پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

چگونه گوگل مسیر خرید انرژی پاک را برای شرکت‌ها هموار کرد خواندني

چگونه گوگل مسیر خرید انرژی پاک را برای شرکت‌ها هموار کرد

  بزرگنمايي:

جوانان نیوز - گوگل از چند سال گذشته برنامه‌هایی را برای تولید انرژی تجدیدپذیر از مزارع بادی و خورشیدی و فروش انرژی به دیگر شرکت‌های خصوصی درنظر گرفته است.

در فاصله‌ی چهار مایلی شهر آلبانی در جنوب شرقی جورجیا در منطقه‌ای پوشیده از مزارع، به‌زودی ساخت یک واحد خورشیدی جدید 120 مگاواتی آغاز خواهد شد. این واحد اولین تأسیسات خورشیدی در ایالت جورجیا خواهد بود. شرکت گوگل که بخشی از این پروژه را بر عهده دارد (گوگل مجهز به یک مرکز داده‌ای بزرگ در جورجیا است)، در تلاش است برای مناطق تحت پوشش فعالیت خود، به تولید نیروی برق تجدیدپذیر بپردازد. مزرعه‌ی خورشیدی یکی از دو پروژه‌ی جدید در جورجیا است که از طریق تأسیسات محلی، نیروی برق را به گوگل می‌فروشد، این مزرعه جدیدترین نمونه‌ی تلاش گوگل برای باز کردن درهای بازار انرژی به روی شرکت‌های خصوصی است که به‌دنبال منابع جدید برق تجدیدپذیر هستند. شرکت گوگل در سال 2010 به یکی از پیشتازهای انرژی تجدیدپذیر تبدیل شد؛ به‌دنبال گوگل، امروزه شرکت‌های مختلفی ازجمله نایک تا استارباکز و AT&T هم این هدف مشابه را دنبال کردند. لیلی دونگ مدیر مرکز انرژی‌های تجدیدپذیر در مؤسسه‌ی غیرانتفاعی Rocky Mountain که با گوگل و سازمان‌های دیگر برای تولید انرژی همکاری می‌کند، در این مورد می‌گوید: گوگل عملکرد نوآورانه‌ای داشته است. آن‌ها کار بی‌سابقه‌ای را انجام دادند و ریسک آن را برعهده گرفتند.
مزرعه خورشیدی درگذشته مزارع بادی و خورشیدی انرژی را به‌صورت عمده و تنها به تأسیسات می‌فروختند و قوانین مجوز خرید انرژی پاک را به شرکت‌های خصوصی نمی‌دادند. گوگل قبلا نمی‌توانست انرژی مورد نیاز خود در محل را تولید کند؛ پنل‌های خورشیدی در پشت‌بام ساختمان مجاز نبودند؛ اما این شرکت تصمیم گرفت درخواست خریدوفروش عمده‌ی انرژی را به دولت فدرال مطرح کند و سپس قراردادهای طولانی‌مدت (به نام توافق خرید انرژی) را با توسعه‌دهندگان پروژه‌های تجدیدپذیر منعقد کند. مقاله‌های مرتبط:
تولید انرژی و غذا در مزارع خورشیدی
اولین پروژه یک مزرعه‌ی بادی در آیووا بود. تا سال 2017 گوگل با تقریبا 20 پروژه‌ی مشابه، چشم‌انداز طولانی‌مدتی را برای خرید انرژی تجدیدپذیر خود در سراسر جهان تنظیم کرد که منبع آن واحدهای خورشیدی و بادی جدید بودند (هر کیلووات انرژی به‌کاررفته توسط آلفابت ، شرکت والد گوگل منطبق با میزان هم‌ارز انرژی تجدیدپذیر است). امروزه، این مقدار نیروی روی هرکدام از شبکه‌های محل فعالیت گوگل تولید نمی‌شود تأمین انرژی به‌صورت 24 ساعت شبانه‌روز در هفت روز هفته نیست، برای مثال مزارع خورشیدی در هنگام شب هیچ برقی را تولید نمی‌کنند اما در طول روز می‌توانند جایگزینی برای سوخت‌های فسیلی مصرفی باشند. به‌گفته‌ی نیها پالمر ، سرپرست استراتژی انرژی در