پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

تعداد رشته های با آزمون کنکور از سال آینده کاهش می یابد فرهنگی هنری

  بزرگنمايي:

جوانان نیوز -

معاون سازمان سنجش گفت: از سال آینده براساس مصوبه مجلس تعداد رشته های با آزمون کاهش می یابد تا سقف قانونی 85 درصد پذیرش از طریق سوابق تحصیلی تکمیل شود.
به گزارش پرتال دانشگاهی به گزارش خبرنگار مهر، احسان جمالی در چهارمین همایش ملی «ارزیابی کمی و کیفی برنامه ریزی و گسترش علوم جغرافیایی در آموزش عالی »، در دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به وضعیت رشته جغرافیا طی 10 سال گذشته افزود: براساس آخرین آمار موسسه پژوهش و برنامه ریزی در سال 95.96، تعداد دانشجویان کل کشور حدود 4 میلیون و 73 هزارو 476 نفر است.
وی ادامه داد: از این تعداد 27 هزار و 962 نفر در تمام مقاطع تحصیلی، رشته جغرافیا تحصیل می کنند که شامل مراکز آموزش عالی دولتی و غیردولتی می شود از تعداد مذکور 46 درصد را دانشجویان پسر و 54 درصد را دانشجویان دختر تشکیل می دهند.
معاون سازمان سنجش ادامه داد: دانشگاه‌های تحت نظارت وزارت علوم بیشترین تعداد دانشجو جغرافی را دارد که حدود 43 درصد است و در مرتبه بعد، دانشگاه پیام نور با 34 درصد است.
وی ادامه داد: درمقطع کارشناسی ، بیشترین تعداد دانشجویان جغرافیا در دانشگاه های وزارت علوم تحصیل می کنند که البته این آمار به غیراز دانشگاه‌های پیام نور، غیرانتفاعی و فرهنگیان است. تعداد دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه آزاد 4 درصد است.
جمالی افزود: در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم سهم کمتری از دانشجویان جغرافیا دارد که 39 درصد را به خود اختصاص داده و دانشگاه آزاد نیز 31 درصد دانشجویان جغرافیا در مقطع کارشناسی ارشد را به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: درحال حاضر 52 درصد دانشجویان دکتری جغرافیا در وزارت علوم و 45 درصد در دانشگاه آزاد تحصیل می کنند و بسیار تعداد جزیی هم در دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی در حال تحصیل هستند.
معاون سازمان سنجش افزود: ظرفیت پذیرش دانشجوی جغرافیا در آزمون سراسری فقط در بخش کارشناسی ، از سال 87 تا 96 از 8 هزار 149 نفر به 17 هزارو 575 نفر افزایش یافته است. هر سال به طور متوسط، رشدی معادل 8 و هشت دهم درصد داشته است.
وی ادامه داد: بیشترین رشد ظرفیت دانشجو جغرافیا در سال 92 بوده است. در سال 96 ظرفیت دانشجویی رشته جغرافیا 17 هزار و 575 نفربوده که فقط 3 هزارو 558 نفر پذیرش شدند یعنی رقابتی برای پذیرش دانشجوی جغرافیا وجود ندارد.
جمالی افزود: برآوردها نشان می دهد در مجموع، 30 درصد این افراد بنا به دلائلی در دانشگاه پذیرفته شده ثبت نام نمی کنند، بنابراین تعداد ثبت نام هر سال به دو هزارو 600 یا 700 نفر نمی رسد.
معاون سازمان سنجش افزود: طی 10 سال گذشته بیشترین ظرفیت پذیرش دانشجوجغرافیا در دانشگاه پیام نور بوده که دراین سال ها بیشرین نرخ رشد برای سال 92 بوده است.
