازی است که دست به دست می‌شود. چند نمونه دیگر از این پیام‌ها که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود را در زیر می‌توانید مشاهده کنید.

 

  

زمانی که دربی‌های پایتخت یک - یک یا صفر - صفر مساوی شد، هواداران 2 تیم اذعان داشتند که نتیجه بازی در خارج از مستطیل سبز رقم خورده است تا اتفاقی میان هواداران و ... رخ ندهد. پس از پایان هر بازی استقلال و پرسپولیس هواداران شاکی بودند که نتیجه این بازی خسته کننده در خارج از زمین رقم خورده است.

در دربی 66 استقلال با نتیجه یک بر صفر از حریف سنتی اش پیش بود، اما ناگهان در دقیقه 90 +2 علی علیزاده در حرکتی عجیب در محوطه جریمه با دست به توپ ضربه زد تا داور پنالتی بگیرد و بازی یک - یک شود. پس از پایان بازی رسانه‌های ورزشی و هواداران استقلال او را مامور به تساوی کشیدن دربی اعلام کردند، هر چند او در این باره می‌گوید: مگر می‌شود که از عمد پنالتی کنم که بازی مساوی شود؟ باید نان حلال به دست می‌آوردم. واقعا آن صحنه که دستم بالا رفت و پنالتی اعلام شد یک صحنه ناخودآگاه بود و با نیت این کار را نکردم.

او افزود: شما پلی‌استیشن هم که بازی کنید، هر کاری کنید نمی‌توانید بازی را یک - یک دربیاورید. اصلا فوتبال این حرف‌ها را ندارد. این را قبول دارم که به خاطر حساسیت دربی تیم‌ها احتیاط می‌کنند، اما این که نتیجه از قبل معلوم شود، اصلا صحیح نیست. ".

اما باخت یک تیم برای هوادارانش آن قدر سخت است که برای هر گل خوردن دنبال دلیل موجهی می‌گردند و تکرار این اتفاق به توهم زایی منجر می‌شود و این بیماری از ورزش و نتایج به داخل خانه جامعه پیوند می‌خورد.

امروز در ورزش کشور مسئولان بهترین راه درمان را بی توجهی می‌دانند و معتقدند نباید سعی کنیم رفتار آن‌ها را تغییر دهیم، چون غیر ممکن است اتفاقا این مورد با راه‌های درمان این بیماری همخوانی دارد و دیده شده است که بدون توجه به این اوهام برخی مسئولان خواستند با حرکاتی به هواداران نزدیک شوند تا بدون تشدید این توهمات اعتماد آن‌ها را جلب کنند و این موضوع هم با علم پزشکی و راه‌های درمان این بیماری منافات ندارد.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که بیمار پارانویایی امکان افراطی گری و خشونت گرایی دارد، پس باید سریعتر به دنبال درمان او بود و تنها راه در این مواقع این است که در مقابل برخی رفتار‌های ناپسند بیمار محدودیت‌هایی را برایش قائل شد، کاری که در فوتبال ما انجام نمی‌شود.

اگر در فضای مجازی هجمه غیر واقعی از سوی هواداران یک تیم به بخش یا شخصی وارد می‌شود سکوت جایز نیست چرا که این بیماری را تشدید می‌کند و کمکی به درمان آن نخواهد کرد.

بازیکن یک تیم موقعیت خود را گل نمی‌کند، دفاع اشتباه می‌کند، سرمربی تعویض درستی انجام نمی‌دهد و دست آخر همه متهم می‌شوند به غیر از مقصر اصلی! و توهم دخالت غیر ورزشی‌ها که نقش اصلی را در این تئاتر خیالی بازی می‌کنند.

گفتگویی با کارشناسان و پیشکسوتان فوتبال کشورمان داشتیم و از آن‌ها در مورد اینکه آیا نتایج دیدار‌های فوتبال در لیگ کشورمان بسته به شرایط میزبانی و ملاحضات غیر ورزشی از قبل تعیین می‌شود یا خیر سوال کردیم که در ادامه نظرات این کارشناسان را می‌خوانید.

