پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

چگونه گوگل مسیر خرید انرژی پاک را برای شرکت‌ها هموار کرد خواندني

چگونه گوگل مسیر خرید انرژی پاک را برای شرکت‌ها هموار کرد

  بزرگنمايي:

جوانان نیوز - گوگل از چند سال گذشته برنامه‌هایی را برای تولید انرژی تجدیدپذیر از مزارع بادی و خورشیدی و فروش انرژی به دیگر شرکت‌های خصوصی درنظر گرفته است.

در فاصله‌ی چهار مایلی شهر آلبانی در جنوب شرقی جورجیا در منطقه‌ای پوشیده از مزارع، به‌زودی ساخت یک واحد خورشیدی جدید 120 مگاواتی آغاز خواهد شد. این واحد اولین تأسیسات خورشیدی در ایالت جورجیا خواهد بود. شرکت گوگل که بخشی از این پروژه را بر عهده دارد (گوگل مجهز به یک مرکز داده‌ای بزرگ در جورجیا است)، در تلاش است برای مناطق تحت پوشش فعالیت خود، به تولید نیروی برق تجدیدپذیر بپردازد. مزرعه‌ی خورشیدی یکی از دو پروژه‌ی جدید در جورجیا است که از طریق تأسیسات محلی، نیروی برق را به گوگل می‌فروشد، این مزرعه جدیدترین نمونه‌ی تلاش گوگل برای باز کردن درهای بازار انرژی به روی شرکت‌های خصوصی است که به‌دنبال منابع جدید برق تجدیدپذیر هستند. شرکت گوگل در سال 2010 به یکی از پیشتازهای انرژی تجدیدپذیر تبدیل شد؛ به‌دنبال گوگل، امروزه شرکت‌های مختلفی ازجمله نایک تا استارباکز و AT&T هم این هدف مشابه را دنبال کردند. لیلی دونگ مدیر مرکز انرژی‌های تجدیدپذیر در مؤسسه‌ی غیرانتفاعی Rocky Mountain که با گوگل و سازمان‌های دیگر برای تولید انرژی همکاری می‌کند، در این مورد می‌گوید: گوگل عملکرد نوآورانه‌ای داشته است. آن‌ها کار بی‌سابقه‌ای را انجام دادند و ریسک آن را برعهده گرفتند.
مزرعه خورشیدی درگذشته مزارع بادی و خورشیدی انرژی را به‌صورت عمده و تنها به تأسیسات می‌فروختند و قوانین مجوز خرید انرژی پاک را به شرکت‌های خصوصی نمی‌دادند. گوگل قبلا نمی‌توانست انرژی مورد نیاز خود در محل را تولید کند؛ پنل‌های خورشیدی در پشت‌بام ساختمان مجاز نبودند؛ اما این شرکت تصمیم گرفت درخواست خریدوفروش عمده‌ی انرژی را به دولت فدرال مطرح کند و سپس قراردادهای طولانی‌مدت (به نام توافق خرید انرژی) را با توسعه‌دهندگان پروژه‌های تجدیدپذیر منعقد کند. مقاله‌های مرتبط:
تولید انرژی و غذا در مزارع خورشیدی
اولین پروژه یک مزرعه‌ی بادی در آیووا بود. تا سال 2017 گوگل با تقریبا 20 پروژه‌ی مشابه، چشم‌انداز طولانی‌مدتی را برای خرید انرژی تجدیدپذیر خود در سراسر جهان تنظیم کرد که منبع آن واحدهای خورشیدی و بادی جدید بودند (هر کیلووات انرژی به‌کاررفته توسط آلفابت ، شرکت والد گوگل منطبق با میزان هم‌ارز انرژی تجدیدپذیر است). امروزه، این مقدار نیروی روی هرکدام از شبکه‌های محل فعالیت گوگل تولید نمی‌شود تأمین انرژی به‌صورت 24 ساعت شبانه‌روز در هفت روز هفته نیست، برای مثال مزارع خورشیدی در هنگام شب هیچ برقی را تولید نمی‌کنند اما در طول روز می‌توانند جایگزینی برای سوخت‌های فسیلی مصرفی باشند. به‌گفته‌ی نیها پالمر ، سرپرست استراتژی انرژی