آخرين مطالب

ابطال استخدام فرزند رئیس سابق یک دانشگاه استخدام

  بزرگنمايي:

جوانان نیوز -

در پی شکایت یک فرد درباره یک کد استخدامی دانشگاه علوم پزشکی ایران دیوان عدالت اداری رای به ابطال این بند تبعیض آمیز داد و دانشگاه در مقابل به این موضوع پاسخ داد.
به گزارش پرتال دانشگاهی به گزارش خبرنگار مهر، براساس آرای هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 17 بهمن 1396، در پی شکایت یک فرد که خواستار ابطال کد 137 عمران- گرایش مهندسی زلزله (فوق لیسانس) از دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران شده بود، اعلام شد: ابطال کد 137 از آگهی استخدام مذکور صادر و اعلام می شود.
این شکایت بر این اساس مطرح شده بود که در پی فراخوان برگزاری آزمون استخدامی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در شهریور ماه 1395 دستگاههای مختلف از جمله دانشگاه علوم پزشکی ایران برای رسته شغلی تحت عنوان کارشناس راه و ساختمان و شهرسازی طی ردیف 10871 به تعداد یک نفر اعلام نیاز کرد اما این دانشگاه با محدود کردن دایره شمول این ردیف برای رشته ها و گرایشهای مختلف صرفاً دارندگان مدرک کارشناسی ارشد عمران با گرایش زلزله شناسی را می پذیرفت.
شاکی یادآور شده بود که علت این کار موفقت مهدی میراسماعیلی فرزند رئیس وقت دانشگاه (دکتر حاجی میراسماعیلی) بوده که دارای مدرک فوق لیسانس عمران با گرایش زلزله بوده است.
این فرد به صورت قراردادی در دانشگاه علوم پزشکی ایران مشغول به کار بود و در آزمون مذکور نیز قبول شده بود. این در حالی بود که فارغ التحصیلان کلیه گرایش های رشته های مهندسی عمران، مهندسی معماری، مدیریت پروژه و نقشه برداری، راه و ساختمان (کلیه گرایشها) و در مجموع بیش از چهل گرایش تخصصی حائز شرایط در این آزمون بودند.
متن کد 137 از دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمان ایران که مورد اعتراض قرار گرفته است: کد 31271 مهندسی عمران گرایش مهندسی زلزله ( فوق لیسانس)
معاون توسعه مدیریت ومنابع دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران در پاسخ به این شکایت به هیأت عمومی دیوان عدالت اداری توضیح داده است. «از بین افرادی که حد نصاب نمره قبولی را کسب کرده اند بالاترین امتیاز را فردی دیگر به دست آورده است که هیچگونه ارتباطی به مورد مطروحه در دادخواست شاکی ندارد.»
«همچنین دانشگاه علوم پزشکی ایران در جهت رفع نیازهای خود و بر طبق موازین قانونی رشته های مورد نیاز تحصیلی را در دفترچه آزمون اعلام کرده است و فرد پذیرفته شده 4 سـال پیش از تـاریخ برگزاری آزمون و در برهه ای که دو دانشگاه علوم پزشکی ایران و تهران با یکدیگر ادغام شده بودند همانند سایر افراد مشابه با انعقاد قرارداد در دفتر فنی دانشگاه مشغول به خدمت می شود.»
دانشگاه در ادامه توضیح خود یادآور شده است «انتخاب گرایش از طرف دانشگاهها مطابق با شرایط و نیازها بوده و مغایرتی با ضوابط وزارت بهداشت نداشته است و نسبت مهندس حاجی میراسماعیلی با ریاست وقت دانشگاه هیچ نقشی در روند برگزاری آزمون و تعیین گرایش نداشته است. دکتر سیدجواد حاجی میراسماعیلی در تاریخ 16 آذر 92 یعنی یک سال و دو ماه بعد از انعقاد قرارداد استخدامی به سمت ریاست دانشگاه علوم پزشکی ایران منصوب شده اند.»
همچنین سرپرست دفتر امور حقوقی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توضیح داده است که تغییر شرایط احراز مشاغل قابل تخصیص در رسته ها و رشته های شغلی مشاغل اداری بر اساس نیازهای استخدامی هر دانشگاه) پس از بررسی و تایید برای تصویب نهایی به وزارت متبوع ارائه می شود و دانشگاه علوم پزشکی ایران در موعد تنظیم آگهی استخدامی جهت پست ( کارشناس ساختمان) درخواست درج (گرایش زلزله) ذیل شرایط احراز شغلی را کرد و متعاقب آن، مراتب از سوی این وزارتخانه به سازمان سنجش کشور منعکس شد.
هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در رای خود اعلام کرده است: «با عنایت به اینکه در کد 137 آگهی استخدام به عنوان شرایط احراز رشته شغل کارشناسی راه و ساختمان و شهرسازی محدودیت گرایش زلزله شناسی اعمال شده است، حال آن که مطابق دستورالعمل مصوب مربوط به مشاغل و پستهای سازمانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ابتدا به شرح کد 10871 گرایشهای مختلف رشته تحصیلی عمران به عنوان شرایط احراز پست مذکور تعیین شده بوده است و قاعدتاً از لحاظ تخصصی امکان تصدی آن پست به وسیله کلیه گرایشهای مهندسی عمران وجود دارد»
«بنابراین در تغییرات بعدی بـه پیشنهاد دانشگاه شرایط احـراز محدود شده بـه ویژه اینکه تنها مصداق، فرزند یکی از مسئولین دانشگاه بوده است، موضوع از مصادیق تبعیض ناروا موضوع بند 9 اصل 3 قانون اساسی و سوء استفاده از اختیارات تشخیص و با استناد به بند 1 ماده 12 و ماده 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 حکم بر ابطال کد 137 از آگهی استخدام مذکور صادر و اعلام می شود.»
دکتر حسین مبارکی معاون توسعه مدیریت و برنامه ریزی منابع دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این موضوع گفت: در رابطه با ردیف استخدامی که در آزمون تعریف کرده بودیم، با توجه به اینکه اکثر بیمارستان های دانشگاه های علوم پزشکی کشور عمر بالای 50 سال دارند و از لحاظ مقاومت در برابر زلزله مشکل دارند. یکی از مشکلات دفاتر فنی دانشگاه های علوم پزشکی نیز عدم وجود کارشناس زلزله به صورت رسمی بوده است.
وی افزود: به همین خاطر در آزمون استخدامی سال 95، قرار شد فردی را انتخاب کنیم که متخصص زلزله باشد تا بتوانیم متخصص مورد نظر خود را جذب کنیم. این تبعیضی را ایجاد نکرده است زیرا در کتاب رسته های مشاغل مشخص شده است که چه مشاغلی با چه گرایش های تحصیلی و مدارکی می توانند در آن شغل شرکت کنند. این در اختیار دانشگاه است.
مبارکی خاطرنشان کرد: در اینجا هم ما مهندسی عمران گرایش زلزله انتخاب کردیم و از بخت دانشگاه، فردی هم که پیش از این در دفتر فنی به صورت قراردادی مشغول به کار بوده ، در همین گرایش تحصیل کرده بود و فرزند رئیس سابق دانشگاه بود. ایشان قبل از ریاست پدرش در دانشگاه کار می کرده است.
وی یادآور شد: قرارداد یک رابطه ناپایدار است و دانشگاه به دنبال کارمند رسمی بود. آزمون از سوی وزارت بهداشت فراخوان شد و از طریق سازمان سنجش برگزار شد. 27 نفر در این بخش در آزمون شرکت کردند و همه آمدند و این فردی که به عنوان موضوع مطرح شده، نفر دوم شد. نفر اول پس از بررسی مشخص شد که هنوز دانشجو است و مدرک کارشناسی ارشد خود را اخذ نکرده است.
معاون توسعه مدیریت و برنامه ریزی منابع دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: در نتیجه نفر اول نتوانست بیاید، نفر دوم که فرد مورد نظر بوده انتخاب شده است. در حالی که ایشان در یک رقابت شرکت کرده و طراحی آزمون و سئوالات و تصحیح هیچ کدام در اختیار دانشگاه نبوده است. امکان داشت این فرد مذکور، نفر سوم باشد این موضوع برای دانشگاه هیچ تفاوتی نداشت.
وی تاکید کرد: دانشگاه معتقد است از لحاظ قانونی خلافی رخ نداده است. بر اساس مصلحت و نیازهای دانشگاه این کار انجام شده است. حال اگر دیوان عدالت اداری رای داده است بالطبع تشخیص قضات مربوطه بوده و رای به ابطال ردیف 137 داده است. ما نیز به عنوان دستگاه مجری پیگیری کرده ایم و هر زمان رای دیوان به ما ابلاغ شود و ما عین رای را اجرا می کنیم و حکم پیمانی این فرد لغو می شود.
منبع
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چهارمین کنفرانس ملی عمران، معماری و طراحی شهری