وی خاطرنشان کرد: پذیرفته شدگان این دوره ها نیز، 10.4 درصد به طور متوسط در هر سال نسبت به سال قبل کاهش داشته اند که از دلائل آن می توان به کاهش تعداد افراد پشت کنکور با افزایش ظرفیت ها درسنوات گذشته، بحث بازارکار رشته هادر سنوات اخیراشاره کرد.
جمالی افزود: داوطلبان گروه علوم انسانی و ریاضی به شدت کاهش یافته ورودی های آموزش و پرورش برای مقاطع متوسطه به سمت رشته های تجربی سوق یافته است به طوریکه 64 درصد داوطلبان آزمون سراسری امسال در گروه تجربی هستند که این چالش بزرگی در آینده برای نظام خواهد داشت.
وی ادامه داد: تا سال 92 رشته جغرافیا چندین گرایش داشت که از سال 93 به بعد در تمامی رشته گرایش ها حذف شد و جغرافیا از سال 93 به بعد بدون گرایش پذیرش می شود.
معاون سازمان سنجش افزود: در سال 96، از 3 هزار558 نفری که در آزمون جغرافیا قبول شدند هزارو 924 نقر دردوره روزانه بودند.
وی ادامه داد: براساس مصوبه مجلس رشته محل هایی که اقبال عمومی داوطلبان نسبت به آنها کمتر است، امسال 85 درصد این رشته محل ها براساس سوابق تحصیلی آموزش و پرورش پذیرش می شوند.
معاون سازمان سنجش افزود: برخی از رشته محل های جغرافی نیز این گونه بوده ولی آنهایی که با آزمون بودند، 2 هزارو 544 رشته محل بودند که یک هزارو 924 رشته محل آن دردوره روزانه و کیفی بوده است.
وی ادامه داد: از سال آینده براساس مصوبه مجلس از تعداد رشته های با آزمون کاهش می یابد تا سقف قانونی 85 درصد پذیرش از طریق سوابق تحصیلی تکمیل شود.
جمالی افزود: یک هزارو 14 نفر نیز از طریق سوابق تحصیلی در رشته محل های سال 96 جغرافیا پذیرش شدند.
وی افزود: از این پذیرفته شدگان دانشگاه تهران با 67 نفر بیشترین پذیرش را داشت و پس از آن دانشگاه های فردوسی مشهد، شهید بهشتی، اصفهان، تبریز و شیرازبودند.
جمالی با اشاره به مقطع کارشناسی ارشد رشته جغرافیا در روند 10 ساله گفت:، طی 10 سال گذشته هر سال حدود 28 درصد به طور متوسط ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد رشته جغرافیا افزایش داشته است.
وی ادامه داد: بطوریکه در سال 96 ظرفی این رشته به 6 هزارو 640 نفر رسیده است و عمده ظرفیت در رشته های جغرافیای برنامه ریزی شهری است.
جمالی ادامه داد: سال 96، شرکت کننده علوم جغرافیا 5 هزارو526 نفر، و ظرفیت آن 6 هزار 640 نفربوده است و، 2 هزارو 839 نفر پذیرفته شده است یعنی تعداد شرکت کننده کمتر از ظرفیت بوده است.
معاون سازمان سنجش افزود: ظرفیت رشته جغرافیا در مقطع دکتری هر سال 20 درصد افزایش داشته که بیشترین ظرفیت در رشته های شهری و بعد آب و هوا شناسی بوده است.
وی ادامه داد: رشته های علوم پایه و ریاضی فیزیک نیز به همین صورت است و این رشته ها نیز با مشکل رشته جغرافیا مواجه هستند 25 تا 30 رشته آموزش عالی با مشکل رشته جغرافیا روبرو هستند. بنابراین لزوم بازنگری حتی توقف ایجاد ظرفیت جدید بالاخص در دوره های غیر روزانه برخی از رشته ها دیده می شود.
منبع

