پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

بازي‌هاي رايانه‌اي ايران در آستانه جهش بزرگ قرار دارد نگاه سياسي

بازي‌هاي رايانه‌اي ايران در آستانه جهش بزرگ قرار دارد

  بزرگنمايي:

سيدرضا صالحي اميري در مراسم اختتاميه ششمين جشنواره بازي‌هاي رايانه‌اي تهران در سخناني با اشاره به ظرفيت بالاي نسل جوان در ايران تأکيد کرد: ما بايد بيش از هر زمان ديگري نسل جوان را به‌ عنوان سرمايه‌هاي بزرگ اين سرزمين باور کنيم و بپذيريم آينده اين سرزمين متعلق به اين نسل است و جوان مي‌تواند خلاقيت و نشاط اجتماعي ايجاد کند.

وي در ادامه با تأکيد بر رويکرد مطالعات فرهنگي براي پرداختن به بازي‌هاي رايانه‌اي گفت: معتقدم مسئله اصلي ما در صنعت بازي‌هاي امروز ايران، مسئله نسبت هويت و توليد بازي‌هاست. امروز بيش از هر زمان ديگري نياز به احياي هويت اخلاقي، انساني و معرفتي در کشور داريم. امروز بيش از هر زمان ديگري نياز به معرفي اسطوره‌ها و بازخواني تحولات تاريخي اين مرز و بوم داريم. در دنياي امروز زبان انتقال مفاهيم فرهنگي دستخوش تعييراتي شده و يکي از اين ابزارها و زبان‌ها بازي است. شما جايگاه امروز بازي فوتبال را در دنيا ببينيد. بازي ديگر صرفا يک اوقات فراغت نيست بلکه بستري براي تعاملات اقتصادي و سياسي است و بسياري از پيام‌ها امروز از طريق بازي به دنيا مخابره مي‌شود.

وزير ارشاد تأکيد کرد: وقتي واليباليست‌هاي ما در بازي‌هاي جهاني حضور پيدا مي‌کنند، نوعي غرور و هويت ملي براي ايرانيان ايجاد مي‌کنند يا وقتي کشتي‌گيران ما در ميادين جهاني مي‌درخشند، ايرانيان احساس غرور مي‌کنند و از اين منظر است که بازي امروز يک امر هويتي است.

صالحي اميري ادامه داد: امروز زبان بازي‌هاي رايانه‌اي زبان انتقال سبک زندگي است. بازي امروز بر الگوي مصرفي جامعه تأثيرگذار است. ما نيازمند افزايش سرانه مصرف فرهنگي در کشور هستيم و اين سرانه مي‌تواند با فيلم و نمايش و کتاب و بازي تعريف شود. در سبد مصرف فرهنگي با تنوع کالاها مواجهيم و بر مبناي آمار رسمي مديرعامل بنياد ملي بازي‌ها نسل جوان و نوجوان ما به طور متوسط در روز 70 دقيقه در فضاي بازي‌ها حضور دارند. از اين منظر  اهميت کار شما بازي‌سازان مشخص مي‌شود که مي‌توانيد انتقال دهنده فرهنگ کشور به نسل جوان باشيد.

وي افزود: ما داراي تمدني بزرگ در تاريخ هستيم. اين سرزمين تبار تاريخي عظيم با سرمايه‌هاي بزرگ فرهنگي داشته است. امروز مي‌توانيد هزاران سوژه از اين گنجينه براي بازي‌سازي داشته باشيد اما نکته مهم حمايت از اين ظرفيت است تا بتواند زمينه‌ساز حرکت‌هاي بزرگ بعدي باشد. بر اين باورم بازي رايانه‌اي در ايران در آغاز يک جهش بزرگ قرار دارد و در آينده مي‌تواند نويدبخش اتفاقات خوب و بزرگي باشد. امروز در دنيا و در حوزه صنعت فرهنگ جهان گردش مالي بزرگي داريم که ايران سهم قابل توجهي از اين بازار دارد.

وي با اشاره به برخي اطلاعات آماري درباره وضعيت صنعت گيم در ايران تأکيد کرد: مبناي سياست‌گذاري ما در وزارت ارشاد تقويت توليدکنندگان ايراني و حمايت قانوني و مالي از بازي‌سازان داخلي است. امروز در کشور 23 ميليون نفر درگير بازي‌ها هستند و از اين منظر 2 هزار متخصص در قالب 100 شرکت در کشور فعال هستند. بر اساس همين ظرفيت است که ما بايد نگاه به آينده داشته باشيم و علاوه‌ بر بازار داخلي نيم‌نگاهي به بازار جهاني هم داشته باشيم. امروز در داخل نيازمند حمايت دستگاه‌هاي ديگر براي کمک به حوزه بازي‌هاي رايانه‌اي هستيم و بايد اين مهم را در چارچوب صنايع فرهنگي کشور تعريف کنيم.