13 هزار نفر ظرفیت دکتری 97/ آغاز انتخاب رشته از سوم اردیبهشت

اولویت وزارت علوم تامین رفاه دانشجویان در حین تحصیل است

الکترونیک شدن آزمون های تخصصی پزشکی الکترونیک

امضا تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه های علوم پزشکی اصفهان و وین

مدارک دوره های غیر حضوری خارج از کشور قابل ارزشیابی نیستند

برگزاری مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران

تدوین دوره های مهارت افزایی دانشگاه ها برای ورود دانشجویان به بازار کار

انتشار نتایج اولیه کنکور دکتری 97/ 173 هزار نفر مجاز شدند

برگزاری چهارمین آزمون بسندگی زبان عربی دانشگاه تهران

اعلام شرط وزارت علوم برای راه اندازی دکتری در دانشگاههای سطح 1 و 2

دومین سمینار آشنایی با فناوری نانو کسب و کار و بازار - 31 فروردین 97

امروز پایان مهلت ثبت نام تحصیل در حوزه های علمیه

پرداخت کل بودجه مصوب دانشگاه‌ها برای سال 96

قرار گیری دانشگاه فردوسی در بین 500 دانشگاه برتر جهان

استفاده از اساتید خارجی در دانشگاه علم و صنعت/ برگزاری دوره کوتاه مدت

رویداد روز بازاریابی دیجیتال

اعلام نتیجه اولیه کنکور دکتری 97 فردا 27 فروردین

افزایش نیافتن شهریه دانشجویان واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد در سال جاری

جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس به تغییر خوابگاه اعتراض کردند

تمدید فرصت شرکت در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت

انتشار ویژه نامه حمایت از کالای ایرانی

آغاز مهلت مجدد ثبت نام در کنکور ارشد پزشکی 97

چهارمین سمینار تخصصی آشنایی با نرم افزار های طراحی جواهرات و بازار شغلی آینده آن - 27 فروردین 97

تمدید فرصت شرکت در جذب هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی

عمده‌ترین علت مراجعه دانشجویان دانشگاه تهران به مراکز مشاوره در سال گذشته

تهران میزبان دانشمندان 4 کشور جهان

دانشگاه اراک بدون آزمون دانشجوی روانشناسی عمومی می پذیرد

منتظر ماندن دانشگاه‌های غیرانتفاعی برای تغییر نام

افزایش نرخ خودکشی در میان دانشجویان انگلیسی

اعلام شرایط دانشجویان متقاضی ثبت نام در شوراهای صنفی

راهبرد دانشگاه شهید بهشتی در سال جاری برای رفع نیازهای کشور

اعلام جزئیات نحوه تامین ارز دانشجویی و ماموریت‌ها

دوره آموزشی کسب و کار هوشمندانه خدمات عروسی - گروه کالج های کانادا

دوره آموزشی کسب و کار هوشمندانه سالن های زیبایی و سلامتی - گروه کالج های کانادا

دوره آموزشی کسب و کار هوشمندانه گردشگری - گروه کالج های کانادا

دوره آموزشی کسب و کار هوشمندانه رستوران - گروه کالج های کانادا

دوره آموزشی کسب و کار هوشمندانه مد و پوشش - گروه کالج های کانادا

معرفی 3 راهکار دانشگاه فردوسی برای حمایت از کالای ایرانی

برای شرکت دانشجویان دکتری آزاد در آزمون جامع تسهیلات جدیدی در نظر گرفته شد

اعلام نحوه تأمین ارز مسافرتی، درمانی و دانشجویی توسط بانک مرکزی

صدور بیشترین مجوز بی رویه دکتری در دانشگاه آزاد

لزوم اطلاع رسانی هر چه زودتر درباره زمان حذف کنکور به خانواده ها

بیشترین متقاضی عضویت هیات علمی تهرانیها هستند/ آمارشرکت کنندگان استانی

معرفی اتاق نمونه خوابگاهی در دانشگاه تهران

اعلام نتایج اولیه کنکور دکتری در 27 فروردین

ابطال استخدام فرزند رئیس سابق یک دانشگاه

آخرین مهلت ثبت نام برای تحصیل در حوزه های علمیه 27 فرودین

امشب آخرین فرصت انتخاب محل در آزمون دستیاری فوق تخصصی است

آگهی استخدام در شرکت معتبر ماشین آلات کشاورزی