پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

لرزش‌گیر الکترونیکی در ثبت فیلم عملکرد بهتری از لرزش‌گیر اپتیکال دارد فناوري

لرزش‌گیر الکترونیکی در ثبت فیلم عملکرد بهتری از لرزش‌گیر اپتیکال دارد

  بزرگنمايي:

آریا جوان - سیستم‌های لرزش‌گیر اپتیکال و لرزش‌گیر دیجیتال تفاوت‌های باهم دارند که در این مطلب، آن‌ها را بررسی و مزایای هریک را بیان می‌کنیم.

دوربین همیشه یکی از مهم‌ترین بخش‌های موجود در موبایل‌ها بوده و ازجمله مهم‌ترین قابلیت‌هایی که افراد هنگام خرید گوشی‌ هوشمند جدید به‌ آن توجه می‌کند، پشتیبانی از سیستم لرزش‌گیر است. احتمالا افراد زیادی به شما گفته‌اند سیستم لرزش‌گیر اپتیکال عملکرد بهتری دارد؛ اما اگر با دوربین گوشی‌های هوشمند خود زیاد فیلم می‌گیرید، این گفته صحت نخواهد داشت. درحقیقت، باید توجه کنید که سیستم لرزش‌گیر دیجیتال هنگام ثبت ویدئو عملکرد بهتری درمقایسه‌با لرزش‌گیر اپتیکال دارد. اگرچه قابلیت لرزش‌گیر اپتیکال در ثبت تصاویر حرف اول را می‌زند، نمی‌توان این گفته را در شرایط فیلم‌برداری نیز تأیید کرد. البته، افرادی که بیشتر فیلم‌برداری می‌کنند، از مزایای لرزش‌گیر اپتیکال بهره می‌برند؛ اما باید گفت لرزش‌گیر دیجیتال با جابه‌جاکردن تصاویر در یک توالی، عملکردی بهتر برای این دسته از کاربران به‌ارمغان خواهد آورد. هر دو روش لرزش‌گیر به کاهش اثر‌های لرزش دست هنگام عکاسی و فیلم‌برداری کمک می‌کنند؛ ولی به‌دلیل شیوه‌ی عملکرد متفاوت این دو سیستم، لرزش‌گیر دیجیتال برای ویدئوها انتخاب بهتری است. لرزش‌گیر اپتیکال چگونه کار می‌کند؟
لرزش‌گیر اپتیکال در گوشی‌ها با معلق‌کردن لنز روی ماژول دوربین با استفاده از فنر و آهن‌رباهای الکترومغناطیسی کار می‌کند. گوشی مجهز به این قابلیت فرکانس و جهت هر لرزش را تشخیص می‌دهد و سپس لرزش را با استفاده از آهن‌رباهای الکترومغناطیسی هماهنگ و زاویه‌ی لنز را تنظیم می‌کند. لنز در جهت خلاف لرزش‌ها حرکت می‌کند و درنتیجه، باعث می‌شود تصویر همواره در مرکز لنز قرار بگیرد. تمام این مراحل پیش از رسیدن عکس به حسگر تصویر انجام می‌شوند و این، یعنی تصویر نهایی بدون لرزش ثبت می‌شود. تثبیتگر اپتیکال برای شناسایی لرزش از حسگرهای ژیروسکوپ گوشی استفاده می‌کند. حسگرهای ژیروسکوپ میزان حرکت‌ها را اندازه‌گیری و این اطلاعات را به میکروسنتر ارسال می‌کند تا لرزش‌ها از تصویر نهایی حذف شود.
به‌طورخلاصه لرزش‌گیر اپتیکال حسگر تصویر را به‌ روش مکانیکی جابه‌جا می‌کند تا لرزش‌های شناسایی‌شده در گوشی خنثی شوند. به‌هرحال، این حرکت‌های فیزیکی زمان‌بر هستند و این مورد مولفه‌‌ی مهمی هنگام ثبت ویدئوهایی با نرخ فریم زیاد محسوب می‌شود. عامل دیگر که باعث می‌شود لرزش‌گیر اپتیکال در فیلم‌برداری عملکرد ضعیف‌تری درمقایسه‌با لرزش‌گیر دیجیتال داشته باشد، این است که حرکت لنز هنگام ثبت فیلم باعث می‌شود در ویدئو نهایی جلوه‌ی ژله‌ای به‌خود بگیرد. لرزش‌گیر الکترونیکی چگونه کار می‌کند؟
لرزش‌گیر الکترونیکی عملکرد متفاوتی دارد. در ابن سیستم، میزان حرکت و لرزش دوربین با استفاده از حسگر‌ها تشخیص داده می‌شود؛ اما تنطیمات خنثی‌کردن اثر این لرزش‌ها پس از رسیدن عکس به حسگر تصویری انجام می‌شوند. این فرایند با بزرگ‌نمایی تصویر انجام می‌شود. درواقع، بزرگ‌نمایی تا وقتی تصویر بزرگ‌تر از حسگر تصویر شود، ادامه می‌یابد و عکس برای شناسایی جابه‌جایی‌ها بررسی می‌شود. این فرایند سپس با حرکت‌دادن عکس در جهت مخالف ادامه پیدا می‌کند‌. البته، این روش باعث می‌شود کیفیت ویدئو نهایی تولیدشده و وضوحش در نتیجه‌ی بزرگ‌نمایی تصویر کاهش یابد.
