پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

مذاکره براي پرداخت وام 40 ميليوني ازدواج نگاه سياسي

مذاکره براي پرداخت وام 40 ميليوني ازدواج

  بزرگنمايي:

محمدرضا رستمي در حاشيه برگزاري چهارمين گردهمايي معاونان امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در شيراز در جمع خبرنگاران افزود: در حال بررسي زمينه‌هاي همکاري در کارگروهي مشترک با بانک مهر ايران هستيم و از طريق دولت اين موضوع را پيگيري مي‌کنيم تا درصدي از منابع جاري دولت از طريق بانک مهر ايران مديريت شود. نحوه مديريت منابع براساس تفاهم نامه بين وزارت ورزش و جوانان با بانک مهر ايران از طريق رسوب پول و گردش پول بدون سپرده گذاري توسط جوانان انجام مي‌شود تا امکان پرداخت وام 40 ميليون توماني براي ازدواج فراهم شود.

مذاکره براي وام 200 ميليون توماني کارآفريني جوانان

وي در ادامه گفت: توافق اوليه‌اي بين وزارت ورزش و جوانان و بانک مهر ايران به منظور پرداخت وام 200 ميليون توماني براي کارآفريني جوانان انجام شده است و از طريق دفتر رئيس‌جمهور نيز اين موضوع را پيگيري مي‌کنيم و اميدواريم به صورت مصوبه دولت در سال آينده محقق شود.

به گفته رستمي، برخي استان‌ها مي‌توانند از طريق جذب منابع خيرين بخش خصوصي و بخش‌هايي از شرکت‌هاي دولتي که امکان انتقال منابع خود به بانک مهر ايران را دارند نسبت به پرداخت تسهيلات به جوانان اقدام کنند. اين کار به صورت کمک و حمايت مستقيم نيست بلکه از طريق گردش مالي منابع محقق مي‌شود و استان‌هاي البرز و فارس به عنوان اولويت‌هاي اول و دوم اين کار را انجام خواهند داد.

سمن‌ها بدون مانعي مي‌توانند در صندوق کارآفريني اميد حساب افتتاح کنند

معاون ساماندهي امور جوانان در ادامه گفت: همچنين با بانک مهر ايران و صندوق کارآفريني اميد براي پرداخت تسهيلات به سمن‌هاي جوانان مذاکراتي انجام داده‌ايم و هفته آينده اين موضوع را نهايي مي‌کنيم. براساس مذاکرات انجام شده سمن‌ها بدون مانعي مي‌توانند در صندوق کارآفريني اميد حساب افتتاح کنند.

وي با بيان اينکه موضوع کليدي و مهم براي دولت يازدهم توسعه مشارکت جوانان است. اين کار با رويکرد اصلاح وضعيت اجتماعي و اقتصادي جوانان در دولت تدبير و اميد به ويژه در دو سال اخير در دستور کار قرار گرفته است. بنابراين تمام اقدامات در حوزه ساماندهي و طرح‌هاي ملي جوانان و ازدواج بايد منجر به توسعه مشارکت جوانان شود. درواقع راه برون رفت از مشکلات مشارکت مردم است و گوشه نشيني جمعيت 25 ميليوني جوانان خطر بزرگي بوده است بنابراين ما تلاش کرده‌ايم تا آنان به تدريج به ساحت اجتماع بازگردند. در اين جهت مشارکت نهادمند جوانان در اولويت اول و مشارکت مردم در اولويت دوم قرار گرفته است.

رستمي اضافه کرد: براساس مصوبه شوراي عالي جوانان بايد تمام کارهاي قابل واگذاري‌ به سمن‌ها بخش خصوصي و نهادهاي مدني احصا و با اولويت درجه يک به سمن‌ها داده شود. بنابراين استان‌هاي کشور بايد اين اولويت‌ها را استخراج و به ما اعلام کنند تا در جلسه بعد شوراي عالي جوانان به تصويب برسد و از سوي معاون اول رئيس‌جمهور ابلاغ شود.

کاهش شرط سني براي روساي فدراسيون‌ها

وي با اشاره به جلسه شوراي معاونان وزارت ورزش و جوانان گفت: در اين جلسه که ابتداي هفته جاري برگزار شد موضوع آيين نامه شوراي روساي فدراسيون‌هاي ورزشي در دستورکار قرار داشت. براساس اين آيين نامه حداقل سن روساي  فدراسيون‌ها 35 سال پيشنهاد شده بود ولي عليرغم برخي مخالفت ها با حمايت قاطع دکتر سلطاني فر پيشنهاد جوانگرايي که حداقل سن روساي فدراسيون‌ها 30 سال باشد، پذيرفته شد. وي افزود: اين نوع نگاه وزراي دولت يازدهم سبب خواهد شد تا جوانگرايي در مسووليت هاي کليدي کشور محقق گردد.

