پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

دلواپسي" تا برزيل پيش رفته است؟ نگاه سياسي

دلواپسي" تا برزيل پيش رفته است؟

  بزرگنمايي:

قرار است يکي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به همراه تيم ملي فوتبال ايران راهي برزيل شود. محمدعلي پورمختار، رئيس کميسيون اصل نود مجلس درباره سفر حميد رسايي به برزيل گفته است: "آقاي رسايي به عنوان رئيس کميته مبارزه با مفاسد و همچنين مسئول پرونده فساد در فوتبال توسط کميسيون اصل 90 و مجلس به برزيل سفر مي‌کند؛ در بررسي‌هاي کميسيون، مجموعه گزارشاتي مربوط به جام جهاني نيز داشتيم که به همين سان تصميم گرفته شد آقاي رسايي براي بررسي مسائل به برزيل اعزام شوند. قرار است آقاي رسايي با سفر به برزيل از نزديک بر مباحث مرتبط با فوتبال ايران در جام جهاني نظارت کند و موضوعات موردنظر را مورد بررسي قرار دهد. آقاي رسايي تمايلي براي اين سفر نداشت و به اصرار من و کميسيون حاضر به انجام سفر مذکور شد."

اين خبر به همان اندازه‌ عجيب و غيرقابل باور است که گفته شود کيفيت لباس‌هاي تيم ملي به مانند برترين تيم‌هاي دنياست؛ عجيب از اين جهت که چرا اين نماينده بايد به برزيل برود؟ اگر براي پاسخ اين سوال به گفته‌هاي پورمختار استناد کنيم، اوضاع عجيب‌تر هم مي‌شود.

به راستي آيا فساد در فوتبال ايران آنقدر زياد است که براي پيگيري آن و پيشگيري از آن، بايد رئيس کميته بررسي فساد فوتبال در مجلس شوراي اسلامي به برزيل برود؟ آيا مجلس تا اين اندازه پيگير بحث فساد در فوتبال است؟ و مهم‌تر اين که چه گزارش‌هايي – آن طور که پورمختار گفته – از جام جهاني به مجلس رسيده است؟

پس از آن که به بهانه وجود فساد کلان در فوتبال، جو سنگيني عليه اين رشته ورزشي در کشور شکل گرفت و همه‌گونه تخريبي درباره فوتبال صورت گرفت، اينک به نظر مي‌رسد که دامنه دلواپسي‌ها به تيم ملي هم رسيده و گويا تصور مي‌کنند که بخشي از فساد فوتبال را بايد در اردوي تيم ملي در برزيل جست‌وجو کنند.

جو تخريب فوتبال و تشکيک در باب پاکي آن، به اندازه کافي چهره پرطرفدارترين رشته ورزشي ايران را در اذهان مردم خراب کرده است و حالا فوتبال ايراني به لطف "دوستان" ديگر نيازي به دشمن ندارد؛ با اين حال، رفتار و گفتاري از اين دست که يک نماينده مجلس شوراي اسلامي بايد به برزيل برود تا دنباله فساد را کشف کند، ديگر از آن دست قصه‌هايي است که در هيچ کتابي يافت نمي‌شود.

امير عابديني که خود سابقه اي بسيار طولاني در مديريت فوتبال در ايران دارد و اتفاقا در بحث فساد فوتبال هم اظهارنظرهاي زيادي داشته، سفر نماينده مجلس به برزيل براي پيگيري فساد فوتبال را يک "بهانه" مي‌داند. او مي گويد: "اين‌ها بهانه است. دوستان همه جا مي‌روند. همراه تمام گروه‌هاي اجرايي و سياسي که به خارج از کشور مي‌روند، برخي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي هم تشريف مي‌برند؛ اين کار قانونمند هم نيست، بلکه سليقه‌اي است! خدا کند که آقايان مقداري درست‌تر با فوتبال و ورزش برخورد کنند."

او همچنين در پاسخ به اين سوال که اساسا اعزام يک نماينده مجلس به برزيل کار مناسبي است يا خير مي گويد: "اصلا معنا و مفهوم ندارد که وقتي تيم ملي يک کشور که به سفر جهاني مي‌رود تا در يک آوردگاه بين‌المللي شرکت کند، يک نماينده براي جلوگيري از فساد به آنجا برود! فکر نمي‌کنم که کار شايسته‌اي باشد. آقايان اگر مي‌خواهند مي‌توانند مهمان فوتبال باشند و تشريف بياورند، اما نه به صورت اين مطلب که "مي‌رويم تا از فساد جلوگيري کنيم! مساله اين است که آن که مسئول پيشگيري از فساد است، مجلس شوراي اسلامي نيست."