در گوگل: تولید را در ساعات خاموشی و ساعات غیرمصرف انجام می‌دهیم در بعضی ساعت‌ها انرژی تجدیدپذیر کمتری وجود دارد؛ اما در دوره‌های تعادل از سال، تولید بر مبنای 100 درصد انجام می‌شود. هدف نهایی گوگل استفاده از انرژی پاک در تمام فعالیت‌ها و در تمام زمان‌ها است. قدم بعدی گوگل خرید انرژی تجدیدپذیر در تمام شبکه‌های محلی منطقه‌ی فعالیت خود است. این فرآیند چالش‌برانگیز و دشوار است. هدف شرکت گوگل کمک به اجرای پروژه‌های جدید در شبکه است. پالمر می‌گوید: هدف ما از انجام این نوع پروژه‌ها، پیاده‌سازی شبکه‌های متفاوت برای فعالیت است؛ بنابراین یکی از معیارهای ما جدید بودن پروژه‌ها است. برای مثال یک مزرعه‌ی بادی که پنج سال فعال است مناسب این پروژه نیست، زیرا در تولید کربنی شبکه نقش داشته و به بخشی از آن تبدیل شده است. ازآنجاکه شرکت گوگل به دنبال انرژی تجدیدپذیر و جدید در نزدیکی مراکز داده‌ای خود است، می‌تواند برای اولین بار راه ورود به بازار انرژی برای شرکت‌های خصوصی باز کند. سال‌هاست که مرکز داده‌ای گوگل در جورجیا فعال است؛ اما مذاکره‌ی این شرکت با سازمان نیروی Georgia Power (مالک شبکه‌‌ی محلی، واحدهای نیرو و تنها انتخاب مشتریان آن منطقه است) برای یافتن یک راه‌حل سال‌ها به طول انجامید. یک قرارداد به نام تعرفه‌ی سبز در جورجیا بسته شد، بر اساس این قرارداد مزارع خورشیدی جدید انرژی تجدیدپذیر را به یک واحد می‌فروشند و آن واحد هم اعتبار انرژی تجدیدپذیر را به گوگل و در کنار آن شرکت‌های جانسون و جانسون ، تارگت و والمارت می‌دهد، این شرکت‌ها باید حداقل ده سال به این برنامه متعهد بمانند. پالمر می‌گوید این پیشنهاد، برنامه‌ریزی‌های واحد نیروی جورجیا (Georgia power) را تغییر می‌دهد. آن‌ها پروژه‌هایی برای خرید انرژی از طرف ما دارند و برای ترکیب انرژی روی شبکه‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند. با فعال‌ شدن مزارع خورشیدی، گوگل و شرکت‌های دیگر می‌توانند با جایگزینی انرژی مقرون‌به‌صرفه، در هزینه‌ی برق صرفه‌جویی کنند.
مزرعه بادی شرکت گوگل در آلاباما در حال ساخت یک مرکز داده‌ای جدید 600 میلیون دلاری است و برای تأمین انرژی تجدید پذیر شبکه‌ی این منطقه با شرکت Tennesse Valley Authority همکاری می‌کند. گوگل همچنین در شمال کالیفرنیا برای ساخت واحدهای خورشیدی با شرکت Duke Energy همکاری می‌کند. در اوکلاهاما هم قراردادی را برای خرید نیرو از مزارع بادی بسته است. در تایوان، یعنی محل استقرار یکی از مرکز داده‌ای دیگر گوگل که مجهز به یک واحد کوچک انرژی تجدیدپذیر هم است، این شرکت با تأسیسات Taipower دولتی کار می‌کند و امکان خرید انرژی پاک را برای شرکت‌های خصوصی هم فراهم کرده است. گوگل با استخراج متان از زباله می‌تواند برق تولید کند