رستمي اضافه کرد: براساس آيين نامه روساي فدراسيون‌هاي ورزشي حداقل تحصيلات اين روسا بايد کارشناسي ارشد باشد ولي من با اين مورد نيز مخالفت کردم چراکه برخي از جوانان به علت برخورداري از توانايي‌هاي مختلف پس از دوره کارشناسي حاضر به ادامه تحصيل نيستند بنابراين نبايد صرف برخورداري مدرک کارشناسي ارشد را دليلي بر سواد و قابليت‌هاي يک رئيس فدراسيون ورزشي دانست. بنابراين حداقل مدرک دانشگاهي روساي فدراسيون‌ها کارشناسي تصويب شد.

سمن‌ها و مديران وزارت ورزش و جوانان اجازه ورود حزبي و سياسي به انتخابات ندارند

رستمي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با بيان اينکه سال 96 سال برگزاري انتخابات رياست جمهوري و شوراي اسلامي شهر و روستا است گفت: تحت هيچ شرايطي معاونان و مديران وزارت ورزش و جوانان اجازه ورود حزبي و سياسي به انتخابات را ندارند اما بايد اقدامات انجام شده در دولت تدبير و اميد اطلاع رساني شود.

معاون ساماندهي امور جوانان اضافه کرد: لازم است عوامل اميدبخش و توفيقات دولت در 4 سال اخير به گوش مردم رسانده شود اين در حالي است که صدا و سيما خلاف اين کار را عمل کرده است. اما ما بايد با کمک سازمان‌هاي مردم نهاد جوانان دستاوردهاي دولت يازدهم را ترويج کنيم.

وي با اشاره به انتخابات شوراي شهر و روستا گفت: لازم است به ارتقاي سطح آگاهي مردم بپردازيم و در اين زمينه نيز نبايد فعاليت سياسي و حزبي داشته باشيم. در اين جهت مي‌توان آسيب‌ها، چالش‌ها، فرصت‌ها و تهديدها و ويژگي‌هاي کانديداي مناسب براي يک شهر يا روستا بيان شود و در اين جهت مي‌توان از قابليت‌هاي سمن‌هاي جوانان نيز بهره برد. آنها نيز نبايد به انتخابات حزبي و سياسي وارد شوند بلکه ارتقاي سطح آگاهي سياسي جوانان از وظايف آنان است.

رستمي با اشاره به تربيت مدرسان دوره‌هاي پيش از ازدواج و اقدامات دولت براي آموزش جوانان در حوزه ازدواج گفت: نسبت يک به چهار طلاق را بايد کنترل کنيم و اين نسبت نبايد افزايش پيدا کند.

تسهيلات 40 ميليوني ازدواج با طرح "پيوند مهر"

محمدعلي دهقان، مشاور مديرعامل بانک قرض الحسنه مهر ايران و عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي با اشاره به همکاري اين بانک و وزارت ورزش و جوانان گفت: در مرحله عقد تفاهم نامه با وزرات ورزش و جوانان هستيم و محورهاي خوبي را براي همکاري،‌ شناسايي کرده‌ايم و تاکيد اصلي روي طرح جديد بانک مهر ايران با عنوان "پيوند مهر" است.

وي در ادامه گفت: در حال حاضر هر يک از زوجين مي‌توانند 10 ميليون تومان وام ازدواج دريافت کنند. با توجه به هزينه‌هاي زوجين اين مبلغ قابل توجه نيست بنابراين ما يک طرح تکميلي طراحي کرده‌ايم.

به گفته دهقان، براساس طرح پيوند مهر منابع پس اندازي جوانان را با منابع بانک مهر ايران ترکيب مي‌کنيم تا بتوانيم قدرت بيشتري را براي کمک به جوانان به دست آوريم. براساس اين طرح جوانان مي‌توانند يک تا 3 سال پس انداز کنند و به تسهيلات 40 ميليون توماني ازدواج دسترسي پيدا کنند. با توجه به آْنکه فعاليت‌هاي بانک مهر ايران قرض الحسنه است از جوانان سودي دريافت نمي‌شود اما کارمزد 4 درصدي دارد. دوره بازپرداخت اين وام سه ساله است.