تعیین نتیجه یک بازی پیش از آغاز دیدار، نه صحیح است و نه منطقی

حمید درخشان کارشناس فوتبال کشورمان گفت: اصلا اینگونه نیست که نتیجه یک دیدار از قبل تعیین شده باشد. این حرف نه منطقی است و نه صحیح و ما چنین چیزی در فوتبالمان نداریم. همیشه در کنار تیم‌های بزرگ حواشی وجود دارد که باعث می‌شد اتفاقاتی مشابه بازی پرسپولیس و فولاد رخ دهد. همین حواشی باعث می‌شود تیم‌های بزرگ بعضی اوقات نتایج ضعیفی کسب کنند. اما هیچ وقت نتیجه بازی‌ها از پیش تعیین شده نبوده و نخواهد بود.

او در مورد ضرر‌هایی که این فکر به فوتبال ما وارد خواهد کرد گفت: نباید چنین موضوعی را به ذهن راه دهیم، چون اصلا صحیح نیست و فوتبال را از بین می‌برد. همه‌ی تیم‌ها تلاش می‌کنند شرایط را برای خودشان مهیا کنند و تیم حریف را تحت فشار بگذارند تا بتوانند پیروز باشند و این طبیعت فوتبال است. اینکه بگوییم به خاطر مسائل حاشیه‌ای نتیجه‌ها از قبل مشخص شده هستند حرف درستی نیست.

تاثیر مسائل غیر ورزشی روی نتیجه یک بازی فوتبال اصلا قابل قبول نیست

امیر حاج رضایی کارشناس فوتبال کشورمان در مورد اینکه آیا مسائل غیر فوتبالی روی نتایج بازی‌های لیگ تاثیر گذار است یا خیر گفت: من به عنوان یک تماشاگر مسابقات لیگ را دنبال می‌کنم و با هیچ یک از باشگاه‌های حاضر در لیگ برتر رابطه ندارم و در این مورد به عنوان یک تماشاگر می‌توانم پاسخ دهم. به هیچ عنوان برای من قابل قبول نیست که مسائل غیر فوتبالی روی نتیجه یک بازی تاثیر گذار باشد و معتقد هستم این موضوع در فوتبال ما وجود ندارد و اینگونه نیست که نتیجه یک بازی پیش از آغاز آن مشخص شده باشد.

او ادامه داد: من به عنوان یک بیننده از بیرون در مورد این موضوع نظر دادم و اگر این سوال را از شخصی که در بطن وقایع حضور دارد بپرسید قطعا پاسخ دقیق تری خواهد داد.

دیده شده از شرایط میزبانی به شکل غیر اخلاقی استفاده شده است

علی لطیفی بازیکن سابق تیم ملی فوتبال کشورمان در مورد استفاده غیر ورزشی از شرایط میزبانی در فوتبال کشورمان گفت: در تمام دنیا تیم‌های فوتبال از شرایط میزبانی به سود خود استفاده می‌کنند، اما در کشور ما دیده شده است که باشگاه‌های مختلف از شرایط میزبانی به شکل غیر اخلاقی و غیر ورزشی استفاده کرده اند. چنین چیزی در شان فوتبال ما نیست و از گفتن این حرف متاسف هستم.

