پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

«مشکلات خانوادگي» علت 90 درصدي فرار دختران/شرط ماندگاري دختران در «خانه‌هاي سلامت» دختران

«مشکلات خانوادگي» علت 90 درصدي فرار دختران/شرط ماندگاري دختران در «خانه‌هاي سلامت»

  بزرگنمايي:

حبيب الله مسعودي فريد  با تاکيد بر آنکه بيش از 90 درصد فرار دختران ناشي از مسائل و مشکلات درون خانواده است افزود: مشکلاتي چون خشونت، تعرض، اعتياد، پرخاشگري، مشاجرات خانوادگي و غيره از عمده علت‌هاي فرار دختران از خانه است.

 وي ادامه داد: 10 درصد علت فرار دختران از خانه نيز به مسائل فراخانوادگي چون دستيابي به موقعيت اقتصادي بهتر، عشق و عاشقي‌هاي دوران جواني، فريب خوردن و غيره مربوط مي‌شود.

 معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور ادامه داد: چندين سال است که شاهد آن هستيم که اکثر دختران فراري کمتر از 18 ساله هستند و البته اين آمار را نمي‌توان به کل کشور تعميم داد زيرا در حال حاضر هيچ آمار دقيقي از فرار دختران در دست نيست.

 فريد در اين خصوص تصريح کرد: درصد کمي از دختران فراري به مراکز بهزيستي مراجعه و يا ارجاع داده مي‌شوند اين در حالي است که بسياري از آنها به دليل مسائلي چون قبح اجتماعي خانواده‌ها هيچ گاه به طور رسمي اعلام نمي‌شوند و يا برخي بعد از مدتي توسط خانواده پيدا شده و يا توسط سيستم قضايي کلانتري به خانواده‌ها ارجاع داده مي‌شوند.

 وي در خصوص دختراني که به مراکز بهزيستي ارجاع داده مي شوند گفت: اين دختران افرادي هستند که پس از پيدا شدن و ارجاع با طرد و امتناع اوليه از جانب خانواده روبرو شده و يا خود آن دختران از ارائه آدرس منزل خودداري مي‌کند؛ به طورکلي در شرايطي که به هر دليلي نمي‌توان فرد را به خانواده بازگرداند، قاضي و دستگاه قضايي وي را به بهزيستي ارجاع مي‌دهد.

 معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور ضمن بيان آنکه در حال حاضر 31 مرکز تحت عنوان «خانه سلامت» در سراسر کشور وجود دارد گفت: ساليانه 500 دختر فراري توسط سازمان بهزيستي در مراکز خانه سلامت پذيرش مي‌شوند که طبق قانون اين دختران حدود شش ماه تا يک سال مي‌توانند در اين مراکز اقامت کنند اما به هر حال نمي‌توانيم آنها را در جامعه رها کنيم و چنانچه نتوانيم فرد را به خانواده بازگردانيم وي در اين مراکز باقي مانده و به روال عادي زندگي خود اعم از تحصيل، حرفه آموزي و غيره مي‌پردازد.

 فريد در خصوص "خانه‌هاي سلامت" تصريح کرد: در اين مراکز، تلاشها مبتني بر روشهاي مددکاري و در جهت بازگرداندن اين دختران به محيط‌ امن خانوادگي‌ است.

 وي تصريح کرد: چنانچه اين افراد زير 18 سال باشند و از بازگرداندن آنها به خانواده قطع اميد کرده باشيم آنها را به مراکز شبه خانواده ارجاع خواهيم داد و چنانچه بالاي 18 سال باشند نيز به مراکز بازپروري مخصوص اين دختران فرستاده مي‌شوند که تعداد افراد بالاي 18 سالي که به اين مراکز بازپروري ارجاع داده مي‌شوند، بسيار کم است.

 معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور در خصوص آمار لحظه‌اي حضور دختران فراري در مراکز خانه سلامت بهزيستي گفت: در برخي از استانهاي کوچک گاهي هيچ فردي در اين مراکز حضور ندارد و يا تعداد آنها به دو الي سه نفر مي‌رسد در حالي که در شهرهاي بزرگ مانند تهران، اصفهان، خراسان رضوي، فارس، خوزستان تعداد بيشتري از اين دختران در اين مراکز پذيرش مي‌شوند به همين دليل اگر بخواهيم آمار لحظه‌اي تعداد افراد حاضر در اين مراکز را اعلام کنيم رقم آنها در حدود 140 الي 150 نفر خواهد بود.

 فريد در ادامه تاکيد کرد: آن دسته از دختراني که به خانه‌هاي سلامت بهزيستي ارجاع داده مي‌شوند افرادي هستند که هيچگونه آسيب جنسي نديده‌اند زيرا يکي از شرايط پذيرش اين دختران به اين مراکز عدم آسيب‌هاي جنسي است.

 وي تصريح کرد: اين بدين معنا نيست که دختراني که داراي آسيب‌هاي جنسي هستند را به حال خود رها مي‌کنيم بلکه اين دختران به "مراکز بازپروري" سازمان بهزيستي ارجاع داده مي‌شوند.

 معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي ادامه داد: در حال حاضر آمار کل افرادي که از طريق نيروي انتظامي و قوه قضاييه به مراکز بازپروري سازمان بهزيستي ارجاع داده شده اند در سال گذشته حدود هزار نفر بوده است که تعداد زيادي از آنها نيز فرار از خانه نداشته‌اند و به دلايل مختلف به اين مراکز ارجاع داده شده اند.

