پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

«مشکلات خانوادگي» علت 90 درصدي فرار دختران/شرط ماندگاري دختران در «خانه‌هاي سلامت» دختران

«مشکلات خانوادگي» علت 90 درصدي فرار دختران/شرط ماندگاري دختران در «خانه‌هاي سلامت»

  بزرگنمايي:

حبيب الله مسعودي فريد  با تاکيد بر آنکه بيش از 90 درصد فرار دختران ناشي از مسائل و مشکلات درون خانواده است افزود: مشکلاتي چون خشونت، تعرض، اعتياد، پرخاشگري، مشاجرات خانوادگي و غيره از عمده علت‌هاي فرار دختران از خانه است.

 وي ادامه داد: 10 درصد علت فرار دختران از خانه نيز به مسائل فراخانوادگي چون دستيابي به موقعيت اقتصادي بهتر، عشق و عاشقي‌هاي دوران جواني، فريب خوردن و غيره مربوط مي‌شود.

 معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور ادامه داد: چندين سال است که شاهد آن هستيم که اکثر دختران فراري کمتر از 18 ساله هستند و البته اين آمار را نمي‌توان به کل کشور تعميم داد زيرا در حال حاضر هيچ آمار دقيقي از فرار دختران در دست نيست.

 فريد در اين خصوص تصريح کرد: درصد کمي از دختران فراري به مراکز بهزيستي مراجعه و يا ارجاع داده مي‌شوند اين در حالي است که بسياري از آنها به دليل مسائلي چون قبح اجتماعي خانواده‌ها هيچ گاه به طور رسمي اعلام نمي‌شوند و يا برخي بعد از مدتي توسط خانواده پيدا شده و يا توسط سيستم قضايي کلانتري به خانواده‌ها ارجاع داده مي‌شوند.

 وي در خصوص دختراني که به مراکز بهزيستي ارجاع داده مي شوند گفت: اين دختران افرادي هستند که پس از پيدا شدن و ارجاع با طرد و امتناع اوليه از جانب خانواده روبرو شده و يا خود آن دختران از ارائه آدرس منزل خودداري مي‌کند؛ به طورکلي در شرايطي که به هر دليلي نمي‌توان فرد را به خانواده بازگرداند، قاضي و دستگاه قضايي وي را به بهزيستي ارجاع مي‌دهد.

 معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور ضمن بيان آنکه در حال حاضر 31 مرکز تحت عنوان «خانه سلامت» در سراسر کشور وجود دارد گفت: ساليانه 500 دختر فراري توسط سازمان بهزيستي در مراکز خانه سلامت پذيرش مي‌شوند که طبق قانون اين دختران حدود شش ماه تا يک سال مي‌توانند در اين مراکز اقامت کنند اما به هر حال نمي‌توانيم آنها را در جامعه رها کنيم و چنانچه نتوانيم فرد را به خانواده بازگردانيم وي در اين مراکز باقي مانده و به روال عادي زندگي خود اعم از تحصيل، حرفه آموزي و غيره مي‌پردازد.

 فريد در خصوص "خانه‌هاي سلامت" تصريح کرد: در اين مراکز، تلاشها مبتني بر روشهاي مددکاري و در جهت بازگرداندن اين دختران به محيط‌ امن خانوادگي‌ است.

 وي تصريح کرد: چنانچه اين افراد زير 18 سال باشند و از بازگرداندن آنها به خانواده قطع اميد کرده باشيم آنها را به مراکز شبه خانواده ارجاع خواهيم داد و چنانچه بالاي 18 سال باشند نيز به مراکز بازپروري مخصوص اين دختران فرستاده مي‌شوند که تعداد افراد بالاي 18 سالي که به اين مراکز بازپروري ارجاع داده مي‌شوند، بسيار کم است.

 معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور در خصوص آمار لحظه‌اي حضور دختران فراري در مراکز خانه سلامت بهزيستي گفت: در برخي از استانهاي کوچک گاهي هيچ فردي در اين مراکز حضور ندارد و يا تعداد آنها به دو الي سه نفر مي‌رسد در حالي که در شهرهاي بزرگ مانند تهران، اصفهان، خراسان رضوي، فارس، خوزستان تعداد بيشتري از اين دختران در اين مراکز پذيرش مي‌شوند به همين دليل اگر بخواهيم آمار لحظه‌اي تعداد افراد حاضر در اين مراکز را اعلام کنيم رقم آنها در حدود 140 الي 150 نفر خواهد بود.

 فريد در ادامه تاکيد کرد: آن دسته از دختراني که به خانه‌هاي سلامت بهزيستي ارجاع داده مي‌شوند افرادي هستند که هيچگونه آسيب جنسي نديده‌اند زيرا يکي از شرايط پذيرش اين دختران به اين مراکز عدم آسيب‌هاي جنسي است.

 وي تصريح کرد: اين بدين معنا نيست که دختراني که داراي آسيب‌هاي جنسي هستند را به حال خود رها مي‌کنيم بلکه اين دختران به "مراکز بازپروري" سازمان بهزيستي ارجاع داده مي‌شوند.

 معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي ادامه داد: در حال حاضر آمار کل افرادي که از طريق نيروي انتظامي و قوه قضاييه به مراکز بازپروري سازمان بهزيستي ارجاع داده شده اند در سال گذشته حدود هزار نفر بوده است که تعداد زيادي از آنها نيز فرار از خانه نداشته‌اند و به دلايل مختلف به اين مراکز ارجاع داده شده اند.

 فريد در ادامه با بيان آنکه فرار از خانه مقدمه‌اي براي ورود فرد به آسيب‌هاي جنسي، خشونت، اعتياد و غيره بوده و اين مسئله پيامدهاي وسيعي را براي فرد به دنبال خواهد داشت گفت: در حال حاضر نياز است اورژانس اجتماعي (خط تلفني 123) را بيش از گذشته به مردم بشناسانيم تا روزي شاهد آن باشيم که هرگاه دختري قصد ترک خانه را داشت به جاي حضور در خيابان‌ها و معابر که تهديدهاي بسياري را براي وي به همراه دارد به اين مراکز مراجعه کند.

 معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور در خصوص مراکز مداخله در بحران اورژانس اجتماعي کشور گفت:‌ در حال حاضر تعداد اين مراکز در سراسر کشور 180 مرکز بوده است که قابليت آن را دارند تا موارد حاد را نيز به صورت سريع رسيدگي کنند.

 فريد همچنين عنوان کرد:‌ حضور دختران در چنين مراکزي باعث آن مي‌شود که پس از ارجاع آنها به خانواده نيز با مشکلات کمتري مواجه شوند زيرا به هر حال خانواده اين آسايش خاطر را دارد که دختر آنها در مدت عدم حضور خود در خانه در مرکزي دولتي اقامت داشته و از بسياري از آسيب‌ها مصون مانده است.

 وي در پايان با تاکيد بر آنکه مراکز مداخله در بحران پس از ارزيابي‌هاي اوليه و بررسي شرايط بهداشتي و جسماني فرد را پذيرش کرده و وارد چرخه مددکاري مي‌کنند و در صورت نياز مداخلات حقوقي نيز انجام مي‌دهند اظهار کرد: در اين مراکز اولين قدم بررسي وضعيت خانوادگي فرد است که آيا قابليت پذيرش دختر را دارند يا خير؟ و از آنجايي که اين دختران با حکم قاضي به اين مراکز ارجاع داده مي‌شوند، اين مراکز به هيچ وجه اجازه ارجاع اين دختران به خانواده بدون حکم قاضي را ندارند زيرا اين اقدام غيرقانوني است و درصورت مشاهده با آن برخورد خواهد شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وصال چهره های طناز با سازهای موزون

زیباترین سوپرمدل‎های جهان در سال 2019

سلفی ماهایا پطروسیان با عروس خوش‌قدم/ عکس

ژولیت بینوش به «بین دو دنیا» می‌رسد/ روایتی از حاشیه‌نشینان اروپا

بیوه‌های داعش؛ پشیمان یا تشنه انتقام/ آیا لشکر زنان خون‌آشام تجدید قوا خواهد کرد؟ +تصاویر

خانم افشار مگه ایرانی نیستی؟ بیل بگیر دستت برو کمک!

