پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

جهانگیری در جمع فعالان استارتاپی: مدل‌های جدید کسب‌وکار به رونق اقتصادی کمک می‌کنند فناوري

جهانگیری در جمع فعالان استارتاپی: مدل‌های جدید کسب‌وکار به رونق اقتصادی کمک می‌کنند

  بزرگنمايي:

آریا جوان - اسحاق جهانگیری در رویداد نوآفرین 98 از نزدیک با کارشناسان و فعالان اکوسیستم استارتاپی ایران دیدار کرد و فضای موجود را امیدوارکننده دانست.

سامانه‌ی نوآفرین متمرکز بر حمایت‌ مالی و حقوقی از استارتاپ‌های ایرانی، روز گذشته در رویدادی با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر ارتباطات رونمایی شد. در این رویداد جمعی از کارشناسان و فعالان فضای استارتاپی هم حضور داشتند و مشکلات و چالش‌های خود را با نمایندگان دولت در میان گذاشتند. اسحاق جهانگیری پس از مراسم رونمایی از سامانه‌ی نوآفرین، صحبت‌هایی را پیرامون فضای کنونی کسب‌وکار ارائه کرد که در ادامه‌ی این مطلب زومیت به آن‌ها می‌پردازیم. مقاله‌های مرتبط:
سامانه نوآفرین با تکیه بر حمایت از استارتاپ‌های ایرانی رونمایی شد
معاون اول رئیس جمهور در رویداد نوآفرین 98 ابتدا اشاره‌ای به انقلاب‌های اقتصادی و صنعتی گذشته داشت و دوره‌ی کنونی را انقلاب فناوری نامید. او با اشاره به دوره‌های گذشته اعتقاد دارد که فعالان ایرانی عموما از رویکردهای تازه‌ی جهان عقب‌تر حرکت می‌کردند و فعالیت آن‌ها عموما در تلاش برای رسیدن به حرکت بین‌المللی خلاصه می‌شد. از طرفی در دوره‌ی حاضر شرایط تغییر کرده است و فعالان کنونی کسب‌وکار، به‌نوعی دوشادوش حرکت جهانی فعالیت می‌کنند. اسحاق جهانگیری سرعت ایجاد و حرکت فرصت‌ها را در فضای کنونی بسیار بالا دانست. او اعتقاد دارد فعالان داخلی باید بیش‌ازپیش متوجه این سرعت بالا باشند و برای هماهنگی با آن، تلاش کنند. جهانگیری در ادامه، اقتصاد دیجیتال را بازیگر بزرگ اقتصاد امروز دانست که با سرعتی بالا سهم خود را از فرایندهای مالی و اقتصادی جهان افزایش می‌دهد. او فعالیت نیروهای داخلی را نیز در اقتصاد مدرن مناسب برشمرد و پیشرفت‌های بیشتر را نیز دور از انتظار ندانست. جهانگیری در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به تولد نسل جدیدی از فعالان کسب‌وکار گفت: امروز شاهد فعالیت نسل جدیدی از کارآفرین‌هایی هستیم که دغدغه‌ها و صحبت‌هایی کاملا متفاوت با فعالان قدیمی دارند. ایران امروز در کنار منابع و نعمت‌های متعدد، از فعالیت نیروهای جوان بهره می‌برد که به‌عنوان یک سرمایه‌ی انسانی، توانایی افزایش سرعت پیشرفت را دارند. غربی‌ها می‌توانند منابع و سرمایه‌های متعدد کشور ما را تحریم کنند، اما هیچ‌گاه توانایی تحریم فکر و نوآوری نیروهای جوان ما را ندارند. درنتیجه باید به همین سرمایه متکی باشیم تا آینده‌ی مطمئنی را برای ایران بسازیم. معاون اول رئیس جمهور در ادامه‌ی صحبت‌‌های خود فرصت‌های متعددی را برای فعالیت نیروهای جوان در صنایع سنتی برشمرد. از نظر او مدل‌های جدید کسب‌وکار مبتنی بر اقتصاد دیجیتال، توانایی ایجاد تحول در صنایع سنتی و افزایش بهره‌وری و سوددهی آن‌ها را دارند. جهانگیری در صحبت‌‌های خود اشاره‌‌ای به صنعت زعفران و فولاد داشت که به‌عنوان صنایع سنتی، در ترکیب با اقتصاد دیجیتال ظرفیت‌های پیشرفت بسیار بالایی خواهند داشت.
