پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

اين غذا ها فقط گرسنه ترتان مي کند! انديشه

اين غذا ها فقط گرسنه ترتان مي کند!

  بزرگنمايي:

مشکل اينجاست که اين اتفاق چرخه اي است که به راحتي اتفاق مي افتد. در اين مقاله ليستي از غذاها را به شما معرفي ميکنيم که با خوردن آنها احساس گرسنگي ميکنيد حتي اگر معده تان پر باشد.
نان سفيد
آردي که براي پخت نان سفيد استفاده ميشود حاصل گندمي است که از پوست خارجي آن جدا شده است. اين پوسته داراي فيبر است و باعث کامل شدن دانه ي گندم ميشود. خوردن نان سفيد باعث بالا رفتن قند خون ميشود. در يک تحقيق که توسط محققان اسپانيايي انجام گرفت عادات غذايي و تاثير آن بر وزن را روي 9000 نفر بررسي کردند، و دريافتند کساني که در طي يک دوره ي پنج ساله روزانه دو وعده يا بيشتر نان سفيد مصرف ميکنند در مقايسه با ديگران 40% بيشتر مستعد به اضافه وزن و يا چاقي هستند.
آب ميوه ها
آب ميوه با اينکه سالم است اما شامل همه ي قندهاي ميوه ي مورد علاقه تان بدون فيبر موجود در پوست و يا گوشت آن است. اين يعني يک ليوان آب ميوه باعث بالا رفتن سريع قند خون ميشود و سپس دوباره افت قند خون را خواهيد داشت که باعث احساس گرسنگي مجدد ميشود. ميتزي دولان نويسنده ي کتاب "The Pinterest Diet” ميگويد: اگر ميخواهيد آب ميوه بنوشيد از ميوه هاي کامل استفاده کنيد و يا در آن از پودرهاي پروتئين يا کره ي بادام زميني استفاده کنيد تا تعادل قند خون حفظ شود.
ميان وعده هاي نمکي
براي اينکه بعد از خوردن يک ميان وعده نمکي مانند چيپس دلتان يک چيز شيرين ميخواهد دليلي وجود دارد. چيپس چوب شور و ديگر ميان وعده هاي شبيه اينها حاوي کربوهيدرات هاي ساده هستند که به سرعت هضم ميشوند و سطح انسولين را بالا ميبرند و پس از مدتي کوتاه دوباره سطح انسولين افت ميکند. از آنجايي که قدرت چشايي با مغز سريع ارتباط برقرار ميکند اينکه بعد از خوردن ميان وعده اي شور دلتان هوس غذايي شيرين بکند کاملا شايع است. همچنين به لطف يک پديده ي شناخته شده با عنوان سيري خاص حسي، وقتي يک بسته ي کامل چيپس را خورديد تنها معده ي شور خود را پر کرديد و هنوز معده ي شيرين شما خالي است. به همين دليل است که باز هم ميتوانيد غذا بخوريد. پس اگر چنين عادتي داريد خود را آماده کنيد که بايد دو معده را پر کنيد!
فست فودها
تمام مواد به کار رفته در يک فست فود طوري طراحي شده که ميزان کالري يک وعده را حسابي دچار نوسان کند و همچنين باعث بروز مشکلاتي براي فرد شود. براي مثال چربي ترانس باعث سوزش روده ميشود، که به طور بالقوه جلوي توليد دوپامين و سروتونين که انتقال دهنده هاي عصبي اشتها هستند را ميگيرد. در همين حال دستگاه گوارش شربت ذرت با فروکتوز بالا را جذب مي کند ( معمولا در نان، ادويه و فلفل و دسر يافت ) که باعث بالا رفتن سريع انسلين و همچنين احساس گرسنگي بيشتر ميشود. فست فود هايي هم که سرشار از نمک هستند باعث کم آب شدن بدن ميشوند. با توجه به نشانه ها ممکن است احساس کمبود آب را با گرسنگي اشتباه بگيريد و به خوردن بيشتر ادامه دهيد.
الکل
الکل نه تنها باعث ميشود غذايي که ميخوريد ناسالم شود بلکه باعث احساس گرسنگي مجدد نيز ميشود. با توجه به تحقيقاتي که در نشريه الکل و اعتياد به الکل منتشر شد تنها سه وعده استفاده از الکل ميتواند سطح لپتين بدن را به شدت کاهش دهد— هورموني براي جلوگيري از احساس گرسنگي و ايجاد احساس سيري – اين کاهش حدود 30% است. همچنين الکل ذخاير کربوهيدرات بدن را خالي ميکند ( به نام گليکوژن ) که باعث ميشود براي پر کردن اين ذخاير کربوهيدرات استفاده کنيد. اگر در اين شرايط به دنبال ميان وعده هاي شور برويد علاوه بر از دست دادن آب بدن الکتروليت نيز از دست ميدهيد.
