پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

گزارش دي ولت از کنسرت محسن يگانه در هامبورگ/ چگونه امکان دارد يک ايراني به خواننده راک آلماني تبديل شود؟! نگاه سياسي

گزارش دي ولت از کنسرت محسن يگانه در هامبورگ/ چگونه امکان دارد يک ايراني به خواننده راک آلماني تبديل شود؟!

  بزرگنمايي:

، هلموت پيترز، در گزارشي در دي ولت (آلمان) با عنوان "چگونه امکان دارد يک ايراني به وسترنهاگن جديد (خواننده راک آلماني) تبديل شود" نوشت:
محسن يگانه، خواننده ايراني در موطن خود ستاره بزرگي محسوب مي شود. اکنون او براي برگزاري کنسرت به هامبورگ آمد و در تالار معروف موسيقي لايتسهاله حضور يافت – با آهنگ هاي فارسي که (با وجود عدم درک زبان آن) يادآور ستاره هاي راک آلماني مي باشند.
محسن يگانه، ستاره پاپ ايران بعد از جمعه گذشته، حداقل در ماه جاري، ديگر نمي تواند به هامبورگ بيايد. در حال حاضر تمام وقت وي به مناسبت روزهاي پيش از "نوروز"، جشن سال نو و بهار ايراني در داخل کشور به طور کامل پر شده است. در اين جشن ها، وي تا سه کنسرت در هر روز برگزار خواهد کرد. اما هنگامي که در تاريخ ٢٠ مارس در ساعت ١١ و ٢٨ دقيقه و ٤٠ ثانيه – دقيقاً در اين لحظه - بر اساس تقويم ايراني سال نو آغاز مي شود، به معناي پايان اين جشن ها نمي باشد. به مدت ١٣ روز به اين مناسبت جشن گرفته مي شود؛ با غذاهاي سنتي مانند ماهي، برنج و سبزيجات تازه و به ويژه با موسيقي. البته اين موضوع که خواننده هاي پاپ و گروه هاي راک با مجموعه اي از آهنگ ها بر اساس الگوهاي اروپايي و آمريکايي فضا را به دست مي گيرند، رويداد و تحول جديدي در ايران است. اگرچه اين موضوع هنوز عادي و همه جا گير نشده و هنوز به زمان نياز است تا موسيقي پاپ که تا کنون ناديده گرفته شده بتواند جاي پاي مستحکمي براي خود در اين کشور ايجاد کند. موسيقي پاپ در ايران سابقه بسيار کمي دارد و دولت و ائمه جمعه و جماعت (روحانيون) با ديد انتقادي به آن نگاه مي کنند.
براي بسياري از ايرانيان ساکن هامبورگ که روز جمعه در کنسرت محسن يگانه سي ساله در تالار لايتسهاله شرکت کردند، اين موضوع نقش مهمي را بازي مي کند. برخي از آنها شکايت دارند که هنوز هم درهاي بسته بسياري در ايران وجود دارد. براي هنرمنداني مانند يگانه، اخذ ويزا براي برگزاري تور در غرب بسيار دشوار است. به همين علت، بسياري از برگزار کنندگان ترجيح مي دهند در اين مسئله وارد نشوند، زيرا ممکن است اگرچه آنها هزينه هاي بسياري کرده و يک سالن کنسرت رزرو کنند، همواره بايد انتظار داشت که شايد اين هنرمند نتواند براي برگزاري اين کنسرت سفر کند. در مورد يگانه، پژمان نجفيان کارآفرين هامبورگي اين خطر را پذيرفته و به طور کامل انتظار دستيابي به موفقيت دارد. طرفداران وي با لباس هاي مجلسي مانند پيراهن هاي بلند، لباس هاي کوکتل (کوتاه) و کت و شلوارهاي مشکي در سالن ظاهر شدند، امري که براي کنسرت هاي پاپ بسيار غيرمعمول است. يگانه و باند شش نفره اش بيشتر شبيه نوازنده هاي راک آلماني لباس پوشيده بودند. يکي از نوازندگان کلاه بيس بال و ديگري کلاه حصيري سياه بر سر داشتند. اولين ورود محسن يگانه به روي صحنه و ظاهر شدن در مقابل جمعيت با تشويقي روبرو شد که تا حدودي يادآور روزهاي طلايي ماريوس مولروسترنهاگن بود. در حالي که بخش همسرايي و ملودي آهنگ هاي فارسي در بسياري از موارد از دياتونيک غربي را دنبال کرده و ضربآهنگ آن به وضوح از آهنگ هاي کلاسيک راک دهه هاي هشتاد و نود ميلادي الگو گرفته است؛ با وجود اين، هارموني آهنگ ها اغلب متفاوت بوده و يگانه از ملودي هاي آراسته و پر زرق و برقي بهره مي برد که ما آن را از موسيقي هاي ترکي و عربي مي شناسيم.