صالحي اميري تأکيد کرد: صنعت فرهنگ در کشور نيازمند بازشناسي و بازتعريف مجدد است. مي‌توانيم به گونه‌اي عمل کنيم که در آينده صنعت فرهنگ جايگزين صنعت نفت شود. امروز در حوزه‌هاي گردشگري، تئاتر، صنايع دستي، نقاشي، بازي و غيره مي‌توانيم علاوه‌ بر بازار داخلي بازار منطقه‌اي را هم تأمين کنيم. حتي يکي از فضاهاي مناسب براي اشتغال و رفع مشکل بيکاري در داخل هم همين صنايع فرهنگي است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود افزود: در توليد بازي‌هاي رايانه‌اي نبايد محتوا فداي فرم و شکل شود. محتوا است که مي‌تواند عامل جذابيت و غرور ملي شود. توجه به عناصر سازنده محتوا در بازي‌هاي رايانه‌اي از اين منظر بسيار حائز اهميت است. بازي نبايد خشن و فاقد هر گونه محتوا باشد. يکي از نيازهاي اساسي جامعه امروز نشاط ملي است و بازي‌هاي رايانه‌اي مي‌تواند يکي از منابع براي تقويت نشاط ملي باشد.

صالحي اميري به نسبت بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي با وزارت ارشاد هم اشاره کرد و گفت: بنياد ملي بازي‌ها مي‌تواند از انبوه ظرفيت‌هاي موجود در زيرمجموعه‌هاي وزارت ارشاد استفاده کند. شما مي‌توانيد از اين ظرفيت براي توسعه اين حوزه استفاده کنيد. با تصويب قانون کپي‌رايت در مجلس بسياري از چالش‌هاي ما در اين حوزه مرتفع خواهد شد. قانوني که در دولت آن را مصوب کرده‌ايم و حالا در انتظار تصويب در مجلس است.

وزير ارشاد ادامه داد: ما در سال اقتصاد مقاومتي هستيم و بايد سراغ اقتصاد درون‌زا برويم. اين يک سياست قطعي است که بايد جوان ايراني مورد حمايت قرار گيرد. نگاه به بيرون به منزله کسب تجربه است و نبايد کشور محل جولان بازي‌هاي خارجي باشد. هدف ما از باز کردن بازارهاي بيروني صرفا انتقال تجربه به بازار داخل است. ما در فضاي فرهنگي با آلودگي‌هاي بسياري مواجهيم و يکي از کانال‌هاي انتقال سم نااميدي به جامعه همين بازي‌هاي رايانه‌اي خارجي است. حتما اين دست بازي‌ها براي کشور مفيد نيستند و قطعا بايد جلوي ورود اين دست بازي‌ها به بازار گرفته شود.

وي تأکيد کرد: تقويت بازي‌هاي رايانه‌اي باعث کاهش آسيب‌هاي اجتماعي مي‌شود. به هر ميزان که در کشور مصرف فرهنگي افزايش پيدا کند آسيب‌هاي اجتماعي کاهش مي‌يابد و از اين منظر رابطه‌اي معنادار ميان توليد بازِي‌هاي مفيد و غرورآفرين با کاهش آسيب‌هاي اجتماعي وجود دارد.

وزير ارشاد در پايان تصريح کرد: وظيفه ما در وزارت ارشاد و بنياد بازي‌هاي صرفا متولي‌گري است. سياست‌گذاري حمايت و نظارت. وظيفه بنياد بازي‌ها در اين سه مفهوم خلاصه مي‌شود و باقي امور بايد به بخش‌ خصوصي واگذار شود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجازه ندادیم نیروهای جوان و انقلابی در مدیریت ها حضور پیدا کنند/ برخی مدیران به میزها چسبیده اند

تصور همراهی اروپایی‌ها با ایران اشتباه است

واقعا در کره‌ شمالی چه می‌گذرد؟

75 درصد تریاک کل جهان در ایران کشف می شود

ظریف: ایران از گفتگو با آمریکا استقبال می‌کند اگر ترامپ تغییر رویه دهد

تجهیز آمریکا برای جنگ!

