پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

دانستنی‌های جالبی که جان شمارا نجات خواهد داد خواندني

دانستنی‌های جالبی که جان شمارا نجات خواهد داد

  بزرگنمايي:

آریا جوان - می‌خواهیم شما را با نکاتی آشنا کنیم که می‌تواند در مواقع اضطراری جانتان را نجات دهد.

هر کسی ممکن است خود را در موقعیتی بیابد که چیزهای زیادی برای از دست دادن داشته باشد، حتی جانش را. وحشت کردن، اجرای حرکات و رفتارهای اشتباه و ساده گرفتن یک موقعیت بحرانی می تواند به عواقب بسیار بد و خطرناکی منتهی شود و اغلب این مواقع موضوع به نداشتن دانش و ناآگاهی باز می گردد. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با دانستنی ها و واقعیاتی کمتر مورد توجه قرار گرفته اما بسیار مهم و حیاتی آشنا کنیم که می توانند به انجام حرکات معقول و منطقی در مواقع اضطراری کمک کرده و در نهایت اطلاع از آن ها روزی جان شما یا اطرافیانتان را نجات دهد.
استفاده از چندین نوع محصولات شوینده
هرگز نباید از مایع سفید کننده در ترکیب با دیگر مواد شوینده با هسته آمونیاک به طور همزمان و در یک اتاق استفاد کنید. این ترکیب باعث شکل گیری گاز سمی کلرامین می‌شود که عوارض ناخوشایندی داشته و در برخی موارد حتی سلامت شما را نیز به خطر می‌اندازد. آمونیاک اغلب در ترکیبات شوینده مخصوص شیشه و آینه دیده می‌شود.
سردرگمی در زیر آب
اگر در موقعیتی هستید که زیر آب قرار گرفته و نمی‌دانید سطح آب کجاست، مقداری حباب با دهانتان تولید کنید و نگاه کنید که این حباب ها به کدام سمت می‌روند زیرا سطح آب هر کجا که باشد حباب‌ها به آن سمت رفته و با دنبال کردن آن ها به سطح خواهید رسید.
آتش گرفتن روغن روی گاز
هنگام آشپزی باید بدانید که ماهیتابه مخصوص سرخ کردن را برای مدت طولانی روی گاز رها نکنید. اما اگر ماهیتابه پر از روغن شما آتش گرفت هرگز از آب برای خاموش کردن آن استفاده نکنید زیرا این کار تنها آتش را بدتر و قوی تر خواهد ساخت. در این گونه موارد بهترین گزینه استفاده از جوش شیرین برای خاموش کردن آتش یا گذاشت یک در بر روی ماهیتابه برای محروم کردن آتش از اکسیژن است.
شناسایی افراد در حال غرق شدن
افرادی که در حال غرق شدن هستند اغلب از دید دیگران دور می‌مانند زیرا ظاهرشان نشان نمی‌دهد که در حال غرق شدن هستند. آن‌ها معمولاً جیغ و فریاد نزده و درخواست کمک نمی‌کنند. اگر کسی واقعاً در حال غرق شدن باشد چنان درمانده و ترسیده است که نمی تواند فریاد بزند و وقتی که سرشان از سطح آب بالا می آید تنها وقت کافی برای نفس کشیدن را دارند و نه فریاد زدن و درخواست کمک. در این گونه موارد معمولاً سر فرد به سمت عقب خم شده و بارها به زیر آب رفته و باز می گردند. اگر موی فرد بلند باشد، موهایشان اغلب روی صورتشان افتاده و چشم هایشان تمرکز و ثبات ندارد و البته حرکاتشان نیز بسیار کند و تشنجی است.
قانون احیای قلبی عروقی
