پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

لرزش‌گیر الکترونیکی در ثبت فیلم عملکرد بهتری از لرزش‌گیر اپتیکال دارد فناوري

لرزش‌گیر الکترونیکی در ثبت فیلم عملکرد بهتری از لرزش‌گیر اپتیکال دارد

  بزرگنمايي:

آریا جوان - سیستم‌های لرزش‌گیر اپتیکال و لرزش‌گیر دیجیتال تفاوت‌های باهم دارند که در این مطلب، آن‌ها را بررسی و مزایای هریک را بیان می‌کنیم.

دوربین همیشه یکی از مهم‌ترین بخش‌های موجود در موبایل‌ها بوده و ازجمله مهم‌ترین قابلیت‌هایی که افراد هنگام خرید گوشی‌ هوشمند جدید به‌ آن توجه می‌کند، پشتیبانی از سیستم لرزش‌گیر است. احتمالا افراد زیادی به شما گفته‌اند سیستم لرزش‌گیر اپتیکال عملکرد بهتری دارد؛ اما اگر با دوربین گوشی‌های هوشمند خود زیاد فیلم می‌گیرید، این گفته صحت نخواهد داشت. درحقیقت، باید توجه کنید که سیستم لرزش‌گیر دیجیتال هنگام ثبت ویدئو عملکرد بهتری درمقایسه‌با لرزش‌گیر اپتیکال دارد. اگرچه قابلیت لرزش‌گیر اپتیکال در ثبت تصاویر حرف اول را می‌زند، نمی‌توان این گفته را در شرایط فیلم‌برداری نیز تأیید کرد. البته، افرادی که بیشتر فیلم‌برداری می‌کنند، از مزایای لرزش‌گیر اپتیکال بهره می‌برند؛ اما باید گفت لرزش‌گیر دیجیتال با جابه‌جاکردن تصاویر در یک توالی، عملکردی بهتر برای این دسته از کاربران به‌ارمغان خواهد آورد. هر دو روش لرزش‌گیر به کاهش اثر‌های لرزش دست هنگام عکاسی و فیلم‌برداری کمک می‌کنند؛ ولی به‌دلیل شیوه‌ی عملکرد متفاوت این دو سیستم، لرزش‌گیر دیجیتال برای ویدئوها انتخاب بهتری است. لرزش‌گیر اپتیکال چگونه کار می‌کند؟
لرزش‌گیر اپتیکال در گوشی‌ها با معلق‌کردن لنز روی ماژول دوربین با استفاده از فنر و آهن‌رباهای الکترومغناطیسی کار می‌کند. گوشی مجهز به این قابلیت فرکانس و جهت هر لرزش را تشخیص می‌دهد و سپس لرزش را با استفاده از آهن‌رباهای الکترومغناطیسی هماهنگ و زاویه‌ی لنز را تنظیم می‌کند. لنز در جهت خلاف لرزش‌ها حرکت می‌کند و درنتیجه، باعث می‌شود تصویر همواره در مرکز لنز قرار بگیرد. تمام این مراحل پیش از رسیدن عکس به حسگر تصویر انجام می‌شوند و این، یعنی تصویر نهایی بدون لرزش ثبت می‌شود. تثبیتگر اپتیکال برای شناسایی لرزش از حسگرهای ژیروسکوپ گوشی استفاده می‌کند. حسگرهای ژیروسکوپ میزان حرکت‌ها را اندازه‌گیری و این اطلاعات را به میکروسنتر ارسال می‌کند تا لرزش‌ها از تصویر نهایی حذف شود.
به‌طورخلاصه لرزش‌گیر اپتیکال حسگر تصویر را به‌ روش مکانیکی جابه‌جا می‌کند تا لرزش‌های شناسایی‌شده در گوشی خنثی شوند. به‌هرحال، این حرکت‌های فیزیکی زمان‌بر هستند و این مورد مولفه‌‌ی مهمی هنگام ثبت ویدئوهایی با نرخ فریم زیاد محسوب می‌شود. عامل دیگر که باعث می‌شود لرزش‌گیر اپتیکال در فیلم‌برداری عملکرد ضعیف‌تری درمقایسه‌با لرزش‌گیر دیجیتال داشته باشد، این است که حرکت لنز هنگام ثبت فیلم باعث می‌شود در ویدئو نهایی جلوه‌ی ژله‌ای به‌خود بگیرد. لرزش‌گیر الکترونیکی چگونه کار می‌کند؟
لرزش‌گیر الکترونیکی عملکرد متفاوتی دارد. در ابن سیستم، میزان حرکت و لرزش دوربین با استفاده از حسگر‌ها تشخیص داده می‌شود؛ اما تنطیمات خنثی‌کردن اثر این لرزش‌ها پس از رسیدن عکس به حسگر تصویری انجام می‌شوند. این فرایند با بزرگ‌نمایی تصویر انجام می‌شود. درواقع، بزرگ‌نمایی تا وقتی تصویر بزرگ‌تر از حسگر تصویر شود، ادامه می‌یابد و عکس برای شناسایی جابه‌جایی‌ها بررسی می‌شود. این فرایند سپس با حرکت‌دادن عکس در جهت مخالف ادامه پیدا می‌کند‌. البته، این روش باعث می‌شود کیفیت ویدئو نهایی تولیدشده و وضوحش در نتیجه‌ی بزرگ‌نمایی تصویر کاهش یابد.