او صدايي پرطنين و تِنور دارد
تشويق ها و فريادهاي تحسين آميز طرفداران به طور عمده مونث يگانه در وقفه هاي بين آهنگ ها براي مخاطباني که تسلط کافي به زبان فارسي نداشتند، چندان قابل فهم نبود. به طور کلي، درک کامل آهنگ هايي که بسياري از ايرانيان متون آنها را به طور کامل حفظ کرده بودند، چندان آسان نبود. با اين حال، پيام اصلي و نهاني يک تصنيف با تک نوازي ويولن به همراه دو گيتار الکتريک، باس، کيبورد و سازهاي کوبه اي همچنان بر همگان آشکار بود. در کنار آهنگ هاي راک، تعدادي آهنگ هاي احساساتي مشابه آثار برجسته خوليو ايگلاسيوس يا روبرتو کارلوس برزيلي نيز خوانده شد. محسن يگانه با صداي تِنور و بسيار باز خود آهنگي را خواند که معناي آن به آلماني "دنيا بدون تو" مي باشد. بسياري از آهنگ هاي درخواستي وي در هامبورگ به آلبوم هاي بسيار پرفروش يگانه در اروپا به نام "نفس هاي بي هدف"، "رگ خواب"، "حباب" يا "نگاه" تعلق داشتند.
يکي از نکات برجسته اين کنسرت اجراي طولاني گروه "آنپلاگد" با آهنگ هاي مختلفي از جمله "بهت قول مي دم" بود که شش نوازنده آن در جلوي صحنه در کنار هم نشسته بودند. کيفيت سرايشي و مهارت هاي نوازندگي نوازندگان بسيار برجسته و قابل توجه بودند. کاملاً احساس مي شد که تک تک اين افراد به احتمال زياد تحصيلات عاليه، شايد حتي در رشته موسيقي کلاسيک داشته اند و آشنايي زياد و کاملي با سبک راک از سراسر جهان دارند. از تخصص هاي محسن يگانه، خواندن نغمه اي طولاني، نت هايي با تناژ بالا و قابليت تطبيق پذيري زياد صداي او در تحريرهاي غني پاياني مي باشند. يگانه همچنين مي تواند با مهارت و ذوق بسيار گيتار نيز بنوازد، البته وي گيتار آکوستيک را در درجه اول ترجيح مي دهد. برخي از آهنگ هاي وي نغمه هاي فلامنکو اسپانيايي يا سبک هاي آمريکاي مرکزي و جنوبي را به ياد مي آورد. تصاوير و ويدئوهاي در حال پخش در پس زمينه سن بسيار با ذوق، تخيلي و هنري بودند. به منظور نمايش تصويري کيفيت موسيقيايي، در اين ويدئوها پيکرهايي انتزاعي به مايع تبديل شده، سپس دوباره جامد گرديده، به اشکال مکعبي تبديل شده و تمام مدت در حال حرکت مي مانند. حتي بدون درک زبان فارسي نيز اين نکته کاملاً قابل درک بود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گزارش| امام مهدی (عج) در نگاه مذاهب چهارگانه اهل سنت/ بررسی عقیده‌ای که اختصاص به مذهب شیعه ندارد

مقدم:به فرهنگ که می‌رسند همه فرافکنی می‌کنند

شما مجری برنامه «10:10 دقیقه» شوید/ چه سئوالی از معاون ساماندهی امور جوانان وزارت وزرش و جوانان دارید؟

مهار آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام پاریس / گنبد و سقف کلیسا از بین رفت

مهار آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام پاریس / گنبد و سقف کلیسا از بین رفت

اضافه شدن قابلیت عجیب و جنجالی به تلگرام / آیا این پیام‌رسان در حال ورود به دارک وب است؟

دختر کشیش و طلاق بریتانیا

رونق تولید با فرمول جهادی و انقلابی/ حرکت به‌سوی اقتصاد منهای نفت از طریق تحقق شعار سال

عدالتخواهی امیدآفرین!

