پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

براي خودتان احترام قائل شويد| چگونه به خودمان اهميت دهيم؟ نوآوري

براي خودتان احترام قائل شويد| چگونه به خودمان اهميت دهيم؟

  بزرگنمايي:


احترام گذاشتن به خود
اگر آنقدر به کارهاي روزمره خود مشغول باشيد که فرصت رسيدگي به خودتان را نداشته باشيد اين امکان وجود دارد که به روزمرگي بيافتيد و نياز به انجام کارهايي داشته باشيد که بتوانيد انرژي از دست رفته را دوباره بازيابي کنيد.
خيلي خوب است که در چنين زمان هايي به اسپا، کتابخانه يا باشگاه ورزشي برويد و تنها به خاطر خودتان يکي دو ساعت زمان سپري کنيد. همچنين مي توانيد چرخي هم در داخل مراکز خريد و اتوبوس هاي شلوغ بزنيد.
در ادامه اين نوشته، به مواردي براي احترام گذاشتن به خود اشاره خواهيم کرد که با انجام آنها خواهيد توانست اندکي لحظات زندگي را براي خودتان معني دارتر کنيد. اين موارد را با هم مرور خواهيم کرد
روزتان را با شکرگزاري آغاز کنيد
«مارني اَسپِن» دانشجوي روابط عمومي از تجربه صبحگاهي خود مي گويد، زماني که در هنگام صبح ساعتم زنگ مي زند، با شنيدن زنگ ساعت، همان طور که در رختخواب هستم در وضعيت بدني يک نوزاد قرار مي گيرم يعني به همان حالتي که در برخي از تمرين هاي مربوط به يوگا در آن قرار مي گيريم و شباهت فراواني هم به چگونگي وضعيت بدن يک سگ يا گربه دارد.
اين شکرگزاري تنها چند دقيقه اي وقت شما را مي گيرد اما در تمام طول روز مي تواند باعث داشتن احساس بهتر گردد. از جمله مزاياي شکرگزاري مي توان به بالا بردن سطح انرژي، داشتن عزت نفس بيشتر، افزايش هوش و مقاومت سيستم ايمني بدن اشاره کرد.
براي خودتان احترام قائل شويد| چگونه به خودمان اهميت دهيم؟
خريدهايي را تنها براي خودتان انجام دهيد
حتي اگر هم بودجه محدودي داريد که البته تقريبا همه اين روزها در وضعيت مشابه شما قرار دارند، دور زندن در مراکز خريد حتي اگر هم نتوانيد خريد کنيد مي تواند باعث ترشح هورموني به نام «دوپامين» که همان هورمون لذت است بشود.
حتي ممکن است اين حس را در شما به وجود آورد که چيزهايي که در کمد لباس خودتان وجود دارد از آنهايي که در آن مراکز مي بينيد بهتر هم است.
چطور است وارد مغازه هم بشويد و نگاهي به درون آنها هم بياندازيد. بسياري از مشاوران خانواده اين روش را براي تجربه حال بهتر پيشنهاد مي کنند.
دکتر گرينبرگ از مشاوران خانواده در اين باره مي گويد: “اگر لحظاتي را به خودتان اختصاص ندهيد و فعاليت هايي اين چنيني نداشته باشيد، دچار روزمرگي، خستگي، مشکلات جسمي و بدنبال آن افسردگي خواهيد شد.”
همچنين اين کار مي تواند براي اطرافيان مان هم مفيد باشد چرا که داشتن حال خوب مي تواند از فرد به اطرافيان هم انتقال پيدا کند.
همچون يک بالغ عمل کنيد
دکتر «ليه گلانگنس» بر اين بارو است که عقايد، افکار و احساسات ما همانند کشوهاي آشپزخانه مان هستند که بايد گاهي سري به آنها بزنيم و مرتب شان کنيم و يا تغييراتي در آنها به وجود آوريم. حتي اگر کودکي داشته باشيم که هنوز راه نيفتاده باز هم بهتر است که همين طور رفتار کنيم.
وي مي گويد: “با اين کار کودک شما هم مي آموزد که به لحظاتي که تنها به شما اختصاص دارد احترام بگذارد. مي توانيد براي آنکه در چنين مواقعي مديريت زمان داشته باشيد، ساعت تان را زنگ بگذاريد.
مثلا به کودک تان بگوييد که من مي خواهم 5 دقيقه روزنامه بخوانم و چاي بنوشيم. سپس باز مي گردم و با تو بازي مي کنم.”
اين کار باعث مي شود که ميزان اضطراب در شما کاهش پيدا کند و فرزندتان هم از همان دوران کودکي، مرز ميان يک زندگي سالم و غيرسالم را از هم تشخيص دهد و احترام و درک متقابل را هم از همان ابتداي زندگي خود ياد بگيرد.
زمان ورزش يا انجام فعاليت بدني را تنها به خود اختصاص دهيد
بسياري از افراد حتي نمي توانند دقايق يا ساعات ورزش کردن شان را از آن خود کنند. اين اتفاق خصوصا در ميان افرادي که همسر و فرزند دارند افزايش نيز پيدا مي کند.
سعي کنيد بيشتر مواقع کفش راحت بپوشيد و يا اگر با اتومبيل شخصي خود به سر کار مي رويد کفش هاي راحتي داخل آن بگذاريد. اگر بعد از کار، زمان هرچند کوتاهي هم داشتيد مي توانيد آن را به خود اختصاص داده، کمي ورزش يا پياده روي کنيد.