اگر مجبور شدید عمل احیای قلبی عروقی (CPR) را روی شخصی انجام دادید و قلب قربانی پس از این کار نیز بازنگشت نباید به انجام این کار تا هنگام رسیدن آمبولانس و نیروی متخصص ادامه دهید. در این گونه موارد، اگر اکسیژنی به مغز فرد نرسد شانس زنده مانده او صفر خواهد بود. اغلب اوقات نکته و هدف اصلی در احیای قلبی نه بازگرداندن فرد به زندگی بلکه زنده نگه داشتن مغز تا زمان رسیدن تیم پزشکی است.
ضرورت حداقل قدرت فیزیکی
هر فرد باید دستکم قدرت بدنی انجام یک حرکت شنا را داشته باشد. ممکن است بعدها در زندگی در هر شرایط خطرناکی قرار بگیرید، از یک صخره آویزان شوید یا از قایق به بیرون پرت شوید. این کمترین میزان قدرت فیزیکی است که یک فرد باید داشته باشد. باور عمومی غلط این است که در شرایط خطر، آدرنالین به شما کمک کرده و قدرت بدنی شما را افزایش خواهد داد اما ترشح آدرنالین در صورت نداشتن قدرت بدنی کمک چندانی به شما نخواهد کرد. اگر فرد در زندگی واقعی نتواند دستکم یک حرکت شنا انجام دهد احتمال این که بتواند در یک شرایط اضطراری و خطرناک این کار را انجام دهد نیز تقریباً صفر است.
تماس با آمبولانس یا پلیس
در مواقع اضطراری که نیاز به کمک دارید، مهم ترین و اولین چیزی که باید به اپراتور بگویید مکان شماست و نه دلیل تماستان. اگر شرایطی که در آن گرفتار هستید باعث شود که مجبور به قطع تماس شوید بهتر است اپراتور پیش از هر چیزی از مکان شما خبردار باشد زیرا در نهایت آن ها فردی را برای کمک به موقعیت گفته شده توسط شما خواهند فرستاد. اگر پلیس یا نیروهای اورژانس دلیل تماس شما را بدانند اما شما وقت نکنید مکان خودتان را به آن ها اطلاع دهید، قادر نخواهند بود به شما کمک کنند.
برخورد تصادفی با یک جانور وحشی
هر گونه زخم یا خراشی از جانب یک جانور وحشی می تواند خطرناک بوده و به بیماری هایی مانند هاری منتهی شود. در این صورت بین 10 تا 15 روز وقت دارید که زخم را ضدعفونی کرده و به پزشک مراجعه کنید. هر ساعتی که بگذرد شانس شما برای زنده ماندن کمتر خواهد شد. در صورتی که مدت زمان زیادی از ابتلا به این بیماری بگذرد احتمال درمان آن تقریباً غیرممکن است.
لمس کردن اشیاء دارای جریان الکتریسیته
اگر با کف دستتان یک شیء را لمس کنید، جریان الکتریسیته موجود در آن باعث می شود که دستتان مشت شده و نخواهید توانست دست خود را کشیده و به عقب بپرید. اگر می خواهید بفهمید شیئی برق دارد یا خیر بهتر است از پشت دستتان استفاده کنید زیرا در این صورت دور کردن دست از آن شیء ساده تر خواهد بود.
طوفان و رعد و برق شدید
این باور عمومی که رعد و برق دو بار به یک نقطه اصابت نمی‌کند کاملاً اشتباه است. احتمال این که صاعقه دومی به یک نقطه برخورد کند بسیار بالاست از این روز سعی کنید از مرکز طوفان دور بمانید هر چند نباید فرار کنید. بهترین کار این است که در نقطه ای گود دراز بکشید زیرا صاعقه ها معمولاً به نقاط بلند برخورد می کنند. همچنین در این موارد باید هر گونه فلز یا تلفن همراه را از خود دور کنید. اگر صاعقه قرار باشد به شما برخورد کند چند ثانیه (3 یا 4 ثانیه) قبل از آن مزه فلز را در دهانتان حس کرده و موهای بدنتان شروع به حرکت خواهند کرد. در این گونه موارد باید نشسته، پاهایتان را به هم چسبانده و دست هایتان را روی زانو قرار دهید.
