پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

محمدرضا داورزنی و مروری بر آنچه در فوتبال ملی ایران گذشت؛

در مورد التهاباتی که کی روش ایجاد کرد با هدف منافع ملی خویشتن داری کردیم / در قبال فوتبال ایران فقط حمایت و پشتیبانی کردیم / سرمربیان تیم های ملی حق ندارند درباره مسائلی که به آنها مربط نیست اظهار نظر کنند ورزش

در مورد التهاباتی که کی روش ایجاد کرد با هدف منافع ملی خویشتن داری کردیم / در قبال  فوتبال   ایران  فقط حمایت و پشتیبانی کردیم / سرمربیان تیم های ملی حق ندارند درباره مسائلی که به آنها مربط نیست اظهار نظر کنند

  بزرگنمايي:

آریا جوان - معاون توسعه وزارت ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان معتقد است که فوتبال ملی ایران سال 97 را به خوبی سپری کرده است اما برای نتایج بهتر در جام ملت های آسیا و جام جهانی آینده نییاز است که با رفع مشکلات شرایط بهتری را با توجه به ظرفیت های فوتبال ایران بوجود آورد .دکتر داورزنی در خصوص مصاحبه های پرتنش کی روش در کوران جام ملتهای اسیا و سکوت وزارت ورزش و جوانان هم تاکید کرد: این سکوت با هدف حفظ منافع ملی و دوری از التهاب در جامعه و حفظ نشاط مردم صورت گرفت و در مقابل سرمربی سابق خویشتن داری کردیم .