او در مورد اینکه آیا نتایج از پیش مشخص می‌شود یا خیر گفت: به هیچ عنوان اینگونه نیست که بگوییم نتیجه پیش از آغاز بازی مشخص شده است، اما میزبان‌ها شرایط را به شکلی پیش می‌برند که معمولا میهمان‌ها مظلوم واقع می‌شوند. تا به حال ندیدم از قبل نتیجه‌ی بازی را مشخص کنند و فکر نمی‌کنم اصلا شدنی باشد، اما در فوتبال کشورمان دیده شده است که داوری‌ها به سمت تیم خاصی گرایش داشته است. به عنوان مثال شب بازی تیم میهمان داور را نمک گیر می‌کند، نه اینکه بخواهند چیزی به او بدهند، اما شرایط خاصی را برای داور فراهم می‌کنند. می‌توان گفت این یکی از بخش‌های استفاده غیر ورزشی از شرایط میزبانی است، اما تمام این اتفاقات مربوط به خانواده فوتبال است و ارتباطی به بحث‌های فرا ورزشی ندارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وزیر ورزش : فرموده های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم و حرکت در مسیر تحقق شعار رونق تولید ، برنامه مهم و محوری ورزش و جوانان کشور در سال جدید خواهد بود

سال 98 در مسیر تحقق فرموده های رهبری در بیانیه گام دوم و شعار رونق تولید گام بر می داریم

اعلام آمادگی مرکز مقاومت بسیج وزارت ورزش برای کمک رسانی به سیل زدگان

از قایق‌رانی جوانان برای نجات سیل‌زدگان تا اسکان در خانه‌های جوان

تندگویان: در دولت تدبیر و امید وام ازدواج 10 برابر شد/ به دنبال ملی کردن مجمع خیرین ازدواج هستیم/در بخش پرسنلی حوزه جوانان به شدت فقیر هستیم

30مسافر نوروزی در مجموعه شهید مهدیزاده نیر اسکان یافتند

محدث: امکان اسکان سیل زدگان در خانه های جوانان فراهم شد/ کمک رسانی بیش از 300 سمن جوانان به سیل زدگان

30 غواص از گیلان عازم مناطق سیل زده شدند

ستاد جمع آوری کمک های مردمی ورزش و جوانان گلستان تشکیل شد

اداره کل ورزش و جوانان هرمزگان در اختیار ستاد مدیریت بحران استان قرار دارد

آمادگی سالن‌های ورزشی برای اسکان اضطراری مسافران در استان اردبیل

جامعه ورزشی استان اردبیل جهت کمک به سیل زدگان اعلام آمادگی کردند

ورود جمعی از ورزشکاران و جوانان لرستانی برای کمک به سیل زدگان

اعلام آمادگی جامعه ورزش و جوانان استان مرکزی برای کمک به سیل زدگان کشور

تمامی اماکن ورزشی در اختیار ستاد مدیریت بحران قرار گرفته است/آماده باش هیئت های ورزشی

آمادگی جامعه ورزش و جوانان استان قزوین در صورت بروز حوادث غیرمترقبه

علایی مقدم: یکهزار زائر راهیان نور در راه مانده در اماکن ورزش آوج اسکان اضطراری شدند

امداد رسانی به آسیب دیدگان از طریق هیات های استانی با تمام ظرفیت و توان ممکن انجام خواهد شد

رضا حجتی: روند تجهیز خانه های ورزش روستایی شتاب خواهد گرفت

آمادگی ادارات ورزش و جوانان سراسر استان برای مقابله با مشکلات ناشی از سیل احتمالی

97 ، سال پرباری برای ورزش و جوانان البرز بود / ثبت رکورد بی نظیر در تاریخ مدال آوری ورزش البرز / تحقق رشد کمی مورد نظر سازمانهای مردم نهاد در البرز

آمادگی ادارات و اماکن ورزشی چهارمحال و بختیاری در صورت وقوع سیلاب

200 سالن ورزشی برای اسکان مسافران و حادثه دیده گان از سیل در استان اماده شده اند / 35 سازمان مردم نهاد در کنار هیاتهای ورزشی در کنار نیروهای امدادی و ستاد بحران به یاری مردم شتافتند

کاپیتان تیم ملی و ملی پوشان چهارمحالی قایقرانی کشور به یاری سیل زدگان رفتند

اطلاعیه سازمان بسیج ورزشکاران لرستان در پی وقوع سیل در استان های گلستان و مازندران