گوگل: تولید را در ساعات خاموشی و ساعات غیرمصرف انجام می‌دهیم در بعضی ساعت‌ها انرژی تجدیدپذیر کمتری وجود دارد؛ اما در دوره‌های تعادل از سال، تولید بر مبنای 100 درصد انجام می‌شود. هدف نهایی گوگل استفاده از انرژی پاک در تمام فعالیت‌ها و در تمام زمان‌ها است. قدم بعدی گوگل خرید انرژی تجدیدپذیر در تمام شبکه‌های محلی منطقه‌ی فعالیت خود است. این فرآیند چالش‌برانگیز و دشوار است. هدف شرکت گوگل کمک به اجرای پروژه‌های جدید در شبکه است. پالمر می‌گوید: هدف ما از انجام این نوع پروژه‌ها، پیاده‌سازی شبکه‌های متفاوت برای فعالیت است؛ بنابراین یکی از معیارهای ما جدید بودن پروژه‌ها است. برای مثال یک مزرعه‌ی بادی که پنج سال فعال است مناسب این پروژه نیست، زیرا در تولید کربنی شبکه نقش داشته و به بخشی از آن تبدیل شده است. ازآنجاکه شرکت گوگل به دنبال انرژی تجدیدپذیر و جدید در نزدیکی مراکز داده‌ای خود است، می‌تواند برای اولین بار راه ورود به بازار انرژی برای شرکت‌های خصوصی باز کند. سال‌هاست که مرکز داده‌ای گوگل در جورجیا فعال است؛ اما مذاکره‌ی این شرکت با سازمان نیروی Georgia Power (مالک شبکه‌‌ی محلی، واحدهای نیرو و تنها انتخاب مشتریان آن منطقه است) برای یافتن یک راه‌حل سال‌ها به طول انجامید. یک قرارداد به نام تعرفه‌ی سبز در جورجیا بسته شد، بر اساس این قرارداد مزارع خورشیدی جدید انرژی تجدیدپذیر را به یک واحد می‌فروشند و آن واحد هم اعتبار انرژی تجدیدپذیر را به گوگل و در کنار آن شرکت‌های جانسون و جانسون ، تارگت و والمارت می‌دهد، این شرکت‌ها باید حداقل ده سال به این برنامه متعهد بمانند. پالمر می‌گوید این پیشنهاد، برنامه‌ریزی‌های واحد نیروی جورجیا (Georgia power) را تغییر می‌دهد. آن‌ها پروژه‌هایی برای خرید انرژی از طرف ما دارند و برای ترکیب انرژی روی شبکه‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند. با فعال‌ شدن مزارع خورشیدی، گوگل و شرکت‌های دیگر می‌توانند با جایگزینی انرژی مقرون‌به‌صرفه، در هزینه‌ی برق صرفه‌جویی کنند.
مزرعه بادی شرکت گوگل در آلاباما در حال ساخت یک مرکز داده‌ای جدید 600 میلیون دلاری است و برای تأمین انرژی تجدید پذیر شبکه‌ی این منطقه با شرکت Tennesse Valley Authority همکاری می‌کند. گوگل همچنین در شمال کالیفرنیا برای ساخت واحدهای خورشیدی با شرکت Duke Energy همکاری می‌کند. در اوکلاهاما هم قراردادی را برای خرید نیرو از مزارع بادی بسته است. در تایوان، یعنی محل استقرار یکی از مرکز داده‌ای دیگر گوگل که مجهز به یک واحد کوچک انرژی تجدیدپذیر هم است، این شرکت با تأسیسات Taipower دولتی کار می‌کند و امکان خرید انرژی پاک را برای شرکت‌های خصوصی هم فراهم کرده است. گوگل با استخراج متان از زباله می‌تواند برق تولید کند
