پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

شادي و سلامت روان: تقويت سرمايه انساني به نفع مردم و جامعه نوآوري

شادي و سلامت روان: تقويت سرمايه انساني به نفع مردم و جامعه

  بزرگنمايي:

طبق نظر محققان، روابط خوب تنها عامل مهم در تعيين «شاد» بودن افراد از ديدگاه خودشان است.

افراد شاد افراد سالمي هستند. افراد شاد بيشتر عمر مي‌کنند و از زندگي باکيفيت‌تري لذت مي‌برند. عملکرد آنها در سطح بالاتري بوده و در جهت سلامت خودشان و ديگران و جامعه از توانايي‌ها، مهارت‌ها و قدرت‌هاي خودشان بيشترين استفاده را مي‌برند. آنها معمولاً افراد دلسوزتري هستند و درنتيجه به اخلاقيات جامعه فايده بيشتري مي‌رسانند. کمتر در معرض ابتلا به افسردگي قرار مي‌گيرند و اگر هم اين اتفاق برايشان بيفتد، بهتر آن را کنترل کرده و سريعتر بهبود مي‌يابند. کمتر دچار اضطراب، استرس و عصبانيت مي‌شوند. درنتيجه اينها، کمتر به رفتارهاي خشونت‌آميز و ضداجتماعي مبادرت مي‌ورزند. روابط قوي‌تر و بادوام‌تري داشته و درنتيجه سرمايه اجتماعي جامعه را تسهيل مي‌کنند. به طور کلي، از نظر اقتصادي، اجتماعي، اخلاقي، معنوي و رواني به جامعه کمک مي‌کنند. افراد شاد در مقايسه با افراد ناراحت و افسرده فشار کمتري بر خدمات و سازمان‌هاي بهداشتي و مراقبتي و رفاه اجتماعي، پليس و دستگاه قضايي وارد مي‌کنند و براي اقتصاد هم مفيدترند. به عبارت ديگر، ساختن سطح بالاتري از شادي و خوشبختي فردي نه تنها براي خود فرد فايده‌رسان خواهد بود، بلکه جامعه سالم‌تر و شادتري نيز خواهد ساخت.

با توجه به اين موارد و ميزان بالاي افسردگي در جوامع امروزي، آيا دليل بهتري براي جوامع، کشورها و ملت‌ها وجود دارد که به اين سوال بيشتر بپردازند: چطور مي‌توان محيطي ساخت که به بهترين شکل ممکن شادي شهروندان را فراهم کند؟ اما براي پرداختن به اين سوال، لازم است اول به چند سوال بپردازيم: چه عواملي در شادي فرد و درنتيجه آن شادي جامعه دخيل‌اند؟ جامعه چطور مي‌تواند محيطي مثبت براي ارتقاي شادي فراهم آورد؟

خوشبختانه در دهه اخير تحقيقات و مطالعات فراوان چيزهاي زيادي درمورد شادي به ما ياد داده است. اکثر تحقيقاتي که قبل از آن انجام گرفته بودند، حداقل در دنياي غرب، بر ناهنجاري‌هاي رواني، عدم کارايي و خصيصه‌هاي ذاتي تمرکز داشتند - درحاليکه شادي بعد از برآورده شدن نيازهاي فيزيکي به غذا، سرپناه و سلامتي، مهمترين هدف زندگي است. خوب، از اين تحقيقات چه آموخته‌ايم؟

روابط
اول اينکه تحقيقات مربوط به شادي نشان مي‌دهند که روابط بالاترين امتياز را دارد. در يک تحقيق محققان از افراد مختلف سوال کردند که چه عاملي مهمترين جايگاه را در تعيين شادي افراد خيلي شاد و خوشبخت دارد؟ رمز شاد بودن اين افراد «خيلي شاد» چيست؟ پاسخ مشخص است: مهمترين متغير اين بود که افراد «خيلي شاد» روابط اجتماعي خوبي با ديگران دارند. تحقيقات ديگر اين را تاييد مي‌کنند و عنوان مي‌کنند که «مي‌توان گفت روابط مهمترين عامل در رضايت از زندگي و سلامت احساسي به شمار مي‌رود.»

