پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

زنان چگونه می‌توانند به تبعیض‌ها در سطوح مدیریتی خاتمه دهند فناوري

زنان چگونه می‌توانند به تبعیض‌ها در سطوح مدیریتی خاتمه دهند

  بزرگنمايي:

آریا جوان - تبعیض بین زنان و مردان، هنوز در بسیاری از جوامع، حتی کشورهای توسعه‌یافته، دیده می‌شود. زنان می‌توانند با رویکردهایی مناسب، تاحدودی آن را حل کنند.

تغییر وضعیت زنان در سطوح مختلف جامعه، در سال‌های گذشته مشهود بود و بسیاری از تبعیض‌ها از میان برداشته شد. کمپین Metoo# در شبکه‌های اجتماعی ،‌ تأثیر بالایی در آن روندها داشت و از صنعت رسانه تا کسب‌وکار به‌طور کلی، تغییرات قابل توجهی را ایجاد کرد. البته با تمام پیشرفت‌های دهه‌های گذشته (حدودا یک قرنی که از حق رأی زنان می‌گذرد)، هنوز کارهای زیادی باید انجام شود. درواقع، هنوز حضور زنان در کسب‌وکار، آن‌طور که باید و شاید دیده نمی‌شود. یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که نیاز به تغییر دارد، سطوح مدیریتی یا اصطلاحا C-Suite کسب‌وکارها است. مقاله‌های مرتبط:
غلبه بر ترس، مهم‌ترین عامل موفقیت مدیران زن چرا زنان می‌توانند کارآفرینان موفقی باشندo
در سال 2018، مقاله‌ای از نیویورک تایمز نشان داد که سهم ناچیز زنان از مدیریت شرکت‌های بزرگ، در حال کاهش است (25 درصد کاهش). وقتی در ماه اکتبر سال گذشته‌ی میلادی، ایندار نویی از مدیریت عامل پپسی کنار گذاشته شد، تنها 24 زن به‌عنوان مدیرعامل شرکت‌های عضو Fortune 500 باقی ماندند. البته، سطوح دیگر مدیریتی، آمارهای بهتری برای زنان دارند. 12.6 درصد در مدیریت مالی، 20 درصد در مدیریت اطلاعات و 55 درصد در مدیریت منابع انسانی، آمارهای نسبتا امیدوارکننده‌ای برای زنان محسوب می‌شود. شرکت‌ها چه وظیفه‌‌ای دارند؟
دلیل ظهور آمارهای بالا چیست و شرکت‌ها برای حل تبعیض در سطوح بالای خود، چه کارهایی باید انجام دهند؟ قدم ابتدایی، می‌تواند با نگاهی مناسب به وضعیت کنونی شرکت و سطوح پایین‌تر رخ دهد. تبدیل شدن به یک رهبر عالی، نیازمند دقت بالا و صداقت در تحلیل وضعیت کنونی کسب‌وکار است. به‌علاوه، تدوین ارزش‌ها نیز در همین مرحله‌ی اول مدیریت قرار می‌گیرد.
رهبران بسیاری در دنیای کسب‌وکار تلاش می‌کنند تا تبعیض ایجادشده بین زنان و مردان را در سطوح سازمانی خود از بین ببرند. آن‌ها ارزش‌ها را به‌گونه‌ای تعریف می‌کنند که وابسته به جنسیت کارمندان نباشد. به‌علاوه، آن‌ها در رویدادها و جلسه‌های مدیریتی، سعی می‌کنند تا زنان را نیز درگیر کنند. به‌هرحال، فعالیت‌های چنین رهبرانی، بخش بسیار کوچکی از دنیای کسب‌وکار را شکل می‌دهد و هنوز راه زیادی در پیش داریم. فاکتورهای متعددی وجود دارند که مانع از رسیدن زنان به سطوح بالای مدیریتی می‌شوند. به‌عنوان مثال می‌توان تعصب جنسیتی خودآگاه یا ناخودآگاه، کمبود فرصت‌ها برای زنان و فرهنگ سازمانی خشک را بیان