خرید انرژی تجدیدپذیر برای گوگل بخشی از یک برنامه‌‌ی بزرگ‌تر باهدف کاهش اثر کربنی است. این شرکت افست‌های کربن ( افست کربن یا تعدیل کربن به کاهش انتشار دی‌اکسید کربن یا دیگر گازهای گلخانه‌ای گفته می‌شود) را خریداری می‌کند تا اثر مصرف کربن را خنثی کند، در پروژه‌هایی مثل سیستم استخراج متان از محل دفع زباله سرمایه‌گذاری می‌کند و سپس از زباله‌ها برای خانه‌های مجاور برق تولید می‌کند (متان از غذا و دیگر ضایعات طبیعی موجود در محل دفع زباله تولید می‌شود، یک گاز گلخانه‌ای با درصد آلایندگی بالاتر از CO2 است). هدف این شرکت متمرکز بر بهبود بازدهی است. امروزه مصرف انرژی مراکز داده‌ای گوگل تقریبا برابر با نیمی از انرژی مصرفی صنایع است با این تفاوت که نسبت به پنج سال گذشته، توان محاسباتی 3/5 برابر را ارائه می‌کنند. به‌گفته‌ی کیت براندت ، مدیر ظرفیت پایداری گوگل: بر اساس آمار با میزان مشابه انرژی توانستیم جست‌وجوها و تعداد Gmailهای گوگل را افزایش دهیم. این شرکت باهدف کاهش دیگر بخش‌های مصرف انرژی، برای مثال کاهش استفاده از پمپ‌های زمین‌گرمایی تلاش می‌کند یا دستورالعمل‌های غذایی را به کافه‌تریاهای شرکت ارائه می‌دهد تا کارمندان را به مصرف گوشت کمتر تشویق کنند. قبلا میزان نشر میانگین یک کاربر گوگل در یک ماه تقریبا برابر با رانندگی در مسافت یک مایل برآورد شده بود (قبل از این‌که خرید انرژی تجدید پذیر یا آفست‌های کربن را برای کاهش اثر کربن در نظر بگیرند). مقاله‌های مرتبط:
سلول‌های خورشیدی شفاف می‌توانند 40 درصد از برق آمریکا را تامین کنند
اما روش‌های جدید و اولیه‌ی این شرکت برای یافتن انرژی تجدیدپذیر هم تأثیر زیادی داشته است. در سال 2013 یک مجموعه از شرکت‌های دیگر ازجمله مایکروسافت و فیسبوک هم برنامه‌های تجدیدپذیر خود را اعلام کردند. تا سال 2015 میزان کل انرژی پاکی که سازمان‌ها عرضه می‌کردند (شامل سهم زیاد آمازون) تقریبا ده برابر افزایش یافت. در سال 2017، شرکت‌ها قراردادهای 2/89 گیگاوات انرژی پاک را امضا کردند. امسال سازمان‌ها از این رقم هم فراتر رفته‌اند. با پیشرفت گوگل در این زمینه، این شرکت به‌دنبال گزینه‌های دیگری از انرژی تجدیدپذیر است که بهتر بتوانند نیاز روزمره‌ را روی شبکه‌های محلی برآورده سازند (شاید قدم بعدی آن‌ها ترکیب انرژی باد و خورشید یا نیروی هیدرو یا اضافه کردن یک منبع ذخیره‌سازی جدید انرژی با هزینه‌ی حذف باتری باشد). وقتی گوگل مراکز داده‌ای جدید خود را ساخت، اعلام کرد که به‌دنبال گزینه‌های انرژی تجدیدپذیر در منطقه است و امروزه تأمین‌کنندگان انرژی به دنبال این منابع هستند. پالمر می‌گوید: وقتی هدف خود را برای تأمین‌کنندگان انرژی توضیح دادیم و مشخص کردیم به دنبال چه هستیم، آن‌ها هم به این نتیجه رسیدند که راه‌حل‌هایی را بر سر میز مذاکره ارائه دهند. این تغییر احیاکننده است و من در 12 تا 18 ماه گذشته شاهد آن بودم. فکر می‌کنم این تغییر می‌تواند راه‌های ورودی بازار را برای ما هموار کند، تلاش‌ها و معیارها و خواسته‌های ما را بیان کند و از طرفی انگیزه‌ی لازم را برای دیگر تولیدکنندگان فراهم کند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استفاده از شبکه‌های اجتماعی "قطعا" بر سلامت روان تاثیر می‌گذارد