مشاور مديرعامل بانک قرض الحسنه مهر ايران اضافه کرد: دريافت وام ازدواج اين بانک محدوديت سني ندارد و برخلاف وام ازدواج جوانان که به ازدواج اول تعلق مي‌گيرد اگر فردي پس از متارکه قصد ازدواج براي دومين بار را داشته باشند نيز تعلق مي‌گيرد.

وي با بيان اينکه طرح دوم پيوند مهر براي خانواده‌ها طراحي شده است اظهار کرد:‌اين طرح به خانواده‌ها امکان مي‌دهد که در بلند مدت براي ازدواج فرزندان خود برنامه ريزي کنند. بدين ترتيب پدران و مادران مي‌توانند براي فرزندان خود طي 5 تا 10 سال سپرده گذاري کنند و تا سقف 80 ميليون تومان وام دريافت کنند.

وي تاکيد کرد: براي دريافت وام‌هاي طرح پيوند مهر هيچ "کفي" براي سپرده گذاري معين نشده است و هر فرد بسته به توان مالي خود مي‌تواند سپرده گذاري کند. حتي قيد ماهيانه براي سپرده گذاري نداريم.

وي درباه علت همکاري اين بانک با وزارت ورزش و جوانان در زمينه طرح پيوند مهر اظهار کرد: نهاد دولتي که به طور مستقيم با جوانان سر و کار دارد وزارت ورزش و جوانان است. اين وزارتخانه با جوانان، ورزشکاران و نيکوکاران ارتباط دارد و از منابع دولتي برخوردار است.

دهقان اضافه کرد: گردش مالي در قالب وزارت ورزش و جوانان زير مجموعه‌هاي آن و ذي نفعان مانند بخش خصوصي را به سمت بانک قرض الحسنه مهر ايران جهت دهي مي‌کنيم و منابع اين بانک توان مالي وزارت ورزش و جوانان و مردم را ترکيب مي‌کنيم تا بتوانيم به نيازهاي جوانان بهتر و در سطح وسيع تر پاسخ دهيم.

وي با اشاره به نقش سمن‌ها در اجراي طرح پيوند مهر گفت: تلاش مي‌کنيم از طريق وزارت ورزش و جوانان با سازمان‌هاي مردم نهاد جوانان ارتباط برقرار کنيم و در اين زمينه در حال بررسي چند محور در کارگروه مشترک هستيم.

دهقان در پايان با بيان اينکه تفاهم نامه‌اي که در سال جاري منعقد خواهد شد ادامه تفاهم نامه بانک مهر ايران با وزارت ورزش و جوانان و در جهت توسعه آن است. يکي از مشکلات پيشرو اين بود که سمن‌ها به عنوان شخصيت حقوقي شناخته نمي‌شدند و موانعي براي پرداخت تسهيلات به آنان بود اما خوشبختانه اين موانع در حال رفع شدن است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گزارش| امام مهدی (عج) در نگاه مذاهب چهارگانه اهل سنت/ بررسی عقیده‌ای که اختصاص به مذهب شیعه ندارد

مقدم:به فرهنگ که می‌رسند همه فرافکنی می‌کنند

شما مجری برنامه «10:10 دقیقه» شوید/ چه سئوالی از معاون ساماندهی امور جوانان وزارت وزرش و جوانان دارید؟

مهار آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام پاریس / گنبد و سقف کلیسا از بین رفت

مهار آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام پاریس / گنبد و سقف کلیسا از بین رفت

اضافه شدن قابلیت عجیب و جنجالی به تلگرام / آیا این پیام‌رسان در حال ورود به دارک وب است؟

دختر کشیش و طلاق بریتانیا

رونق تولید با فرمول جهادی و انقلابی/ حرکت به‌سوی اقتصاد منهای نفت از طریق تحقق شعار سال

عدالتخواهی امیدآفرین!

