پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

دختران ايراني افسرده ترند! دختران

دختران ايراني افسرده ترند!

  بزرگنمايي:

اين را محمدتقي حسن‌زاده رئيس مركز مطالعات وزارت ورزش و جوانان مي‌گويد كه البته به گفته او ميزان افسردگي در بين دختران بيشتر از پسران است. پيش از اين نيز آمارهاي ارائه شده جهاني نشان مي‌داد ابتلاي زنان به افسردگي تا دو برابر بيش از مردان است اما در گزارش انجمن روان‌شناسي ايران آمده است كه سهم زنان ايراني از اين اختلال رواني، سه تا چهار برابر بيشتر از حد معمول است. استاندارد افسردگي زنان، بين پنج تا هفت درصد است اما با ارقام اعلام شده بين 15 تا 28 درصد زنان ايراني افسرده‌اند. با يك حساب سرانگشتي، مي‌توان افسردگي را خطري جدي تلقي كرد چرا كه زنان نيمي از جامعه را تشكيل مي‌دهند و علاوه بر آن، به‌طور مستقيم تربيت كودكان را نيز در خانواده بر عهده دارند.

به گفته مهناز حاجلو كارشناس ارشد روان‌شناسي باليني و مولف بيش از 20 جلد كتاب در زمينه‌هاي گوناگون روانشناختي و روان درماني: «فرزندان مادران افسرده، هم در زندگي شخصي و هم در زندگي اجتماعي خود دچار مشكلاتي خواهند شد.» آخرين نرخ شيوع اختلالات رواني كه در ميان زنان، 26 درصد و در ميان مردان 15 درصد اعلام شده است، نشان مي‌دهد زنان با اختلافي يازده درصدي بر سكوي نخست ابتلا به افسردگي در كشور ايستاده اند!

هر غصه‌اي، افسردگي نيست
به گفته حاجلو«افسردگي يك بيماري خلقي است. اختلالات خلقي طبقه‌بندي متفاوتي دارد اما چيزي كه باعث مي‌شود افسردگي به عنوان يك بيماري خلقي برچسب بخورد مجموعه‌اي از علائم است؛ بي‌حالي، سستي، فقدان انرژي، احساس گناه يا احساس بي‌ارزشي از علائم افسردگي است. كم شدن اعتماد به نفس، تغيير در وزن و وضعيت اشتهاي فرد يا وضعيت خواب بي‌عزتي يا از دست دادن علائمي مثل شوق زندگي كه فرد پيش از ابتلا داشته نيز در همين گروه قرار مي‌گيرد. گاهي شدت افسردگي به حدي است كه فرد به مرگ فكر مي‌كند و احتمال خودكشي وجود دارد. روان‌شناسان مي‌گويند براي بررسي افسردگي، فرد بايد پنج علامت از اين علائم را در يك مدت زمان مشخص دارا باشد و البته مهم‌ترين شرط آن است كه اين علائم به عملكرد اجتماعي، تحصيلي، كاري، خانوادگي و... اثر منفي وارد كرده باشد.»

كدام زنان افسرده ترند؟
دكتر سيما فردوسي روان‌شناس در اين باره مي‌گويد: «سن افسردگي زنان خانه دار معمولا از سن 37 سالگي به بعد است كه به‌دنبال بروز علائم يائسگي تشديد مي‌شود، اما در حالي كه زنان طبقه متوسط تا 6 درصد مبتلا به افسردگي مي‌شوند، 23 درصد از زنان كارمند در چاه اين اختلال رواني اسير هستند زيرا زندگي آنها سرشار از فشار و اضطراب است.»

به گفته دكتر فردوسي «زن حساس‌تر و عاطفي‌تر از مرد است و وقتي مجبور مي‌شود دوشادوش مرد براي تامين مايحتاج زندگي و ازدواج و اشتغال كار كند، فشار اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي، روحي و رواني شوهر و فرزندان را در خانه و در جامعه تحمل كند، بيشتر در معرض افسردگي قرار مي‌گيرد.» او مي‌گويد: «در برخي مناطق از كشور به دليل رفتارهاي بد خانواده و سنت‌هاي نادرست، برخورد مناسبي با زنان نمي‌شود و ميزان افسردگي زنان در اين مناطق بيشتر است. اما اين موضوع در شهرها حتي شهرهاي توسعه يافته نيز ديده مي‌شود.وقتي زن بايد با حداقل درآمد شوهر مديريت خانه را به نحو احسن انجام دهد و هرگونه رفتاري را از سوي شوهر يا فرزندان و اطرافيان تحمل كند و سنگ صبور همه باشد اما در مقابل هيچكس به حرف او گوش ندهد، معلوم است كه افسردگي در بين اين قشر بيشتر مي‌شود.»