 فريد در ادامه با بيان آنکه فرار از خانه مقدمه‌اي براي ورود فرد به آسيب‌هاي جنسي، خشونت، اعتياد و غيره بوده و اين مسئله پيامدهاي وسيعي را براي فرد به دنبال خواهد داشت گفت: در حال حاضر نياز است اورژانس اجتماعي (خط تلفني 123) را بيش از گذشته به مردم بشناسانيم تا روزي شاهد آن باشيم که هرگاه دختري قصد ترک خانه را داشت به جاي حضور در خيابان‌ها و معابر که تهديدهاي بسياري را براي وي به همراه دارد به اين مراکز مراجعه کند.

 معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور در خصوص مراکز مداخله در بحران اورژانس اجتماعي کشور گفت:‌ در حال حاضر تعداد اين مراکز در سراسر کشور 180 مرکز بوده است که قابليت آن را دارند تا موارد حاد را نيز به صورت سريع رسيدگي کنند.

 فريد همچنين عنوان کرد:‌ حضور دختران در چنين مراکزي باعث آن مي‌شود که پس از ارجاع آنها به خانواده نيز با مشکلات کمتري مواجه شوند زيرا به هر حال خانواده اين آسايش خاطر را دارد که دختر آنها در مدت عدم حضور خود در خانه در مرکزي دولتي اقامت داشته و از بسياري از آسيب‌ها مصون مانده است.

 وي در پايان با تاکيد بر آنکه مراکز مداخله در بحران پس از ارزيابي‌هاي اوليه و بررسي شرايط بهداشتي و جسماني فرد را پذيرش کرده و وارد چرخه مددکاري مي‌کنند و در صورت نياز مداخلات حقوقي نيز انجام مي‌دهند اظهار کرد: در اين مراکز اولين قدم بررسي وضعيت خانوادگي فرد است که آيا قابليت پذيرش دختر را دارند يا خير؟ و از آنجايي که اين دختران با حکم قاضي به اين مراکز ارجاع داده مي‌شوند، اين مراکز به هيچ وجه اجازه ارجاع اين دختران به خانواده بدون حکم قاضي را ندارند زيرا اين اقدام غيرقانوني است و درصورت مشاهده با آن برخورد خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

15 ایده جذاب برای نورپردازی اتاق خواب

آموزش تصویری نحوه چسباندن عکس روی تخته شاستی در خانه

ایده‌های ساده و جالب برای ساخت کاردستی قطار

زنان هر سال یک ماه بیشتر از مردان کار می‌کنند

تصور شما از جستجوی خوشبختی چیست؟

پرتره‌های شگفت انگیز این زن با ابزاری باورنکردنی+تصاویر

از تاریکی و روح و جن می ترسم چه کنم؟

مدل موی طبقاتی!

زیبایی و آرامش خانه با چیدمان مناسب

ظروف پلاستیکی کهنه را در خانه بازیافت کنید

شنیون موی سنگین برای خاله داماد

5 نکته‌ای که باید در رفتار با همسر باردار رعایت کنید

مادرها! گاهی باید از بچه‌هایتان فاصله بگیرید

کبدِ چرب حاملگی چیست؟

پیشنهادی ساده برای کثیف کاری بازی

ترفندهای علمی عاشق کردن شوهر

خودتان زیورآلات تان را بسازید

نحوه انتخاب لباس مجلسی گلدار برای فصول مختلف

10 عاملی که باعث می‌شود زنان عشق خود را ترک کنند

شنیون موی مادر عروس

آموزش نقاشی تک ضربه ای روی بوم

راه های از بین بردن لکه عرق

ایده ای خلاقانه برای ساخت دیوار کوب دخترانه

آیا افسردگی زنان، محصول دنیای «مردسالارانه» است؟

ساخت محلی زیبا برای هندزفری

گیاهی که سبب بلوغ زودرس می‌شود

8 توصیه برای چیدمان یک اتاق برای 2 کودک

باشگاه خانگی برای بانوان

100 اسم محبوب دخترانه در ایران

خواص رازیانه برای زنان

تزئینات زیبا و دلبرانه اتاق کودک

روش هایی ساده و ارزان برای زیبا بودن

جواهراتی برای ترویج تغذیه با شیر مادر

مادر؛ اولین کسی که شرمندگی از ظاهر را به دخترش یاد می‌دهد!

فاجعه بیکاری و تفاوت دستمزد زنان با مردان!

دختری که آرایش دست با حنا را ترویج می‌دهد

گلسازی هنری نشاط بخش و کم هزینه

چند شعبده بازی سرگرم کننده برای اوقات فراغت کودک

چگونه از بروز چین و چروک‌های پیشانی جلوگیری کنید؟

چرا خانم‌ها به یکدیگر حسودی می‌کنند؟

بهترین مدل از خودت باش

گفت‌وگو با شریک زندگی‌مان را بیاموزیم

نقش مشاوره در مقاطع مختلف زندگی

کیف چهارخانه مجلسی برای لباس های مشکی

جوان سازی پوست صورت با ماسک هویج

تشکر سارق از زوج جوان بابت لایو اینستاگرام!

آویز رنگی و ساده برای اتاق

8 ماسک معجزه آمیز آلوئه‌ورا برای انواع پوست

ایده های جذاب و دخترانه برای داشتن تابلوی آرزوها

اختلالات روانی که پیش از «بله» گفتن سر سفره عقد باید بشناسید