پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

افراد باهوش از چه عباراتي استفاده نمي کنند؟ انديشه

افراد باهوش از چه عباراتي استفاده نمي کنند؟

  بزرگنمايي:

منظور لطيفه ها يا نظرات سياسي نادرست نيست. البته گفتن اين ها نيز در شناساندن شما به ديگران اثر مي گذارد اما بيشترين ضربه را عباراتي مي زنند که شما را ضعيف النفس و بي کفايت نشان مي دهند.
گاهي آن قدر که کلام در ديگران اثر مي گذارد، هوش نمي گذارد. مي توانيد در زير 11 عبارتي که شما را ضعيف نشان مي دهد، مطالعه بفرماييد:
عادلانه نيست
همه مي دانند که زندگي عادلانه نيست. از اين رو گفتن چنين عبارتي شما را نابالغ و خام نشان مي دهد.
اگر نمي خواهيد بد نشان داده شويد براي سخني که مي گوييد توضيح کوچکي نيز ارائه دهيد. براي مثال، مي توانيد چنين بگوييد:
«متوجه شدم که سارا را براي اين پروژه انتخاب کرده ايد. اشکالي ندارد اگر دليل اين تصميم را بدانم؟ از شما متشکر مي شوم اگر بگوييد چرا من گزينه ي مناسبي براي اين کار نبودم. خوشحال مي شوم اگر لازم است مهارت هاي مورد نياز را کسب کنم.»
هميشه به اين شکل انجام شده استدوراني که در آن زندگي مي کنيم عصر انفجار تکنولوژي است، به شکلي که ممکن است فرآيندي که 6 ماه پيش اتخاذ مي شد، ديگر به کار نيايد. گفتن اين عبارت نه تنها شما را تنبل و مخالف تغيير نشان مي دهد بلکه باعث مي شود رئيس تان به اين فکر کند که چرا هيچ تلاشي براي تغييرش نکرده ايد. اگر روشي هميشه کار شما را پيش برده، يقين داشته باشيد ظرفيت بهبود يافتن را دارد.
مسئله اي نبودزماني که کسي از شما درخواست کمک مي کند و پس از انجام کار با حالت سردي به او مي گوييد مسئله اي نبود، او فکر مي کند شايد براي شما سخت بوده يا کار را به شما تحميل کرده است.
در عوض بايد به مردم نشان دهيد که از کاري که براي شان کرده ايد خوشحاليد. براي اين کار از اين عبارات استفاده کنيد: «باعث افتخار من است» يا «انجام دادن آن کار باعث خوشحالي من است».
با انتخاب درست لغات، مي توانيد اثر مثبتي بر ديگران بگذاريد.
من فکر مي کنم…./ شايد فکر جالبي نباشد…/ شايد سوال درستي نباشد…اين گونه مقدمات باعث مي شود شما ضعيف النفس نشان داده شويد حتي اگر ايده ي شما عالي باشد.
خود را به نقد نکشيد. اگر شما به حرفي که مي زنيد اعتماد نداشته باشيد، چگونه از ديگران انتظار داريد به شما اعتماد کنند؟ اگر واقعا چيزي را نمي دانيد بگوييد: «در حال حاضر اين اطلاعات را ندارم، اما به دنبالش مي گردم و پاسخ را بعدا به شما مي گويم.»
فقط يک دقيقه وقت مي گيردبا گفتن اين جمله عجول نشان داده مي شويد و مهارت هاي تان دست کم گرفته مي شود، مگر اين که واقعا آن کار را در 60 ثانيه تمام کنيد. اما اگر کار بيشتر از اين زمان وقت مي برد از اين عبارت استفاده کنيد: «خيلي طول نمي کشد» اما جوري صحبت نکنيد که نشان دهد آن کار را زودتر از آنچه که واقعا زمان مي برد، تمام خواهيد کرد.
سعي مي کنماين جمله دقيقا مانند عبارت «من فکر مي کنم» نشان دهنده ي شک شما به توانايي هايتان است. به خود ايمان داشته باشيد. زماني که کاري به شما پيشنهاد مي شود يا متعهد به انجامش شويد و يا اگر نمي توانيد جايگزيني براي آن پيشنهاد دهيد، اما هرگز نگوييد «سعيم را مي کنم» زيرا برداشت فرد مقابل اين است که اصلا سعي نخواهيد کرد.
