پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

چرا انتشارات علمي، خط مقدم تحريم‌هاست؟ نگاه سياسي

چرا انتشارات علمي، خط مقدم تحريم‌هاست؟

  بزرگنمايي:

عضو هيات علمي دانشکده فيزيک دانشگاه صنعتي شريف، ايجاد محدوديت در انتشار يافته‌هاي علمي محققان ايران در نشريات بين‌المللي توسط غرب را نمونه بي سابقه‌اي از تحريم توليدات علمي به صورتي چنين علني در تاريخ تمدن بشري توصيف کرد.

 دکتر محمدرضا اجتهادي در نگاهي تحليلي به چرايي تحريم انتشارات علمي ايران با اشاره به اين که تاکيد غرب بر تحريم مقالات محققان ايراني که قاعدتا نمي تواند تاثيري در روند توليد علمي که در پس اين مقالات انجام شده داشته باشد را حاکي از فراتر رفتن دامنه تحريم‌ها از فشار بر زندگي روزمره ايرانيان و در حقيقت هدف قرار دادن آينده کشور عنوان کرده و مي‌نويسد: «در ماه‌هاي اخير خبرهاي نگران کننده‌اي براي حضور بين‌المللي دانشمندان ايراني در عرصه‌ توليد و نشر علم شنيده مي‌شود. داستان از آنجا شروع شد که الزوير، يکي از ناشران بزرگ مجلات علمي به سردبيران و داوراني که با مجلات اين موسسه همکاري مي‌کنند تذکر داده که اگر مليت آمريکايي دارند نسبت به ارائه‌ خدمات به مقالاتي که در بين نويسندگان آن،‌ نويسنده‌اي در استخدام دولت ايران است، محتاط باشند يا اصلا از آن صرف نظر کنند. اين توصيه به دليل تحريم‌هاي جديدي است که آمريکا بر ايران اعمال کرده است. هر چند اين انتشارات به همکاران آمريکايي خود يادآوري کرده است که مي‌توانند مقالات را براي داوري به همکاران غير آمريکايي خود ارسال کنند، ولي به نظر مي‌رسد که توصيه‌ي اول آنقدر نگران کننده بوده که در موارد بسياري به نکته‌ي دوم توجه نشده است.»

 وي در ادامه اين نوشتار مي‌افزايد: «حتي اخيرا مطلع شديم بعضي ازمجلات در بدو ارسال مقاله با استناد به همين توصيه‌ها، مقاله را با پاسخ نه چندان محترمانه‌اي به نويسندگان بازگردانده‌اند. فکر مي‌کنم اين اولين بار در تاريخ تمدن بشري است که توليدات علمي چنين علني مورد تحريم قرار گرفته است. اين رفتار بسيار خارج از منطق به نظر مي‌رسد؛ چرا که اگر محتواي علمي مقاله‌اي صحيح است و دانشي بر دانش بشريت مي‌افزايد بايد مستقل از آنکه نويسنده کيست از آن استقبال کرد. نمي‌دانم اين برخورد جديد را بايد به حساب بي‌تدبيري در تصميمات انتشارات علمي خاصي گذاشت يا ناشي از تغيير نگرش در توليد علم.»

 اين محقق خاطرنشان مي‌کند: «اگر فرض کنيم که دليل وجودي تحريم‌ها فشار بر کشور براي جلوگيري از حرکت در جهتي خاص است، اين اقدام آخر چگونه مي‌خواهد در اين جهت حرکت کند؟ تا کنون تحريم‌ها بسيار بر سرعت پيشرفت علم در ايران تاثير گذاشته‌اند. در بسياري از شاخه‌هاي علمي و به خصوص پژوهش‌هاي تجربي اين تحريم‌ها باعث نحيف شدن آزمايشگاه‌هاي ما و عدم دسترسي به مواد مورد نظر در پژوهش شده‌اند. ولي با اين حال بخشي از پژوهشگران اين کشور با وجود تمام اين محدوديت‌ها همچنان در توليد دانش فعالند و با تمام توان و بنيه‌ علمي خود در تلاشند که با کمترين امکانات موجود همچنان پابه‌پاي هم‌پيشگان خود در ديگر کشورها به پيش بروند. ايشان هر موفقيت خود در اين راه را با انتشار علني و جهاني نتايج خود و نمايش نقش خود و ياران‌شان در پيشبرد علم جشن مي‌گيرند. »

