پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

برانکو پیرو مکتب کی‌روشیسم ورزش

برانکو پیرو مکتب کی‌روشیسم

  بزرگنمايي:

آریا جوان -
برانکو پیرو مکتب کی‌روشیسم
k ٦
٢٠
شرق / هواداران باشگاه پرسپولیس این روزها نگران ماندن یا نماندن سرمربی کروات تیمشان هستند؛ برانکو برای آنها «پروفسوری» کاردان است که توانسته در مدت‌زمانی کم برایشان شش جام بیاورد و یک‌بار هم آنها را به فینال لیگ قهرمانان آسیا برساند. برای هواداران پرسپولیس این روزها یک چیز بیشتر اهمیت ندارد: حفظ برانکو.
شرایط در باشگاه پرسپولیس شباهت عجیبی به روزهایی دارد که تیم ملی با هدایت کارلوس کی‌روش جام جهانی برزیل را به پایان رسانده بود؛ شاگردان کی‌روش در آن جام، آرژانتین با فوق‌ستاره‌اش مسی را متوقف کرده بودند و کارشان ارزش زیادی داشت؛ آن‌قدر زیاد که دوسوم علاقه‌مندان به فوتبال از وزارت ورزش و شخص وزیر یک چیز بیشتر نمی‌خواستند: حفظ کی‌روش.
کی‌روش برخلاف میل محمود گودرزی، وزیر وقت ورزش، به کارش در فوتبال ایران ادامه داد و ابتدا تبدیل به «غولی محبوب» و سپس تبدیل به «غولی مهارنشدنی» شد؛ او حمایت گسترده مردم را پشت خودش می‌دید و هرجایی هم که یک مسئول از کار کی‌روش انتقاد می‌کرد، رسانه‌ها پشت کارلوس درمی‌آمدند تا نشان دهند او خط‌قرمزشان است؛ کی‌روش هم حق داشت؛ او می‌گفت تیمش به امکانات بیشتری نیاز دارد و در این بین هر از چندگاهی هم بابت دستمزد عقب‌افتاده‌اش دل‌چرکین می‌شد و صحبت‌هایی مبنی‌بر ناامیدی از شرایط به زبان می‌آورد. کی‌روش حق داشت؛ مسئولان فدراسیون فوتبال ایران به او وعده داده بودند برایش امکانات فراهم می‌کنند و در اولین زمان ممکن دستمزدش را هم می‌دهند. وقتی که این وعده‌ها عملی نشد، کی‌روش محبوب تبدیل به سرمربی مهارنشدنی شد. او هر حرف و واکنشش با حمایت گسترده هواداران و رسانه‌ها روبه‌رو شد و رفته‌رفته تبدیل به غول ترمزبریده‌ای شد که دیگر خودش را بالاتر از فوتبالی می‌دید که امثال مهدی تاج و علی کفاشیان آن را اداره می‌کنند. کی‌روش حتی به واسطه همین حمایت‌ها چندین‌بار به طور مشخص به دل دو وزیر ورزش هم زد: ابتدا گودرزی و سپس سلطانی‌فر.
حتی اگر خیلی خوش‌بینانه به داستان این روزهای برانکو و باشگاه پرسپولیس نگاه شود، باز هم نمی‌شود منکر این داستان شد که برانکو در مسیری قدم برمی‌دارد که کی‌روش چندسالی در آن قدم زد؛ این مرد کروات همین حالا حمایت گسترده‌ای در بین طرفداران فوتبال دارد و رسانه‌ها هم پشت او هستند؛ برگ برنده‌ای که برانکو در مقایسه با کی‌روش دارد این است که در عرصه باشگاهی نتیجه گرفته و برای پرسپولیس جام هم آورده است. همین حالا کمتر کسی جرئت دارد به برانکو انتقاد کند یا حتی پا را فراتر بگذارد و از این پروفسور کرواتی ایراد بگیرد؛ هنوز چیزی نشده، رسانه‌ها و صدالبته هواداران، مسئولان و مدیریت باشگاه را مورد انتقاد قرار می‌دهند که چرا نمی‌توانند قرارداد برانکو را تمدید کنند. این مرد کروات به خوبی جای پایش را در فوتبال ایران سفت کرده و حالا هر کسی که قرار باشد با او سرشاخ شود، از همین حالا بازنده است.
کی‌روش بعد از جام جهانی که مشخص شده بود فوتبال ایران را دست‌کم از لحاظ سبکی تکان داده و جایگاه مناسبی در دنیا برایش فراهم کرده، متکلم‌وحده شد؛ «من» گفتن‌هایش در همه مصاحبه‌ها به چشم می‌آمد؛ او فراهم‌کردن «پک» را به نام خودش زد و آن را پای تلاش‌های خودش گذاشت. لژیونرهای ایران را به زمان «من» و قبل از «من» تقسیم کرده و گفت که «من» حتی از جیب برای اردوهای تیم ملی هزینه کرده بودم. کارلوس دیگر خودش را جدای از مجموعه‌ای می‌دید که برایش کار می‌کرد؛ او دیگر حاضر نبود به وعده‌ووعیدها گوش کند و سعی می‌کرد خودش را قبل از هرچیز دیگری ببیند.