به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان ،دکتر محمدرضا داورزنی در گفتگوی نوروزی با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان در قبال مسایل مختلف تیم ملی فوتبال ایران به سوالات پاسخ داد .
مشروح این صحبت ها در زیر آمده است؛
کوچکترین دخالتی در برنامه های فدراسیون فوتبال نداشتیم به جز حمایت و همراهی با برنامه ها
یکی از اتفاقات خوبی که در ورزش کشور افتاد ،این بود که کوچکترین دخالتی در برنامه های فدراسیون فوتبال نداشتیم و هرآنچه رخ داد جز همراهی و حمایت نبود .
بعضی از موارد که در قبال مسائل فوتبال به ان دامن زده شد که بطور مثال وزارت ورزش و جوانان با فلان مربی زاویه دارد یا با فلان برنامه زاویه دارد،ناشی از جهل بود یا تلاش برای این قصه که فرار روبه جلویی اتفاق بیافتد تا اگر نتیجه شکستی رخ داد بهانه ای از قبل پیش بینی شود . اما وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک کلیه این بهانه ها را از بین بردند.
واقعیت آن است که موضوعی نبود که فدراسیون فوتبال برنامه ریزی کرده باشد و ما مخالفت کنیم و یا اینکه وزارتخانه بخواهد برنامه ای را تحمیل کند که بطور مثال این مربی بالشد و آن یکی نباشد. نقش وزارت ورزش و جوانان یک نقش کاملا حمایتی بود و و آنچه مسلم است وزارت ورزش و جوانان خیلی وقتها حرفها را به جان خرید تا التهابی در ورزش کشور ایجحاد نشود .
وزارت ورزش و جوانان در مقابل موضوعات مختلفی که در فضای مجازی بوجود آمد تدبیر کرد که منجر به التهاب در جامعه ورزش نشود و به نوعی موجب رنجش مردم نشود و هدف ما لذت بخشی به مردم و ایجاد نشاط در جامعه است
فوتبال ملی ایران در سال 97 عملکرد خوبی داشت
وقتی برنامه رای دنبال می کنید که نشاط و امید مردم در آن هست ،طبیعی است که نباید در مسیر حرکتش کسی سنگ اندازی کند و التهاب بوجود آورد یا حرفی بزند که در نهایت منجر به این شود که نتوانیم از ظرفیت ها به طور کامل استفاده کنیم .
طبیعی است وقتی مسئولیتی به یک سرمربی می دهید انتظار استفاده درست از ان دارید که بتواند اهدافی که از قبل ترسیم شده را بتواند محقق سازد .
در هرصورت قصد نداریم درباره عملکرد آقای کی روش بحث فنی کنیم اما از همه دوستانمان در فدراسیون فوتبال و بازیکنان ارزشمندی که سنگ تمام گذاشتند و موفقیت های خوبی بدست آوردند و کادرفنی تشکر می کنیم .
وزارت ورزش و جوانان هم تلاش زیادی انجام داد که فضای آرامی را برای تیم ملی مهیا کند و مشکل بازی تدارکاتی نداشته باشند تا به جام جهانی راه یافته دو در آنجا هم نتایج خوبی بگیرند که در این زمینه از حمایت های مقام معظم رهبری هم تشکر می کنیم که سابقه نداشته در هنگام شکست پیام بدهد و این اقدامی بود که به ما نشان می دهد فقط کسب نتیجه و برد مهم نیست و وقتی مردم می بینند که ورزش کاران تمام تلاش خود را انجام می دهند و یک بازی خوب را به نمایش می گذارندارزشمند است .
تیم ملی فوتبال آنچه در توان داشت انجام داد و اینکه ما انتظار داشته باشیم در جام ملت ها ی اسیا به فینال راه پیدا کنیم انتظاری بود که به واسطه عملکرد خوب تیم ملی فوتبال بوجود امده بود . از طرفی ما در جام ملت های آسیا 6 بازی انجام دادیم و 5 بازی را با برد سپری کردیم و طبیعتا آن نمایش خوب در جام جهانی انتظارات را از تیم ملی بالا برده بود که بتوانیم از سد ژاپن هم بگذریم و به فینال راه پیدا کنیم.
ظرفیت فوتبال ایران بیشتر از شرایط فعلی است
به هر حال بعد از باخت به ژاپن اینکه شروع کنیم که ژاپن خیلی بابرنامه تر از ما کار کرده است ،آنچه مسلم است ما انتظار را نمی خواهیم از کس دیگری داشته باشیم ما از خودمان انتظار داریم و طبیعی است که این مسابقات هر چهار سال یکبار برگزار می شود و این تدبیر را برای درخشش در دوره آینده باید از حالا انجام دهیم بطوریکه برنامه خوبی تدوین شود و بازی های تدارکاتی مناسب تنظیم و همه موارد دیگر از جمله بازیکنانی که به اردو دعوت می شوند و تعیین کادر فنی بر مدار برنامه استراتژی
ک قرار داشته باشد .
اینکه فدراسیون فوتبال ما برنامه داشته و سال خوبی را پشت سرگذاشته و به تعبیری 5 ستاره هم بوده بحثی نداریم اما آیا می توانیم بهتر نتیجه بگیریم ؟
آیا تمام ظرفیت فوتبال ما همین است ؟ این بحثی است که کارشناسان روی ان نقطه نظراتی دارند که مورد توجه قرار دهیم .
