پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

6 مشکل رايج پوستي در مردان و چگونگي درمان پسران

6 مشکل رايج پوستي در مردان و چگونگي درمان

  بزرگنمايي:

پوست بزرگترين اندام بدن انسان محسوب مي شود و به عنوان نخستين سد دفاعي در برابر عوامل خارجي از ما محافظت مي کند. پوست در معرض مواد شيميايي، عفونت ها، بريدگي ها، خراش ها و نور خورشيد قرار مي گيرد که مي توانند محرک شکل گيري مشکلات پوستي رايج در مردان باشند. همانند زنان، مردان نيز با موضوعاتي مانند افزايش سن، تجمع رنگدانه ها در بافت، حساسيت و آکنه حتي در بزرگسالي سر و کار دارند.
سلامت پوست به واسطه ترکيبي از ژنتيک و انتخاب هاي سبک زندگي شکل گرفته است و از اين رو، پوست هر مردي نسبت به ديگري متفاوت است. پوست مردان ضخيم‌تر و سخت‌تر از پوست زنان است و از کلاژن و سبوم (چربي طبيعي پوست) بيشتر به واسطه سطوح بالاتر هورمون تستوسترون بهره مي برند. اين تفاوت ها در پوست، مردان را نسبت به مشکلات پوستي خاص که از سوختگي تيغ تا خارش ژوک را شامل مي شود، آسيب پذير مي کند.
مشکل: سوختگي تيغ
بيشتر مرداني که اصلاح صورت انجام مي دهند، سوختگي تيغ را تجربه خواهند کرد که در دنياي پزشکي به نام سودوفوليکوليت (Pseudofolliculitis) شناخته مي شود و مي تواند به شکل گيري راش تحريک کننده همراه با تاول و جوش هاي عفوني منجر شود. اين شرايط پوستي مي تواند پس از اصلاح موهاي پا، زير بغل، يا ديگر مناطق بدن نيز شکل بگيرد.
راه حل: پاکسازي پيش از اصلاح
روش هاي مختلفي براي به حداقل رساندن مواجهه با سوختگي تيغ وجود دارند که از آن جمله مي توان به پاکسازي صورت پيش از اصلاح اشاره کرد. اين کار موهايي که در برابر سطح پوست به دام افتاده اند را از بين مي برد و از اين رو، حالتي صاف‌تر پيدا مي کنند.
مشکل: آفتاب سوختگي
آفتاب سوختگي در مردان نسبت به زنان شايع‌تر است زيرا آنها احتمال کمتري دارد به طور منظم از محصولات ضد آفتاب استفاده کنند. مطالعه اي که در سال 2014 در نشريه American Academy of Dermatology منتشر شد، نشان داد که بيشتر آمريکايي ها به طور مرتب از محصولات ضد آفتاب براي محافظت از خود در برابر پرتوهاي فرابنفش استفاده نمي کنند. حدود 44 درصد از مردان تاييد کردند که هرگز از محصولات ضد آفتاب روي صورت خود استفاده نمي کنند و 42 درصد به اين نکته اشاره داشتند که از اين محصولات روي ديگر قسمت هاي در معرض نور خورشيد پوست هرگز استفاده نکرده اند.
اين شرايط موجب مي شود تا مردان نسبت به زنان دو برابر احتمال بيشتري داشته باشد به سرطان پوست غير ملانوم با توجه به عادات ضعيف مراقبت از پوست مبتلا شوند.
راه حل: استفاده از محصولات ضد آفتاب
مردان بايد در هر روزي که خارج از خانه سپري مي کنند از محصولات ضد آفتاب استفاده کنند. خورشيد مي تواند در هر زماني از سال پرتوهاي مضر فرابنفش را منتشر سازد. به عنوان مثال، 80 درصد از پرتوهاي مضر فرابنفش خورشيد مي توانند حتي در روزهاي ابري نيز به پوست انسان نفوذ کنند.
مشکل: آکنه