عضو هيات علمي دانشکده فيزيک دانشگاه صنعتي شريف تاکيد مي‌کند: «بديهي است که جلوگيري از انتشار اين نتايج نمي‌تواند تاثيري در روند توليدي که قبلا انجام شده بگذارد زيرا اين نوشتارها که براي چاپ ارسال مي‌شوند گزارشي از دانش توليد شده است. پس چرا بايد تحريم شوند؟»

 اجتهادي در ادامه مقاله تحليلي خود در «فيزيک روز» مي‌نويسد: «اگر فرض بي‌تدبيري را کنار بگذارم، تنها پاسخي که به ذهنم مي‌رسد اين است که اگر در گذشته علم و قدرت با هم مترادف بودند، امروز حضور در عرصه‌ توليد علم خود نشان از قدرت دارد.

 آمارهاي رشد مقالات شايد در کشور خودمان (در کمال تاسف) به شوخي گرفته شوند، ولي در جهان به خوبي ديده مي‌شوند. ديگران خوب مي‌دانند که حضور ايران در اين عرصه از حضور در خيلي از عرصه‌هاي ديگر مانند رقابت‌هاي ورزشي و حتي سينما مهمتر است. نشنيديم که در هيچ يک از قطع‌نامه‌هاي متعدد تحريم عليه ايران، داوران آمريکايي را از داوري مسابقات ورزشي منع کنند. داوران جشنواره‌هاي فيلم را از داروي فيلم‌هاي ايراني بر حذر نمي‌دارند؛ ولي اين حضور در صحنه‌ي علم است که سريع‌تر از هر چيز ديگري محدود مي‌شود.

آري تحريم‌ها پا را از فشار بر زندگي روزانه‌مان فراتر گذاشته‌اند. آنها آينده را نشانه گرفته‌اند.»

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مقدم:به فرهنگ که می‌رسند همه فرافکنی می‌کنند

شما مجری برنامه «10:10 دقیقه» شوید/ چه سئوالی از معاون ساماندهی امور جوانان وزارت وزرش و جوانان دارید؟

مهار آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام پاریس / گنبد و سقف کلیسا از بین رفت

مهار آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام پاریس / گنبد و سقف کلیسا از بین رفت

اضافه شدن قابلیت عجیب و جنجالی به تلگرام / آیا این پیام‌رسان در حال ورود به دارک وب است؟

دختر کشیش و طلاق بریتانیا

رونق تولید با فرمول جهادی و انقلابی/ حرکت به‌سوی اقتصاد منهای نفت از طریق تحقق شعار سال

عدالتخواهی امیدآفرین!

شفافیت و جوانگرایی رمز بازسازی امید

شفافیت و جوانگرایی رمز بازسازی امید

رییس‌جمهور به «فیلم فجر» پیام داد/ نقش سینما در مصافی سرنوشت‌ساز

دشمن چگونه از طریق فضای مجازی با شایعه‌سازی و تهمت‌پراکنی میان مردم اختلاف ایجاد می‌کند؟

نیم نگاهی به صف طولانی ماهواره‌های ایرانی آماده پرتاب +جزئیات

وزیر دفاع: نقش مهم دانشگاه‌ها در جایگاه ممتاز ایران /ظرفیت دانشگاه‌ها، توان پاسخگویی به همه نیازهای بخش دفاع را دارد

سیاووشی: اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس درباره فیلتر اینستاگرام اجماع نظر ندارند/ تنها 10 درصد از مردم از تلگرام خداحافظی کردند

گپ و گفت با فاطمه و یاسر درباره خلوتِ سیاسی و بدون روتوش آیت الله هاشمی/چه کسی گفته روحانی اشبه الناس به پدرم است؟ /تفکر اعتدالی تاریخ انقضا ندارد/افتخار می کنیم که آقازاده هستیم

سخنی با معلم اخلاق!

