پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

اين 9 ويژگي شما را تبديل به مدير موفق مي‌کند نگاه سياسي

اين 9 ويژگي شما را تبديل به مدير موفق مي‌کند

  بزرگنمايي:

شما يک مدير موفق را از ديگران متمايز مي‌کنيد؟ حالا فرقي نمي‌کند اين مدير يک موسس فرهنگي ، يک سرپرست اجتماعي ، سرمايه گذار يا يک سياستمدار باشد. در بخش خصوصي فعاليت کند يا در سيستم دولتي حضور داشته باشد.

مديريت در واژه صرفا يک عنوان است و به واقع در عمل مي‌تواند معنا و مفهوم حقيقي پيدا کند. مديريت ترکيبي پويا از رفتارها، طرز تفکر و توانايي‌هاست که براي حرکت رو به جلو و قرار گرفتن مجموعه تحت مديريت فرد در جايگاهي مناسب مورد استفاده قرار مي‌گيرد.بيزنس اينسايدر در گزارشي 9 ويژگي يک مدير موفق را مورد بررسي قرار داده است.

در اين گزارش آمده است در واقع مديريت نه در عنوان بلکه در رفتارها و کاردکرد يک فرد نمود پيدا مي‌کند. حال منظور چه رفتارهايي است؟ در ادامه مطلب با 9 ويژگي يک مدير موفق بيشتر آشنا مي‌شويد.

1- ارتباط واضح بين چشم‌انداز با عملکرد و انتظارات 

مديرها به ارتباطات قوي که برقرار مي‌کنند مشهور هستند. چرا که اين يک ويژگي ضروري براي آنهاست . انتظار مي‌رود به چه روشي ديگران(شهر ، ارگان ، نهاد و مجموعه تحت مديريت) با چشم‌اندازها و توقعات شما براي به دست آوردن اهداف آشنا شوند؟ اين موضوع نيازمند اعتبار يک مدير است. اين بدان معناست که يک مدير بداند چه کسي است ، چه ارزشي دارد و چه برنامه‌‌اي براي آينده دارد. يک مدير بايد به افرادي که براي او کار مي‌کنند اجرايي کردن انتظاراتش را طوري توضيح دهد که آنها تصوير واضح‌تر و بزرگ‌تري از چشم انداز وي داشته باشند.

بيشترين عملکردهاي اجرايي مي‌تواند شامل موارد زير شود: 

*فرايند برنامه ريزي استراتژيک که اهداف و مسيرها را تعريف و مشخص مي‌کند. 

*يک استراتژي ارتباطي که مشخص مي‌کند اعضاي تيم و گروه هر کدام در کجاي اين چشم‌انداز قرار گرفته‌اند. 

*فرايند تعيين اهداف ، ارزيابي و پاسخگويي 

*حمايت‌هاي سازماني

2 -اتخاذ بهترين تصميم در سريع‌ترين زمان 

هري ترومن يکي از روساي سابق ايالات متحده در سخنراني خداحافظي خود گفت:"يک رئيس جمهور ،‌هر کسي که باشد بايد تصميم بگيرد. هيچکس نمي‌تواند براي او تصميم بگيرد. اين شغل يک رييس جمهور است."

حالا تفاوتي نمي‌کند يک مدير صرفا يک رييس جمهور باشد يا مدير يک شرکت ،‌کمپاني و سازمان.مديران بابت توانايي‌شان در قدرت تصميم گيري مشهور هستند.

آنها همچنين به اين ويژگي شناخته مي‌شوند که مي‌توانند تصميمات را در سريع‌ترين زمان ممکن اتخاذ کنند. فکر مي‌کنيد چقدر سريع؟ برخي مي‌گويند يک مدير واقعي به طور متناوب مي‌تواند 30 تصميم را در 30 دقيقه اتخاذ کند. با اين وجود سوالي که مطرح مي‌شود چنين است که چطور آنها مي‌توانند به اين سرعت تصميمات درستي بگيرند. 

*آگاهي از هدف استراتژيکي نهايي که مي‌تواند بيشترين تاثير را داشته باشد. 