معنويت
دومين عامل مهم در ليست، داشتن حس معنويت است. درواقع، داشتن حس معنويت با داشتن يک زندگي خوب ارتباط دارد. اين رابطه بين شادي و داشتن نگرش ديدن تصوير بزرگتر در زندگي، در تحقيقات مختلف که روي جنسيت‌ها، سنين، مذهب‌ها و مليت‌هاي مختلف انجام گرفته است، تاييد مي‌شود. تلاش براي معنويت با داشتن سطح بالاتري از سلامت، به ويژه درمورد تاثير مثبت و رضايت از زندگي و ازدواج، در ارتباط است. تحقيقات مشخص کرده‌اند که کسانيکه اعتقادات معنوي قوي‌تري دارند شادتر بوده و در برابر افسردگي مقاوم‌تر هستند. به همين ترتيب، به نظر مي‌رسد که اين افراد با سختي‌هاي زندگي و بيماري‌هاي جسمي بهتر کنار مي‌آيند.

توانايي‌ها
محققان دريافته‌اند که وقتي ما از توانايي‌ها، منابع، مهارت‌ها و قدرت‌هايمان استفاده مي‌کنيم، با خودٍ واقعي‌مان ارتباط برقرار کرده و حس انرژي و عملکرد بهتر را تجربه مي‌کنيم. شناخت و استفاده از توانايي‌هاي فردي يک عامل تعيين‌کننده در سلامت رواني فرد محسوب مي‌شود که درمقابل با عملکرد بهينه جامعه نيز در ارتباط است. يک تحقيق که بروي گروهي افراد افسرده انجام گرفت مشخص کرد که شناخت توانايي‌هاي خود و پيدا کردن راهي براي استفاده از آنها، تاثير بسيار مثبتي بر کاهش افسردگي و تسريع روند بهبودي افراد داشته است.

بااينکه جستجوي خوشبختي مسئله‌اي شخصي و يک مسئوليت فردي است اما هر جامعه هم مي‌خواهد شهروندان آن عملکرد بهتري داشته باشند، به همين دليل بايد محيطي مناسب فراهم کند که افراد بتوانند در آن شادي و خوشبختي خود را جستجو کند. اين ما را به سوال بعدي مي‌کشاند: جوامع و دولت‌ها چطور مي‌توانند چنين محيطي فراهم کنند؟

چند توصيه
درمورد روابط، معنويت و شناخت توانايي‌ها و استفاده از آنها، براي ايجاد شادي ابتدا مي‌بايست سياست‌ها و تمرين‌هايي ايجاد شود که الف) به روابط مثبت، سالم و محترم احترام گذاشته شده و ارزش‌ داده شود، ب) ارزش‌ها و پيوندهاي خانوادگي تقويت شود، ج) به افراد آزادي ايحاد روابط سالم و شاد داده شود و د) حفظ اين روابط تشويق شود.

دوم اينکه درمورد معنويت، دولت‌ها بايد محيطي فراهم کنند که افراد در آن، الف) بتوانند آزادانه راه و مسلک معنوي خود را دنبال کنند، ب) بتوانند بدون ترس از بازخواست و مجازات اين اعتقادات را حفظ کنند، ج) بتوانند آزادانه در برنامه‌ها و مراسم‌هاي مربوط به اين اعتقادات شرکت کنند.

سوم اينکه، يک جامعه سالم و مفيد جامعه‌اي است که مشارکت شهروندان در آن برمبناي توانايي‌هاي فردي آنهاست. براي بهره بردن از اين، جامعه بايد فرصت‌هايي براي شهروندان خود فراهم کند که، الف) توانايي‌هاي خود را کشف کنند، ب) اين توانايي‌ها را رشد داده و آموزش دهند و ج) به طور مثبتي از اين توانايي‌ها استفاده کنند.

افراد شاد مشارکت بيشتري در اجتماع دارند و فشار کمتري نيز بر منابع اجتماعي وارد مي‌کنند. به همين دليل جوامع بايد تحقيقات زيادي بر روي روش‌هاي ايجاد اين شادي در شهروندان و فراهم آوردن محيطي مناسب براي تقويت شادي در آنها انجام دهند. با اين روش نه تنها تک‌تک افراد جامعه شادتر و مفيدتر خواهند بود، بلکه جامعه و دنيايي شادتر خواهيم داشت.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نسل بعدی کنسول‎‎‌های بازی در راه هستند

نسل بعدی کنسول‎‎‌های بازی در راه هستند

جوانانی که نشان دادند هیچ چیز مانع راهشان نیست/ ساخت محصولاتی که یک سر و گردن بالاتر از نمونه‌ خارجی هستند

ایران باید خودرویی بسازد که در آینده آلمان خواهان آن باشد!