خرید انرژی تجدیدپذیر برای گوگل بخشی از یک برنامه‌‌ی بزرگ‌تر باهدف کاهش اثر کربنی است. این شرکت افست‌های کربن ( افست کربن یا تعدیل کربن به کاهش انتشار دی‌اکسید کربن یا دیگر گازهای گلخانه‌ای گفته می‌شود) را خریداری می‌کند تا اثر مصرف کربن را خنثی کند، در پروژه‌هایی مثل سیستم استخراج متان از محل دفع زباله سرمایه‌گذاری می‌کند و سپس از زباله‌ها برای خانه‌های مجاور برق تولید می‌کند (متان از غذا و دیگر ضایعات طبیعی موجود در محل دفع زباله تولید می‌شود، یک گاز گلخانه‌ای با درصد آلایندگی بالاتر از CO2 است). هدف این شرکت متمرکز بر بهبود بازدهی است. امروزه مصرف انرژی مراکز داده‌ای گوگل تقریبا برابر با نیمی از انرژی مصرفی صنایع است با این تفاوت که نسبت به پنج سال گذشته، توان محاسباتی 3/5 برابر را ارائه می‌کنند. به‌گفته‌ی کیت براندت ، مدیر ظرفیت پایداری گوگل: بر اساس آمار با میزان مشابه انرژی توانستیم جست‌وجوها و تعداد Gmailهای گوگل را افزایش دهیم. این شرکت باهدف کاهش دیگر بخش‌های مصرف انرژی، برای مثال کاهش استفاده از پمپ‌های زمین‌گرمایی تلاش می‌کند یا دستورالعمل‌های غذایی را به کافه‌تریاهای شرکت ارائه می‌دهد تا کارمندان را به مصرف گوشت کمتر تشویق کنند. قبلا میزان نشر میانگین یک کاربر گوگل در یک ماه تقریبا برابر با رانندگی در مسافت یک مایل برآورد شده بود (قبل از این‌که خرید انرژی تجدید پذیر یا آفست‌های کربن را برای کاهش اثر کربن در نظر بگیرند). مقاله‌های مرتبط:
سلول‌های خورشیدی شفاف می‌توانند 40 درصد از برق آمریکا را تامین کنند
اما روش‌های جدید و اولیه‌ی این شرکت برای یافتن انرژی تجدیدپذیر هم تأثیر زیادی داشته است. در سال 2013 یک مجموعه از شرکت‌های دیگر ازجمله مایکروسافت و فیسبوک هم برنامه‌های تجدیدپذیر خود را اعلام کردند. تا سال 2015 میزان کل انرژی پاکی که سازمان‌ها عرضه می‌کردند (شامل سهم زیاد آمازون) تقریبا ده برابر افزایش یافت. در سال 2017، شرکت‌ها قراردادهای 2/89 گیگاوات انرژی پاک را امضا کردند. امسال سازمان‌ها از این رقم هم فراتر رفته‌اند. با پیشرفت گوگل در این زمینه، این شرکت به‌دنبال گزینه‌های دیگری از انرژی تجدیدپذیر است که بهتر بتوانند نیاز روزمره‌ را روی شبکه‌های محلی برآورده سازند (شاید قدم بعدی آن‌ها ترکیب انرژی باد و خورشید یا نیروی هیدرو یا اضافه کردن یک منبع ذخیره‌سازی جدید انرژی با هزینه‌ی حذف باتری باشد). وقتی گوگل مراکز داده‌ای جدید خود را ساخت، اعلام کرد که به‌دنبال گزینه‌های انرژی تجدیدپذیر در منطقه است و امروزه تأمین‌کنندگان انرژی به دنبال این منابع هستند. پالمر می‌گوید: وقتی هدف خود را برای تأمین‌کنندگان انرژی توضیح دادیم و مشخص کردیم به دنبال چه هستیم، آن‌ها هم به این نتیجه رسیدند که راه‌حل‌هایی را بر سر میز مذاکره ارائه دهند. این تغییر احیاکننده است و من در 12 تا 18 ماه گذشته شاهد آن بودم. فکر می‌کنم این تغییر می‌تواند راه‌های ورودی بازار را برای ما هموار کند، تلاش‌ها و معیارها و خواسته‌های ما را بیان کند و از طرفی انگیزه‌ی لازم را برای دیگر تولیدکنندگان فراهم کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ضجه‌های زنانه‌ای که قبرستان جن‌ها را در چابهار خوفناک می‌کند