شفافیت و جوانگرایی رمز بازسازی امید

شفافیت و جوانگرایی رمز بازسازی امید

رییس‌جمهور به «فیلم فجر» پیام داد/ نقش سینما در مصافی سرنوشت‌ساز

دشمن چگونه از طریق فضای مجازی با شایعه‌سازی و تهمت‌پراکنی میان مردم اختلاف ایجاد می‌کند؟

نیم نگاهی به صف طولانی ماهواره‌های ایرانی آماده پرتاب +جزئیات

وزیر دفاع: نقش مهم دانشگاه‌ها در جایگاه ممتاز ایران /ظرفیت دانشگاه‌ها، توان پاسخگویی به همه نیازهای بخش دفاع را دارد

سیاووشی: اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس درباره فیلتر اینستاگرام اجماع نظر ندارند/ تنها 10 درصد از مردم از تلگرام خداحافظی کردند

گپ و گفت با فاطمه و یاسر درباره خلوتِ سیاسی و بدون روتوش آیت الله هاشمی/چه کسی گفته روحانی اشبه الناس به پدرم است؟ /تفکر اعتدالی تاریخ انقضا ندارد/افتخار می کنیم که آقازاده هستیم

سخنی با معلم اخلاق!

پاسخ عباس عبدی و بیژن مقدم به یک پرسش / آیا حریم خصوصی آقازاده‌ها را باید حفظ کرد؟

آمریکایی ها برای مهاجرت دائم از کشور رکورد زدند

40درصد بیکاران کشور فارغ التحصیل دانشگاه هستند

با سیاست مخرب ترامپ مبارزه می کنم

محمدجواد لاریجانی: امروز جهان اسلام به جمهوری اسلامی به عنوان تجربه‌ای موفق می‌نگرد/معصومه ابتکار: اگر 13 سال برای «ازدواج» خوب است، پس برای رأی دادن هم خوب است

محمدجواد لاریجانی: امروز جهان اسلام به جمهوری اسلامی به عنوان تجربه‌ای موفق می‌نگرد/معصومه ابتکار: اگر 13 سال برای «ازدواج» خوب است، پس برای رأی دادن هم خوب است

دستور رئیس قوه قضاییه در رابطه با حادثه دانشگاه آزاد

رهبر انقلاب درگذشت دانشجویان واحد علوم و تحقیقات را تسلیت گفتند

نقش جمعیت در توسعه اقتصادی/ نیم‌نگاهی به تاثیرگذاری قشر جوان جامعه بر اقتصاد کشور

رشد 71 درصدی جرائم در فضای مجازی

توصیه بادامچیان به ارزش‌گراها برای استفاده از فضای مجازی

لزوم تشکیل نهادهای مدنی و شبکه‌های رسانه‌ای برای پیروزی در جنگ نرم

واکنش تند روزنامه نزدیک به سعودی به احتمال مشارکت ایران در میزبانی جام جهانی 2022 قطر: این کار موجب تنش در منطقه می‌شود / نه به مذاق آمریکا خوش می‌آید نه همسایگان دو کشور / معلوم نیست نیرو‌های مسلح ایران چقدر بر جام جهانی نظارت خواهند داشت!

اجازه ندادیم نیروهای جوان و انقلابی در مدیریت ها حضور پیدا کنند/ برخی مدیران به میزها چسبیده اند

تصور همراهی اروپایی‌ها با ایران اشتباه است

واقعا در کره‌ شمالی چه می‌گذرد؟

75 درصد تریاک کل جهان در ایران کشف می شود

ظریف: ایران از گفتگو با آمریکا استقبال می‌کند اگر ترامپ تغییر رویه دهد

تجهیز آمریکا برای جنگ!

روحانی: باید آمریکا را به زانو در آوریم

انتقاد شدید اوباما از ترامپ و جمهوری‌خواهان

نزدیک‌شدن قایق‌های تندرو ایران به ناو آمریکایی در خلیج فارس

خبر رییس بانک مرکزی در آستانه ١٣ آبان: بازگشایی کانال ارزی میان ایران و اروپا

یک زائر ایرانی در عراق به ضرب گلوله پلیس کشته شد

فیلترینگ پیامرسان‌های خارجی نتیجه‌ای ندارد

ماجرای نفوذ چینی‌ها به مراکز داده شرکت‌های بزرگ آمریکایی با استفاده از میکروچیپ چیست

افت فروش محصولات رباتیکی چین در پی منازعات تجاری با آمریکا

یک پیش‌بینی مهم؛ ترامپ در انتخابات 2020 شرکت نمی‌کند

روحانی: این دوران دشوار سپری خواهد شد

وحشت بازارهای نفت از یک تحریم متفاوت

عربستان در مخمصه؛ آیا سلاح شگفت‌انگیز عربستان نجات‌بخش خواهد بود؟

بیش از 150 پیام تهدید به قتل برای یک نماینده!