روش دیگر استفاده از حسگر تصویر بزرگ‌تر است که در این شرایط، تصویر نهایی فقط از 90 درصد ناحیه‌ی دید دوربین بهره می‌برد و 10 درصد دیگر از فضای تصویر به‌منظور متمرکزکردن عکس بدون ایجاد برش در آن استفاده می‌شود. چرا لرزش‌گیر الکترونیکی بهتر است؟
ازآنجاکه در روش تثبیت الکترونیکی تصویر لنز هیچ حرکتی ندارد، سرعت فرایند ثبت هر فریم در ویدئو شما به‌دلیل استفاده‌نکردن از اجزای مکانیکی کاهش نمی‌یابد. لرزش‌گیر الکترونیکی فقط به تنظیم تصویر نیاز دارد؛ به‌همین‌دلیل، ویدئوهایی که با استفاده از این روش ثبت می‌شوند، ثبات بالاتر و لرزش بسیار کمتری دارند. علاوه‌براین، سیستم‌های لرزش‌گیر دیجیتال این قابلیت را دارند که حرکت فریم بعدی را پیش‌بینی کنند و همین ویژگی باعث می‌شود ویدئو نهایی تفاوت بسیار زیادی ازلحاظ کیفیت داشته باشد. هنگام حرکت، دوربین جهت حرکت شما را شناسایی می‌کند و اگر تشخیص دهد در یک جهت حرکت می‌کنید (مثل زمانی‌که دوربین را در یک جهت اطراف سوژه حرکت می‌دهید)، می‌تواند نوع حرکت فریم‌های بعدی را پیش‌بینی و تصویر نهایی را تنظیم کند. استفاده از این ویژگی باعث می‌شود حرکت دوربین بسیار نرم‌تر و درنتیجه ویدئو نهایی لرزش بسیار کمتری داشته باشد.
بنابر اعلام گوگل، وقتی تیم پیکسل قصد داشت یکی از روش‌های لرزش‌گیر اپتیکال یا لرزش‌گیر الکترونیکی را برای اولین گوشی هوشمند سری پیکسل انتخاب کنند، آن‌ها استفاده از لرزش‌گیر الکترونیکی را ترجیح دادند؛ زیرا ویدئوهای ثبت‌شده با استفاده از این روش کیفیت خیره‌کننده‌ای دارند. ایساک رینولدز ، مدیر محصول دوربین گوگل می‌گوید: لرزش‌گیر‌های دیجیتال و اپتیکال اهداف بسیار متفاوتی دنبال می‌کنند؛ بنابراین، نمی‌توانید آن‌ها را باهم مقایسه کنید تا بهتر یا بدتر بودن یکی مشخص شود. لرزش‌گیر اپتیکال تصویربرداری در نور کم را با روش‌های مکانیکی بهبود می‌بخشد و لرزش دست را در هر فریم خنثی می‌کند و لرزش‌گیر الکترونیکی کیفیت ویدئوهای لرزش‌دار را با نگه‌داشتن مداوم فریم‌بندی بین فریم‌های آن ویدئو بهبود می‌دهد. لرزش‌گیر اپتیکال اساسا برای عکاسی است و لرزش‌گیر الکترونیکی فقط برای ثبت فیلم کاربرد دارد. اگرچه گوگل لرزش‌گیر اپتیکال را به گوشی هوشمند پیکسل 2 اضافه کرد، این شرکت با استفاده از لرزش‌گیر الکترونیکی در اولین نسل گوشی پیکسل و استفاده از الگوریتم‌های مخصوص خود، توانست دوربینی ارائه دهد که عملیات تثبیت تصویر را با کیفیت درخورتوجه انجام می‌دهد. مزیت دیگر لرزش‌گیر الکترونیکی این است که می‌توان عملکرد آن را با به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری به‌مرور بهبود بخشید. بدین‌ترتیب، الگوریتم‌ها تشخیص می‌دهند برای هر حرکت خاص، سیستم چه اصلاحاتی انجام دهد. از‌آنجا‌که شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند داده‌های بیشتری جمع‌آوری می‌کنند، امکان بهبود قابلیت‌ها در‌این‌زمینه برای آن‌ها فراهم است. دیدگاه شما درباره‌ی سیستم‌های لرزش‌گیر اپتیکال و لرزش‌گیر دیجیتال چیست؟ شما از کدام روش برای ثبت تصویر و ویدئو استفاده می‌کنید؟


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

Equalizer plus؛ مداحی را با کیفیت بالا گوش دهید

تجربه جذاب پیاده روی در مریخ با بازی Mars: Mars

معرفی بازی اردوگاه وحشت برای آن‌‌ها که از هیچ چیز نمی‌ترسند!