پاسخ عباس عبدی و بیژن مقدم به یک پرسش / آیا حریم خصوصی آقازاده‌ها را باید حفظ کرد؟

آمریکایی ها برای مهاجرت دائم از کشور رکورد زدند

40درصد بیکاران کشور فارغ التحصیل دانشگاه هستند

با سیاست مخرب ترامپ مبارزه می کنم

محمدجواد لاریجانی: امروز جهان اسلام به جمهوری اسلامی به عنوان تجربه‌ای موفق می‌نگرد/معصومه ابتکار: اگر 13 سال برای «ازدواج» خوب است، پس برای رأی دادن هم خوب است

محمدجواد لاریجانی: امروز جهان اسلام به جمهوری اسلامی به عنوان تجربه‌ای موفق می‌نگرد/معصومه ابتکار: اگر 13 سال برای «ازدواج» خوب است، پس برای رأی دادن هم خوب است

دستور رئیس قوه قضاییه در رابطه با حادثه دانشگاه آزاد

رهبر انقلاب درگذشت دانشجویان واحد علوم و تحقیقات را تسلیت گفتند

نقش جمعیت در توسعه اقتصادی/ نیم‌نگاهی به تاثیرگذاری قشر جوان جامعه بر اقتصاد کشور

رشد 71 درصدی جرائم در فضای مجازی

توصیه بادامچیان به ارزش‌گراها برای استفاده از فضای مجازی

لزوم تشکیل نهادهای مدنی و شبکه‌های رسانه‌ای برای پیروزی در جنگ نرم

واکنش تند روزنامه نزدیک به سعودی به احتمال مشارکت ایران در میزبانی جام جهانی 2022 قطر: این کار موجب تنش در منطقه می‌شود / نه به مذاق آمریکا خوش می‌آید نه همسایگان دو کشور / معلوم نیست نیرو‌های مسلح ایران چقدر بر جام جهانی نظارت خواهند داشت!

اجازه ندادیم نیروهای جوان و انقلابی در مدیریت ها حضور پیدا کنند/ برخی مدیران به میزها چسبیده اند

تصور همراهی اروپایی‌ها با ایران اشتباه است

واقعا در کره‌ شمالی چه می‌گذرد؟

75 درصد تریاک کل جهان در ایران کشف می شود

ظریف: ایران از گفتگو با آمریکا استقبال می‌کند اگر ترامپ تغییر رویه دهد

تجهیز آمریکا برای جنگ!

روحانی: باید آمریکا را به زانو در آوریم

انتقاد شدید اوباما از ترامپ و جمهوری‌خواهان

نزدیک‌شدن قایق‌های تندرو ایران به ناو آمریکایی در خلیج فارس

خبر رییس بانک مرکزی در آستانه ١٣ آبان: بازگشایی کانال ارزی میان ایران و اروپا

یک زائر ایرانی در عراق به ضرب گلوله پلیس کشته شد

فیلترینگ پیامرسان‌های خارجی نتیجه‌ای ندارد

ماجرای نفوذ چینی‌ها به مراکز داده شرکت‌های بزرگ آمریکایی با استفاده از میکروچیپ چیست

افت فروش محصولات رباتیکی چین در پی منازعات تجاری با آمریکا

یک پیش‌بینی مهم؛ ترامپ در انتخابات 2020 شرکت نمی‌کند

روحانی: این دوران دشوار سپری خواهد شد

وحشت بازارهای نفت از یک تحریم متفاوت

عربستان در مخمصه؛ آیا سلاح شگفت‌انگیز عربستان نجات‌بخش خواهد بود؟

بیش از 150 پیام تهدید به قتل برای یک نماینده!

مشاور کاخ‌سفید: هشدار ترامپ به مجازات عربستان جدی است