حتي اگر هم اين کار را در داخل خانه انجام مي دهيد، به اطرافيان تان ياد دهيد که اين زمان کوتاه تنها از آن شماست و آنها در اين دوره نمي توانند براي شما مزاحمتي به وجود آوردند.
از تمام لحظاتي را که نفس مي کشيد به بهترين نحو استفاده کنيد
به جاي آنکه دائم با چک کردن گوشي تلفن خود، از خود دور بمانيد اين زمان را تنها به خودتان اختصاص دهيد. خصوصا اگر در گروه افراد بسيار پر مشغله اي هستيد که نمي توانيد 20 دقيقه از روز را به ورزش کردن اختصاص دهيد لااقل، همان طور که پشت ميز کار خود نشسته ايد نفس هاي عميق بکشيد.
حتي زماني که منتظر آمدن تاکسي يا اتوبوس هستيد هم اين کار را تکرار کنيد. با اين کار هم به بدن و هم به مغز خود فرصت کارکرد بهتري را خواهيد داد.
دوش بگيريد
مي توانيد از زمان دوش گرفتن به عنوان زماني که تنها و فقط از آن شماست بهره ببريد. اگر حمام تان وان دارد آن را پرکنيد، در آنجا کتاب يا مجله بخوانيد و اگر هم ندارد باز هم آن زمان را تنها به فکر کردن به آنچه در خارج حمام مي گذرد بگذرانيد.
قبل از وارد شدن به حمام تمام کارهاي بيرون از آن مانند فرزند يا غذاي روي گاز را مديريت کنيد و سپس لحظاتي را تنها به خود اختصاص دهيد.
زمان هاي کوتاه اما بي دغدغه را براي خود به وجود آوريد
دکتر «تارا کوسينو» نويسنده کتاب «درمان مهرباني» مي گويد: “يکي از کارهاي بسيار مهمي که مي توانيد براي خودتان انجام دهيد اين است که لحظاتي به موسيقي گوش کنيد.”
حتي مي توانيد براي خود کتاب هاي صوتي اي را تهيه کنيد تا ذهن تان را از دغدغه هاي هميشگي و روزمره زندگي تان دور کند. اين کار نه تنها بر اطلاعات شما خواهد افزود بلکه مي تواند باعث ريلکس شدن تان شده و به شما کمک کند تا کنترل بهتري بر وضعيت زندگي روزمره خود داشته باشيد.
اگر خانه درختي داريد از آن بالا برويد و اگر هم نداريد از بالکن، شيرواني يا پشت بام استفاده کنيد
البته که همه ما اين امکان را نداريم که خانه اي در بالاي يک درخت داشته باشيم. در واقع زندگي مدرن شهري اين امکان را از ما گرفته است.
اما تجربه مادري که در کودکي فرزندش براي او خانه اي روي درخت ساخته بود نشان داده که با بزرگ شدن فرزندش اکنون خودش گاهي به آنجا مي رود، کتاب يا مجله مي خواند و اندکي هم مديتيشن مي کند.
اگر آنقدر خوش شانس هستيد که خانه درختي داريد که کارتان آسان تر است اما اگر چنين مکاني نداريد مي توانيد از بالکن منزل، شيرواني يا پشت بام استفاده کنيد تا اندکي از فضاي داخل خانه دور باشيد.
رفت و آمد به محل کارتان را براي خود جذاب تر کنيد
اينکه هر روز مانند روز قبل و با همان وسيله نقليه هميشگي به سر کار برويد، احساس خستگي و کسالت را در شما به وجود خواهد آورد. حتي اگر مسير محل کارتان دور است هم تلاش کنيد، از وسايل هيجان آوري چون دوچرخه، اسکوتر، اسکيت و يا پياده روي استفاده کنيد.
اين کار نه تنها باعث خواهد شد که کالري بيشتري بسوزانيد بلکه باعث مي شود اندکي هواي تازه هم تنفس کنيد و از لحظاتي که با خودتان تنها هستيد لذت ببريد. حتي اگر مسير رفتن به سر کارتان به صورتي است که امکان استفاده از وسايلي چون اسکوتر را نداريد آن را در محل کارتان بگذرانيد و لحظاتي که براي ناهار فرصت داريد از آن استفاده کنيد.
در فهرست فوريت هاي خود يک دوست با انرژي مثبت را قرار دهيد
يکي از فوريت هاي زندگي شما داشتن دوست يا عضوي از خانواده است که به خودش اهميت مي دهد و انرژي مثبتي هم دارد. اين توصيه بسياري از مشاوران خانواده است.
با آن فرد برنامه هاي هفتگي يا روزمره اي را تنظيم کنيد و او را در داشتن انرژي مثبت براي خود دخيل کنيد. حواس تان باشد که آن فرد نه تنها از صميم قلب خواهان خوبي شما باشد بلکه اندکي هم غر زدن بلد باشد.
روزياتو
اخبار مرتبط:
با اهميت دادن به خود روابطتان را بهبود بخشيد
خودمان را دوست داشته باشيم
10 روش عالي براي اينکه عاشق خود باشيد +عکس
چگونه خودمان را دوست داشته باشيم؟
3 قانون ابتدايي براي دوست داشتن بي‌قيد و شرط

