پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

در نتیجه اعتراض دانشجویان اسامی دانشجویان دارای احکام قضایی در اختیار دادستانی قرار گرفت استخدام

  بزرگنمايي:

جوانان نیوز -

دانشجویان دانشگاه تهران امروز در چهارمین روز تجمع خود در اعتراض به احکام صادره برای برخی دانشجویان، از معاون فرهنگی وزارت علوم خواستند تا موضوع را در هیات دولت مطرح کند.
به گزارش پرتال دانشگاهی به گزارش ایسنا، در این راستا معاون فرهنگی وزارت علوم با اشاره به حسن نیت مسئولان امر برای پیگیری مطالبات دانشجویان معترض در خصوص تجدید نظر برای احکام قضایی دانشجویان گفت: اسامی دانشجویان دارای احکام قضایی را در اختیار دادستانی تهران قرار دادیم تا در پروسه تجدید نظر وضعیت آن‌ها مورد توجه قرار بگیرد.
دکتر غلامرضا غفاری در نشست خبری که امروز در وزارت علوم برگزار شد، به تشریح حواشی اعتراضات اخیر دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران پرداخت و افزود: در ماه‌های پایان سال 96 یعنی دی ماه سال گذشته مجموعه‌ای از اعتراضات در کشور برگزار شد و مردم شهرهای مختلف کشور درگیر بحث اعتراض شدند. این اعتراضات به مسائل مختلف از جمله مسائل صنفی و اوضاع اقتصادی کشور بود.
وی در ادامه تصریح کرد: مجموعه اعتراضات دی ماه سال گذشته در خواست‌هایی بود که از سوی مردم در بیرون از دانشگاه مطرح شد و به صورت مشخص ارتباطی با مجموعه‌های دانشگاهی نداشت و ما در کمتر دانشگاهی شاهد بروز این اعتراضات بودیم. فقط در دانشگاه تهران به صورت محدود در طول یک روز این اعتراضات به وقوع پیوست و تمام تلاش وزارت علوم این بود که اعتراضات بیرون از دانشگاه با حوزه دانشگاهی پیوند برقرار نکند.
معاون فرهنگی وزارت علوم یادآور شد: با توجه به نوع اعتراضات دی ماه گذشته و مباحثی که مطرح شد، بخش‌هایی از دانشجویان نیز به این مطالبات ورود پیدا کردند که در نهایت منجر به بازداشت جمعی از آن‌ها شد. البته آمار این دانشجویان به دلیل شناور بودن روند بازداشت‌ها قطعی نیست.
دکتر غفاری ادامه داد: هفته گذشته ما شاهد صدور احکام اولیه برای پنج نفر از دانشجویان بازداشتی سال گذشته شدیم که خود این احکام موجب اعتراضات دانشجویان شد و به نوعی آن‌ها این نگاه و باور را دارند که احکام اولیه این دانشجویان بسیار سنگین است و به اذن آن معترضان احکام اولیه دانشجویان بازداشتی کاملا به دور از انصاف بوده و می‌طلبد تجدید نظری نسبت به این احکام صورت بگیرد.
وی خاطرنشان کرد: دانشجویان معترض دانشگاه تهران خواستار این هستند که در احکام دانشجویان بازداشت شده تجدید نظری از سوی مسئولان قضایی صورت بگیرد و آن‌ها در صدور حکم خود وضعیت و شرایط دانشجویان و دانشگاه‌ها را لحاظ کنند که البته این دانشجویان در دانشکده علوم اجتماعی مطالبات خود را در فضایی آرام مطرح کردند و خواستار این هستند که حتما تجدید نظری در احکام اولیه صورت بگیرد.
معاون فرهنگی وزارت علوم همچنین به اقدامات این وزارتخانه در حمایت از مطالبات دانشجویان معترض دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: وزارت علوم به محض اینکه از صدور احکام اولیه دانشجویان مطلع شد، همانند گذشته پیگیری‌های خود را در این زمینه شروع کرد و در حال حاضر نیز هماهنگی بین بخش‌های حقوقی، دانشجویی و فرهنگی و همچنین ارتباط مداوم با دانشگاه تهران وجود دارد تا در احکام صادر شده دانشجویان تجدید نظر صورت بگیرد.