عبور از چهارراه
اگر در حال عبور از یک چهارراه بوده و نور شدید آفتاب را روی شیشه جلوی خودرو مقابل می بینید به احتمال فراوان راننده آن نمی تواند شما را ببیند. در این گونه موارد بهتر است مراقب بوده و به او اجازه عبور دهید حتی اگر حق تقدم با شما باشد.
گم شدن در جنگل
با شروع فصل ماجراجویی های تابستانه بسیاری از افراد در کوه و جنگل گم می شوند. اگر فهمیدید گم شده اید و نمی دانستید کجا هستید باید قبل از هر چیز به دنبال آب بگردید. معمولاً این کار به معنای پایین تر رفتن است مگر این که در منطقه ای باتلاقی و مردابی باشید. همچنین به پرندگان توجه کنید: اگر پرندگان را در ارتفاع بالا در حال پرواز دیدید بدانید که به احتمال فراوان در جستجوی آب و در مسیر رسیدن به آن قرار دارند و اگر آن ها را در ارتفاع پایین دیدید بدانید که در همان حوالی آب بوده و این پرندگان پس از نوشیدن آب در حال دور شدن از منبع آن هستند. در اغلب قریب به اتفاق موارد، راه رفتن در مسیر آب شما را به یک جاده یا یک منطقه مسکونی خواهد رساند. بعد از پیدا کردن راه تنها کاری که باید بکنید راه رفتن در امتداد آن برای رسیدن به یک منطقه مسکونی است.
پریدن درون آب از ارتفاع بالا
اگر می خواهید با پاهایتان و از ارتفاع داخل آب بپرید حتماً بینی خود را بگیرید. آب دارای میکروارگانیسم های خطرناک بسیاری است که وقتی با مقدار آب فراوان وارد بینی شما می شوند می توانند وارد مغز شده و باعث مننژیت شوند که در صددرصد موارد با مرگ همراه است. اما بلعیدن این میکروارگانیسم ها و ورودشان به معده هیچ خطری را متوجه شما نخواهد کرد.
بیمار دیابتی که هوشیاری اش را از دست داده است
اگر یک بیمار دیابتی هوشیاری اش را از دست داده نباید و نمی توانید به او انسولین تزریق کنید زیرا این کار او را خواهد کشت. اغلب اوقات، کمای دیابتی به دلیل نبود قند (هیپوگلیسمیا) رخ داده و انسولین شرایط را بدتر خواهد ساخت. در این موارد تنها کاری که باید بکنید این است که کمی شیرینی به بیمار داده و با اورژانس تماس بگیرید. توجه داشته باشید که حتی اگر فرد به کمای ناشی از افزایش قند خون (هایپرگلیسمیا) دچار شده باشد نیز دادن مقدار کمی قند به او چندان اوضاع او را بدتر نخواهد کرد.
قانون 5 ثانیه
شاید شما نیز شنیده اید که در صورتی که غذایتان روی زمین افتاد، تا 5 ثانیه برداشتن و خوردن آن مشکلی نداشته و چیزی سلامت شما را تهدید نمی کند. اما مطالعات نشان می دهد که این قانون در مورد باکتری ها صادق نیست هر چند امکان آلوده شدن غذا به ترکیبات مضر در کمتر از 5 ثانیه بسیار کم است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زندگی عجیب پادشاه تایلند / از ازدواج با بادیگارد شخصی تا انتشار عکسی که سایت دربار را مسدود کرد + تصاویر

