پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

مذاکره براي پرداخت وام 40 ميليوني ازدواج نگاه سياسي

مذاکره براي پرداخت وام 40 ميليوني ازدواج

  بزرگنمايي:

محمدرضا رستمي در حاشيه برگزاري چهارمين گردهمايي معاونان امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در شيراز در جمع خبرنگاران افزود: در حال بررسي زمينه‌هاي همکاري در کارگروهي مشترک با بانک مهر ايران هستيم و از طريق دولت اين موضوع را پيگيري مي‌کنيم تا درصدي از منابع جاري دولت از طريق بانک مهر ايران مديريت شود. نحوه مديريت منابع براساس تفاهم نامه بين وزارت ورزش و جوانان با بانک مهر ايران از طريق رسوب پول و گردش پول بدون سپرده گذاري توسط جوانان انجام مي‌شود تا امکان پرداخت وام 40 ميليون توماني براي ازدواج فراهم شود.

مذاکره براي وام 200 ميليون توماني کارآفريني جوانان

وي در ادامه گفت: توافق اوليه‌اي بين وزارت ورزش و جوانان و بانک مهر ايران به منظور پرداخت وام 200 ميليون توماني براي کارآفريني جوانان انجام شده است و از طريق دفتر رئيس‌جمهور نيز اين موضوع را پيگيري مي‌کنيم و اميدواريم به صورت مصوبه دولت در سال آينده محقق شود.

به گفته رستمي، برخي استان‌ها مي‌توانند از طريق جذب منابع خيرين بخش خصوصي و بخش‌هايي از شرکت‌هاي دولتي که امکان انتقال منابع خود به بانک مهر ايران را دارند نسبت به پرداخت تسهيلات به جوانان اقدام کنند. اين کار به صورت کمک و حمايت مستقيم نيست بلکه از طريق گردش مالي منابع محقق مي‌شود و استان‌هاي البرز و فارس به عنوان اولويت‌هاي اول و دوم اين کار را انجام خواهند داد.

سمن‌ها بدون مانعي مي‌توانند در صندوق کارآفريني اميد حساب افتتاح کنند

معاون ساماندهي امور جوانان در ادامه گفت: همچنين با بانک مهر ايران و صندوق کارآفريني اميد براي پرداخت تسهيلات به سمن‌هاي جوانان مذاکراتي انجام داده‌ايم و هفته آينده اين موضوع را نهايي مي‌کنيم. براساس مذاکرات انجام شده سمن‌ها بدون مانعي مي‌توانند در صندوق کارآفريني اميد حساب افتتاح کنند.

وي با بيان اينکه موضوع کليدي و مهم براي دولت يازدهم توسعه مشارکت جوانان است. اين کار با رويکرد اصلاح وضعيت اجتماعي و اقتصادي جوانان در دولت تدبير و اميد به ويژه در دو سال اخير در دستور کار قرار گرفته است. بنابراين تمام اقدامات در حوزه ساماندهي و طرح‌هاي ملي جوانان و ازدواج بايد منجر به توسعه مشارکت جوانان شود. درواقع راه برون رفت از مشکلات مشارکت مردم است و گوشه نشيني جمعيت 25 ميليوني جوانان خطر بزرگي بوده است بنابراين ما تلاش کرده‌ايم تا آنان به تدريج به ساحت اجتماع بازگردند. در اين جهت مشارکت نهادمند جوانان در اولويت اول و مشارکت مردم در اولويت دوم قرار گرفته است.

رستمي اضافه کرد: براساس مصوبه شوراي عالي جوانان بايد تمام کارهاي قابل واگذاري‌ به سمن‌ها بخش خصوصي و نهادهاي مدني احصا و با اولويت درجه يک به سمن‌ها داده شود. بنابراين استان‌هاي کشور بايد اين اولويت‌ها را استخراج و به ما اعلام کنند تا در جلسه بعد شوراي عالي جوانان به تصويب برسد و از سوي معاون اول رئيس‌جمهور ابلاغ شود.