روحانی: باید آمریکا را به زانو در آوریم

انتقاد شدید اوباما از ترامپ و جمهوری‌خواهان

نزدیک‌شدن قایق‌های تندرو ایران به ناو آمریکایی در خلیج فارس

خبر رییس بانک مرکزی در آستانه ١٣ آبان: بازگشایی کانال ارزی میان ایران و اروپا

یک زائر ایرانی در عراق به ضرب گلوله پلیس کشته شد

فیلترینگ پیامرسان‌های خارجی نتیجه‌ای ندارد

ماجرای نفوذ چینی‌ها به مراکز داده شرکت‌های بزرگ آمریکایی با استفاده از میکروچیپ چیست

افت فروش محصولات رباتیکی چین در پی منازعات تجاری با آمریکا

یک پیش‌بینی مهم؛ ترامپ در انتخابات 2020 شرکت نمی‌کند

روحانی: این دوران دشوار سپری خواهد شد

وحشت بازارهای نفت از یک تحریم متفاوت

عربستان در مخمصه؛ آیا سلاح شگفت‌انگیز عربستان نجات‌بخش خواهد بود؟

بیش از 150 پیام تهدید به قتل برای یک نماینده!

مشاور کاخ‌سفید: هشدار ترامپ به مجازات عربستان جدی است

ضرب‌الاجل ترکیه به عربستان درباره پرونده جمال خاشقجی؛ تفتیش کنسولگری یا اخراج دیپلمات‌ها

پاسخ ریاض به ترامپ: هرگونه تهدیدی علیه عربستان با اقدامات بزرگتر ما روبه‌رو می‌شود

افزایش تنش‌های دولت ترامپ و اروپا بر سر ایران

دستگیری دبیر انجمن واردکنندگان خودرو

در دادگاه «سلطان سکه» چه گذشت؟

آخرین خبرها از اوضاع بصره

روحانی: آمریکا هر روز برای مذاکره با ایران پیغام می‌فرستد

حمله موشکی به مقر حزب دموکرات کردستان عراق

شکایت ایران از آمریکا به دادگاه لاهه به کجا رسید؟

احتمال توزیع سراسری کوپن برای تامین کالای اساسی

افشاگری جان کری از پشت پرده حق غنی‌سازی ایران

انتقاد «مطهری» از قطعنامه پنجمین اجلاس خبرگان

رهبر انقلاب: راه‌ علاج مشکلات کشور، خالی‌ کردن پشت دولت، دعوا و ایجاد تشکیلات‌ موازی با دولت نیست

ارز مسافرتی گران می‌شود

اپل هشدار داد: افزایش قیمت‌ها؛ پیامد مستقیم جنگ تعرفه‌ای چین و آمریکا

تا تعیین تکلیف گران فروشی، انبار 19 شرکت‌ متخلف واردکننده موبایل پلمب می‌ماند

منتظر کاهش قیمت ها نباشید؛ گوشی ارزان نمی شود

قیمت آیفون 10 از مرز 14 میلیون تومان گذشت؛ موج گرانی تازه‌ای در راه است

ساخت مستند آمریکایی درباره نفوذ چند دهه‌ای پوتین بر ترامپ

دسترسی هکرهای دولتی روس به اتاق کنترل تأسیسات برق آمریکا

جلسه بررسی کارشناسی و آسیب شناسی تسهیل ازدواج جوانان

تشکیل گروه امنیت سایبری مشترک؛ پیشنهاد پوتین به ترامپ

مدیرمسئول روزنامه شرق: صداوسیما با پخش دفاعیات علیخانی به ضرر خود عمل کرد

تندگویان : مهاجرت یعنی ناامیدی جوانان از خدمت به کشور / نمی گویم ناامیدی را در چهره جوانان نمی بینم

وعده رئیس سازمان صنعت برای بازگرداندن مابه‌التفاوت قیمت گوشی به خریداران

کاهش 26درصدی فروش پژو سیتروئن در خاورمیانه، پس از تحریم ایران

آذری جهرمی: گوشی‌های احتکار شده به بازار تزریق می‌شوند

واکنش امیر مهدی ژوله به دستگیری مائده هژبری/ چرا دزدها نمی‌رقصند؟

دیدگاه متضاد وزرا در مورد انتشار اسامی دریافت‌کنندگان دلار 4200 تومانی

تولد 25 سالگی فرمت عکس جی‌پی‌ای‌جی / جی‌پگ ایکس می‌آید؟