آنچه مسلم است با توجه به شرایط عمومی کشور و ظرفیت های این رشته در ایران ما می توانیم در جام ملت های اسیا و جام جهانی شرایط بهتری داشته باشیم. بنابراین اگر نقصی وجود دارد باید برطرف کنیم یا اگر در قسمتی از برنامه کاشتی هایی هست باید از بین ببریم و در تنظیم بازی های تدارکاتی هم اگر نیاز هست بهتر عمل کنیم و همه اینها را باید در برنامه اینده مورد توجه قرار دهیم . جام ملتهای اسیا و جام جهانی تمام شد باید به دوره های بعدی چشم داشته باشیم و باید تلاش کنیم نه تنها در فوتبال بلکه در سایر رشته ها هم با تکیه بر برنامه استراتژیک نقاط ضعف خود را برطرف کنیم و از همه ظرفیتهای کشور به گونه ای استفاده کنیم که هم در جام ملتهای آسیا هم در جام جهانی تیم قدرتمندی را روانه مسابقات کنیم .
سرمربی تیم های ملی در خدمت سیستم باشند
در انتخاب سرمربی تیم ملی هم یک اصل کلی وجود دارد که همه باید بپذیریم ،افراد باید در خدمت سیستم باشند و سیستم هم باید برنامه و هدف داشته باشد و اگر قرار باشد افراد تعیین کننده باشند درست نیست چرا که وقتی یک برنامه راهبردی تعیین می کنید این پلان به مدت 4 سال پیش روی ما قرار دارد و همه برنامه ها باید حول محور اهدافی قرار گیرد که از قبل ترسیم شده است و همه باید کمک کنند تا تیم به هدفش برسد .
فرقی نمی کند که رییس فدراسیون،هیات رییسه،کادرفنی،بازیکن و وزارت ورزش و جوانان همچنین کمیته ملی المپیک و یا حتی دولت همه در یک راستا هستیم .
دولت یک سری وظایف دارد که باید انجام دهد و وزارت ورزش و جوانان هم وظیفه فراهم کردن بستر مناسب برای فعالیت فدراسیون را عهده دار است و از آن طرف فدراسیون نیز باید اقدامات خاص خودشرا انجام دهد و بازیکنان و کادر فنی هم وظایفشان در قبال تیم کاملا مشخص است .
انتظارمان از دوستان این است که در همه رشته های ورزش ی هر کدام نقش خودشان را ایفا کنند و دخالت در کار دذیگری انجام ندهند که این دخالت در کار دیگران افت برنامه است و باعث خواهد شد که اهداف محقق نشوند .
این مدل درخصوص تمام فدراسیون ها صدق می کند و نمی توان امروز یک تصمیم گرفت و فردا عوض کرد و وقتی هم یک جوسازی در برابر برنامه بوجود میاید تغیرر برنامه دهیم .
باید قبل از قرارداد وظایف سرمربی تفهیم شود
وقتی فردی را برای تیم ملی به عنوان سرمربی به خدمت می گیریم از ابتدا که می خواهیم قرارداد را تنظیم کنیم بایست تفهیم صورت گیرد که چهارچوب وظایف کجاست؟ و هیچ کس نباید خارج از وظایف عمل کند و آنگاه که قرارداد که می خواهد امضا شود وظایف هم مشخص است و وقتی رییس فدراسیون با یک سرمربی قرارداد بست ،نقش هر کدام تعیین شده است و باید در قرار داد قید شود افراد چه وظایفی دارند و خارج از آن نباید رفتار کنند .
مشکل جدی ما در این حوزه ان است که افراد به خودشان این اجازه را می دهند که خارج از چهارچوب وظایفشان حرکت کنند و حرف بزنند و همه این موارد در برنامه و رسیدن به هدف خلل ایجاد می کند .
یک زمانی پیش می اید که سرمربی نیاز هست صحبت هایی را مطرح کند که باعث تهییج تیم شود و کسی منکر رفتار حرفه ای نیست اما اگر من سرمربی از چهارچوب خارج شوم و وارد حوزه های دیگر شوم که به من مربوط نیست و در قراردادم هم قید نکردم که در خصوص مسائل مختلف کشوری که در ان کار می کنم ؛ حرفی بزنم و وظیفه من مسئولیت فنی تیم فوتبال ،والیبال ،هندبال و .. است در این شرایط ورود به به بحث های دیگر التهاب آور خواهد بود
هیچ سرمربی نباید به خودش اجازه دهد در کشور التهاب ایجاد کند
می بایست در قراردادها موارد مختلف دیده شود. آقای کی روش و مربیانی که در ایران کار کردند و زحمت کشیدند ،منکر زحمات انها نیستیم اما اینکه در مقاطع مختلف و مرتب با انش هایی روبرو شویم و التهاباتی در کشور بوجود اید و همه به خودشان اجازه دهند درباره دیگران قضاوت کنند و حرف بزنند و نسبت به دولت،مردم ،وزارتخانه ،رییس فدراسیون و سایر باشگاه ها ؛اینها یک شرایطی را بوجود می اورد که برای ان رشته و کشور مفید نیست و طبیعی است که مردذم انتظار دارند افراد نقش و وظیفه خودشان را به خوبی ایفا کنند .
عمده اتفاقاتی که در ورزش کشور دچار مشکل می شود این است که افراد خارج از وظیفه خودشان ورود می کنند که این ورود تنش را ایجاد کند و فضای عمومی را ملتهب می کرد و وزارت ورزش و جوانان هم در این مدت خیلی خویشتن داری کرد که این فضا را آرام نگاه دارد و وارد این چالش ها نشود و سعی کند که از برنامه ها ی فدراسیون حمایت کند و آسیبی به اجرای برنامه ها نخوردکه فکر می کنم خیلی موفق عمل کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تاریخ بازی ایران – ژاپن مشخص شد