برانکو یکی، دوسالی است که می‌گوید «من». او از دستاوردهایش در باشگاه‌هایی که کار کرده حرف می‌زند و می‌گوید «من» باسوادترین مربی شاغل در دنیا هستم. برانکو می‌گوید آمار «من» در تیم ملی ایران از بقیه بهتر بوده. امتیازگیری در پنجره‌های بسته را به هنر خودش ربط می‌دهد. او حالا این روزها خودش را از مجموعه‌ای که با آن قرارداد بسته جدا می‌کند و خودش را در اولویت می‌گذارد؛ پولش را می‌خواهد و می‌گوید تا فراهم نشود حاضر به ادامه مذاکره یا مربیگری در پرسپولیس نیستم.
کی‌روش هرباری که کارش با ایران به گره می‌خورد، به‌ناگاه با خیل عظیم پیشنهادات از سوی دیگر کشورها مواجه می‌شد؛ او هر روز گزینه مربیگری در یک تیم ملی بود؛ رسانه‌های نزدیک‌تر به او هم خبر می‌دادند که قرار است این‌بار به یکی از این پیشنهادات پاسخ مثبت بدهد و فوتبال «بی‌دروپیکر» ایران را بی‌خیال شود؛ هواداران او تقریباً ماهی نبود که از یک پیشنهاد جدید برایش رونمایی نکنند. دست‌آخر هم همان‌هایی که کی‌روش را متهم به بازارگرمی می‌کردند متوجه شدند پیشنهادات او، حداقل بخشی از آنها، جدی است. نتیجه آن شد که کی‌روش هنوز سرمربی ایران بود که با فدراسیون فوتبال کلمبیا توافق کرد و بلافاصله هم بعد از پایان کارش با ایران راهی بوگوتا شد تا هدایت این تیم را برعهده بگیرد.
حالا این روزها هم برانکو پیشنهادات زیادی دارد؛ او هر روز از یک باشگاه یا یک تیم ملی پیشنهاد دارد؛ خودش پیشنهاد از کره‌جنوبی و ازبکستان در رده ملی را تأیید کرده؛ در رده باشگاهی هم که این روزها حرف‌وحدیث زیاد است؛ از الاهلی مصر گرفته تا عربستان یا حتی همین تراکتورسازی در ایران. هرچقدر که رسانه‌های نزدیک به این سرمربی هم بخواهند برای او گزینه رو کنند، بالاخره ممکن است همین امروز و فردا یکی از آنها جدی‌تر از آب دربیاید و او از پرسپولیس برود.
کی‌روش قبل از اینکه تبدیل به «غول مهارناپذیر» شود، مربی بادانشی بود که هنرش را در تیم ملی ایران نشان داد؛ او از یک تیم متزلزل، تیمی منسجم ساخت و به آن شخصیت داد؛ دیگر کسی در دنیا پیدا نمی‌شد که از هم‌گروهی و بازی با ایران احساس خوشحالی کند و بگوید قرعه ساده‌ای به نام ما خورده است. اما چرا کی‌روش به جایی رسید که خودش را از سیستم و فوتبال ایران بالاتر دید؟ آیا چیزی به غیر از ضعف سیستم و مدیریت بود که او را تبدیل به مردی پرخاشگر کرد؟ به راستی اگر به وعده‌های فدراسیون‌نشین‌ها به کی‌روش درباره فراهم‌کردن امکانات و دادن به‌موقع دستمزد او به درستی عمل می‌شد، آیا کی‌روش مردی می‌شد که خودش را برتر از بقیه ببیند.
برانکو قاعده بازی را فراگرفته است؛ او برخلاف کی‌روش که هیاهو دارد، مردی آرام است، ولی با همین آرامش به چیزهایی که نیاز داشته رسیده؛ او هوادار دارد، حمایت رسانه‌ها را پشت خودش حس می‌کند و از آن مهم‌تر جام هم آورده است. حالا این سیستم و مدیریت ضعیف فوتبال ایران است که برانکو را وارد مکتب «کی‌روشیسم» می‌کند؛ از او یک مربی می‌سازد که در حین داشتن قرارداد با پرسپولیس به خودش اجازه می‌دهد با دیگر گزینه‌ها وارد مذاکره شود و تمایلی به تکذیب آنها نشان ندهد. او حق خودش می‌داند که وقتی خواسته‌هایش فراهم نشود، به فکر پلن‌های بعدی باشد. برانکو فعلاً هم محبوبیت دارد و هم افتخار، ولی اگر مدیریت فوتبال ایران با تمام نواقصی که دارد، بماند و با برانکو به کار ادامه دهد، آیا باز هم می‌تواند خواسته‌های این مرد کروات را برآورده کند؟ آیا تضمینی هست که برانکو تبدیل به کی‌روشی دیگر در فوتبال ایران نشود؟ کی‌روش محبوب را مدیریت ضعیف تبدیل به کی‌روش سرکش کرد، چه دلیلی دارد که با این مدیریت ضعیف، برانکوی محجوب تبدیل به کی‌روش جدید نشود؟