کاهش شرط سني براي روساي فدراسيون‌ها

وي با اشاره به جلسه شوراي معاونان وزارت ورزش و جوانان گفت: در اين جلسه که ابتداي هفته جاري برگزار شد موضوع آيين نامه شوراي روساي فدراسيون‌هاي ورزشي در دستورکار قرار داشت. براساس اين آيين نامه حداقل سن روساي  فدراسيون‌ها 35 سال پيشنهاد شده بود ولي عليرغم برخي مخالفت ها با حمايت قاطع دکتر سلطاني فر پيشنهاد جوانگرايي که حداقل سن روساي فدراسيون‌ها 30 سال باشد، پذيرفته شد. وي افزود: اين نوع نگاه وزراي دولت يازدهم سبب خواهد شد تا جوانگرايي در مسووليت هاي کليدي کشور محقق گردد.

رستمي اضافه کرد: براساس آيين نامه روساي فدراسيون‌هاي ورزشي حداقل تحصيلات اين روسا بايد کارشناسي ارشد باشد ولي من با اين مورد نيز مخالفت کردم چراکه برخي از جوانان به علت برخورداري از توانايي‌هاي مختلف پس از دوره کارشناسي حاضر به ادامه تحصيل نيستند بنابراين نبايد صرف برخورداري مدرک کارشناسي ارشد را دليلي بر سواد و قابليت‌هاي يک رئيس فدراسيون ورزشي دانست. بنابراين حداقل مدرک دانشگاهي روساي فدراسيون‌ها کارشناسي تصويب شد.

سمن‌ها و مديران وزارت ورزش و جوانان اجازه ورود حزبي و سياسي به انتخابات ندارند

رستمي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با بيان اينکه سال 96 سال برگزاري انتخابات رياست جمهوري و شوراي اسلامي شهر و روستا است گفت: تحت هيچ شرايطي معاونان و مديران وزارت ورزش و جوانان اجازه ورود حزبي و سياسي به انتخابات را ندارند اما بايد اقدامات انجام شده در دولت تدبير و اميد اطلاع رساني شود.

معاون ساماندهي امور جوانان اضافه کرد: لازم است عوامل اميدبخش و توفيقات دولت در 4 سال اخير به گوش مردم رسانده شود اين در حالي است که صدا و سيما خلاف اين کار را عمل کرده است. اما ما بايد با کمک سازمان‌هاي مردم نهاد جوانان دستاوردهاي دولت يازدهم را ترويج کنيم.

وي با اشاره به انتخابات شوراي شهر و روستا گفت: لازم است به ارتقاي سطح آگاهي مردم بپردازيم و در اين زمينه نيز نبايد فعاليت سياسي و حزبي داشته باشيم. در اين جهت مي‌توان آسيب‌ها، چالش‌ها، فرصت‌ها و تهديدها و ويژگي‌هاي کانديداي مناسب براي يک شهر يا روستا بيان شود و در اين جهت مي‌توان از قابليت‌هاي سمن‌هاي جوانان نيز بهره برد. آنها نيز نبايد به انتخابات حزبي و سياسي وارد شوند بلکه ارتقاي سطح آگاهي سياسي جوانان از وظايف آنان است.

رستمي با اشاره به تربيت مدرسان دوره‌هاي پيش از ازدواج و اقدامات دولت براي آموزش جوانان در حوزه ازدواج گفت: نسبت يک به چهار طلاق را بايد کنترل کنيم و اين نسبت نبايد افزايش پيدا کند.

تسهيلات 40 ميليوني ازدواج با طرح "پيوند مهر"

محمدعلي دهقان، مشاور مديرعامل بانک قرض الحسنه مهر ايران و عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي با اشاره به همکاري اين بانک و وزارت ورزش و جوانان گفت: در مرحله عقد تفاهم نامه با وزرات ورزش و جوانان هستيم و محورهاي خوبي را براي همکاري،‌ شناسايي کرده‌ايم و تاکيد اصلي روي طرح جديد بانک مهر ايران با عنوان "پيوند مهر" است.