وظیفه‌ی دولت در حمایت از کسب‌وکارهای نوین، موضوع دیگر صحبت‌های معاون اول رئیس جمهور در رویداد نوآفرین 98 بود. او وظیفه‌ی اصلی را در مسیر پیش رو بر عهده‌ی وزارت ارتباطات دانست که باید در قدم اول یک نقشه‌ی راه جامع را برای ادامه‌ی مسیر در دوران اقتصاد دیجتال تدوین کند. جهانگیری فعالان جوان استارتاپی را نیروهایی کارآمد برای تدوین همین نقشه‌ی راه در کنار دولت دانست. ازطرفی توسعه‌ی زیرساخت‌ها و آموزش کاربردی از بخش‌های مهم نقشه‌ی راه از نظر جهانگیری بود که دولت تاکنون در بهینه‌سازی آن‌ها فعالیت‌هایی جدی داشته است و البته هنوز فضا برای پیشرفت دارد. مدل‌های جدید کسب‌وکار بهترین ابزارها برای ایجاد تحول اقتصادی هستند
جلوگیری از فرار مغزها و تلاش برای تسهیل بازگشت نیروهای متخصص به فضای کسب‌وکار، یکی از نکات تأکیدی اسحاق جهانگیری بود. او با اشاره به تمایل بازگشت نیروهای متخصص به کشور، توسعه‌ی زیرساخت و ارائه‌ی تسهیلات برای فعالیت در فضای اقتصادی را پیش‌نیاز افزایش تمایل نیروهای جوان دانست. جهانگیری با اشاره به مزیت‌های سامانه‌ی نوآفرین در تشویق فعالان فضای استارتاپی، برنامه‌ای جامع با هماهنگی وزارت ارتباطات، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصاد، معاون علمی رئیس جمهور و نظام بانکی نیاز دارد. او در ادامه با اشاره به کارآفرینی به‌عنوان رویکردی کارگشا در فضای اقتصادی گفت: کارآفرینی در همه‌ی دوران‌ها فعالیتی مهم بوده که تأثیر به‌سزایی در تحولات اقتصادی و صنعتی داشته است. کارآفرین تلاش مستمر انجام می‌دهد و بینش گسترده‌ای دارد. این افراد برای عبور از چالش‌های سنتی و مسائل جامعه، فکر نو دارند. جهانگیری در ادامه‌ی صحبت‌های خود با اشاره به چالش‌های کارآفرینان کنونی فضای کسب‌وکار، مقاومت در برابر تغییر را رویکردی رایج در میان مدیران سنتی دانست. او به فعالان جوان اکوسیستم استارتاپی توصیه کرد تا با درک این مقاومت‌ها، در همکاری با مدیران تحول‌خواه برای تغییر تدریجی شرایط و قوانین تثبیت‌شده تلاش کنند. معاون اول رئیس جمهور، توسعه و ساخت آینده‌ی کشور را مبتنی بر فعالیت‌های امروز فضای نوآور دانست. معاون اول رئیس جمهور در صحبت‌های پایانی خود در رویداد نوآفرین 98 تأکید کرد که مردم باید طعم میوه‌ی تغییرات کنونی در تحولات فضای کسب‌وکار را بچشند. او با اشاره به ساختارشکنی‌های استارتاپ‌هایی همچون تاکسی‌های آنلاین، رضایت مردم را نیز از شرایط کنونی بیشتر خواند. ایجاد اشتغال، کمک به بنگاه‌های اقتصادی و پیشرفت کلی فضای اقتصادی کشور، از دیگر نتایج فعالیت نسل کنونی بود که جهانگیری به آن‌ها اشاره کرد. بخش پایانی صحبت‌های اسحاق جهانگیری در رویداد نوآفرین 98 به حمایت دولت از فعالان استارتاپی اختصاص داشت. او با اشاره به رونمایی از سامانه‌ی نوآفرین و قول‌های حمایتی وزیر ارتباطات، به کارشناسان و فعالان حاضر در رویداد اطمینان داد که دولت، حمایت از فعالیت‌های نوآورانه و مدل‌های کسب‌وکاری نوین را اولویت اصلی خود قرار خواهد داد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اگر ادعای رانندگی دارید در این بازی خود را به مردم جهان ثابت کنید

اپلیکیشن Meitu شما را از هر گونه عمل زیبایی بی‌نیاز می‌کند

Dr. Mario World؛ ماریو قارچ خور را در دنیای پزشکی تجربه کنید!