ماکاروني بدون سبوس
اين نوع ماکاروني دقيقا همان مشکلاتي را که برنج سفيد ايجاد ميکند دارد. ماکاروني غذايي است که ميتوان به سادگي مقدار زيادي از آن را خورد. يک وعده ي استاندارد ماکاروني نصف فنجان ماکاروني پخته است، اما اين مقدار در رستوران ها در يک وعده 4 فنجان است. وقتي بدن خود را پر از کربوهيدرات هاي ساده ميکنيد، لوزالمعده باعث بالا رفتن شديد انسلين ميشود، خيلي زود بدن هورمون هاي کنترل قند توليد ميکند تا سطح قند خون پايين بيايد به همين دليل مدتي بعد دوباره احساس گرسنگي به سراغتان مي آيد. توجه داشته باشيد چه چيزي روي ماکاروني خود ميريزيد. اگر سسي است که از بيرون خريديد داراي قند هاي پنهان است که به بازگشت حس گرسنگي کمک ميکند.
شيرين کننده هاي مصنوعي
شيرين کننده هاي مصنوعي چه در نوشابه چه در قهوه (آسپارتام، سوکرالوز، ساخارين، و غيره… ) هر جايي که باشند باعث ميشوند سلول هاي مغز به اشتباه منتظر انرژي حاصل از شيريني باشند، اما به شدت نا اميد ميشوند، نتيجه اين ميشود که در طول روز دائم هوس خوردن غذايي شيرين ميکنيد تا اين احساس بد را از بين ببريد. در طول مدت اين پروسه ميتواند روي مرکز کنترل اشتهاي مغز نيز تاثير بگذارد. حاصل اين تاثير اين است که مغز قند مصنوعي را مانند قند عادي فرض ميکند و با خوردن آن انسلين بالا ميرود.
غلات کودکان
آرد سفيد همرا با مقدار قابل توجهي قند، شروع صبح با قند و انسولين بالا. خوردن غذايي مملو از کربوهيدرات هنگام صبح زماني که سطح کورتيزول در بالاترين حد خود است، باعث حمله اي دو جانبه به متابوليزم بدنتان ميشود. در طول شب و هنگام صبح بدن مقدار زيادي کورتيزول پمپاژ ميکند که متخصصان معتقد هستند بخشي طبيعي از کارهاي بدن است. کورتيزول بالا به معناي کاهش توانايي سيستم متابوليزم براي مصرف قندها است. بنابرين قند خون بالا است اما بافتي که اين قند مورد نيازش باشد در دسترس نيست. اين اتفاق باعث خستگي و گرسنگي در فرد ميشود. خوردن غلات براي صبحانه انتخاب خوبي است به شرط اينکه غلاتي که استفاده ميکنيد از نوع کامل باشند و حداقل 5 گرم فيبر داشته باشد.
پيتزا
هر چقدر هم که بزرگ باشد ميدانيد که به يک قطعه راضي نميشويد. دليلش اين است که پيتزاي مورد علاقه تان حاوي آرد سفيد، روغنهاي هيدروژنه، پنير فرآوري شده و مواد نگه دارنده که ميتواند سطح قند خون را بالا ببرد ، توليد هورمون هاي سيري را مختل کند و تنظيم سيستم کنترل گرسنگي مغز را مختل کند است. بهترين کار اين است که پيتزاي خانگي درست کنيد، نان پيتزا را از نوعي انتخاب کنيد که با آرد کامل درست شده است، روي پيتزا از گوشت و مقدار زيادي سبزيجات استفاده کنيد، همچنين سعي کنيد مقدار کمي پنير اضافه کنيد، با اين کار وعده اي سرشار از پروتئين و فيبر ميل ميکنيد و دوباره خيلي سريع احساس گرسنگي نخواهيد کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ازن خطرناک‌تر است یا ذرات معلق؟

چرا مخاطبان سینما را از دست دادیم؟

چگونه با کسانی که هم‌عقیده نیستیم رفتار کنیم؟

راهکارهای پیشگیری از اعتیاد به اینترنت فرزندان

چرا مهدی هاشمی از ازدواج دومش اصلاً شرمنده نیست؟!