داوری اشتباه به نفع پرسپولیس مقابل سایپا

خریداران هیجانی خودرو، مثل خریداران ارز، ضرر می کنند!

عدم مشکل تامین انسولین کشور تا 6 ماه آینده

تست کنترل هیجانات؛ چقدر به احساسات منفی خود بها می‌دهید؟

وقتی اسکارلت جوهانسون، ولیعهد عربستان را تحقیر می‌کند

پایان فیلمبرداری «سامورایی در برلین» در آلمان

مجموعه انشا درمورد اربعین

تعبیر خواب دندان درآوردن چیست؟

درگیری دایی با دروازه‌بان پرسپولیس در راهروهای ورزشگاه

تعداد نرمال ضربان قلب جنین در دوران بارداری

فال روزانه یکشنبه 6 آبان 1397

خواص دمنوش قره قاط چیست؟

اعتراض ارژنگ امیرفضلی به سواستفاده از محمدرضا گلزار (فیلم)

پیام برانکو به هواداران پرسپولیس در آستانه بازی با السد (فیلم)

انتقاد جالب مهراب قاسم خانی به فیلم‌های آمریکایی

مدل‌های جذاب و ظریف شال بافت

پست پرسپولیسی مهرداد میناوند (فیلم)

واکنش کتایون ریاحی به آزاد شدن مصرف ماری‌جوانا در کانادا

مغزهای بزرگ زنگ نزده!

از دلایلی که بازی در «مختارنامه» را قبول کردم وجود خود میرباقری بود

اوضاع تئاتر امروز فاجعه‌آمیز است/ مسئولین فرهنگی تئاتر را رها کرده‌اند

خودکشی شراره رخام با اسلحه/ عکس

عوامل «ستایش3» در غرب تهران/ گروه تا سه ماه آینده در تهران هستند

هزینه ساخت «عاشقانه» چقدر بود؟

خواننده «کجا باید برم» به «رقص روی شیشه» پیوست

تست روانشناسی پشتکار؛ میزان پشتکار خود را بسنجید

تعبیر خواب سوره حجر - خواندن سوره حجر در خواب چه تعبیری دارد؟

روزهای قمر در عقرب سال 97 و اقدامات مکروه در این ایام

سیستم هیدروپونیک چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

کپسول لانسوپرازول چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟

طرز تهیه کلم پلو و نکاتی برای طبخ آن

6 حرکت اصلی دمبل برای جلو بازو

رونمایی از اولین پوستر فیلم «گرگ بازی»

جنجال جدید لیدی گاگا

سلفی بازیگر زن با پوشش چادر در حرم امام رضا (ع)

تاثیرات نیم‌بها شدن بلیت سینما در روزهای شنبه بر گیشه

فیلم «حکایت دریا» ساخته بهمن فرمان‌آرا مجوز اکران گرفت

دفاع «خاویر باردم» از «وودی آلن»

روزبه بمانی برای سریال «رقص روی شیشه» می‌خواند

مردی که با موهای خود از شاخه درخت تاب می‌خورد!

نحوه کاشت لوبیا سبز در باغچه

بذر کتان و لاغری شکم

جایزه بهترین فیلم جشنواره لندن به سودابه مرتضایی رسید

انتقاد رضا رشیدپور از تمسخر جواد خیابانی (فیلم)

بازی‌ های کودکانه، راه شناخت دنیا برای کودکان

پست اینستاگرامی پرویز پرستویی برای حسن یزدانی

حمله تند مهرداد میناوند به مسئولین پرسپولیس و سازمان لیگ

اعتراض شدید مهراب قاسم‌خانی به تبلیغات کنکوری تلویزیون

علی صالحی در بیمارستان بستری شد