*تفکر درباره اينکه چگونه مي‌توان گزينه‌ها را با هدف نهايي هم رديف کرد. 

*فعال بودن به کمک دانش و تفکراتي که همراه فرد بوده است.

3- بها دادن به ديگران 

يک مدير موفق خيلي به ندرت خودش را در مرکز توجه قرار مي‌دهد. آنها از همکاران و نيروهاي خود قدرداني مي‌کنند و اين قدرشناسي را بابت کار سخت ، فداکاري و از خودگذشتگي ،‌موفقيت و تلاش‌هاي ديگر مديران از طريق رسانه‌ها ،‌جلسات ، سخنراني‌ها و فضاهاي اينچنيني نشان مي‌دهند.

يک مدير موفق همچنين از ديگران مي‌خواهد ايده‌هاي خود را مطرح کنند تا ديدگاه‌هاي آنها هم شنيده شود و مورد ارزيابي قرار بگيرد.

4- آنها خودشان را در آخرين مرحله قرار مي‌دهند 

مدير موفق همان کسي است که از آنچه خودش مي‌خواهد به نفع ما چشم‌پوشي مي‌کند. آنها از وقتشان ، پول‌شان ، انرژي و اعتبارشان و شايد حتي از غذاي داخل بشقابشان مي‌گذرند تا اهداف جمع در اولويت قرار بگيرد. وقتي مسئله اين باشد يک مدير تصميم مي‌گيرد آخرين نفري باشد که غذا مي‌خورد.چنين مثالي را به همه زمينه‌ها تعميم بدهيد. اين موضوع نشان دهنده مسئوليت پذيري يک مدير در همه جنبه‌ها نسبت به افرادي است که در برابر آنها متعهد شده.

خلاصه کلام اينکه يک مدير موفق هميشه ديگران را در اولويت قرار مي‌دهد حتي اگر مجبور شود در ازاي اين ماجرا چيزهايي را قرباني کند.

 

مدير موفق

يک مدير موفق خيلي به ندرت خودش را در مرکز توجه قرار مي‌دهد

5 -مسئوليت‌هاي را قبول مي‌کنند ، موفقيت‌ها را تقسيم... 

يک مدير موفق هيچوقت عذر و بهانه نمي‌آورد و اگر برنامه‌اي طبق نقشه پيش نرفته تيم تحت مديريت خود را قرباني نمي‌کند. آنها نيروهاي خود را در برابر ديگران شرمنده نمي‌کنند. آنها همه مسئوليت‌ها و تقصيرات را به گردن مي‌گيرند و اگر يکي از اعضاي تحت مديريت ايشان اشتباهي انجام بدهد به طور خصوصي با او درباره اين موضوع صحبت مي‌کنند.

اگر همه چيز طبق برنامه‌ها پيش رفت و انتظارات بيش از سطح توقع برآورده شد آنها همه اين موفقيت را به پاي خودشان نمي‌گذارند. در واقع آنها اين موفقيت را با همه اعضاي تيم خود که شانه به شانه و کنار هم کار کرده‌اند قسمت مي‌کنند. شماره 3 را به خاطر بياوريد. مديران موفق به ديگران بها مي‌دهند.

6 -آنها حواسشان به همه هست 

يکي از جالب‌ترين ويژگي‌هاي مديران موفق توانايي آنها در شناسايي نقاط قوت و ضعف خود و گروه تحت مديريتشان است. آنها به ضعف‌هايشان اجازه پر و بال گرفتن نمي‌دهند و نميگذارند اين ضعف‌ها به دليلي براي شکست تبديل شوند. مديران بزرگ فضايي را بسط مي‌دهند که در آن کارمندانشان را به چالش يادگيري تشويق کنند.