روش دیگر استفاده از حسگر تصویر بزرگ‌تر است که در این شرایط، تصویر نهایی فقط از 90 درصد ناحیه‌ی دید دوربین بهره می‌برد و 10 درصد دیگر از فضای تصویر به‌منظور متمرکزکردن عکس بدون ایجاد برش در آن استفاده می‌شود. چرا لرزش‌گیر الکترونیکی بهتر است؟
ازآنجاکه در روش تثبیت الکترونیکی تصویر لنز هیچ حرکتی ندارد، سرعت فرایند ثبت هر فریم در ویدئو شما به‌دلیل استفاده‌نکردن از اجزای مکانیکی کاهش نمی‌یابد. لرزش‌گیر الکترونیکی فقط به تنظیم تصویر نیاز دارد؛ به‌همین‌دلیل، ویدئوهایی که با استفاده از این روش ثبت می‌شوند، ثبات بالاتر و لرزش بسیار کمتری دارند. علاوه‌براین، سیستم‌های لرزش‌گیر دیجیتال این قابلیت را دارند که حرکت فریم بعدی را پیش‌بینی کنند و همین ویژگی باعث می‌شود ویدئو نهایی تفاوت بسیار زیادی ازلحاظ کیفیت داشته باشد. هنگام حرکت، دوربین جهت حرکت شما را شناسایی می‌کند و اگر تشخیص دهد در یک جهت حرکت می‌کنید (مثل زمانی‌که دوربین را در یک جهت اطراف سوژه حرکت می‌دهید)، می‌تواند نوع حرکت فریم‌های بعدی را پیش‌بینی و تصویر نهایی را تنظیم کند. استفاده از این ویژگی باعث می‌شود حرکت دوربین بسیار نرم‌تر و درنتیجه ویدئو نهایی لرزش بسیار کمتری داشته باشد.
بنابر اعلام گوگل، وقتی تیم پیکسل قصد داشت یکی از روش‌های لرزش‌گیر اپتیکال یا لرزش‌گیر الکترونیکی را برای اولین گوشی هوشمند سری پیکسل انتخاب کنند، آن‌ها استفاده از لرزش‌گیر الکترونیکی را ترجیح دادند؛ زیرا ویدئوهای ثبت‌شده با استفاده از این روش کیفیت خیره‌کننده‌ای دارند. ایساک رینولدز ، مدیر محصول دوربین گوگل می‌گوید: لرزش‌گیر‌های دیجیتال و اپتیکال اهداف بسیار متفاوتی دنبال می‌کنند؛ بنابراین، نمی‌توانید آن‌ها را باهم مقایسه کنید تا بهتر یا بدتر بودن یکی مشخص شود. لرزش‌گیر اپتیکال تصویربرداری در نور کم را با روش‌های مکانیکی بهبود می‌بخشد و لرزش دست را در هر فریم خنثی می‌کند و لرزش‌گیر الکترونیکی کیفیت ویدئوهای لرزش‌دار را با نگه‌داشتن مداوم فریم‌بندی بین فریم‌های آن ویدئو بهبود می‌دهد. لرزش‌گیر اپتیکال اساسا برای عکاسی است و لرزش‌گیر الکترونیکی فقط برای ثبت فیلم کاربرد دارد. اگرچه گوگل لرزش‌گیر اپتیکال را به گوشی هوشمند پیکسل 2 اضافه کرد، این شرکت با استفاده از لرزش‌گیر الکترونیکی در اولین نسل گوشی پیکسل و استفاده از الگوریتم‌های مخصوص خود، توانست دوربینی ارائه دهد که عملیات تثبیت تصویر را با کیفیت درخورتوجه انجام می‌دهد. مزیت دیگر لرزش‌گیر الکترونیکی این است که می‌توان عملکرد آن را با به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری به‌مرور بهبود بخشید. بدین‌ترتیب، الگوریتم‌ها تشخیص می‌دهند برای هر حرکت خاص، سیستم چه اصلاحاتی انجام دهد. از‌آنجا‌که شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند داده‌های بیشتری جمع‌آوری می‌کنند، امکان بهبود قابلیت‌ها در‌این‌زمینه برای آن‌ها فراهم است. دیدگاه شما درباره‌ی سیستم‌های لرزش‌گیر اپتیکال و لرزش‌گیر دیجیتال چیست؟ شما از کدام روش برای ثبت تصویر و ویدئو استفاده می‌کنید؟

