پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

تشکیل گروه امنیت سایبری مشترک؛ پیشنهاد پوتین به ترامپ نگاه سياسي

تشکیل گروه امنیت سایبری مشترک؛ پیشنهاد پوتین به ترامپ

  بزرگنمايي:

آریا جوان - روابط بین روسیه و آمریکا به خاطر ادعای دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تیره شده است. در دیدار اخیر بین روسای جمهوری این دو کشور، برای حل این بحران چه توافقی صورت گرفت؟

ولادیمیر پوتین ، رئیس­ جمهور روسیه، به آمریکا پیشنهاد ایجاد تشکیل یک گروه امنیت سایبری مشترک را داد. این پیشنهاد به جهت بررسی ادعای دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده است. در اجلاس بحث‌برانگیز اخیر که در هلسینکی فنلاند برگزار شد، پوتین پیشنهاد داد تا آمریکا و روسیه در کنار یکدیگر و درست مانند دو کشور متحد موضوع مطرح شده درباره دخالت روس‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را بررسی کنند. تا پیش از این بین دو کشور تنش‌هایی وجود داشت ولی طی روزهای اخیر به دلایل مختلفی، حجم این تنش‌­ها افزایش یافته است. وزارت دادگستری تحت مدیریت ترامپ به تازگی دوازده مقام امنیتی روسیه را به هک سیستم‌های کامپیوتری کمیته ملی حزب دموکرات در سال 2016 متهم کرده است. مقالات مرتبط:
مایکروسافت در دفع حملات سایبری به دولت آمریکا کمک کرده است روسیه مسئول حمله سایبری به مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی 2018 بود
با این وجود رئیس جمهور روسیه پیشنهاد ایجاد یک گروه تخصصی در حوزه امنیت سایبری بین دو کشور را مطرح کرده است. بر کسی پوشیده نیست که امنیت سایبری برای کشوری مانند آمریکا از مهم‌ترین فاکتورهای امنیت داخلی است که باید به آن توجه‌ ویژه‌ایی داشته باشد. عملیاتی شدن چنین پیشنهادی که حدودا یک سال پیش ترامپ هم در توئیتی آن را توصیه کرده بود، می‌تواند بدترین اتفاق ممکن در روابط پیچیده و عجیب­ و­ غریب بین دو کشور باشد. پوتین در هلسینکی گفت: رئیس جمهور ترامپ بار دیگر ادعای دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا را مطرح کرد. من هم همان مواضعی را مطرح می‌­کنم که تا پیش از این بارها گفته‌ام. روسیه آماده است تا برای رفع هرگونه اتهامی از این قبیل به صورت مشترک با آمریکا شرایط را تحلیل و بررسی کند تا در نهایت شبهه‌های به وجود آمده برطرف شود. به طور مثال می‌توانیم این موضوع را در قالب یک گروه مشترک که از متخصصین امنیت سایبری دو کشور تشکیل شده باشد مورد بررسی قرار دهیم. این پیشنهاد را پیش از این هم بارها طی تماس‌هایی با مقام‌های آمریکا مطرح کرده بودیم. در ادامه پوتین گفت: روسیه تمایل دارد تا این همکارهای امنیتی سایبری برای مبارزه با تروریسم هم ادامه داشته باشد. از نمونه‌­های اخیر و موفق همکاری سایبری می­‌توان به همکاری مشترک بین دو کشور در برگزاری منظم و بی‌خطر جام‌جهانی اشاره کرد. به طور کلی ارتباط و هماهنگی بین نیروهای ویژه از همکاری‌های ساده باید به همکاری‌های منظم و با برنامه تبدیل شود. من به آقای ترامپ یادآوری کردم که باید دوباره همکاری‌های مشترک در حوزه ضد تروریسم را راه اندازی کنیم. بعد از انتقادات شدید سال پیش به این توئیت ترامپ که پیشنهاد اولیه برای تشکیل یک واحد امنیت سایبری مشترک با روسیه بود، ترامپ تصمیم گرفت عقب‌نشینی کند و در توضیحات تکمیلی توئیت خود بگوید که این تنها یه پیشنهاد فرضی بوده است.
ترامپ و پوتین حمله سایبری من و پویتن درباره ایجاد یک واحد امنیت سایبری غیرقابل نفود بحث کردیم تا داستان هک انتخاباتی و بسیاری از موضوعات منفی موجود، بررسی و حل شود چه این پیشنهاد به عمل برسد و چه نرسد، این ایده به طور کلی برخلاف هنجارهای رایج امنیت ملی آمریکا است که تا به امروز شاهد بوده‌ایم. درست مانند اینکه آمریکا اجازه بدهد یک روباه وارد قفس مرغ‌ها شود. اینکه روسیه دشمن امنیت سایبری آمریکا است چه از لحاظ تاریخی و چه با نگاه به شرایط حال حاضر بین دو کشور، به راحتی قابل درک است. در سال 2018 کمیته ملی امنیت آمریکا با اطمینان خاطر گفت: در سال 2016 روس‌ها تلاش کردند تا انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 را تحت تاثیر قرار دهند. این اقدام در راستای تمایل همیشگی روسیه برای دخالت در امور داخلی آمریکا و موفقیت رهبران حزب دموکرات در انتخابات است اما اقدامات اخیر کاملا به شکل مستقیم و در چند جبهه بوده است. همچنین این دخالت از لحاظ حجم و ابعاد در تاریخ بین دو کشور بی‌سابقه است. در این گزارش به طور صریح نوشته شده که حجم دخالت‌های روسیه بی‌سابقه و در ابعاد مختلفی از جمله عملیات سایبری بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که روسیه تصمیم داشته با دخالت در حوزه‌های مختلفی به ویژ دخالت‌های سایبری در انتخابات آمریکا تاثیر گذار باشد. دخالت روس‌ها در انتخابات
شرکت امنیت سایبری «کِرود استرایک» (Crowd Strike) وظیفه تحقیقات مربوط به هک سیستم‌های کمیته ملی حزب دموکرات آمریکا در سال 2016 را بر عهده داشته است. این شرکت در گزارش خود به صراحت از روسیه در کنار چین، کره شمالی و ایران به عنوان دشمن‌های جدی آمریکا در حوزه سایبری نام برده است.
ترامپ و پوتین حمله سایبری دن کوتس، رئیس کمیته ملی امنیت آمریکا، چند روز پیش عنوان کرده بود که «چراغ‌های خطر دوباره فعال شده اند». این عبارت وقتی به کار می‌رود که حملات سایبری علیه یک یا چند مورد از دفاتر دولتی، ایالتی یا محلی آمریکا صورت بگیرد. دن کوتس نیز از روسیه، چین، کره شمالی و ایران به عنوان دشمن‌های قسم خورده سایبری آمریکا اسم برد. همچنین وی تاکید داشت که روسیه بی‌رحم‌ترین دشمن آمریکا در حوزه سایبری است و در این‌باره هیچ شکی وجود ندارد. چراغ‌های خطر دوباره فعال شده اند
هنوز مشخص نیست که اگر چنین توافقی صورت بگیرد، آمریکا از این همکاری مشترک چیز قابل توجهی عایدش می شود یا نه، ولی شکی باقی نمی‌ماند که منافع روسیه خیلی بیشتر خواهد بود و فرصت خوبی به این کشور داده می­‌شود تا در امور داخلی آمریکا و موضوعاتی مانند انتخابات دخالت مستقیم‌تری داشته باشد. بررسی بقیه حرف‌هایی که پوتین در هلسینکی درباره این ایده بیان کرده است نیز گواه این موضوع خواهد بود که به احتمال زیاد نتایج این همکاری مشترک، برای آمریکا بسیار اشتباه و خطرناک پیش‌بینی می‌شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اسامی تاخیرکنندگان آغاز جلسه علنی امروز عصر مجلس