او تنبل/ بي کفايت/ نادان است
هيچ گاه با برچسب زدن کلمات بد به همکاران تان به پيشرفت دست پيدا نمي کنيد. حتي اگر حق با شما باشد. يقينا زماني که شما متوجه بد بودن همکارتان شديد، ديگران نيز شده اند؛ پس نيازي نيست آن را به همه بگوييد. در صورت درست بودن حرف شما، کسي که نادان جلوه مي کند خود شما خواهيد بود.
در هر محل کاري چنين افرادي وجود دارند و همه آن ها را مي شناسند. اگر توانايي بهتر کردن آنها يا اخراج شان را نداريد، پس با گفتن بدي هايشان، خود را در ديد ديگران بدتر نکنيد.
در حيطه ي وظايف کاري من نيستبه زبان آوردن چنين عبارتي شما را مانند فردي نشان مي دهد که به تنها چيزي که فکر مي کند گرفتن حقوق است و ترجيح مي دهيد تا جايي که امکان دارد کمترين کار را انجام دهيد. اگر امنيت شغلي براي شما مهم است هيچ گاه اين عبارت را به زبان نياوريد.
اگر رئيس تان کاري را به شما محول مي کند که در شان تان نيست، در ابتدا آن را به خوبي انجام دهيد و سپس در جلسه اي با وي درباره ي آن صحبت کنيد. با اين کار هم شما بد نشان داده نمي شويد هم رئيس تان فهم بهتري از بايد ها و نبايد هاي شما بدست مي آورد.
تقصير من نيستتقصير خود را به گردن ديگران نياندازيد. مسئوليت پذير باشيد، حتي اگر نقش کوچکي در رخ دادن آن اشتباه داشتيد. در مقابل اگر نقشي نداشتيد، اعتراض خود را در قالب توضيحي از ماجرا ارائه دهيد. حقايق را بگوييد و اجازه دهيد رئيس و ديگر همکاران قضاوت کنند و مقصر را بشناسند.
زماني که انگشت تقصير را به ديگران نشانه مي گيريد، از طرف ديگر بي مسئوليتي خود را نشانه گرفته ايد. ممکن است برخي علاقه اي به کار کردن با شما نداشته باشند زيرا شما را بي مسئوليت مي پندارند و برخي ديگر تا اتفاقي بيفتد سريع شما را مقصر مي کنند تا خود به دام نيفتند.
من نمي توانم
ممکن است برخي از اين عبارت چنين برداشت کنند که شما نمي خواهيد کاري را انجام دهيد.
اگر کاري را به دليل نداشتن مهارت هاي لازم نمي توانيد انجام دهيد، جايگزيني براي آن پيشنهاد دهيد. به جاي اينکه بگوييد چه کاري را نمي توانيد انجام دهيد، کاري را که مي توانيد پيشنهاد کنيد. مثلا به جاي عبارت «من نمي توانم تا آخر شب بمانم» بگوييد: «من مي توانم صبح زود بيايم. قبول مي کنيد؟». به جاي عبارت «من نمي توانم اين ها را محاسبه کنم» بگوييد: «من الان بلد نيستم چگونه اين کار را انجام دهم. اگر کسي باشد که به من نحوه ي محاسبه را ياد دهد، مطمئنا از بار ديگر خودم محاسبه مي کنم.»
من از اين کار متنفرمبدترين عبارتي که مي توان در محل کار به کار برد همين است. با ابراز تنفر از کارتان، به عنوان فرد منفي نگر آنجا شناخته مي شويد و بازده گروه را پايين مي آوريد.
رؤسا خيلي سريع اين گونه افراد را شناسايي مي کنند و مطمئنا افراد با ذوق بيشتري منتظر موقعيت کاري شما هستند. از اين رو به راحتي کنار گذاشته مي شويد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چرا استارتاپ‌ها شکست می‌خورند؟