وي در ادامه گفت: در حال حاضر هر يک از زوجين مي‌توانند 10 ميليون تومان وام ازدواج دريافت کنند. با توجه به هزينه‌هاي زوجين اين مبلغ قابل توجه نيست بنابراين ما يک طرح تکميلي طراحي کرده‌ايم.

به گفته دهقان، براساس طرح پيوند مهر منابع پس اندازي جوانان را با منابع بانک مهر ايران ترکيب مي‌کنيم تا بتوانيم قدرت بيشتري را براي کمک به جوانان به دست آوريم. براساس اين طرح جوانان مي‌توانند يک تا 3 سال پس انداز کنند و به تسهيلات 40 ميليون توماني ازدواج دسترسي پيدا کنند. با توجه به آْنکه فعاليت‌هاي بانک مهر ايران قرض الحسنه است از جوانان سودي دريافت نمي‌شود اما کارمزد 4 درصدي دارد. دوره بازپرداخت اين وام سه ساله است.

مشاور مديرعامل بانک قرض الحسنه مهر ايران اضافه کرد: دريافت وام ازدواج اين بانک محدوديت سني ندارد و برخلاف وام ازدواج جوانان که به ازدواج اول تعلق مي‌گيرد اگر فردي پس از متارکه قصد ازدواج براي دومين بار را داشته باشند نيز تعلق مي‌گيرد.

وي با بيان اينکه طرح دوم پيوند مهر براي خانواده‌ها طراحي شده است اظهار کرد:‌اين طرح به خانواده‌ها امکان مي‌دهد که در بلند مدت براي ازدواج فرزندان خود برنامه ريزي کنند. بدين ترتيب پدران و مادران مي‌توانند براي فرزندان خود طي 5 تا 10 سال سپرده گذاري کنند و تا سقف 80 ميليون تومان وام دريافت کنند.

وي تاکيد کرد: براي دريافت وام‌هاي طرح پيوند مهر هيچ "کفي" براي سپرده گذاري معين نشده است و هر فرد بسته به توان مالي خود مي‌تواند سپرده گذاري کند. حتي قيد ماهيانه براي سپرده گذاري نداريم.

وي درباه علت همکاري اين بانک با وزارت ورزش و جوانان در زمينه طرح پيوند مهر اظهار کرد: نهاد دولتي که به طور مستقيم با جوانان سر و کار دارد وزارت ورزش و جوانان است. اين وزارتخانه با جوانان، ورزشکاران و نيکوکاران ارتباط دارد و از منابع دولتي برخوردار است.

دهقان اضافه کرد: گردش مالي در قالب وزارت ورزش و جوانان زير مجموعه‌هاي آن و ذي نفعان مانند بخش خصوصي را به سمت بانک قرض الحسنه مهر ايران جهت دهي مي‌کنيم و منابع اين بانک توان مالي وزارت ورزش و جوانان و مردم را ترکيب مي‌کنيم تا بتوانيم به نيازهاي جوانان بهتر و در سطح وسيع تر پاسخ دهيم.

وي با اشاره به نقش سمن‌ها در اجراي طرح پيوند مهر گفت: تلاش مي‌کنيم از طريق وزارت ورزش و جوانان با سازمان‌هاي مردم نهاد جوانان ارتباط برقرار کنيم و در اين زمينه در حال بررسي چند محور در کارگروه مشترک هستيم.