چرا حشرات زیادی در دنیای اطراف ما زندگی می کنند؟

فال روزانه شنبه 26 مرداد 1398

قوانین خنده‌دار و عجیب رانندگی در کشورهای مختلف جهان

آلزایمر در خواب حمله می‌کند

مشکلات بیمارستان‌ها را به سامانه 190 اطلاع دهید

داستان برند بوگاتی؛ سازنده ارزشمندترین خودروهای تاریخ

منتخب‌ عکس‌های علمی هفته از نگاه زومیت

کشف فسیل پنگوئنی به‌اندازه انسان

ماده تاریک قدمتی بیش از مه‌ بانگ دارد

ماجرای قرآن‌های اهدایی به اسیران ایرانی با امضای صدام چه بود؟

حقوق یک فضانورد چقدر است؟

تصویری معنادار در کانال تلگرامی منتسب به سردار سلیمانی

خودکشی بیش از 7 هزار نفر به خاطر حزب نازی در برلین

راز کیف سیاه رنگ ملکه انگلیس لو رفت

خوش شانس‌ترین انسان‌های تاریخ را بشناسید

پیرزن 81 ساله کره‌ای، تنها ساکن جزیره دورافتاده دریای ژاپن

آدم‌فضایی‌ها هزاران سال پیش به کره زمین سفر کرده‌اند؟

پاتریک کلایورت در فرهنگسرای نیاوران

درآمد پزشکان 34 برابر معلمان است/ با مافیای پزشکی روبه‌رو هستیم

لو رفتن اطلاعات بیومتریک بیش از یک میلیون کاربر در سطح جهان

مرگ دلخراش کودک زیر خاک های کامیون در هفت تیر مشهد

وقتی چشم در چشم می‌شویم چه اتفاقی می‌افتد؟

ویروس‌هایی که برای سلامتی بدن مفید هستند

نخست‌وزیر سابق قطر ائتلاف عربستان و امارات را مورد تمسخر قرار داد

آخرین قیمت انواع خودروهای وارداتی/ جدول

انتقام بی رحمانه خرس قهوای از یک مرد بازنشسته روس

فال روزانه پنج‌شنبه 24 مرداد 1398

چرا تاکنون در طی پدیده «فرگشت» حتی یک میمون به انسان تبدیل نشده است؟

تحویل 3 هزار دستگاه خودرو به مشتریان

خانه ارزان شد اما اجاره پایین نیامد

دلار کوتاه آمد، گوشی بالا رفت

سهام عدالت خود را نفروشید

کدام خودروها امروز ارزان شدند؟

هانیه توسلی هم در تلویزیون ممنوع شد!

اعتراف عجیب پای چوبه دار!

قیمت خودرو‌های پرفروش در 23 مرداد 98 + جدول

نماینده اصلاح طلب به روحانی: دو سال بیشتر وقت ندارید، اگر نیاز به رفراندوم است وارد فاز عملیاتی شوید

برانکو با برد از آسیا رفت

چرا عبدالسلام در دیدار با رهبری خنجر به همراه داشت؟

اینفوگرافی| هنگام آتش‌سوزی خودرو چه کنیم؟

درصد پیروان مذاهب بر اساس جمعیت جهان تا سال 2050

چرا این دختر بچه اینقدر پیر شده؟

روش عجیب زن متقلب برای تامین هزینه جراحی بینی / از شکایت از وزارت بهداشت تا راه‌اندازی کمپین

فال روزانه چهارشنبه 23 مرداد 1398

زیباترین فرودگاه های جهان را بشناسید

سرباز پرنده همه را شگفت‌زده کرد/ تصاویر

عجیب ترین کاربردهای مو از دوران باستان تا امروز

نانوایی با خطرناکترین سبک پخت نان

چرا کرگدن برای سیاستمداران سودانی جذاب بود؟!