توليد هورمون تستوسترون در مردان به افزايش ترشح چربي در سراسر بدن منجر مي شود. سبوم به عنوان يک مرطوب کننده طبيعي براي پوست عمل مي کند، اما شرايط خوب براي رشد باکتري ها را نيز فراهم مي کند. همچنين، پوست مردان در مقايسه با زنان از لايه اپيدرمي ضخيم‌تر برخوردار است و داراي منافذ بزرگتر است که راحت‌تر با آلودگي پر مي شوند و در نتيجه، ظهور آکنه مي تواند يکي از پيامدهاي اين شرايط باشد.
راه حل: استفاده از پاک کننده هاي ملايم
براي به حداقل رساندن آکنه، استفاده از پاک کننده هاي ملايم روي پوست صورت و بدن توصيه مي شود. اين کار موجب از بين رفتن بقاياي اضافي مي شود، در شرايطي که پوست را نيز مرطوب نگه مي دارد.
مشکل: روزاسه
روزاسه مشکلي رايج در ميان مردان است که مي تواند روي چانه، گونه ها، و پيشاني پديدار شود. با اين وجود، پژوهش هاي پيشين نشان داده اند که مردان دو برابر احتمال بيشتري دارد بيني بزرگ شده در شرايطي که به نام رينوفيما (Rhinophyma) يا روزاسه زيرگونه 3 (Phymatous) شناخته مي شود را تجربه کنند.
يکي از محرک هاي اوليه روزاسه قرار گرفتن در معرض خورشيد است، زيرا مردان احتمال کمتري دارد از محصولات محافظت در برابر خورشيد استفاده کنند.
راه حل: روتين مراقبت از پوست
مردان مي توانند روزاسه را از طريق يک روتين مراقبت از پوست مناسب زير کنترل داشته باشند. اين روتين شامل مرطوب کردن، و استفاده از محصولات ضد آفتاب براي محافظت در برابر خورشيد مي شود. افزون بر اين، توجه به عادات سبک زندگي مي تواند به تشخيص دلايل بروز مشکل کمک کند. ممکن است براي دور نگه داشتن روزاسه به استفاده از دارو نيز نياز باشد.
مشکل: پاي ورزشکار
در آب و هواي گرم پوشيدن صندل يا راه رفتن با پاهاي برهنه موجب مي شود تا پاها هر چه بيشتر با زمين و عوامل آلوده کننده موجود روي آن در تماس باشند. همچنين به پا داشتن کفش در طولاني مدت مي تواند موجب تعريق شود. پاها به طور ويژه مستعد ابتلا به عفونت هاي قارچي هستند که مي تواند موجب شکل گيري بيماري پاي ورزشکار شود. محيط هاي گرم، تاريک و مرطوب مانند داخل کفش مکاني مناسب براي رشد قارچ روي پوست فراهم مي کنند.
راه حل: استفاده از ضد قارچ هاي بي نياز از نسخه
مرداني که با بيماري پاي ورزشکار مواجه شده اند مي توانند از ضد قارچ هايي که بي نياز از نسخه پزشک به فروش مي رسند و در قالب کرم، لوسيون، محلول، ژل، اسپري، پماد، يا پودر در دسترس هستند براي مقابله با اين مشکل پوستي استفاده کنند. درمان مي تواند يک تا شش هفته طول بکشد. پيش از پوشيدن دوباره کفش بهتر است 24 ساعت صبر کنيد.
مشکل: خارش ژوک
مشابه با بيماري پاي ورزشکار، خارش ژوک روي قسمت هاي گرم، تاريک و مرطوب بدن مانند کشاله ران ها شکل مي گيرد. قارچ ممکن است عفونت ايجاد کند يا نکند، اما مي تواند از فردي به فرد ديگر سرايت کند. خارش ژوک به طور معمول از پايين پاها به کشاله ران گسترش مي يابد.
راه حل: ضد قارچ ها
ضد قارچ ها مي توانند به بهبود خارش ژوک کمک کنند. افزون بر اين، مردان مي توانند با استفاده از پودرهايي که رطوبت را از پوست دور نگه مي دارند، تعريق را به حداقل برسانند. پيشگيري از خارش ژوک مي تواند به سادگي تميز و خشک نگه داشتن کشاله ران، قسمت داخلي ران ها و باسن باشد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مرگ مشکوک خانم دکتر در مطب خصوصی‌اش/ حوله‌های تریاکی هم به بازار آمد/ مشت معلم، دانش آموز 18 ساله را کور کرد