راهی برای مقابله با بیماری ام اس

Bytedance به ارزشمندترین استارتاپ جهان تبدیل شد

NANO1 محصول TinyMOS؛ کوچکترین دوربین نجومی جهان

سامانه آنلاین پاب کار، بستری برای کسب درآمد بیشتر

اثر هنری تولیدشده توسط هوش مصنوعی در حراجی به قیمت 432,500 دلار فروخته شد

جعبه گشایی پهپاد DJI مویک 2 پرو

نسخه‌ی جدید کورتانا با طراحی جدید و بهینه‌سازی بیشتر در راه است

طراحی باتری‌ لیتیوم-یونی در شکل و اندازه‌ دلخواه با فرآیند چاپ سه بعدی

افزونه‌ جدید جیمیل، دسترسی مستقیم به دراپ باکس، Box ، Atlassian و Egnyte را فراهم می‌کند

اولین قطار هیبریدی دنیا در راه است

آیپد پرو 2018 از پورت USB-C استفاده خواهد کرد

نظرسنجی؛ کدام‌یک از گوشی‌های سری میت 20 نظر شما را جلب کرد

غروب غمناک گوگل پلاس

رونمایی رسمی از گوشی گوگل پیکسل 3 و پیکسل 3 ایکس ال

رونمایی گوگل از تبلت «پیکسل اسلیت»/ عکس

هدفون جدید گوگل پیکسل ایربادز با کابل یو‌اس‌بی

گوشی شائومی بلک شارک 2 رقیبی برای ریزر فون 2

کشف بدافزار داده‌کاوی ارز مجازی داخل آپدیت ادوب فلش پلیر

اسامی خودروهایی که به‌راحتی هک می‌شوند

چهار دلیل برای آنکه بی‌صبرانه منتظر رونمایی Huawei Mate 20 باشیم

چگونگی رهایی از پیغام مشکوکی که باعث خرابی پلی‌استیشن 4 می‌شود

رونمایی هواوی و آئودی از نوآوری‌های مشترک در زمینه خودروهای خودران سطح 4

عرضه گیم‌پلی فیفا موبایل

با این 12 برنامه و محصول گوگل را برای همیشه کنار بگذارید

پوشیدنی های اپل احتمالا به مهم‌ترین منبع درآمد این شرکت تبدیل خواهند شد

تست رانندگی فرناندو آلونسو با خودروی ایندی 500 انجام شد

مشخصات فنی و قیمت هیوندای النترا 2019 اعلام شد

پرفروش ترین کالاهای دنیای تکنولوژی در قلب شیائومی سیتی

آیا تایپ سریع 10000 کلمه در یک روز ممکن است؟

هواوی میت 20 پرو مجددا با بریدگی بزرگ و نمایشگر خمیده رویت شد

افتتاح فروشگاه بدون صندوق استارتاپ Standard Cognition در سانفراسیسکو

اپلیکیشن ضدبارداری در آمریکا مجوز گرفت

هک "پِی پال" و «واتس‌اَپ»با پیغام صوتی

بهترین پاور بانک 2018 کدام است؟

معرفی بازی موبایل Ghost Pop: ارواح مرداب

پیوند موفق ریه آزمایشگاهی به خوک برای نخستین بار

تولید مقاله برای ویکیپدیا به کمک هوش مصنوعی

رشد فروش تبلت های هواوی و اپل در میان رکود دنباله‌دار بازار تبلت‌ها

کیف پول هوشمند همه‌کاره / عکس

شناسایی سیاراتی جدید با شباهت زیاد به زمین

جگوار ای-تایپ بازسازی شده؛ جواهر کلاسیک با تجهیزات مدرن

شیائومی گوشی ساده Qin را با قیمت 30 دلار عرضه می‌کند

لپتاپ مخصوص بازی EVO17-S اوریجین معرفی شد

درآمد یک میلیارددلاری کوالکام از پردازنده ساعت و اسپیکر هوشمند

خودروی سه چرخ وندرهال اسپیداستر ونیز، معرفی شد

آیفون های امسال احتمالا بدون مبدل صوتی عرضه می‌شوند