به گفته وی، با توجه به اینکه اغلب این احکام مربوط به دانشجویان دانشگاه تهران است، آن‌ها در ساعت اولیه مطلع از این احکام جلسه‌ای را تشکیل دادند و به این نتیجه رسیدند افرادی که حکم آن‌ها صادر شده نسبت به این حکم تقاضای تجدید نظری داشته باشند و این تقاضا در قالب تنظیم لایحه‌ای صورت بگیرد و بخش حقوقی دانشگاه و وزارتخانه نیز می‌تواند به دانشجویان در این زمینه کمک کند تا در نهایت تجدید نظر لازم در خصوص احکام اولیه اتفاق بیفتد.
معاون فرهنگی وزارت علوم با بیان اینکه احکام قوه قضائیه برای 6 دانشجو صادر شده که 2 نفر آنها آقا و 4 نفر خانم و اغلب آنها از دانشجویان دانشگاه تهران بودند، خاطر نشان کرد: صدور احکام اولیه به دانشجویان از جانب قوه قضاییه صورت گرفته و برای اینکه در این زمینه تجدید نظری اتفاق بیفتد باید لایحه تجدید نظر از سوی دانشجویان تنظیم و در زمان مقرر تحویل داده شود و انتظار ما نیز این است که مسئولان با نگاهی از نوع رافت اسلامی در مورد این احکام تجدید نظر کنند.
دکتر غفاری ادامه داد: وزارت علوم در پی تلاش‌های خود برای تجدید نظر در خصوص احکام صادر شده دانشجویان با مجموعه‌های مرتبط نظیر دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، رئیس قوه قضاییه، دادستانی تهران و غیره... ارتباط برقرار کرده و موضوع را پیگیری کرد، به طوری که اسامی دانشجویان بازداشتی در اختیار دادستانی تهران قرار گرفت تا در پروسه تجدید نظر به حل موضوع کمک کنند.
وی تاکید کرد: در حال حاضر آنچه که مهم است، این است که افرادی که در خصوص آن‌ها حکمی صادر شده است باید سریعا لایحه تجدید نظر خود را تنظیم و به مراجع مربوط تحویل دهند و امیدواریم مسئولان قضایی نیز در پروسه تجدید نظر شرایط دانشجویان، دانشگاه‌ها و موقعیت زمانی در نظر گرفته و با نگاه رأفت اسلامی که همواره مورد توجه مسئولان نظام بوده است، در این زمینه تصمیم‌گیری کنند.
دکتر غفاری افزود: تجمع دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران کاملا از روی دغدغه هم‌کلاسی‌هایشان است و آن‌ها دنبال تشنج و مسائل دیگر نیستند، ضمن اینکه این موضوع خوشبختانه با مدیریت دانشکده و به نوعی با تمهیدات و همراهی بخش‌های مختلف اعم از تشکل‌های دانشجویی،‌ نهاد رهبری، اعضای هیات علمی و غیره... در فضای بسیار آرامی مطرح شد.
معاون فرهنگی وزارت علوم ادامه داد: بنابر خواسته دانشجویان معترض دانشگاه تهران که خواستار این بودند مقام عالی وزارت در جمع آن‌ها حضور داشته باشد، امروز در میان دانشجویان رفته و مطالبات آن‌ها را مورد توجه قرار داده‌اند، ضمن اینکه نمایندگان این دانشجویان صبح امروز در وزارت علوم حضور پیدا کردند و در جلسه‌ای با حضور معاون دانشجویی این وزارتخانه و برخی مسئولان دیگر دغدغه‌های خود را مطرح کردند و اعلام نمودند دانشجویان بازداشت شده بیشتر دنبال پیگیری خواسته‌های خود در قالب مطالبات مدنی بوده‌اند و هرگز دنبال اینجاد تشنج و مشکل نبوده‌اند.
وی در پایان با تاکید بر اینکه دانشجویان معترض دانشگاه تهران پذیرفتند که در موعد مقرر در امتحانات پایان ترم خود شرکت کنند، گفت: نگرانی دانشجویان این بود که اگر ترم پایان بپذیرد، مطالبات آن‌ها از سوی مسئولان پیگیری نخواهد شد اما من این قول را می‌دهم که وزارت علوم همواره دنبال حل مسائل دانشجویان در فضای آرام و با کمترین هزینه است و آن‌ها نیز تحریم امتحانات را وسیله پیگیری مطالبات خود قرار ندهند.
منبع

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دانشگاه‌ها "دانشجویان بورسیه" را به صورت آزمایشی در هیات علمی بپذیرند/ در صورت ضعیف بودن، عذرشان را بخواهند