بن علوی به تهران می‌آید

به زودی جاسوسان خائن اعدام می‌شوند

نخست‌وزیر عراق با روحانی دیدار کرد

کنایه حسام‌الدین آشنا درباره دستگیری جاسوسان

ترامپ: بولتون را به عنوان برگ چانه‌زنی در برابر ایران می‌خواهم

همه ایرانی ها به این عکس‌ها افتخار می کنند

اظهارنظر عجیب روحانی در مورد نرخ اجاره‌بها

لحظه ورود تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی

اتمام حجت دادستان کل با قضات ناصالح

مقایسه اجرای کمدین آفریقایی با سخنان عجیب علیرضا خمسه

حکم اعدام جاسوسان ایرانی اجرا می‌شود

ترامپ اسپند روی آتش شد

تکذیب گم شدن یک میلیارد یورو

توئیت ظریف برای درگذشت آمانو

پاسخ به شایعه ممنوعیت بستنی خوردن دختران

کوشنر: "معامله قرن" برای کاهش نفوذ ایران است

واکنش رهبرانقلاب به اظهارات سیدحسن نصرالله درباره قدس

نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام برگزار می‌شود

جلسه چالشی وزیر دفاع در مجلس درباره یک فیلم امنیتی

آلمان ترامپ را کنفت کرد

کنایه "آدامسی" حاجی دلیگانی به منتقدان گاندو

سیدمرتضی آوینی درباره نبرد در خلیج فارس چه گفت؟

شوخیه مگه بزنی بری نمونی؛ نفتکش مارو بگیری کُری بخونی

عبدالمهدی وارد تهران شد

تشییع پیکر امیر ارتش بعد از 28 سال

آیت‌الله یزدی: آخوند سکولار به حال اسلام مضر است

قاضی پور عصبانی شد

جو ملتهب مجلس درباره یک فیلم امنیتی

شهریار زرشناس: نتیجه تشکیل وزارت بازرگانی تشدید گرانی و بیکاری است

لاریجانی به فتاح تبریک گفت

فرمانده نیروی دریایی سپاه با سردار سلیمانی دیدار کرد

صحبت‌های سردار سلیمانی در مورد گام دوم انقلاب

عطوان: ترامپ اگر راست می‌گوید لاشه پهپاد ایرانی را نشان دهد

ربیعی: کشتی انگلیسی برای تلافی توقیف نشده است

واکنش پمپئو به دستگیری جاسوسان سیا

تاجیک: برخی در جریان اصلاحات کنار بکشند تا باد بیاید

ادعایی درباره دستگیری معاون استاندار لرستان

اصول‌گرایان هم‌اندیشی می‌کنند

ادعای تکراری انگلیس درباره نفتکش توقیفی

پروژه‌ نفوذ بهائیت در نهادهای مختلف جمهوری اسلامی ایران

ربیعی ترامپ را تحقیر کرد

واکنش وزیر دفاع به توقیف نفتکش انگلیسی

مستند شکار جاسوسان سازمان سیا در ایران منتشر شد + ویدئو

زمان صدور حکم نجفی اعلام شد

رایزنی بولتون با ژاپن درباره ایران

تصاویر دیدنی از حضور دلاوران سپاه در کنار نفتکش انگلیسی

همه چیز درباره نیروهای ویژه‌ای که نفتکش انگلیسی را توقیف کردند

واکنش راشاتودی به نصب پرچم ایران روی عرشه کشتی انگلیس

صوتی ماندگار و شنیده نشده از شهید همت