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جدیدترین تکنولوژی های سمعک کدام هستند؟

نسل بعدی کنسول‎‎‌های بازی در راه هستند

نسل بعدی کنسول‎‎‌های بازی در راه هستند

جوانانی که نشان دادند هیچ چیز مانع راهشان نیست/ ساخت محصولاتی که یک سر و گردن بالاتر از نمونه‌ خارجی هستند

ایران باید خودرویی بسازد که در آینده آلمان خواهان آن باشد!

راهی برای مقابله با بیماری ام اس

Bytedance به ارزشمندترین استارتاپ جهان تبدیل شد

NANO1 محصول TinyMOS؛ کوچکترین دوربین نجومی جهان

سامانه آنلاین پاب کار، بستری برای کسب درآمد بیشتر

اثر هنری تولیدشده توسط هوش مصنوعی در حراجی به قیمت 432,500 دلار فروخته شد

جعبه گشایی پهپاد DJI مویک 2 پرو

نسخه‌ی جدید کورتانا با طراحی جدید و بهینه‌سازی بیشتر در راه است

طراحی باتری‌ لیتیوم-یونی در شکل و اندازه‌ دلخواه با فرآیند چاپ سه بعدی

افزونه‌ جدید جیمیل، دسترسی مستقیم به دراپ باکس، Box ، Atlassian و Egnyte را فراهم می‌کند

اولین قطار هیبریدی دنیا در راه است

آیپد پرو 2018 از پورت USB-C استفاده خواهد کرد

نظرسنجی؛ کدام‌یک از گوشی‌های سری میت 20 نظر شما را جلب کرد

غروب غمناک گوگل پلاس

رونمایی رسمی از گوشی گوگل پیکسل 3 و پیکسل 3 ایکس ال

رونمایی گوگل از تبلت «پیکسل اسلیت»/ عکس

هدفون جدید گوگل پیکسل ایربادز با کابل یو‌اس‌بی

گوشی شائومی بلک شارک 2 رقیبی برای ریزر فون 2

کشف بدافزار داده‌کاوی ارز مجازی داخل آپدیت ادوب فلش پلیر

اسامی خودروهایی که به‌راحتی هک می‌شوند

چهار دلیل برای آنکه بی‌صبرانه منتظر رونمایی Huawei Mate 20 باشیم

چگونگی رهایی از پیغام مشکوکی که باعث خرابی پلی‌استیشن 4 می‌شود

رونمایی هواوی و آئودی از نوآوری‌های مشترک در زمینه خودروهای خودران سطح 4

عرضه گیم‌پلی فیفا موبایل

با این 12 برنامه و محصول گوگل را برای همیشه کنار بگذارید

پوشیدنی های اپل احتمالا به مهم‌ترین منبع درآمد این شرکت تبدیل خواهند شد

تست رانندگی فرناندو آلونسو با خودروی ایندی 500 انجام شد

مشخصات فنی و قیمت هیوندای النترا 2019 اعلام شد

پرفروش ترین کالاهای دنیای تکنولوژی در قلب شیائومی سیتی

آیا تایپ سریع 10000 کلمه در یک روز ممکن است؟

هواوی میت 20 پرو مجددا با بریدگی بزرگ و نمایشگر خمیده رویت شد

افتتاح فروشگاه بدون صندوق استارتاپ Standard Cognition در سانفراسیسکو

اپلیکیشن ضدبارداری در آمریکا مجوز گرفت

هک "پِی پال" و «واتس‌اَپ»با پیغام صوتی

بهترین پاور بانک 2018 کدام است؟

معرفی بازی موبایل Ghost Pop: ارواح مرداب

پیوند موفق ریه آزمایشگاهی به خوک برای نخستین بار

تولید مقاله برای ویکیپدیا به کمک هوش مصنوعی

رشد فروش تبلت های هواوی و اپل در میان رکود دنباله‌دار بازار تبلت‌ها

کیف پول هوشمند همه‌کاره / عکس

شناسایی سیاراتی جدید با شباهت زیاد به زمین

جگوار ای-تایپ بازسازی شده؛ جواهر کلاسیک با تجهیزات مدرن

شیائومی گوشی ساده Qin را با قیمت 30 دلار عرضه می‌کند

لپتاپ مخصوص بازی EVO17-S اوریجین معرفی شد

درآمد یک میلیارددلاری کوالکام از پردازنده ساعت و اسپیکر هوشمند

خودروی سه چرخ وندرهال اسپیداستر ونیز، معرفی شد