 چندين ماه است که مجلس شوراي اسلامي به بحث فساد در فوتبال ورود کرده و کميسيون اصل نود مجلس هم با تشکيل کميته اي تخصصي به صورت جدي اين امر را در دستور کار قرار داده است. اينک بايد پرسيد که در مدت چندماهه فعاليت اين کميته تخصصي بررسي‌هاي کميته چه خروجي يا ماحصلي داشته که رئيس آن تشخيص داده بايد براي ادامه بررسي‌ها به همراه تيم ملي به برزيل برود؟

عابديني در اين باره هم اظهار مي‌کند: "نمي‌دانم مجلس شوراي اسلامي به بازرسي کل کشور گزارش داده است يا نه، اما اين که مستقيما کاري کرده باشد، نديده‌ايم. خو‌شبختا‌نه فوتبال فضاي درون‌زايي دارد که خودش را اصلاح مي‌کند. آقايان اگر خيلي هوشمند بودند، امسال مي‌فهميدند که در ليگ‌هاي ما چه مي‌گذرد. نمي‌شود از مجلس شوراي اسلامي انتظار داشت که بر همه پيچ و خم فوتبال نظارت کند. فوتبالي‌ها بايد خودشان، خودشان را اصلاح کنند. ضمن اين که در فصل 92-93 جو سنگيني عليه فوتبال درست شد."

 وي در ادامه درباره جو سنگيني که عليه فوتبال ايجاد شد اشاره و خاطرنشان مي‌کند: "جوي درست کردند که فوتبالي‌ها مبالغ بالايي مي‌گيرند، در حالي که براي فوتبال جايگاه ارزشمندي قائل نبودند و باور نداشتند که فوتبال همين است. مثلا اگر تنيس ما بين‌المللي شود کسي مي‌تواند بگويد که يک بازيکن چرا 12 ميليون دلار درآمد دارد؟ سال گذشته درآمد ليگ‌هاي اروپايي هفت ميليون پوند بود که سه ميليون و 100 هزار پوندش متعلق به انگليس بود. اين مبلغ سود ليگ‌هاي اروپايي بود، اما کسي در فوتبال اروپا گفت که چرا بازيکن 100 ميليون يورو مي‌گيرد؟ در اروپا بازيکن توانايي‌اش را با مبلغ خاصي عرضه مي‌کند و باشگاه‌ها او را مي‌خرند. بازيکن حقوق مي‌گيرد و از حقوق شهروندي برخوردار مي‌شود و در عوض، مالياتش را هم مي‌پردازد. ما مي‌گوييم بازيکن پول زياد نگيرد و اين طور مي‌شود که نخبه‌هاي ما به کشورهاي حاشيه خليج فارس سرازير و نابود مي‌شوند."

 عابديني در ادامه به نکته خاصي اشاره مي‌کند: "درباره سفر آقايان به برزيل هم مساله اين است که ايراداتي وجود دارد. اگر کار اصلاح فضاي فوتبال به ديگراني سپرده شود که با فضاي فوتبال آشنايي ندارند اين تصور پيش مي‌آيد که با غرض وارد کار شده‌اند!"

 سخن پاياني اين که آيا اين افراد "دلواپس" فوتبال ايراني شده‌اند؟ عابديني پاسخ مي‌دهد: "اين‌ها دلواپس چه نيستند؟ متاسفانه برخي هنوز باورشان نمي‌شود که در قرن بيست و يکم و هزاره سوم زندگي مي‌کنند. باور ندارند که نمي‌شود جلوي ابزار زندگي امروز را گرفت، همان طور که نشد جلوي راديو و تلويزيون و ويدئو را گرفت. ما در جنگ الکترونيک از دنيا عقب نمانده‌ايم و مي‌جنگيم اما قرار نيست که مردم را از ابزار روز محروم کنيم."
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجازه ندادیم نیروهای جوان و انقلابی در مدیریت ها حضور پیدا کنند/ برخی مدیران به میزها چسبیده اند

تصور همراهی اروپایی‌ها با ایران اشتباه است

واقعا در کره‌ شمالی چه می‌گذرد؟

75 درصد تریاک کل جهان در ایران کشف می شود

ظریف: ایران از گفتگو با آمریکا استقبال می‌کند اگر ترامپ تغییر رویه دهد

تجهیز آمریکا برای جنگ!