سرطان پستان، بیماری که زندگی را به کام خانم‌ها تلخ می‌کند/ مبتلایان می‌توانند مجدد بارداری و شیردهی داشته باشند؟

اقدام جوانمردانه بانوی اسکی ایران تحسین دنیا را برانگیخت

گفت‌وگو| جهان اسلام سیره حضرت زهرا (س) را سرمشق خود قرار دهد/ فاطمه‌زهرا (س) پاره تن پیامبر است

دکان سه نبشی به نام «کنگره فوتبال کلینیک»/ ماجرای خانم دکتر ایرانی و کارلوس کی روش!

دختر ایرانی، قهرمان شطرنج سریع و برق آسای 2018 جهان شد

اظهارات آنجلینا جولی درباره ورود به عرصه سیاست

متهمه فراریِ 800 میلیارد تومانی به کشور بازگردانده شد

مهناز افشار به دادسرا رفت/ اظهار پشیمانی خانم بازیگر از تبلیغ یک آمپول در فضای مجازی

مهمترین آسیب‌های پیش روی خانواده ایرانی؛ از اختلافات فرهنگی و طبقاتی تا مصرف‌گرایی

10 عادت اشتباه روزانه که قاتل سلامت پوستتان هستند

موضع دولت درباره ورود بانوان به ورزشگاه و تقابل با ورزشکاران اسرائیلی

اگر به این 7دلیل ازدواج می کنید،شاید شکست بخورید

جوسازی یک دختر علیه ستاره‌های فوتبال

وجود 4 هزار ماده سمی در سیگار/ تومور مغزی در جنین نتیجه استعمال سیگار در زنان باردار

عواقب پاک نکردن لوازم آرایشی قبل از خواب/ آرایش مداوم، خانم‌ها را به دام سرطان می‌اندازد

خانم بازیگر منتقد جدی کارلوس کی‌روش شد؛ دلار می‌گیرند و غر می‌زنند

گوش الاغی، چشم گربه‌ای، لب شتری و دماغ خوکی!

طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی

خواص و عوارض صابون زردچوبه چیست؟

بهترین روش لیفتینگ صورت چیست؟

طریقه پرورش گل سنبل در گلدان

برای ریزش مو چه باید کرد؟

زنان موفق دنیا؛ مختصری از زندگی روث بیدرگینزبرگ، قاضی دیوان عالی آمریکا

زیباترین نمونه‌ های تونیک اسپرت + روش ست کردن آن

طرز تهیه مرغ شکم پر مجلسی

34 فعالیت و بازی با کودک سه ساله

طرز تهیه چیز کیک کدو حلوایی

گریم هانیه توسلی در «گرگ‌بازی»/ عکس

طرز تهیه استانبولی با رب به 2 روش اصیل خانگی

قیمت و شرایط فروش محصولات خودروسازان راین

قانون جذب مردان؛ استفاده از قانون جذب برای جذب مردان

راهنمای جامع مقدار شیر خشک لازم برای نوزاد

گزارش نگران‌کننده‌ اخیر و برنامه برای جهان بدون دی اکسید کربن

زیباترین انواع مدل پلیور دخترانه برای پاییز و زمستان

تست دوستی؛ چطور دوستی هستید؟

آموزش لاک زدن ساده در خانه

صابون هویج؛ خواص و طرز تهیه این صابون

طرز تهیه قورمه سبزی با گوشت چرخ کرده

پوشش سارا بهرامی در جشنواره فیلم ونیز/عکس

طرز تهیه کیک خیس نارگیلی برای میان وعده و دسر

نیوشا ضیغمی مرد شد!

زیباترین انواع مدل کیف پول چرم زنانه

پریناز ایزدیار به «بینوایان» پیوست

کودک 16 ماهه؛ مراحل رشد و بازی‌ های مناسب