پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

معاون سابق آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش:

اگر فردی بدون شرط وزارت آموزش و پرورش را پذیرفت بعدا حق گلایه ندارد/ اوضاع بازنشستگی تقریبا بحرانی شده/ بازنشستگان پاداش خود را با 1 سال تاخیر دریافت می‌کنند گفتگو

اگر فردی بدون شرط وزارت آموزش و پرورش را پذیرفت بعدا حق گلایه ندارد/ اوضاع بازنشستگی تقریبا بحرانی شده/ بازنشستگان پاداش خود را با 1 سال تاخیر دریافت می‌کنند

  بزرگنمايي:

آریا جوان - معاون سابق وزارت آموزش و پرورش ضمن ضمن بیان اینکه دولت موظف است به تعداد بازنشسته‌ها به آموزش و پرورش ردیف استخدامی تخصیص بدهد گفت: تا سال 1400 بیش از 300 هزار نفر و تا 1402 بیش از 500 هزار نفر بازنشسته می‌شوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبر فوری ٬ علی زرافشان با حضور در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع چالش‌های پیش روی وزیر آینده آموزش و پرورش به روی آنتن شبکه آموزش سیما رفت با بیان اینکه سالیان سال است جامعه فرهنگیان با مشکلاتی روبرو هستند افزود: این مشکلات به مسائل کهنه آموزش و پرورش تبدیل شده است.
وی افزود: آموزش و پرورش مبنای تحول و توسعه است و اگر قرار باشد چنین جایگاهی محقق شود باید بسترهای لازم فراهم شود. پیوسته وزرای مختلف به دنبال ارتقای انگیزه و رفع مشکلات جامعه فرهنگیان بوده‌اند، اما امروز سطح توقعات و انتظارات از آموزش و پرورش بالا رفته است. طبق سند تحول از نظام تعلیم و تربیت انتظار می رود که دانش آموز را به مراتبی از حیات طیبه برساند که زیرساخت‌های خود را نیاز دارد.
زرافشان ادامه داد: مشکل بازنشستگی مگر آنقدر پیچیده است که تا کنون حل نشده است؟ اوضاع تقریبا بحرانی شده و بازنشستگان آموزش و پرورش پاداش خود را با بیش از یکسال تاخیر دریافت می‌کنند در حالی که برای بازنشستگان دستگاه‌های دیگر اینگونه نیست.
معاون سابق وزارت آموزش و پرورش با اشاره به صرف بیش از 90 درصدی بودجه آموزش و پرورش برای حقوق و مزایا گفت: فصل "سایر" در قانون بودجه که اینقدر لاغر و کوچک است نمی‌تواند تامین کننده اهداف متعالیه تعلیم و تربیت باشد.
زافشان افزود: نظام بودجه ریزی غلط است. دولت و سازمان برنامه متولی است اما هیچ وقت برای حل مبنایی این مشکل اقدام نشده است. بودجه عملکردی آموزش و پرورش هر ساله بیش از بودجه مصوب بوده است. یک بار باید مبنای بودجه ریزی در آموزش و پرورش به بودجه عملکردی تبدیل و بودجه بدون کسری بسته شود.
زرافشان با طرح این پرسش که آیا باید وزیر آموزش و پرورش قوی باشد یا دولت از برنامه وزیر حمایت کند؟ گفت: دکتر هاشمی، وزیر سابق بهداشت موفق بود، چون دولت و مجلس در خدمت برنامه او در چهار ساله اول دولت یازدهم بودند. سلامت، برنامه دولت یازدهم بود و دولت تمام قد در خدمت وزارت بهداشت بود و مجلس هم همینطور اما وزیر بهداشت ادامه نداد چون دیگر امکانات به این نحو قابل تامین نبود. اگر یکبار مجلس و دولت تصمیم بگیرند و باور پیدا کنند که سلامت روح نسل آینده کمتر از سلامت جسم نیست و برای اجرای برنامه تحول به آموزش و پرورش کمک کنند، قطعا تحول اساسی رخ می دهد.