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برنامه سواد رسانه‌ای گوگل، شناسایی اخبار دروغ را به کودکان آموزش می‌دهد

مایکروسافت در حال کار روی تبلتی با پردازنده کوالکام است

چرا خرس قطبی تصویر انکارناپذیر تغییرات اقلیمی است؟

فروش تسلا در غرب اروپا از پورشه پیشی گرفت

داستان پرونده ضد انحصار مایکروسافت و درس‌هایی که از آن می‌گیریم

سامسونگ روی پتنت صفحه نمایش منعطف تاشدنی خمیده کار می‌کند

اینترنت کوانتومی در راه است

تداوم پشتیبانی مایکروسافت و اینتل از لپ‌تاپ‌های هواوی

سامسونگ احتمالا از اپل درخواست غرامت چند صد میلیون دلاری می‌کند

تور مشهد به استانبول؛ پرشین هتل

نگاهی عمیق به خودروهای اسپرت نیسان؛ GT-R، سری Z و سیلویا

نسخه‌ 5G گلکسی اس 10،در عرض 80 روز به رکورد یک میلیون فروش دست یافت

جنگ لفظی بین گوگل و فیسبوک بالا گرفت

کدام مراکز تفلیس را برای خرید انتخاب کنیم؟

پرتاب فالکون هوی و آغاز ماموریت ماهواره‌‌ای جدید با سوخت سبز

همکاری مشترک رایتل و سازمان تامین اجتماعی برای الکترونیکی شدن خدمات

هواوی سرمایه‌گذاری در حوزه‌ 5G را افزایش می‌دهد

جاستین سان برای نهار با وارن بافت 4/57 میلیون دلار می‌پردازد

فیسبوک و گوگل احتمالا به ارائه ارزش داده‌های کاربران مجبور می‌شوند

معتبرترین برندهای پاوربانک در آی تی پاژ

مینی جان کوپر مدل 2020 با هدف رکوردشکنی در نوربرگ رینگ تولید می‌شود

امکان کارت به کارت بانکی در آی گپ از مبدا 8 بانک ممکن شد

قیمت پژو 301 مشخص شد

سومین پرتاب فالکون هوی اسپیس ایکس و حمل 24 ماهواره به مدار

گوگل پلی مملو از هزاران اپلیکیشن تقلبی با عملکردهای مخرب است

آشنایی با سری جدید کارت‌های گرافیک Super انویدیا؛ فراتر از گذشته

نسخه بتای عمومی iOS 13 ،iPadOS 13 و macOS کاتالینا منتشر شد

ماهواره‌های جاسوسی وسعت ذوب یخچال‌های هیمالیا را نشان دادند

معافیت تسلا از تعرفه واردات آلومینیوم از ژاپن

نیوساد، پخش و تولید انواع چمن مصنوعی ورزشی و تزیینی

آپدیت مه ویندوز 10 برای سرفیس بوک 2 مشکل‌ساز شد

اسفنج آشپزخانه؛ راه‌حل مقاومت آنتی‌بیوتیکی

به‌روزرسانی نسخه‌های بعدی فایرفاکس با کمک BITS مایکروسافت

دشوارترین چالش‌هایی که خلبان‌ها با آن‌ها مواجه می‌شوند

بهترین نماهای پانوارامیک از استانبول را کجا ببینیم؟

اپل و گوگل، باارزش‌ترین برندهای جهان در صنعت اینترنت بی‌سیم

بیوگرافی ارنست رادرفورد، پدر فیزیک و شیمی هسته‌ای

هواوی نبرد رسانه‌ای در جنگ سرد فناوری را شروع کرد

تاثیر فناوری‌های چاپ سه‌بعدی روی جراحی‌های آینده

آمریکا خواستار تولید سخت‌افزارهای 5G خارج از چین شده است

آمادگی هیوندای جنسیس برای رقابت با تسلا در تولید خودروی الکتریکی

بیل گیتس واگذاری عرصه به گوگل و اندروید را بزرگ‌ترین اشتباه عمرش می‌داند

خرید خانه در سه قدم با هومینگ

آیا نگه‌داشتن عطسه خطرناک است؟

هنگام غش کردن، در بدن و مغز چه اتفاقی می‌افتد؟

شیائومی CC9 یازده تیرماه معرفی می‌شود

رزبری پای 4 با پشتیبانی از 4K و 4 گیگابایت رم با قیمت 35 دلار معرفی شد

اوپو، نخستین گوشی هوشمند جهان با فناوری دوربین سلفی زیر نمایشگر را معرفی می‌‌کند

می بند 4 شیائومی در کمتر از ده روز فروش میلیونی را تجربه کرد

هشدار اپل به کاربران درباره کلاهبرداری گیفت کارت آیتونز