کرد. با وجود آنکه بسیاری از شرکت‌ها ادعای تلاش برای بهبود وضعیت موجود را دارند، نمی‌توان پیشرفت معناداری در جامعه مشاهده کرد. برخی آمارها تصدیق‌کننده‌ی عدم پیشرفت قابل‌توجه هستند: تعداد مدیران حاضر در فهرست شرکت‌های Russel 3000 از 10 درصد در سال 2008 به 18 درصد در سال 2018 رسید که بخش عمده‌ی آن نیز پس از سال 2013 رخ داد. از سال 2012 شرکت‌های حاضر در فهرست Russel 3000، افزایش 70 درصدی در تعداد مدیران عامل‌ زن را تجربه کردند، اما تنها 5 درصد از آن‌ها در سال 2018 مدیرعامل زن داشتند. نزدیک به 46 درصد از زنان حاضر در 5 رتبه‌ی اول شغل‌های مدیریتی، از لحاظ حقوق دریافتی در موقعیت چهارم یا پنجم قرار داشتند. این آمار برای مردان 33 درصد بود. به‌هرحال با وجود تمام شکست‌هایی که در مسیر بهبود وضعیت زنان در سطوح مدیریتی تجربه شده است، هنوز راه‌هایی برای پیشرفت بیشتر وجود دارد. دراین‌میان، نقش زنان بسیار مهم‌تر محسوب می‌شود و تأثیرگذاری عملیاتی آن‌ها نیز بیشتر خواهد بود.
زنان چه وظیفه‌ای دارند؟
قطعا راهکارهای زیادی برای بهبود تفاوت‌های جنسیتی در سطوح مدیریتی وجود دارد. راهکارهایی که از قانون‌گذاران گرفته تا مدیران مرد و زن و حتی کارمندان می‌توانند با اجرای آن‌ها، قدمی مثبت در مسیر بردارند. در ادامه، راهکارهایی را که مختص زنان در سطوح مدیریتی هستند، بررسی می‌کنیم. سرمایه‌گذاری روی پیشرفت شخصی و استقبال از ریسک، قدم‌های اولیه برای بهبود اوضاع هستند
هیچ‌گاه از آموختن دست نکشید
صرف‌نظر از صنعتی که در آن فعالیت می‌کنید و وضعیت و موقعیت شغلی موجود، باید همیشه مشغول یادگیری باشید. طبیعت انسان، ترس از ناشناخته‌ها است، اما تنها شانس عبور از آن، با پیش رفتن و آموختن محقق می‌شود. زنان باید آماده‌ی استقبال از تغییرات و همچنین ریسک کردن باشند. این موارد نیز با یادگیری مداوم به‌راحتی حل خواهد شد. کلی کرامر، یکی از مثال‌های خود مدیران زن در دنیای فناوری است. او اکنون به‌عنوان مدیر مالی سیسکو فعالیت می‌کند اما قبلا در زیرشاخه‌ی سلامت جنرال الکتریکی، مدیر مالی بود. او پیش از جابه‌جایی به سیسکو، روش موفقیت بیشتر را پیش روی خود مشاهده کرد و مسیرش را تغییر داد. کرامر به‌عنوان معاون ارشد مالی به سیسکو رفت و 3 سال بعد، مدیریت مالی را بر عهده گرفت. وی با تغییر مسیر از صنعت سلامت به فناوری، تغییر و ریسک‌پذیری را به‌صورت هم‌زمان تجربه کرد. یادگیری مداوم، افراد را همیشه یک پله جلوتر از دیگران در رقابت قرار می‌دهد. درنتیجه، اگر موضوعی جذاب برای یادگیری مشاهده کردید که حتی در زمینه‌ی کاری شما نبود، از آن فرار نکنید. شاید همان یادگیری، فرصت بعدی مدیریت را در مقابل شما قرار دهد.
فعالیت‌های خود را توسعه دهید