فراخوان معاونت فرهنگی وزارت ورزش و جوانان و سازمان بسیج ورزش کاران کشور

افشین حیدری: پیش بینی لازم برای سیلابی شدن استان خوزستان صورت گرفته است /سالن های ورزشی برای سیل اماده شده است

حسین زادگان : جامعه ورزش و جوانان مازندران در حادثه سیل ، آتش به اختیار عمل کردند

سالن های ورزشی استان بوشهر در اختیار مدیریت بحران است

اعضای تیم ملی کشتی آزاد امید قهرمانی خود را به مردم گلستان تقدیم کردند

قایق های رفتینگ در میان هموطنان آق قلا

مدیر کل ورزش و جوانان استان فارس خبر داد؛ آمادگی ادارات ورزش و جوانان سراسر استان فارس برای مقابله با مشکلات ناشی از سیل احتمالی

سال 97 اتفاقات خوبی برای ورزش استان یزد رقم خورد/ حرکت و برنامه ریزی بر مبنای بیانیه گام دوم انقلاب

تندگویان: همه نهاد ها باید در اجرای قوانین و مقررات، به جوانان تسهیلات ارائه کنند/متعهد شدیم به چهل هزار سرباز آموزش دهیم

آمادگی فدراسیون های ورزشی کشور برای ارسال کمک های خود به هموطنان آسیب دیده از سیل اخیر / کمک ها را به حساب سازمان هلال احمر واریز می کنیم

کمک‌های فدراسیون سوارکاری به مردم سیل‌زده گلستان

در غم هموطنان آسیب دیده سیل اخیر شریک هستیم / تیم ایران امروز با بازوبند های مشکی مقابل یمن قرار می گیرد

سالن ورزشی روستای محمد آباد گرگان میزبان 1500نفر ازسیل زدگان شد

تمام اماکن ورزشی گلستان و مازندران در اختیار سیل زلزدگان قرار گرفت

همکاری و دوستی وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک بی سابقه است/المپیاد نخبگان در اینده منجر به توقف بازیکن سالاری می شود

5هزار و 200 متر مربع به سرانه فضای ورزشی استان اضافه شد/ ارتقا جایگاه ورزش همگانی و قهرمانی در سال جاری

تیم ایران با کسب 4 مدال طلا، 3 نقره و 2 برنز قهرمان شد

زنان 35 درصد اعضای سمن های جوانان را تشکیل می دهند/57 درصد سمن های جوانان در حوزه اجتماعی فعالیت می کنند

مدیر کل ورزش و جوانان فارس : حوزه ورزش وجوانان در حمایت از تولید ملی پیش رو هستند

سال ٩٧ سال پرتنش به لحاظ مالی بود اما با موفقیت سپری شد / حضور خانواده ها در استادیوم آزادی اتفاقی جذاب و مهم بود

پیام تبریک دکتر سلطانی فر به مناسبت آغاز سال 1398 خورشیدی

کلید حل مشکلات اقتصادی توسعه تولید ملی است

سال جدید، سال تولید، تلاش و اشتغال برای جوانان عزیز است/ اصل را فرع و فرع را اصل کردن، اشتباه راهبردی است/ مردم را از لحاظ خدمات دولتی، در رفاه بیشتری قرار خواهیم داد/ اساس نابسامانی‌ها و مشکلات، از سوی بدخواهان و از بیرون مرزها است/ همه باید در برابر مشک

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره پرسپولیس منصوب شدند

وزیر ورزش و جوانان : سال آینده فرایند واگذاری استقلال و پرسپولیس توسط سازمان خصوصی سازی قطعی است / از هیات مدیره جدید پرسپولیس انتظار ادامه شفافیت مالی و مالیاتی ، شکل گیری ارکان و ساختار یک باشگاه ، توسعه منابع درآمدی و توجه بیشتر و بهتر به هواداران و