چرا جعلی‌بودن فیلم فرود روی ماه از نظر علمی امکان‌پذیر نیست؟

هیجان تنیس ویمبلدون را در گوشی موبایل‌تان تجربه کنید

Rescue Wings؛ در نقش یک آتش‌نشان فداکار ظاهر شوید

اپلیکیشن‌های اندرویدی که حسادت کاربران آیفون را برمی‌انگیزد - قسمت دوم

معرفی دقیق‌ترین اپلیکیشن هواشناسی که در تابستان به کارتان می‌آید

نگاهی به محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ها و بازی‌های هفته چهارم تیر

حضور بازار باسلام در رویداد ایران هوشمند

نمونه تصاویر گرفته شده با آنر 9X پرو در نور کم لو رفت

داستان برند تنسنت، غول جوان و بلندپرواز دنیای فناوری

اندروید Q را بهتر بشناسید

اپلیکیشن کاربردی برای ضبط ویدئو از صفحه نمایش

معرفی پرطرفدارترین بازی موبایلی دنیا

سوپراسپرت موتورمیانی شورولت کوروت C8 معرفی شد

BankMyCell: میزان وفاداری به آیفون به پایین‌ترین حد خود رسیده است

آرش برهمند، مدیر اجرایی الکام استارزالکامپ 25 از حضور 530 استارتاپ در این رویداد خبر داد

بازی موبایلی Bombastic Brothers با قانونی ساده؛ شلیک کن و نمیر!

اپلیکیشنی که در مترو و اتوبوس به کارتان می‌آید

تمرین رانندگی در شهرهای پرترافیک ایران با این بازی موبایل

صدای اسپیکر موبایل خود را چند برابر کنید

کاپیتان کار، تعمیرات خودرو با روشی‌‌‌‌ جدید

Magic Bridge؛ یک بازی تفننی ساده برای پر کردن وقت‌های خالی

Measure؛ هر چیزی را به راحتی اندازه بگیرید

Plane Race؛ سوار هواپیما شوید و با سایر خلبان‌ها رقابت کنید

معرفی اپلیکیشن کاربردی برای آن‌ها که زیاد استوری می گذارند

مصاحبه زومیت با مدیرعامل تسکو در نمایشگاه الکامپ 25

سیستم عامل هانگ منگ جایگزین سیستم عامل اندروید نیست

استارتاپ هیناوا، تولید بومی سخت‌افزار و نرم‌افزار خانه هوشمند

کاهش مشترکین نتفلیکس، ضرر 17 میلیارد دلاری به این شرکت وارد کرد

احتمال عرضه شیائومی بلک شارک 2 پرو با پردازنده اسنپدراگون 855 پلاس

ارزجو اولین کیف پول ارزهای دیجیتال را به کاربران ایرانی ارائه می‌کند

درون‌اپ، فروشگاه اختصاصی بر بستر اپلیکیشن

استارتاپ بازی‌چی، مدیریت رویدادهای بازی آنلاین و آفلاین

Idle Prison Tycoon؛ با کنترل زندانی‌ها پول‌دار شوید!

سلامت گوشی‌تان را با Phone Doctor Plus آزمایش کنید

Call Control؛ از شر تماس و پیامک‌های مزاحم راحت شوید

بازی جذاب موبایل‌های قدیمی نوکیا را با گرافیکی دلپذیر تجربه کنید

War Robots؛ وقتی ربات‌ها به جان هم می‌افتند!

Ball Mayhem؛ فوتبال آمریکایی با چاشنی طنز

Disney Crossy Road؛ از خیابان رد شوید و نمیرید!

با Reverse Movie FX‌‌ شعبده بازی کرده و به برنامه عصر جدید دعوت شوید!

معرفی محبوب‌ترین بازی موبایلی دنیا

Sketch Wars؛ نبرد با منبع شیطانی

Dragon Hills 2؛ سوار بر اژدها حساب زامبی‌ها را برسید

Cartoon Photo PRO؛ تصاویر کارتونی و خاص از خود بسازید

معرفی بازی موبایلی ترسناکی که برای زیر 16 سال ممنوع است

معرفی اپلیکیشنی که در روزهای گرم سال گوشی‌تان را نجات می‌دهد

The Tribez؛ دهکده رویایی‌ت رو بساز