5 شغل پردرآمد در ایران را بشناسید

چرا بلیت کنسرت نمایش‌ها همپای دلار بالا رفت؟/ وقتی دستمزد سلبریتی‌ها را مردم می‌پردازند

عوامل و تبعات معضل افزایش سن ازدواج در ایران

کتک کاری نمایندگان مجلس در برنامه زنده تلویزیونی + فیلم

نظر آمریکایی‌ها درباره شبکه‌‌های اجتماعی؛ حامی اصلی ترامپ از چه روشی در رسانه بهره می‌گیرد؟

افشای رازهای سوپراستار 350 میلیون دلاری

قرآن به افق اینستاگرام/ ماجرای دزدی که پس از شنیدن قرائت لایو «موسی زاده» کیف را به صاحبش برگرداند

بازگشت برنامه 90 به تلویزیون از هفته آینده

محمدرضا شریفی‌نیا و حمید گودرزی، دو روحانی جدید سینما/ عکس

گرندپری فرمول یک آمریکا 2018؛ قهرمانی رایکونن پس از 113 مسابقه

کلاچ چیست و چگونه عمل می‌کند

امشب همیلتون می‌تواند به قهرمانی فرمول یک 2018 برسد

علی انصاریان ممنوع‌التصویر شد؟!

امکان تازه برای مشمولان قبل از اعزام به سربازی

رقابت پُرحاشیه محمدرضا گلزار و حمید گودرزی

توصیه‌های "علی پروین" به "عادل فردوسی‌پور"

پست عجیب "آرش میر احمدی" از عکس گرفتن با "سیمین غانم"

دابسمش "محسن افشانی و همسرش" با آهنگ "از خودت بگو" (فیلم)

تقاضای عاجزانه مهراب قاسم خانی از "دزد گوشی‌اش"

پست خداحافظی علیرضا جهانبخش از هلند

بیوگرافی ماهور الوند و پدرش سیروس الوند

صحبت‌های فرهاد مجیدی با هواداران استقلال

درگیریِ مربی با بازیکنان بالا گرفت؛ بحران بزرگ در استقلال

3 گزینه جانشینی بیرانوند در پرسپولیس

زیباترین انواع مدل کیف پول چرم مردانه + راهنمای خرید

تقدیر دیوید بکام از حرکات پسر مستعد ایرانی

دود سیگار بر سلامت فرد سیگاری و اطرافیانش چه اثری دارد؟

نشانه های عدم علاقه زن به مرد

بیوگرافی امیر آقایی، بازیگر و نویسنده ایرانی

بیوگرافی ریچارد فاینمن، نابغه فیزیک ذرات و مکانیک کوانتوم

«خانواده دکتر ماهان» به جنگل های لفور رفتند

اکران «راه رفتن روی سیم» و یک فیلم دیگر از این هفته

پیگیری پیشنهاد کنسرت خیابانی و بدون هزینه «همایون شجریان» توسط شهرداری و شورا

فریدون آسرایی: می‌خواستم مدیرکل شوم اما خواننده شدم

واکنش رضا صادقی به اوضاع اقتصادی و خبر مهاجرتش

حسین علیزاده: در جشنواره‌ای که بخش زنان را از مردان تفکیک کند، حضور نخواهم داشت

نامزدهای بخش تلویزیون جشن «حافظ» اعلام شدند

حمید هیراد یک مدافع سرشناس پیدا کرد/ شاید دشمنانش برای او پاپوش درست کرده باشند

پست اینستاگرامی حمید فرخ‌نژاد درباره اعتراضات اخیر (عکس)

آقای هیراد! تمامش کنید!

«هیس! پسرها فریاد نمی زنند» وارد پیش تولید می شود

رسیتال پیانو « آرش گوران» برگزار می‌شود

تشکر عادل فردوسی‌پور از صداوسیمایی که سانسور نکرد!

«آرمین زارعی» از زیرزمین به روی زمین

آخرین خبرها از سریال جدید داوود میرباقری/ بازی شهاب حسینی در نقش سلمان فارسی تکذیب شد

از خود گذشتگی جوان 22 ساله او را به کام مرگ برد (+تصاویر)

ایثار به سبک سیروان

«قانون مورفی» رامبد جوان به زودی اکران می‌شود (+تصاویر)

پسرکره‌ای که با مطالعه در سکوت معروف شد!