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همایون شجریان، خواجوی کرمانی می شود؟

گریم وحشتناک خسرو شکیبایی در «پری» که هیچگاه پخش نشد

حاشیه‌های نخستین حضور مهدی یراحی روی صحنه پس از 6 ماه ممنوع‌ازکاری/ برای بخشیده‌شدن هرگز ریا نمی‌کنم

دنباله های «هالووین» در راه است/ قاتل مخوف هالیوود دست بردار نیست

وقتی احسان علیخانی و داوران «عصر جدید» پیر می‌شوند. (+تصاویر)

اعتراض کارگردان «نیوکاسل» به حذف تصاویر سحر قریشی در تیزرهای فیلم

آبی خلیج فارس بر پرده سینما

فصل سوم ستایش چه زمانی پخش می‌شود؟/ تصویر برداری به پایان رسید

مژده به هواداران «وحشت از مردگان متحرک»

شروع دوباره «از سرنوشت»/ فاز دوم سریال تا اواسط شهریور ادامه دارد

نمایش «هیپولیت» در ایتالیا روی صحنه می‌رود

چهره ها/ حس و حال درمانده سحر دولتشاهی

سمیرا حسن پور و گلاره عباسی در اکران فیلم سرخپوست

تازه‌ترین تیزر «شبی که ماه کامل شد» با محوریت عبدالمالک ریگی

چهره ها/ یادگاری بامزه لیندا کیانی!

چهره ها/ حضور مجازی سهیلا منصوریان در بین الحرمین

سیاوش طهمورث: این باندبازی‌ها و جمع‌شدن‌های شبانه برای چیست؟

چهره ها/ سانیا سالاری به دنبال ساده و معمولی بودن

چهره ها/ ریحانه پارسا در کنار علی اوجی و گروه جدید

چهره ها/ آیا آزاده صمدی مجددا ازدواج کرده است؟!

چهره ها/ شهاب عباسی و حسین رفیعی در ناخونک

پاسخ نیکی مظفری به شایعاتی که در موردش وجود دارد

چهره ها/ هنری بازی های مریم معصومی!

چهره ها/ سحر قریشی با گوگو جانِ جانانش

چهره ها/ خانم ترانه سرا در کنسرت مهدی یراحی

چهره ها/ المیرا دهقانی و دوربین بازی!

چهره ها/ تجربه نابی که برای طناز طباطبایی تمام شد

الهه حصاری؛ اسطوره بُهت و حیرت!

مایکل دودوک فیلمساز برنده اسکار در برنامه «خیلی دور خیلی نزدیک»

پارسا خائف از کاندیداهای ریاست جمهوری بیشتر رای آورد!

کارگردان کار کثیف: کارایی من بیشتر از «دکتر ظریف» است

شیرین خانم سریال شهرزاد در کنار ندیمه اش!

کنایه علی ضیا به عدم اجرای قانون بازنشستگی در کشور

چهره ها/ ارسلان قاسمی و دوستش و علافی سر کوچه!

چهره ها/ افسانه بایگان و حس جوانی اش

چهره ها/ قیافه خندان پریوش نظریه در نهنگ آبی

چهره ها/ سپیده خداوردی در جشنواره فیلم شهر

فهیم: سینمای مهاجرت امروز ما وطن فروشی است

پس از 27 سال لعیا زنگنه به تئاتر بازمی‌گردد

شباهت‌های «هوش سیاه» و «گاندو»/ مردم هنوز منتظر ادامه هوش سیاه هستند

فیلم افتتاحیه جشنواره ونیز معرفی شد

خسرو شکیبایی؛ از «روزی روزگاری» تا «خانه سبز»

چهره ها/ تغییراتی که برای همسر شهید رضایی نژاد بعد از شهادت وی پیش آمد

چهره ها/ آقای گزارشگر هم دادگاهی شد

مستند «شکار جاسوس‌ها» روی آنتن پرس‌تی‌وی

چهره ها/ قیافه مثلا خیلی خوشحالمِ مینا وحید!

چهره ها/ غزل شاکری در دوران پیری

ماجرای خرید فیلم «خرس» توسط نتفلیکس از زبان کارگردانش

نقش‌های خاطره‌انگیز خسرو شکیبایی

مسابقه ستاره‌ساز به رقابت 100 میلیون تومانی رسید