چرا با افزایش سن چاق می‌شویم؟

نسل جدید تسلا رودستر، سال 2020 راهی نوربرگ رینگ می‌شود

تبلت جدید ال‌ جی با اسنپدراگون 821 عرضه می‌شود

نسخه جدید جدی‌ترین رقیب تلگرام در ایران را روی گوشی‌تان نصب کنید

اپلیکیشنی که در هفته آخر تابستان به کارتان می‌آید

چرا اپل واچ 5 قابلیت ردگیری خواب ندارد؟

چهار مهارت پول‌ساز که می‌توانید در همیارآکادمی یاد بگیرید

بهترین اپلیکیشن برای بازیابی عکس‌های حذف شده از گوشی

معرفی بهترین نرم‌افزار برای تغییر سرعت فیلم‌های ضبط شده

HiPER؛ ماشین حساب مهندسی پیشرفته ویژه دانشجویان

ازراک از مادربورد X570 Aqua رونمایی کرد

کلون‌سازی حیوانات خانگی؛ گام تازه چین در مسیر تجاری‌سازی دانش ژنتیک

پروژکتور لیزری 4K ال‌ جی قیمت ارزان‌تری از تلویزیون OLED دارد

نگاه اولیه به قابلیت‌های Google Camera 7، اپلیکیشن دوربین پیکسل 4 گوگل

Jelly Jump؛ مانع آب شدن ژله بامزه شوید

اپل احتمالا شارژرهای بی‌سیم دوطرفه آیفون‌های جدید را غیرفعال کرده است

مصاحبه با مدیرعامل شرکت Razer؛ از پروژه‌ی آتنا، AMD و ساخت تُستِر تا چرخ‌زدن در فیسبوک

بازی نوستالژی مار نوکیا را در فضایی جدید تجربه کنید

خودرو مفهومی ویژن مرسدس سیمپلکس رونمایی شد

اپل دو ویدئو تبلیغاتی جدید از آیفون 11 پرو منتشر کرد

هفت راز ترید ارزهای دیجیتال از زبان کوین نیک

بهترین سوغات اردبیل کدامند؟

کارت‌های گرافیک پایین‌رده‌ی AMD از قابلیت Radeon Image Sharpening پشتیبانی می‌کند

برنامه به‌روز‌رسانی اندروید 10 برای گوشی‌های هوشمند ریل می اوپو مشخص شد

بازی چالشی و هیجان انگیز Tower With Friends که ساعت‌ها سرگرم‌تان می‌کند

همه‌چیز درباره کرین 990، پردازنده میت 30 هواوی

Sectograph؛ برای آن‌ها که 24 ساعت شبانه روز برایشان کم است

نگاهی به محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ها و بازی‌های هفته دوم شهریور

کارآگاه بازی با چاشنی یادگیری زبان؛ Stranger Cases

Shin Megami Tensei؛ نبرد با شیاطین در محله‌های توکیو

تجربه خلاقانه‌ترین بازی در سبک شوتر با Hero Hunters

یوتیوب نحوه تعیین پربازدیدترین موزیک ویدیوها را تغییر می‌دهد

هر آنچه باید درباره NFC بدانید

اپلیکیشنی که کار کردن با آن برای‌تان گران تمام خواهد شد!

حقایق صومعه گلاتی، شاهکار عصر طلایی گرجستان

A13 بایونیک اپل در سطح عملکرد از کرین 990 هواوی پیشی می‌گیرد

مشخصات سخت‌افزاری احتمالی سرفیس پرو 7 فاش شد

اپلیکیشنی که مزیت اندروید بر iOS را به رخ می‌کشد

فعالیت ویراستاران نیتیو در پلتفرم ایرانی ترجمیک

سامسونگ درحال کار روی قابلیتی مشابه دیپ فیوژن اپل است

بیگانگان ممکن است در گذشته به زمین آمده باشند

اختلال در سیم‌کارت‌های شاتل موبایل و رایتل

War Machines؛ جنگ جذاب تانک‌ها را از دست ندهید

Chessplode؛ شطرنج را به سبکی جدید تجربه کنید

Khan Academy؛ همه چیز را به صورت رایگان بیاموزید

چطور مچ کسانی که قصد فضولی در موبایل‌مان را دارند بگیریم؟

چشمان‌تان را با این اپلیکیشن نجات دهید