7 -تمرکز بر روي "چطور" و "چر" 

يک مدير موفق بر روي اعداد و ارقام و اينکه چه کارهايي کامل شده‌اند تمرکز نمي‌کند.وقتي 5 پروژه جديد در دست مي‌گيريد قطعا اتفاق خوبي است اما مدير بيشتر بر روي اين نکته تمرکز مي‌کند که شما چطور اين پروژه‌ها را به دست آورده‌ايد. چطور يک تيم در کسب اين دستاوردها نقش داشته است. وقتي براي موفقيت يک تيم به آنها تبريک مي‌گويد سپس برايشان توضيح مي‌دهد که چرا و چطور موفق شده‌اند اين موفقيت را به دست بياورند. تمرکز کردن بر روي "چر" و "چطور" رو آمدن کيفيت شخصيت‌هاي مثبت را در پي دارد و همچنين شناخت بيشتر و عميق‌تري را منجر مي‌شود. همچنين اين موضوع به مدير و تيم تحت هدايت او اجازه مي‌دهد دريابند چه کارهايي را مي‌توانند براي تحقق بخشيدن به اهداف خود تکرار کنند.

  8 -ريسک مي‌کنند ، بي‌پروايي نه... 

هر چيزي مي‌تواند ارزش ريسک کردن را داشته باشد. در اين مورد يک نکته وجود دارد. مديران موفق ريسک پذير نيستند. در واقع آنها ريسک پذيران محاسبه گر هستند. آنها اهميت ريسک پذيري را مي‌شناسند و مشتاق هستند تجربه‌هاي جديدي به دست بياورند حتي اگر در اين تجربه‌ها شکست بخورند. ضمن اينکه آنها در حالي که به دل خطر مي‌زنند مراقب هستند تا آينده همکاران خود را خراب نکنند.

آنها از دانش و آگاهي ،‌منابع و بينش خود براي اين موضوع استفاده مي‌کنند که آيا اين ريسک ارزش دارد يا نه...

9 -مديريت با مصداق و مثال 

بزرگترين مديرها همان‌هايي هستند که راه مي‌روند و حرف مي‌زنند. آنها قبل از ديگران دفتر کار خود را ترک نمي‌کنند. آنها براي کسي شايعه نمي‌سازند،‌تهمت نمي‌زنند و پشت سر او غيبت نمي‌کنند. آنها کارها و دستاوردهاي ديگران را تخريب نمي‌کنند. آنها معاملات سوال برانگيز انجام نمي‌دهند.

يک مدير موفق در هر جايگاهي _سياسي ،‌اجتماعي و فرهنگي_ سخت کار مي‌کند ، امين است ، شفاف کار مي‌کند و با همه از موضع احترام برخورد خواهد کرد. براي ساختن اعتماد و کسب احترام آنها خودشان بهترين مصداق و مثال خواهند بود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مقدم:به فرهنگ که می‌رسند همه فرافکنی می‌کنند

شما مجری برنامه «10:10 دقیقه» شوید/ چه سئوالی از معاون ساماندهی امور جوانان وزارت وزرش و جوانان دارید؟

مهار آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام پاریس / گنبد و سقف کلیسا از بین رفت

مهار آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام پاریس / گنبد و سقف کلیسا از بین رفت

اضافه شدن قابلیت عجیب و جنجالی به تلگرام / آیا این پیام‌رسان در حال ورود به دارک وب است؟

دختر کشیش و طلاق بریتانیا

رونق تولید با فرمول جهادی و انقلابی/ حرکت به‌سوی اقتصاد منهای نفت از طریق تحقق شعار سال

عدالتخواهی امیدآفرین!

شفافیت و جوانگرایی رمز بازسازی امید

شفافیت و جوانگرایی رمز بازسازی امید

رییس‌جمهور به «فیلم فجر» پیام داد/ نقش سینما در مصافی سرنوشت‌ساز

دشمن چگونه از طریق فضای مجازی با شایعه‌سازی و تهمت‌پراکنی میان مردم اختلاف ایجاد می‌کند؟

نیم نگاهی به صف طولانی ماهواره‌های ایرانی آماده پرتاب +جزئیات

وزیر دفاع: نقش مهم دانشگاه‌ها در جایگاه ممتاز ایران /ظرفیت دانشگاه‌ها، توان پاسخگویی به همه نیازهای بخش دفاع را دارد

سیاووشی: اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس درباره فیلتر اینستاگرام اجماع نظر ندارند/ تنها 10 درصد از مردم از تلگرام خداحافظی کردند

گپ و گفت با فاطمه و یاسر درباره خلوتِ سیاسی و بدون روتوش آیت الله هاشمی/چه کسی گفته روحانی اشبه الناس به پدرم است؟ /تفکر اعتدالی تاریخ انقضا ندارد/افتخار می کنیم که آقازاده هستیم

سخنی با معلم اخلاق!