قاضی مسعودی مقام: وثیقه گذاری یک فرد 26ساله برای شبنم نعمت زاده

یادمان جانباختگان زمین‌لرزه 25 شهریور 1357 طبس

فیلم | حرکت مترو تهران با در باز!

کشف گوشت گورخر نادر ایرانی / مجازات شکارچی حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی!

جالب‌ترین، منحصربه فرد‌ترین و عجیب‌ترین مشاغل دنیا

چرا باید در طی پرواز زیاد آب بنوشیم؟

کشف یکی از بزرگترین زیستگاه‌های زیرزمینی ماهیان کور در زیر رشته کوه‌های زاگرس/ عکس

تصادف شدید قطار با اتوبوس در قزاقستان + فیلم

زندگی عجیب پادشاه تایلند/ تصاویر

پورشه طلا با پلاک ایران در لس آنجلس

پیوند منحصر‌به‌فرد کانگوروهای عظیم‌الجثه باستانی با پاندای غول‌پیکر

فال روزانه دوشنبه 25 شهریور 1398

مرد خطرناکی که تاسوعا را به‌ هم‌ ریخت، دستگیر شد

عجیب‌ترین دلیل برای مرگ مرد طبسی

عکاسی از مرگ به من چه آموخت؟

نامه تند وحید جلیلی به صفار هرندی: آیا متهم کردن یکی از معاونان بیت رهبری به سوء استفاده در مسئولیت خود، خروج از دایره ولایت است؟

آلمان به جنگ گرمایش زمین می‌رود

حقایق باورنکردنی از تأثیر عشق بر فعالیت مغز

اگر جنگ جهانی دوم و حمله آلمان نازی به روسیه رخ نمی داد امروز شرایط جهان چگونه بود؟

نگاهی بر "معماری در تهران"

فال روزانه یک‌شنبه 24 شهریور 1398

5 فایده مصرف سرکه سیب هنگام صبح

سندروم دو سال پایانی؛ آیا دولت روحانی به سرنوشت پایان دولت‌ خاتمی و احمدی نژاد دچار می‌شود؟

محرومیت یک جلسه‌ای برای علیرصا بیرانوند

ماموریت مقتدی صدر در ایران چیست؟ / مقتدی به دنبال مذاکره با تهران برای تغییر عبدالمهدی است؟

چرا زمین نابود نشد؟

15 جراحی زیبایی گرانقیمت مرد جوان ! + عکس

100 ساله‌های ژاپنی، 71 هزار نفر شدند

پرت کردن نوزاد تازه متولد شده از پنجره بیمارستان!

تصاویر بااحساسی که هر دلی را گرم می‌کند

پرلایک‌ترین توئیت به زبان فارسی در سال 98 با هشتگ #دختر_آبی

پرشنونده ترین بخش‌های رادیو در طول تاریخ

بازسازی سینه پس از سرطان سینه

چگونه گیاه‌خواران تعادل تولید غذاهای گوشتی در انگلیس را به نفع خود تغییر دادند؟

چگونه سلول بنیادین اهدا کنیم؟

نوشیدن چای چه تاثیری بر سلامت مغز دارد؟

این مواد غذایی را با هم نخورید، سلامت کبدتان به خطر می‌افتد

ماجرای ربودن سگ مینیاتوری 40میلیونی!

فردا صبح سیارکی از کنار زمین رد می‌شود

این غذاها را با هم نخورید، سلامت کبدتان به خطر می‌افتد

انجام 447 عملیات امداد و نجات در 72 ساعت گذشته

برنده کره‌ای نخل طلای کن پیشنهادهای هالیوود را رد می‌کند

نمونه بزاق‌تان را بدهید و به شبکه اهداکنندگان سلول‌های بنیادی بپیوندید

بوتاکس از چه زمانی وارد زندگی ما شد؟

دیدن خواب ماهی در خواب چه تعبیری دارد؟

فال روزانه شنبه 23 شهریور 1398

سونوگرافی از جنین شیطانی ! / مادر 17 ساله امریکایی نگران شد

اقدام عجیب یک مرد برای مقابله با خسارت طوفان

زنی بچه یک مرد غریبه را به دنیا آورد ! / اشتباه پزشکی خانواده آمریکایی را از هم پاشید