معاون سابق وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: ما می‌گوییم حقوق معلمان A ریال اضافه شود، ولی می‌گویند شما یک میلیون نفر هستید. در مقابل حقوق پزشکان به حدی افزایش یافت که اعضای هیئت علمی که حقوقشان چندین برابر معلمان است معترض شدند. آیا آموزش و پرورش به عنوان برنامه اصلی دولت ها قرار می‌گیرد یا خیر؟.
زرافشان افزود: در قانون برنامه‌ ششم توسعه آمده که دولت موظف است به تعداد بازنشسته‌ها ردیف استخدامی تخصیص بدهد. آیا پذیرفته‌اند؟ تا سال 1400 بیش از 300 هزار نفر و تا 1402 بیش از 500 هزار نفر بازنشسته می‌شوند. آیا تا کنون حتی برای تامین منابع انسانی پشت وزیر ایستاده‌اند؟ برخی بر اساس تحلیل غلط می‌گویند همین تعداد هم که دارید اضافه است.
معاون سابق وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اگر آموزش و پرورش برنامه اصلی دولت ها و حاکمیت بشود مانند وزارت بهداشت متحول می‌شود گفت: همانطور که حقوق پزشکان مناطق دوردست افزایش می‌یابد چرا برای معلمان مناطق محروم اینگونه نمی‌شود؟ میانگین دریافتی معلمان کمتر از سه میلیون تومان است.
زرافشان با بیان اینکه وقتی لایحه‌ای به مجلس می رود نمی‌تواند چندان تغییری در بودجه ایجاد کند و باید بودجه ریزی از اساس اصلاح شود اظهار کرد: اتفاقا امسال بهترین سال برای تغییر بودجه 99 است. لایحه 98 یک بار از مجلس به دولت برگشت خورد. در جلسه ای رئیس مجلس به مرکز پژوهش های مجلس برای بررسی تغییر نظام بودجه ریزی تکلیف کرد. حالا چند ماه فرصت به ارایه بودجه‌ 99 باقی مانده و مناسب است که مجلس و دولت در جلسات مشترک رایزنی کنند که بودجه سال آتی آموزش و پرورش باید چگونه بسته شود.
وی در پایان با تاکید بر اینکه راه حل کوتاه مدت نباید جایگزین برنامه‌های اصلی شود، با اشاره به سیاست خرید خدمات آموزشی گفت: دست معلمان خرید خدمات را می‌بوسم و دیده‌ام چقدر زحمت می کشند اما طرح خرید خدمات راه حل کوتاه مدت است و نباید جایگزین برنامه‌های اصلی شود. همین معلم ها هم باید از طریق دانشگاه فرهنگیان صلاحیت حرفه‌ای بیشتری کسب کنند تا کارایی بیشتری داشته باشند.
معاون سابق وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه اگر وزیری بدون شرط و شروط وزارت را پذیرفت بعدا حق ندارد بابت مشکلات حل نشده گلایه کند گفت: هرکسی بخواهد وزیر شود باید شرط و شروط بپذیرد. یک مورد آنکه نگرش دولت و مجلس در ارتباط با آموزش و پرورش باید تغییر کند.
وی اضافه کرد: نکته و شرط دوم همین تمایز بودجه مصوب و عملکرد سالانه است که باید اصلاح شده و مبنای بودجه ریزی، عملکردی باشد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کارگردان «ریست»: هنر و تجربه آفت‌زده است