زندگی، مسیرهای متعددی را پیش روی ما قرار می‌دهد. بسیاری از آن‌ها غیرقابل پیش‌بینی و برخی نیز روشن و مشخص هستند. بسیاری از مدیران در مسیر شغلی خود، موقعیت‌های متعدد را تجربه‌ کرده‌اند که به‌معنای تلاش برای توسعه‌ی هرچه بیشتر فعالیت‌ها است. آن نوع از تصمیم‌ها، نشان‌دهنده‌ی تلاش افراد برای آزمایش کردن راه‌های جدید و همچنین، عبور از مناطق امن فکری هستند. همین موارد، می‌تواند به پیشرفت نهایی و رسیدن به موقعیت‌های جدید، کمک شایانی بکند. از مسئولیت‌های دشوار نهراسید
در این بخش نیز باید به ترس طبیعی انسان از ناشناخته‌ها اشاره کنیم. البته، دور شدن از وظایف و مسئولیت‌ها به‌خاطر دشواری آن‌ها، تصمیمی کشنده برای روند کاری زنان خواهد بود. ماری پاترویچ، نمونه‌ای از زنان شجاع در دنیای کسب‌وکار است که در سال 2016 در فهرست تأثیرگذارترین زنان در جهان توسط Crain"s Detroit Business انتخاب شد. او در دورانی سخت، مدیریت مالی کرایسار را در زمان تلاش برای فرار از ورشکستگی بر عهده گرفت و حتی روابط عمومی شرکت به ورشکستگی را نیز مدیریت کرد. همان تصمیم‌ها و شجاعت‌ها، او را به موقعیت کنونی رساند. پاترویچ در سخنرانی‌های خود می‌گوید که زنان، باید بدون توجه به جنسیت، همیشه برای بهترین بودن تلاش کنند. برای تبدیل شدن به مدیر، ابتدا باید شجاع باشید
برای بهترین بودن در دنیای کسب‌وکار، رسیدن به موقعیت‌های مدیریتی، یکی از مسیرها محسوب می‌شود، اما قطعا چالش‌های متعددی را به‌همراه دارد. تحقیقاتی در مؤسسه‌ی مک‌کنزی ثابت کرد که زنان در همان مراحل اولیه‌ی فعالیت شغلی، دربرابر چالش‌های اولیه تسلیم می‌شوند و حتی رقابت را ترک می‌کنند. تحقیقاتی دیگر نشان می‌دهد که زنان در استخدام‌های رده‌پایین، شانس 47 درصدی داشته اما در ادامه‌ی مسیر و رسیدن به مدیریت، 18 درصد شانس کمتر از مردان دارند.
مسئولیت کنونی شرکت‌ها
شرکت‌ها می‌توانند رویکردهای بهینه‌ای را اتخاذ کنند که درنهایت، منجر به بهبود وضعیت زنان در سطوح مدیریتی خواهد شد. برخی از آن رویکردها عبارت‌اند از: آموزش‌های لازم را برای حل بحران تبعیض ناخودآگاه در سطوح مختلف شرکت پیاده کنند. مدیران ارشد را به تنظیم اهداف و تشویق برای انتخاب زنان در پست‌های مدیریتی ترغیب کنند. برنامه‌های مشاوره‌ای و مربی‌گری گوناگون برای آموزش کارمندان، خصوصا زنان در جهت پیشرفت‌های شغلی پیاده‌سازی کنند. روی پیشرفت و ارتقای مدیران فعلی تمرکز کنند تا آن‌ها برای انتخاب‌های آتی و کسب موقعیت‌های مدیریتی آماده شوند. درنهایت باید بدانیم که تنوع جنسی در سطوح سازمانی، تنها بحثی نژادی محسوب نمی‌شود. شرکت‌ها باید در تمامی سطوح از استخدام‌های اولیه تا ارتقای شغلی و پیشرفت افراد، تنوع را در نظر داشته باشند تا نیروی کاری انعطاف‌پذیر در سازمان خود به کار گیرند. این روند نه‌تنها به بهبود وضعیت زنان در جامعه، بلکه به بهبود اوضاع اقتصاد و کسب‌وکار هم خواهد انجامید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خودروهایی که در آزمایش‌های تصادف، بدترین عملکرد را داشته‌اند