ضعف مهارت ارتباطي؛ يك عامل مهم
اما در مقابل، مهناز حاجلو كارشناس ارشد روان‌شناسي باليني و مولف بيش از 20 جلد كتاب در زمينه‌هاي گوناگون روان‌شناختي و روان درماني عامل افسردگي زنان را ضعف مهارت‌هاي ارتباطي مي‌داند. او در گفت‌وگو با تهران امروز مي‌گويد: «كسي كه حجم زيادي از استرس در نتيجه فقدان كسي يا چيزي را تحمل مي‌كند احتمال ابتلا به افسردگي دارد. مثلا سقط جنين يا از دست دادن همسر كه در اين حالت اگر فرد مهارت مديريت بر هيجانش را نياموخته باشد مثل كامپيوتري كه هنگ مي‌كند، زانو به زمين مي‌زند، كمرش خم مي‌شود و در چاه عميق افسردگي گرفتار مي‌شود.»

زندگي مدرن، انسان‌ها را افسرده‌تر مي‌كند
او ادامه مي‌دهد: «اختلالات افسردگي يا درون زاد هستند يا برون زاد. عوامل درون زاد شامل زمينه ژنتيكي فعال و اختلالات هورموني است. كسي كه در خانواده‌اش سابقه اختلال خلقي وجود دارد نسبت به افرادي كه اين سابقه فاميلي را ندارند احتمال بيشتري در ابتلا به افسردگي دارد. عامل ديگر تغيير در ميزان بعضي از هورمون‌ها و انتقال‌دهنده‌هاي شيميايي- عصبي مغز است. دانشمندان ثابت كرده‌اند اين مواد مي‌توانند در بروز اختلالات خلقي تاثيرگذار باشند. البته ما نمي‌توانيم نتيجه‌گيري كنيم كسي كه ژن فعال افسردگي دارد، افسرده مي‌شود. بلكه مجموعه‌اي از عوامل سبب افسردگي مي‌شود. مثل سطح استرس‌هايي كه در زندگي تجربه مي‌كنيم.»

او مي‌گويد: «ساختار جامعه ما مردسالار است و ما نمي‌توانيم منكر آن شويم. نوع تبعيضي كه پدران و مادران بين فرزندان مي‌گذارند در شكل‌گيري شخصيت آنان موثر است. اين امربه دليل ندانستن و پايين بودن سطح آگاهي است. علاوه بر فرهنگ حاكم بر كل كشور، خرده فرهنگ‌هايي نيز در كشور وجوددارد كه مي‌توان گفت در هر فاميل نسبت به فاميل ديگر متفاوت است. همين خرده فرهنگ هاست كه گاهي نگاه به زن در آن ارزشي نيست.» به گفته حاجلو، زندگي شهري در دنياي مدرن امروزي، در كنار پيشرفت تكنولوژي و تلاش هر روزه براي داشتن زندگي مادي بهتر سبب مي‌شود تا انسان‌ها بيشتر به چاه افسردگي سقوط كنند. به ويژه آنكه زنان حساس‌ترند، از اين رو احتمال بيشتري براي لغزيدن پايشان و سقوط آنها به چاه افسردگي وجود دارد. انگار افسردگي در هر لحظه در كمين زنان ايراني نشسته است تا سايه سياهش را بر زندگي آنان بگستراند و آنها بايد هر روز براي درامان ماندن از سايه سياه اين اختلال رواني برنامه‌ريزي كنند. سايه سياهي كه گسترده شدنش مي‌تواند كمر يك زندگي را خم كند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وصال چهره های طناز با سازهای موزون

زیباترین سوپرمدل‎های جهان در سال 2019

سلفی ماهایا پطروسیان با عروس خوش‌قدم/ عکس

ژولیت بینوش به «بین دو دنیا» می‌رسد/ روایتی از حاشیه‌نشینان اروپا

بیوه‌های داعش؛ پشیمان یا تشنه انتقام/ آیا لشکر زنان خون‌آشام تجدید قوا خواهد کرد؟ +تصاویر

خانم افشار مگه ایرانی نیستی؟ بیل بگیر دستت برو کمک!

سرطان پستان، بیماری که زندگی را به کام خانم‌ها تلخ می‌کند/ مبتلایان می‌توانند مجدد بارداری و شیردهی داشته باشند؟

اقدام جوانمردانه بانوی اسکی ایران تحسین دنیا را برانگیخت

گفت‌وگو| جهان اسلام سیره حضرت زهرا (س) را سرمشق خود قرار دهد/ فاطمه‌زهرا (س) پاره تن پیامبر است

دکان سه نبشی به نام «کنگره فوتبال کلینیک»/ ماجرای خانم دکتر ایرانی و کارلوس کی روش!

دختر ایرانی، قهرمان شطرنج سریع و برق آسای 2018 جهان شد

اظهارات آنجلینا جولی درباره ورود به عرصه سیاست

متهمه فراریِ 800 میلیارد تومانی به کشور بازگردانده شد

مهناز افشار به دادسرا رفت/ اظهار پشیمانی خانم بازیگر از تبلیغ یک آمپول در فضای مجازی

مهمترین آسیب‌های پیش روی خانواده ایرانی؛ از اختلافات فرهنگی و طبقاتی تا مصرف‌گرایی

10 عادت اشتباه روزانه که قاتل سلامت پوستتان هستند

موضع دولت درباره ورود بانوان به ورزشگاه و تقابل با ورزشکاران اسرائیلی

اگر به این 7دلیل ازدواج می کنید،شاید شکست بخورید

جوسازی یک دختر علیه ستاره‌های فوتبال

وجود 4 هزار ماده سمی در سیگار/ تومور مغزی در جنین نتیجه استعمال سیگار در زنان باردار

عواقب پاک نکردن لوازم آرایشی قبل از خواب/ آرایش مداوم، خانم‌ها را به دام سرطان می‌اندازد

خانم بازیگر منتقد جدی کارلوس کی‌روش شد؛ دلار می‌گیرند و غر می‌زنند

گوش الاغی، چشم گربه‌ای، لب شتری و دماغ خوکی!

طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی

خواص و عوارض صابون زردچوبه چیست؟

بهترین روش لیفتینگ صورت چیست؟

طریقه پرورش گل سنبل در گلدان

برای ریزش مو چه باید کرد؟

زنان موفق دنیا؛ مختصری از زندگی روث بیدرگینزبرگ، قاضی دیوان عالی آمریکا

زیباترین نمونه‌ های تونیک اسپرت + روش ست کردن آن

طرز تهیه مرغ شکم پر مجلسی

34 فعالیت و بازی با کودک سه ساله

طرز تهیه چیز کیک کدو حلوایی

گریم هانیه توسلی در «گرگ‌بازی»/ عکس

طرز تهیه استانبولی با رب به 2 روش اصیل خانگی

قیمت و شرایط فروش محصولات خودروسازان راین

قانون جذب مردان؛ استفاده از قانون جذب برای جذب مردان

راهنمای جامع مقدار شیر خشک لازم برای نوزاد

گزارش نگران‌کننده‌ اخیر و برنامه برای جهان بدون دی اکسید کربن

زیباترین انواع مدل پلیور دخترانه برای پاییز و زمستان

تست دوستی؛ چطور دوستی هستید؟

آموزش لاک زدن ساده در خانه

صابون هویج؛ خواص و طرز تهیه این صابون

طرز تهیه قورمه سبزی با گوشت چرخ کرده

پوشش سارا بهرامی در جشنواره فیلم ونیز/عکس

طرز تهیه کیک خیس نارگیلی برای میان وعده و دسر

نیوشا ضیغمی مرد شد!

زیباترین انواع مدل کیف پول چرم زنانه

پریناز ایزدیار به «بینوایان» پیوست

کودک 16 ماهه؛ مراحل رشد و بازی‌ های مناسب