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بگذارید تهران گریه کند، برانکو یکقدم تا الاهلی

پیام رئیس جمهور روحانی به والیبالیست‌های ایران: «بچه‌ها مچکریم!»

جیمی جامپی که کنار سعید معروف ایستاد

منزوی: من مامور مذاکره با تمدیدی‌ها نیستم

غیرمنتظره؛ انتقال گریزمان به بارسلونا قطعی نیست!

تمدید رسمی فولادی‌ها با دو بازیکن

نمایی دیگر از جیمی جامپ بازی ایران و روسیه

صحبت‌های ایرج عرب درباره آخرین وضعیت برانکو

تسلیم تزارها در ارومیه/ شگفتی سروقامتان تکمیل شد

شروع بازی با روسیه سخت بود

جملات عجیب درودگر در مورد مسابقه سوپرجام

الاهلی عربستان در آستانه اعلام رسمی توافق با برانکو

تصمیم جالب سرمربی لهستان علیه تایم اوت

مارکو کیسر بدنساز جدید استقلال را بهتر بشناسیم

صف طولانی تماشاگران برای ورود به سالن غدیر ارومیه

برقراری اولین تماس‌ها با جانشین برانکو

انتقاد سرمربی لهستان از میزبانی ارومیه: نمی‌دانم به ایران برگردم یا نه

واکنش جالب سیامک انصاری به نتایج تیم ملی والیبال

حلقه اتحاد تیم‌ملی والیبال پیش از حضور در سالن غدیر

عرب: برانکو خواهان فسخ قرارداد شده است

عملکرد لیونل مسی در مقابل کلمبیا

آغاز جنجالِ بزرگ؛ اولین ترکش جدایی برانکو از پرسپولیس

مترجم برانکو: به ماندن او خوشبینم!/ او اصلا حرفی از الاهلی نزد

پشت پرده پولی که در قرارداد نورافکن گم شد

استقلالی‌ها منتظر بازگشت منتظری از سفر تفریحی

آخرین امید پرسپولیس به وزارت ورزش؛ سلطانی‌فر برانکو را به سرخ‌ها هدیه می‌دهد؟!

والیبال لیگ ملت‌ها 2019/ ایران 1 - روسیه 0

شرط دشوار ستاره خارجی برای حضور در استقلال

قرارداد حسینی 2 ساله تمدید می‌شود

سوپرجام، اشانتیونِ دبل باشگاه‌ها در قهرمانی!

در صورت جدایی بیرانوند؛ رادو شماره یک پرسپولیس می‎شود؟

زلاتکو گران‌تر از قلعه‌نویی، دایی و دیگران!

فنونی‎‌زاده: بیرانوند من را یاد احمدرضا عابدزاده می‌اندازد!

بیرانوند: به ‌وجد ‌آوردن ‌برادر ‌برانکو ‌سخت‌ترین ‌کار ‌دنیاست!‌

رادوشوویچ: باشگاه اول تسویه کند بعد درباره سال بعد صحبت کنیم

واکنش مدیرعامل باشگاه پرسپولیس به نامه فسخ قرارداد برانکو

اشمایکلِ پدر باز هم ازدواج کرد

آرزوی موفقیت داریوش شجاعیان برای مهدی رحمتی

پاسخ فدراسیون فوتبال به اظهارات نماینده مجلس

تکذیب مذاکره طارمی با پرسپولیس

بهداد سلیمی سرمربی شد

پوگبا بهترین بازیکن فصل منچستر یونایتد

توافق برانکو با الاهلی با تمام جزئیات/ راهکار مرد کروات برای عدم رویارویی با هواداران پرسپولیس

تمرین صبحگاهی امیدها در مرکز ملی فوتبال

معاون روابط عمومی وزارت ورزش نایب رییس فدراسیون کاراته شد

عیادت چهره‌های فوتبالی از علی پروین

لی اروین: بازی در ایران برای من شکنجه بود

محرومیت سادیو مانه در رقابت‌های جام ملت‌های آفریقا

توافق قلعه‌نویی با ستاره محبوب استقلال؛ آقای شاکی زردپوش می‌شود

لهستان بالاخره در هفته سوم برد/ کانادا دست خالی ارومیه را ترک کرد