توسعه پردازنده‎های 5 نانومتری توسط سامسونگ

معرفی کتاب هرگز سازش نکنید اثر کریس واس

خرید بلیط ارزان هواپیما با کجارو

آیا مایکروسافت استور به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود؟

یخچال‌های طبیعی، منبعی غنی از اطلاعات کشف‌نشده

گسترش بدافزار جدید استخراج رمز ارز با بهره‌گیری از بدافزار قدیمی NSA

نوکیا فصل اول 2019 را با ضرر مالی پشت سر گذاشت

اپلیکیشن باز‌طراحی شده گوگل فیت راهی اپ استور اپل شد

مایکروسافت با درآمد 30 میلیارد دلاری پیش‌بینی‌ها را پشت سر گذاشت

موفقیت در آزمون های استخدامی را با ای سوال تجربه کنید

شیائومی پتنت دستگاهی با بریدگی نمایشگر معکوس ثبت کرد

اوپو A9 با نمایشگر 6.53 اینچی و باتری 4020 میلی‌آمپر ساعتی معرفی شد

نمایش جدیدترین نسخه فناوری خودران تسلا؛ ایلان ماسک وعده‌های جدید داد

فورد و ریوین برای تولید خودروی برقی همکاری می‌کنند

نسخه‌ 5G گلکسی نوت 10 به تایید ورایزون رسید

اگر تمام یخ‌های جهان آب شود، سرانجام زمین چه خواهد شد؟

ظرفیت پیمایش تسلا S و X تا 10 درصد افزایش یافت

تلگرام طلایی و هاتگرام از روی گوشی های اندرویدی پاک شدند

تاثیر تکنولوژی بر دکوراسیون کابینت آشپزخانه؛ آکس چوب

سامسونگ برای رقابت در بازار تراشه 116 میلیارد دلار هزینه می‌کند

خودروهای خودران ویمو در دیترویت تولید خواهند شد

شیائومی، گوشی‌های هوشمند ردمی Y3‌ و ردمی 7 را معرفی کرد

ایرپاد 3 با ویژگی حذف نویز تا پایان سال جاری به بازار عرضه می‌شود

جان مک‌ آفی هویت خالق بیت‌ کوین را افشا می‌کند

بهترین بازی های اندروید رایگان فروردین 1398

خرید با بیت کوین از آمازون؛ آیا توسعه‌دهنده‌ها از این قابلیت راضی هستند؟

روانشناسی پشت رفتارهای غیراخلاقی

اپل هر ماه 30 میلیون دلار به آمازون پرداخت می‌کند

مشخصات و تصاویری از دو APU نسل سوم رایزن AMD افشا شد

اوپو رینو ، اوپو رینو 10 ایکس زوم و اوپو رینو 5G در بازارهای جهانی عرضه می‌شوند

سیستم e-CVT تویوتا؛ جدیدترین فناوری جعبه‌دنده‌های ضریب متغیر

ال جی تولید گوشی را در کره متوقف می‌کند

راهنمای اخذ ویزای چین برای ایرانیان

بهره‌گیری از حس سرکشی نوجوانان برای مبارزه با کارزار تبلیغاتی غذای ناسالم

شبیه‌سازی کامل یک ژن در سطح اتم برای نخستین بار در جهان

کاوشگر اینسایت ناسا نخستین مریخ لرزه احتمالی را شناسایی کرد

اپل صفحه‌کلید معیوب مک بوک‌ را در 24 ساعت تعمیر می‌کند

امکان جست‌وجوی ایستگاه‌های شارژ خودرو الکتریکی به گوگل مپ اضافه شد

ادعای افزایش قیمت برق دراثر گسترش منابع بادی و خورشیدی

فعالیت ضدتوموری کورکومین در سرطان معده

ویوو Y17 به‌صورت رسمی در هند معرفی شد

با فروشگاه دیکاردو آسان‌تر جم‌، سکه و گیفت بازی‌های آنلاین را بخرید

داستان برند تویوتا؛ بزرگ‌‌ترین خودروساز جهان

بازدید رئیس فراکسیون فضای مجازی از اسنپ

سه تجربه غیرتوریستی که در سفر به مالزی نباید از دست بدهید

استون مارتین DBS سوپرلجرا ولانته رونمایی شد

آموزش اسکرام؛ قسمت پنجم: نقش‌ها

کاربرد هوش مصنوعی در تشخیص اختلال استرسی پس از آسیب روانی

وانت فورد F-150 RTR معرفی شد