دهقان در پايان با بيان اينکه تفاهم نامه‌اي که در سال جاري منعقد خواهد شد ادامه تفاهم نامه بانک مهر ايران با وزارت ورزش و جوانان و در جهت توسعه آن است. يکي از مشکلات پيشرو اين بود که سمن‌ها به عنوان شخصيت حقوقي شناخته نمي‌شدند و موانعي براي پرداخت تسهيلات به آنان بود اما خوشبختانه اين موانع در حال رفع شدن است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ابلاغیه یک مسئول درباره حل اختلاف با صدا و سیما

بررسی طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی در مجلس

نقل قولی از وزیر اطلاعات درباره تایید صلاحیت نجفی

وکیلی: اصلاح طلب واقعی برای صندوق رای شرط نمی‌گذارد

امروز در مجلس چه خبر است؟

مهرعلیزاده: حال‌ و روز اصولگراها بهتر از اصلاح‌طلبان نیست

3 سوال از وزیران اقتصاد و صنعت اعلام وصول شد

خاص‌ترین شماره‌ رو انتخاب‌‌‌‌‌‌‌ کن و ستاره شو!

شهادت دو تن از رزمندگان سپاه در سیستان و بلوچستان

ترس مقامات صهیونیست از قدرت موشکی و توان دریایی ایران

توئیت مادورو پس از دیدار با عالیجناب ظریف

صادقی به انصراف کاندیدای حقوقدان شورای نگهبان اعتراض کرد

لاریجانی از نمایشگاه عکس مناطق سیل زده بازدید کرد

سفیر ایران در انگلیس: با قدرت برای روبه‌رو شدن با سناریوهای مختلف آماده‌ایم

نایب رئیس حماس با خرازی دیدار کرد

حمایت مجلس از اقدام قاطع سپاه در توقیف نفتکش انگلیسی

تلاش عراق برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا

موافقت نمایندگان با کلیات طرح اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس

محسن رضایی: عمر تهدیدات ترامپ دی ماه به سر می‌آید

گمانه‌زنی درباره یک عکس ظریف در ونزوئلا

متن مکالمات رادیویی از عملیات توقیف نفتکش انگلیسی منتشر شد

عمان از ایران خواست نفتکش توقیف شده انگلیسی را آزاد کند

انتقاد تند نماینده اصلاح‌طلب به کریمی قدوسی

مدل گوشی موبایل وزیر ارتباطات چیست؟

زنی که در مرکز سیاست‌های ضدایرانی ترامپ قرار دارد کیست؟

بادامچیان: از سخنان روحانی تعجب کردیم

استاد راهنمای پایان‌نامه رئیس‌جمهور: از رای به «روحانی» پشیمانم

فضاسازی انگلیس علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل

شوخی رئیس جمهور ونزوئلا با ظریف با چاشنی کنایه به آمریکا

واکنش شریعتمداری به توقیف نفتکش انگلیس توسط سپاه

اظهارات ظریف درباره مذاکره مجدد با دولت آمریکا

طرح احتمالی انگلیس به بهانه توقیف نفتکش توسط ایران

هشدار انگلیسی‌ها به «جانسون» برای حل بحران با ایران

لاریجانی: انگلیسی‌ها دزدی کردند سپاه جوابشان را داد

ظریف در گفتگو با فرید زکریا چه گفت؟

واکنش محسن رضایی به نقش خود در پذیرش قطعنامه 598

کنایه رضا رفیع به ملکه انگلیس

نظر باهنر درباره پیشنهاد پمپئو برای گفتگو با تلویزیون ایران

روایت زیباکلام از دلایل سکوت آمریکا در قبال ایران

واکنش "ماس" به تحولات اخیر در خلیج‌فارس

عبدی: سهم مردم از یارانه 45 هزار تومان نبود، 15 هزار تومان بود

پاسخ عجیب هاشمی درباره دلیل حضورش در ریاست جمهوری

آرزوی پمپئو برای مذاکره با ظریف؛ وزیر ترامپ به تناقض‌گویی اُفتاد!

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس انتخاب شد

«ناتو» با چاشنی دروغ و تهمت علیه ایران بیانیه داد

کدام یگان سپاه نفتکش انگلیسی را توقیف کرد؟

ظریف: آمریکا درصدد است برجام را به ورطه شکست بکشاند

ورود هیئت بلندپایه حماس به تهران

تقاضای مالک کشتی توقیف شده انگلیسی برای دیدار با خدمه

حضرتی: نباید رسانه ملی را به یک توپخانه تبدیل کنیم