محمد آذری درگذشت

معرفی کتاب هرگز سازش نکنید اثر کریس واس

نمایشگاه کتاب تهران افتتاح شد/ آغاز کار از فردا

آشنایی با نحوه تخفیف مجازات در جرایم مختلف

آیا با تغییر ساختار کنکور و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی موافقید؟

چطور در خودمان اعتماد به نفس ایجاد کنیم؟

درس‌های عذرخواهی رهبر انقلاب از یک طلبه

فرسایش خاک در ایران 2 تا 3 برابر حدمجاز است

15 راهکار خلاقانه برای علاقه‌مند کردن کودکان به مطالعه

سال 88 به همه بهایی‌ها گفتند در انتخابات شرکت کنید/ بهاییت در کدام اصناف رخنه کرده؟

وحشتناک ترین بازارهای جهانی

نقد فیلم Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

از انرژی پاک تا حمل ونقل پاک؛ نیازهای آینده چیست؟

نحوه شهادت امام حسن مجتبی (ع) به روایت تاریخ

غزل شماره 85 حافظ: شربتی از لب لعلش نچشیدیم و برفت

غزل شماره 86 حافظ: ساقی بیا که یار ز رخ پرده برگرفت

غزل شماره 87 حافظ: حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت

غزل شماره 88 حافظ: شنیده‌ام سخنی خوش که پیر کنعان گفت

غزل شماره 89 حافظ: یا رب سببی ساز که یارم به سلامت

غزل شماره 90 حافظ: ای هدهد صبا به سبا می‌فرستمت

غزل شماره 91 حافظ: ای غایب از نظر به خدا می‌سپارمت

غزل شماره 92 حافظ: میر من خوش می‌روی کاندر سر و پا میرمت

غزل شماره 93 حافظ: چه لطف بود که ناگاه رشحه قلمت

غزل شماره 94 حافظ: زان یار دلنوازم شکریست با شکایت

غزل شماره 95 حافظ: مدامم مست می‌دارد نسیم جعد گیسویت

غزل شماره 96 حافظ: درد ما را نیست درمان الغیاث

غزل شماره 97 حافظ: تویی که بر سر خوبان کشوری چون تاج

غزل شماره 98 حافظ: اگر به مذهب تو خون عاشق است مباح

غزل شماره 99 حافظ: دل من در هوای روی فرخ

غزل شماره 100 حافظ: دی پیر می فروش که ذکرش به خیر باد

غزل شماره 101 حافظ: شراب و عیش نهان چیست کار بی‌بنیاد

غزل شماره 102 حافظ: دوش آگهی ز یار سفرکرده داد باد

غزل شماره 103 حافظ: روز وصل دوستداران یاد باد

غزل شماره 104 حافظ: جمالت آفتاب هر نظر باد

غزل شماره 105 حافظ: صوفی ار باده به اندازه خورد نوشش باد

غزل شماره 106 حافظ: تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد

غزل شماره 107 حافظ: حسن تو همیشه در فزون باد

غزل شماره 108 حافظ: خسروا گوی فلک در خم چوگان تو باد

اختلال وسواس فکری؛ انواع، علل و علائم

نکاتی در مورد شبکه سازی موثر

بلاک چین؛ سه مشکل اساسی

بزرگ‌ ترین رسوایی‌ ها در تاریخ صنعت خودروسازی

محتمل‌ترین راه‌های پایان یافتن دنیا از نگاه دانشمندان

کنترل استرس در کارآفرینان

شما به اندازه کافي خوبيد و لايق بهترين ها هستيد

درباره اسيد پاشي چه کسي مسئول است

تست عشق و عاشقي

آيا نوشيدني هاي رژيمي واقعاً به کم شدن وزن کمک مي کنند؟

شاد نبودن و شاد نزيستن ايرانيان