نام تیم فوتبال پدیده مشهد تغییر کرد

واکنش ترامپ به اعتراض کاپیتان تیم ملی زنان آمریکا به سیاست‌های وی

کیمیا علیزاده: به شرایط ایده‌آل رسیده‌ام

تکلیف میزبانی بازی‌های المپیک زمستانی روشن شد

بازگشت آقای خاص به لیگ‌برتر!

جلسه مهم استقلالی‌ها برگزار شد

حریف عربستانی ذوب‌آهن جریمه شد

داورزنی معاون وزیر ورزش و جوانان:اردبیل از میزبانی والیبال لیگ ملت های جهان نمره قبولی گرفت

قائم مقامی به صدر جدول رده بندی صعود کرد

زمان برگزاری مجمع انتخابات فدراسیون وزنه برداری اعلام شد

دهخدا: امیدوارم در یونیورسیاد مدال‌های خوشرنگی بگیریم

دکتر فضلی :طرح های پژوهشی باید به مطالبه مردمی تبدیل شود /سال گذشته 165 طرح پژوهشی را در سامانه سمات ثبت کرده ایم

دولو : برای حضور المپیاد استعدادهای برتر وررش کشور شرکت کنندگان باید  در سامانه مبین ثبت نام کنند

میزبانی مسابقات بین المللی موجب افزایش نشاط اجتماعی می شود

توضیح اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ورزش به خبرگزاری فارس

استاندار قم: دکتر سلطانی فر توجه ویژه ای به دو حوزه ورزش و جوانان قم دارد

برنامه های گرامی داشت هفته ازدواج اعلام شد/ ارائه مشاوره رایگان در هفته ازدواج

نشست خبری سعید معروف و کولاکوویچ پس از شکست مقابل فرانسه

خبر اشتباه سایت جهانی معروف را دچار سوء‌تفاهم کرد

مربی جدید استقلال از راه رسید امیدواریم مثل شفر نشه!

تکلیف مربی پرسپولیس چی شد؟

برانکو: چند ماه پیش تصمیم گرفتم از پرسپولیس جدا شوم

یحیی به پرسپولیس رفت و برگشت!

راه حلی ساده برای بیماری خطرناک و شایع کبدچرب

استارت تمرینات پرسپولیس از چهارشنبه با کریم باقری

دعوت از توماس باخ برای سفر به ایران

پیشنهادهای اروپایی برای ستاره مدنظر پرسپولیسی‌ها

معضل پاداش در فدراسیون دوومیدانی/ کاری از دست رئیس برنمی‌آید!

احمدزاده با عقد قراردادی به پرسپولیس پیوست

قرارداد صادقی هم با ذوب آهن تمدید شد

دبیرکل فدراسیون بوکس افغانستان ترور شد

وظیفه سخت جانشین برانکو بودن

زمان و مکان اردوی تراکتورسازی مشخص شد

ترابیان: فدراسیون باید بازی‌های بیشتری برای تیم ملی در نظر می گرفت

مشکلات مالی یقه استقلال را می‌گیرد

تاج: الکترونیکی شدن بلیت بازی‌ها یکی از شرایط برگزاری لیگ است

کی‌روش: نه نگران اروگوئه هستم و نه شیلی

ماجرای رفت و برگشت‌های طارمی به پرسپولیس و پاداش‌های میلیونی چه بود؟

استقلال برای پرداخت پول زور دست به دامان وزارت خارجه شد!

دژاگه از تراکتور جدا نمی‎شود

دست‌پخت ایتالیایی برای پایان دادن به 6 سال ناکامی استقلال

واکنش سخنگوی فدراسیون فوتبال به انتشار عکس اتوبوس تیم ملی در جاده قزوین

بابت شکست مقابل فرانسه عذرخواهی می‌کنم

ارزشمندترین بازیکنان لیگ‌های معتبر اروپایی به انتخاب ترانسفرمارکت

گنج زاده و عباسعلی برنز گرفتند/ عسگری از دست یابی به مدال بازماند

سالن 3هزار نفری پارس آباد کلنگ زنی شد

آغاز عملیات اجرایی سالن ورزشی سه‌هزار نفری شهرستان گرمی

پیام وزیر ورزش و جوانان به مناسبت روز ترویج فرهنگ پهلوانی

دکتر سلطانی فر: با افتتاح پروژه های جدید سرانه ورزشی شهرستان پارس آباد بیشتر از میانگین کل کشور شد