نظام با رهبری مقتدر ، دولت توانمند و ملت همیشه در صحنه با قدرت مقابل فشارها ایستاده است

خشم مردم نسبت به سلبریتی‌ها از کجا نشأت می‌گیرد؟/ یک جامعه‌شناس: خشم جامعه از عملکرد دوگانه آنها طبیعی است

تا حد امکان بین افراد میانجی‌گری می‌کنیم تا به دادگاه نروند/ مردم ماهی یک‌بار از مشاوره‌های رایگان وکلا استفاده کنند

در مناسبات خانوادگی، کار زنان به مزد ختم نمی‌شود/ تصور می‌کنند پولِ زنان تامین‌کننده خانواده، پول تو جیبی است

اگر فردی بدون شرط وزارت آموزش و پرورش را پذیرفت بعدا حق گلایه ندارد/ اوضاع بازنشستگی تقریبا بحرانی شده/ بازنشستگان پاداش خود را با 1 سال تاخیر دریافت می‌کنند

تعدادی از کودکان کار درگیر تجاوز و لواطی شدند/ بیمه کودکان زیر 18 سال، واقعیت ندارد/ فقر عامل اصلی درگیر شدن کودکان در بازار کار

تماشای برنامه‌های هیجان محور و گفت‌وگو محور مناسب کودکان نیست/والدین تا چه زمانی باید روی تلویزیون دیدن کودکان نظارت داشته باشند؟

مجید انتظامی: تا شروع به کار می‌کنم، تمام هم‌صنفی‌هایم بر ضد من می‌شورند

فولادگر: اموال نامشروع مسئولان به بیت المال باز می‌گردد

مرد شیشه‌ای، همسر و دختر 2 ساله اش را کشت

بهزاد فراهانی: «دلدار» پایان خوشی خواهد داشت

تراویتسا: 40 درصد باشگاه‌های ایرانی تحریم هستند

کارگردان فیلم «هشتگ»: استفاده از شوخی های جنسی در فیلم ها، جایگزین خلاءهای دراماتیکی شده!

مدرس و داور بین المللی قرآن کریم:در آیات قرآنی و سیره معصومین(ع) بارها بر تندرستی تاکید شده است

محمدرضا علیمردانی: نقشه‌مان در «خندوانه» سوخت/ انتقاد گوینده «دیرین دیرین» به شعرهای بی‌محتوای کودکی

چرا سیل می آید؟

گزارشی از 40 سال پرسش و پاسخ رهبر انقلاب با دانشجویان

تهیه‌کننده سریال «دلدادگان»: بارها به خانه «پانته‌آ بهرام» رفتیم، اما بازگشت به دلدادگان را نپذیرفت

به من گفتند این فیلم را نساز!

آذری جهرمی:به آن مسئول عالیرتبه گفتم شبکه های اجتماعی داخلی بیش از1.5میلیون،ظرفیت پوشش ندارند

دیدگاه 20 موسیقی‌دان درباره کنسرت خیابانی

بانوان به دلیل نقش های پیچیده خانواده و اجتماع نیازحمایت بیشتری نسبت به آقایان دارند

حسام‌الدین سراج: جامعه ما در تمنای «امید» است

فریدون آسرایی: فضای مجازی تضمین فروش کنسرت‌هاست

محمدیان: حضور زنان ورزشکار در رویدادهای بزرگ، نتیجه مشارکت حرفه ­ای و شایستگی فنی آن­ها است

فرخنده سلیمانی: حضور بانوان ایرانی در مقام داور «بلوبج» در مسابقات بین المللی، موفقیت بزرگی است

احمدی: مشارکت مردمی در برنامه های جشنواره جاده ولایت ضروری است / تبلیغ و ترویج فرهنگ رضوی مهمترین هدف این ‏برنامه است

محب اهری: به دلیل مشکل مالی تزریق آمپول‌هایم عقب افتاده است

دیدار معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان با رئیس فدراسیون تیراندازی با کمان

دبیر فدراسیون تیراندازی :به دلیل پر مدال بودن این رشته ملزم به توجه بیشتر هستیم/مسوول روابط عمومی نمایشگاه : نمایشگاه پیشانی اقتصادی هر کشور است

1930 روستا و 7 شهر زلزله زده غرب کشور چادردار شده اند

پيش‌شرط‌ هايي که قبل از ازدواج به دردتان مي‌خورد

براي موفقيت، منتظر تاييد ديگران نباشيد

اصلي‌ترين دلايل زياد عرق کردن

ويژگيهاي يک فرد شاد را بشناسيد

گام هايي براي ساختن خويش

هشدار در مورد آلودگي‌هاي پنهان فست فودها

ريسک کنيد و به سمت کارهاي جديد برويد

فراگيري مهارت هايي براي زندگي بهتر

فراموشي براي حافظه مفيد است!

اهميت استفاده از نخ دندان

مدير عامل ميلياردر اينستاگرام از عادات خود براي رسيدن به موفقيت مي گويد

فست فود بخوريد به پنج شرط

چشمان‌تان را هنگام خستگي نماليد

آغاز انتخاب رشته کارشناسي ارشد 96؛ از فردا

چگونه با ترس مقابله کنيم؟

تناسب اندام با استفاده از وزن بدن

استفاده از تلفن همراه در شب نوجوانان را افسرده مي‌کند

رسانه و آسيب اجتماعي اعتياد