شفافیت و جوانگرایی رمز بازسازی امید

شفافیت و جوانگرایی رمز بازسازی امید

رییس‌جمهور به «فیلم فجر» پیام داد/ نقش سینما در مصافی سرنوشت‌ساز

دشمن چگونه از طریق فضای مجازی با شایعه‌سازی و تهمت‌پراکنی میان مردم اختلاف ایجاد می‌کند؟

نیم نگاهی به صف طولانی ماهواره‌های ایرانی آماده پرتاب +جزئیات

وزیر دفاع: نقش مهم دانشگاه‌ها در جایگاه ممتاز ایران /ظرفیت دانشگاه‌ها، توان پاسخگویی به همه نیازهای بخش دفاع را دارد

سیاووشی: اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس درباره فیلتر اینستاگرام اجماع نظر ندارند/ تنها 10 درصد از مردم از تلگرام خداحافظی کردند

گپ و گفت با فاطمه و یاسر درباره خلوتِ سیاسی و بدون روتوش آیت الله هاشمی/چه کسی گفته روحانی اشبه الناس به پدرم است؟ /تفکر اعتدالی تاریخ انقضا ندارد/افتخار می کنیم که آقازاده هستیم

سخنی با معلم اخلاق!

پاسخ عباس عبدی و بیژن مقدم به یک پرسش / آیا حریم خصوصی آقازاده‌ها را باید حفظ کرد؟

آمریکایی ها برای مهاجرت دائم از کشور رکورد زدند

40درصد بیکاران کشور فارغ التحصیل دانشگاه هستند

با سیاست مخرب ترامپ مبارزه می کنم

محمدجواد لاریجانی: امروز جهان اسلام به جمهوری اسلامی به عنوان تجربه‌ای موفق می‌نگرد/معصومه ابتکار: اگر 13 سال برای «ازدواج» خوب است، پس برای رأی دادن هم خوب است

محمدجواد لاریجانی: امروز جهان اسلام به جمهوری اسلامی به عنوان تجربه‌ای موفق می‌نگرد/معصومه ابتکار: اگر 13 سال برای «ازدواج» خوب است، پس برای رأی دادن هم خوب است

دستور رئیس قوه قضاییه در رابطه با حادثه دانشگاه آزاد

رهبر انقلاب درگذشت دانشجویان واحد علوم و تحقیقات را تسلیت گفتند

نقش جمعیت در توسعه اقتصادی/ نیم‌نگاهی به تاثیرگذاری قشر جوان جامعه بر اقتصاد کشور

رشد 71 درصدی جرائم در فضای مجازی

توصیه بادامچیان به ارزش‌گراها برای استفاده از فضای مجازی

لزوم تشکیل نهادهای مدنی و شبکه‌های رسانه‌ای برای پیروزی در جنگ نرم

واکنش تند روزنامه نزدیک به سعودی به احتمال مشارکت ایران در میزبانی جام جهانی 2022 قطر: این کار موجب تنش در منطقه می‌شود / نه به مذاق آمریکا خوش می‌آید نه همسایگان دو کشور / معلوم نیست نیرو‌های مسلح ایران چقدر بر جام جهانی نظارت خواهند داشت!

اجازه ندادیم نیروهای جوان و انقلابی در مدیریت ها حضور پیدا کنند/ برخی مدیران به میزها چسبیده اند

تصور همراهی اروپایی‌ها با ایران اشتباه است

واقعا در کره‌ شمالی چه می‌گذرد؟

75 درصد تریاک کل جهان در ایران کشف می شود

ظریف: ایران از گفتگو با آمریکا استقبال می‌کند اگر ترامپ تغییر رویه دهد

تجهیز آمریکا برای جنگ!

روحانی: باید آمریکا را به زانو در آوریم

انتقاد شدید اوباما از ترامپ و جمهوری‌خواهان

نزدیک‌شدن قایق‌های تندرو ایران به ناو آمریکایی در خلیج فارس

خبر رییس بانک مرکزی در آستانه ١٣ آبان: بازگشایی کانال ارزی میان ایران و اروپا

یک زائر ایرانی در عراق به ضرب گلوله پلیس کشته شد

فیلترینگ پیامرسان‌های خارجی نتیجه‌ای ندارد

ماجرای نفوذ چینی‌ها به مراکز داده شرکت‌های بزرگ آمریکایی با استفاده از میکروچیپ چیست

افت فروش محصولات رباتیکی چین در پی منازعات تجاری با آمریکا

یک پیش‌بینی مهم؛ ترامپ در انتخابات 2020 شرکت نمی‌کند

روحانی: این دوران دشوار سپری خواهد شد

وحشت بازارهای نفت از یک تحریم متفاوت

عربستان در مخمصه؛ آیا سلاح شگفت‌انگیز عربستان نجات‌بخش خواهد بود؟

بیش از 150 پیام تهدید به قتل برای یک نماینده!