روحانی: باید آمریکا را به زانو در آوریم

انتقاد شدید اوباما از ترامپ و جمهوری‌خواهان

نزدیک‌شدن قایق‌های تندرو ایران به ناو آمریکایی در خلیج فارس

خبر رییس بانک مرکزی در آستانه ١٣ آبان: بازگشایی کانال ارزی میان ایران و اروپا

یک زائر ایرانی در عراق به ضرب گلوله پلیس کشته شد

فیلترینگ پیامرسان‌های خارجی نتیجه‌ای ندارد

ماجرای نفوذ چینی‌ها به مراکز داده شرکت‌های بزرگ آمریکایی با استفاده از میکروچیپ چیست

افت فروش محصولات رباتیکی چین در پی منازعات تجاری با آمریکا

یک پیش‌بینی مهم؛ ترامپ در انتخابات 2020 شرکت نمی‌کند

روحانی: این دوران دشوار سپری خواهد شد

وحشت بازارهای نفت از یک تحریم متفاوت

عربستان در مخمصه؛ آیا سلاح شگفت‌انگیز عربستان نجات‌بخش خواهد بود؟

بیش از 150 پیام تهدید به قتل برای یک نماینده!

مشاور کاخ‌سفید: هشدار ترامپ به مجازات عربستان جدی است

ضرب‌الاجل ترکیه به عربستان درباره پرونده جمال خاشقجی؛ تفتیش کنسولگری یا اخراج دیپلمات‌ها

پاسخ ریاض به ترامپ: هرگونه تهدیدی علیه عربستان با اقدامات بزرگتر ما روبه‌رو می‌شود

افزایش تنش‌های دولت ترامپ و اروپا بر سر ایران

دستگیری دبیر انجمن واردکنندگان خودرو

در دادگاه «سلطان سکه» چه گذشت؟

آخرین خبرها از اوضاع بصره

روحانی: آمریکا هر روز برای مذاکره با ایران پیغام می‌فرستد

حمله موشکی به مقر حزب دموکرات کردستان عراق

شکایت ایران از آمریکا به دادگاه لاهه به کجا رسید؟

احتمال توزیع سراسری کوپن برای تامین کالای اساسی

افشاگری جان کری از پشت پرده حق غنی‌سازی ایران

انتقاد «مطهری» از قطعنامه پنجمین اجلاس خبرگان

رهبر انقلاب: راه‌ علاج مشکلات کشور، خالی‌ کردن پشت دولت، دعوا و ایجاد تشکیلات‌ موازی با دولت نیست

ارز مسافرتی گران می‌شود

اپل هشدار داد: افزایش قیمت‌ها؛ پیامد مستقیم جنگ تعرفه‌ای چین و آمریکا

تا تعیین تکلیف گران فروشی، انبار 19 شرکت‌ متخلف واردکننده موبایل پلمب می‌ماند

منتظر کاهش قیمت ها نباشید؛ گوشی ارزان نمی شود

قیمت آیفون 10 از مرز 14 میلیون تومان گذشت؛ موج گرانی تازه‌ای در راه است

ساخت مستند آمریکایی درباره نفوذ چند دهه‌ای پوتین بر ترامپ

دسترسی هکرهای دولتی روس به اتاق کنترل تأسیسات برق آمریکا

جلسه بررسی کارشناسی و آسیب شناسی تسهیل ازدواج جوانان

تشکیل گروه امنیت سایبری مشترک؛ پیشنهاد پوتین به ترامپ

مدیرمسئول روزنامه شرق: صداوسیما با پخش دفاعیات علیخانی به ضرر خود عمل کرد

تندگویان : مهاجرت یعنی ناامیدی جوانان از خدمت به کشور / نمی گویم ناامیدی را در چهره جوانان نمی بینم

وعده رئیس سازمان صنعت برای بازگرداندن مابه‌التفاوت قیمت گوشی به خریداران

کاهش 26درصدی فروش پژو سیتروئن در خاورمیانه، پس از تحریم ایران

آذری جهرمی: گوشی‌های احتکار شده به بازار تزریق می‌شوند

واکنش امیر مهدی ژوله به دستگیری مائده هژبری/ چرا دزدها نمی‌رقصند؟

دیدگاه متضاد وزرا در مورد انتشار اسامی دریافت‌کنندگان دلار 4200 تومانی

تولد 25 سالگی فرمت عکس جی‌پی‌ای‌جی / جی‌پگ ایکس می‌آید؟