مادرانگی به شیوه جدید اما به تقلید از غرب

پرتویی از فضائل امیرالمومنین در نگاه اهل سنت/ امیرالمؤمنین (ع) مظهر العجائب و معجزه بزرگ الهی است

چرا استارتاپ‌ها شکست می‌خورند؟

محمد آذری درگذشت

معرفی کتاب هرگز سازش نکنید اثر کریس واس

نمایشگاه کتاب تهران افتتاح شد/ آغاز کار از فردا

آشنایی با نحوه تخفیف مجازات در جرایم مختلف

آیا با تغییر ساختار کنکور و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی موافقید؟

چطور در خودمان اعتماد به نفس ایجاد کنیم؟

درس‌های عذرخواهی رهبر انقلاب از یک طلبه

فرسایش خاک در ایران 2 تا 3 برابر حدمجاز است

15 راهکار خلاقانه برای علاقه‌مند کردن کودکان به مطالعه

سال 88 به همه بهایی‌ها گفتند در انتخابات شرکت کنید/ بهاییت در کدام اصناف رخنه کرده؟

وحشتناک ترین بازارهای جهانی

نقد فیلم Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

از انرژی پاک تا حمل ونقل پاک؛ نیازهای آینده چیست؟

نحوه شهادت امام حسن مجتبی (ع) به روایت تاریخ

غزل شماره 85 حافظ: شربتی از لب لعلش نچشیدیم و برفت

غزل شماره 86 حافظ: ساقی بیا که یار ز رخ پرده برگرفت

غزل شماره 87 حافظ: حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت

غزل شماره 88 حافظ: شنیده‌ام سخنی خوش که پیر کنعان گفت

غزل شماره 89 حافظ: یا رب سببی ساز که یارم به سلامت

غزل شماره 90 حافظ: ای هدهد صبا به سبا می‌فرستمت

غزل شماره 91 حافظ: ای غایب از نظر به خدا می‌سپارمت

غزل شماره 92 حافظ: میر من خوش می‌روی کاندر سر و پا میرمت

غزل شماره 93 حافظ: چه لطف بود که ناگاه رشحه قلمت

غزل شماره 94 حافظ: زان یار دلنوازم شکریست با شکایت

غزل شماره 95 حافظ: مدامم مست می‌دارد نسیم جعد گیسویت

غزل شماره 96 حافظ: درد ما را نیست درمان الغیاث

غزل شماره 97 حافظ: تویی که بر سر خوبان کشوری چون تاج

غزل شماره 98 حافظ: اگر به مذهب تو خون عاشق است مباح

غزل شماره 99 حافظ: دل من در هوای روی فرخ

غزل شماره 100 حافظ: دی پیر می فروش که ذکرش به خیر باد

غزل شماره 101 حافظ: شراب و عیش نهان چیست کار بی‌بنیاد

غزل شماره 102 حافظ: دوش آگهی ز یار سفرکرده داد باد

غزل شماره 103 حافظ: روز وصل دوستداران یاد باد

غزل شماره 104 حافظ: جمالت آفتاب هر نظر باد

غزل شماره 105 حافظ: صوفی ار باده به اندازه خورد نوشش باد

غزل شماره 106 حافظ: تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد

غزل شماره 107 حافظ: حسن تو همیشه در فزون باد

غزل شماره 108 حافظ: خسروا گوی فلک در خم چوگان تو باد

اختلال وسواس فکری؛ انواع، علل و علائم

نکاتی در مورد شبکه سازی موثر

بلاک چین؛ سه مشکل اساسی

بزرگ‌ ترین رسوایی‌ ها در تاریخ صنعت خودروسازی