پاسخ عباس عبدی و بیژن مقدم به یک پرسش / آیا حریم خصوصی آقازاده‌ها را باید حفظ کرد؟

آمریکایی ها برای مهاجرت دائم از کشور رکورد زدند

40درصد بیکاران کشور فارغ التحصیل دانشگاه هستند

با سیاست مخرب ترامپ مبارزه می کنم

محمدجواد لاریجانی: امروز جهان اسلام به جمهوری اسلامی به عنوان تجربه‌ای موفق می‌نگرد/معصومه ابتکار: اگر 13 سال برای «ازدواج» خوب است، پس برای رأی دادن هم خوب است

محمدجواد لاریجانی: امروز جهان اسلام به جمهوری اسلامی به عنوان تجربه‌ای موفق می‌نگرد/معصومه ابتکار: اگر 13 سال برای «ازدواج» خوب است، پس برای رأی دادن هم خوب است

دستور رئیس قوه قضاییه در رابطه با حادثه دانشگاه آزاد

رهبر انقلاب درگذشت دانشجویان واحد علوم و تحقیقات را تسلیت گفتند

نقش جمعیت در توسعه اقتصادی/ نیم‌نگاهی به تاثیرگذاری قشر جوان جامعه بر اقتصاد کشور

رشد 71 درصدی جرائم در فضای مجازی

توصیه بادامچیان به ارزش‌گراها برای استفاده از فضای مجازی

لزوم تشکیل نهادهای مدنی و شبکه‌های رسانه‌ای برای پیروزی در جنگ نرم

واکنش تند روزنامه نزدیک به سعودی به احتمال مشارکت ایران در میزبانی جام جهانی 2022 قطر: این کار موجب تنش در منطقه می‌شود / نه به مذاق آمریکا خوش می‌آید نه همسایگان دو کشور / معلوم نیست نیرو‌های مسلح ایران چقدر بر جام جهانی نظارت خواهند داشت!

اجازه ندادیم نیروهای جوان و انقلابی در مدیریت ها حضور پیدا کنند/ برخی مدیران به میزها چسبیده اند

تصور همراهی اروپایی‌ها با ایران اشتباه است

واقعا در کره‌ شمالی چه می‌گذرد؟

75 درصد تریاک کل جهان در ایران کشف می شود

ظریف: ایران از گفتگو با آمریکا استقبال می‌کند اگر ترامپ تغییر رویه دهد

تجهیز آمریکا برای جنگ!

روحانی: باید آمریکا را به زانو در آوریم

انتقاد شدید اوباما از ترامپ و جمهوری‌خواهان

نزدیک‌شدن قایق‌های تندرو ایران به ناو آمریکایی در خلیج فارس

خبر رییس بانک مرکزی در آستانه ١٣ آبان: بازگشایی کانال ارزی میان ایران و اروپا

یک زائر ایرانی در عراق به ضرب گلوله پلیس کشته شد

فیلترینگ پیامرسان‌های خارجی نتیجه‌ای ندارد

ماجرای نفوذ چینی‌ها به مراکز داده شرکت‌های بزرگ آمریکایی با استفاده از میکروچیپ چیست

افت فروش محصولات رباتیکی چین در پی منازعات تجاری با آمریکا

یک پیش‌بینی مهم؛ ترامپ در انتخابات 2020 شرکت نمی‌کند

روحانی: این دوران دشوار سپری خواهد شد

وحشت بازارهای نفت از یک تحریم متفاوت

عربستان در مخمصه؛ آیا سلاح شگفت‌انگیز عربستان نجات‌بخش خواهد بود؟

بیش از 150 پیام تهدید به قتل برای یک نماینده!

مشاور کاخ‌سفید: هشدار ترامپ به مجازات عربستان جدی است