دانمارک خطی ترین سلسله مراتب‌ کاری را در جهان دارد

چرا باید کارمندان خود را از تغییرات سازمان مطلع کنید

تست تغییر شغل؛ آیا نیاز است شغلتان را تغییر دهید؟

بیمه خویش فرما (بیمه اختیاری) چیست؟

چالش اصطلاحات متفاوت برای شرح مفاهیم یکسان در دپارتمان‌های درون سازمانی

صحبت از جزئیات در مصاحبه کاری تا چه میزان مناسب است

تنظیم هوشمندانه اهداف شغلی و مالی و دست‌یابی به آن‌ها

رقابت شدید ریسک پذیری را افزایش می‌دهد

چگونه در مصاحبه شغلی، شخصیت حقیقی خود را به نمایش بگذاریم

اعلام میزان تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور98/ تأثیر قطعی 30درصد

تمدید مهلت انتخاب رشته ارشد 97 دانشگاه آزاد

جزئیات آزمون عملی گروه هنر کنکور اعلام شد/آغاز توزیع کارت از 9 مرداد

امروز پایان مهلت ثبت نام ترم تابستان دانشگاه آزاد

برگزاری مرحله نهایی المپیاد علمی دانشجویی 28 و 29 تیرماه

بهترین دانشگاه های جهان طبق نظام رتبه بندی QS

دانشگاه خواجه نصیر با 6 دانشگاه برتر خارجی 6 دوره مشترک برگزار می کند

نامه نگاری وزیر علوم با نوبخت نامه

آغاز مصاحبه‌های دوره دکتری دانشگاه آزاد

دانشجویان ایرانی خارج از کشور در لیست استعدادهای درخشان

بررسی راهکارهای هم‌افزایی تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد

وزارت علوم به دانشگاهها برای اجرا شدن قانون مقابله با تقلب تذکر داد

مهلت انتخاب رشته آزمون دستیاری پزشکی یک روز تمدید شد

جذب سالانه 2 هزارنفر از فارغ التحصیلان دکتری در هیات علمی

بررسی مهمترین درخواست های هیأت علمی از وزارت علوم

تشریح نحوه پرینت فرم اولیه مصاحبه دکتری 97 دانشگاه آزاد

تعدیل نیرو و چالش‌های روانی کارمندان پس از آن

داوطلبان کنکور 97 ملزم به درج کد سوابق تحصیلی هستند/ اعلام مهلت زمانی

شروع ثبت نام دوره جامع مدیریت پروژه دانشگاه امیرکبیر

با سوء استفاده کنندگان از منابع دانشگاه آزاد برخورد جدی صورت می گیرد

آیین نامه تحصیل همزمان بازنگری می شود/ اعلام رشته های جدید بزودی

برگزاری آزمون عملی داوطلبان گروه هنر کنکور 11 مرداد

انتشار کلید آزمون دستیاری دندانپزشکی

کلید اولیه آزمون ارشد گروه پزشکی منتشرشد/ امکان اعتراض تا سه‌شنبه

دومین کنفرانس ملی کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف - 20 و 21 آذر 97

دومین کنفرانس ملی کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف

آغاز انتخاب رشته ارشد 97 دانشگاه آزاد از روز جمعه

دانشگاه پیام نور درباره اخراج اعضای هیأت علمی پاسخ داد

آغاز انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

ثبت نام ترم تابستان دانشگاه آزاد از امروز آغاز شد

اعلام سنوات دانشجویان در مقاطع مختلف/ مصوبه جدیدی در کار نیست

بازنشسته شدن «مهدی گلشنی» از اول مردادماه

آغاز انتخاب رشته آزمون دستیاری پزشکی/ پذیرش 3 هزار و 500 نفر

برگزرای پنجمین آزمون استخدامی/ ظرفیت استخدامی دستگاهها اعلام شد

تحول در کمک به دانشجویان آسیب دیده سلامت روان/ توانمندسازی تشکلها

چهارمین جشنواره فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی شریف ITweekend4

تصویب شیوه‌نامه تحصیل همزمان 2رشته در دانشگاه آزاد

موضوع سربازی دانش‌آموختگان ارشد و دکتری در صنعت/ نمره قرضی می‌دهم

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد پزشکی در 14 و 15 تیر

امروز پایان مهلت انتخاب مناطق مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد