پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

7 روش به اوج رساندن خلاقيت در ابتداي روز انديشه

7 روش به اوج رساندن خلاقيت در ابتداي روز

  بزرگنمايي:

خبر خوب اين که محققين برخي از حقايق شگفت‌انگيز در مورد بدن و مغز انسان را افشا کرده‌اند که مي‌توانند خلاقيت شما را صبح‌ها به حداکثر برسانند. اين حقايق مشخص مي‌کنند کارهايي وجود دارند که ما براي تقويت برونداد خلاقيت خود و حفظ جريان ايده‌ها مي‌توانيم هر روز آن‌ها را انجام دهيم. در ادامه 7 ترفند را عنوان مي‌کنيم که صبح‌ها به بالا بردن انرژي و گسترش برونداد خلاقيت شما کمک مي‌کنند.

1- از فشردن دکمه اسنوز گوشي خود دست برداريد

متاسفانه، قابل بحث کردن نيست. اگر مي‌خواهيد صبح‌ها خلاق باشيد، اولين کاري که بايد انجام دهيد اين است که زود بيدار شويد. اگر خواب باشيد، نمي‌توانيد رمان بنويسيد، يک شاهکار نقاشي کنيد يا طرح بزنيد. حتي اگر هدفتان انجام هيچکدام از کارهاي بالا نيست، يک زمان بيداري هدف براي خودتان تنظيم کنيد. هر هفته با نيم‌ساعت زودتر بيدار شدن و عقب کشيدن ساعت سعي کنيد به زمان بيداري هدف خود برسيد. حتي اگر ساعت بيداري هدف شما فقط نيم ساعت زودتر است، قدرت رسيدن به آن را ناديده نگيريد! در همين نيم ساعت خيلي کارها مي‌توانيد انجام دهيد.


7 روش به اوج رساندن خلاقيت در ابتداي روز

به طور حتم، وسوسه مي‌شويد که دکمه اسنوز را فشار دهيد و وانمود کنيد که با تلاش مي‌توانيد کارهاي خلاقانه خود را به بعد از ظهر يا شب موکول نماييد. اما دلايل خاصي وجود دارد که چرا صبح‌ها مي‌توانيد بهتر کار ‌کنيد. طبق تحقيق منتشر شده در مجله فيزويولوژي اعصاب، مغز خلاق در ساعات ابتدايي روز قويترين وضعيت را دارد. همچنين مطالعات نشان مي‌دهند که اراده در واقع يک منبع محدود است که بايد در طول روز به صورت راهبردي استفاده شود- بنابراين اگر کار خود را تا شب به تاخير بياندازيد، ممکن است هرگز به انجام آن نرسيد.

2- بيرون برويد و ورزش کنيد

پياده‌روي و ساير فعاليت‌هاي شديد، بهترين کاليزورها براي تفکرات بسيار خلاقانه هستند. با آرامش بخشيدن به مغز خود، در واقع به قشر جلويي مغز اجازه مي‌دهيد که استراحت کند، و ناگهان اين برق زدن‌هاي شبانه به سراغ شما مي‌آيد. آرامش مغز حامي خلاقيت، سلامت و کاهش استرس است. دلايل مختلفي وجود دارند که چرا اين کار مفيد است. پس بيرون برويد تا عملکرد مغز شما تقويت شود، تمرين صبحگاهي بيشترين اثر را دارد. فقط 35 دقيقه دويدن با شدت متوسط، يا ورزش‌هايي همچون ايروبيک مغز شما را آماده اوج عملکرد فکري مي‌کند، اين کار با متعادل سازي مواد شيميايي عصبي صورت مي‌گيرد که به عملکرد شناختي کمک مي‌کند.

اگر قادر به انجام فعاليت‌هاي بسيار شديد نيستيد، مشکلي ندارد. مطالعه اخير نشان مي‌دهد که 10 تا 15 دقيقه پياده‌روي تند مي‌تواند شما را بسيار خلاق کند- چون هماهنگي لازم براي پياده‌روي، منطقه‌اي از مغز را که مسئول تفکر خطي است، اشغال مي‌کند و ظرفيت شما را براي دريافت‌‌هاي خلاقانه، آزاد مي‌سازد. بنابراين به خاطر داشته باشيد، هر فعاليتي که ضربان قلب شما را بالا ببرد و سطح ويتامين دي شما را افزايش دهد، مي‌تواند موجب افزايش در شناخت ‌شود.


7 روش به اوج رساندن خلاقيت در ابتداي روز

3- قبل از استفاده از کافيين يک ساعت صبر کنيد

اين ترفند ممکن است براي کساني که عادت به مصرف کافئين دارند، کمي عذاب‌آور باشد. بالاترين سطح کورتيزول مغز زماني است که صبح از خواب بيدار مي‌شويد، درست زماني که اکثر ما عادت به استفاده از يک ليوان چاي يا قهوه داريم. به‌هرحال، اين کار درست نيست. وقتي بدن ما دوز کافئين صبحگاهي را دريافت مي‌کند، ديگر به آن تکيه مي‌کند. و اين کار در کل منجر به توليد کمتر کورتيزول مي‌گردد و آن افزايش طبيعي که معمولا صبح‌ها صورت مي‌گيرد را کاهش مي‌دهد. راهکار اين مشکل ساده است: کافيئن خود را حداقل يک ساعت بعد از‌بيدار شدن استفاده کنيد. با اين روش، هم کورتيزول به اندازه کافي در بدن شما توليد شده و هم از مزيت کافيئني که همه ما به آن عادت کرده‌ايم، بهرمند مي‌شويم.

4- با دست و بدون قصد و نيت بنويسيد

حتماً لازم نيست نويسنده باشيد تا بتوانيد افکار شکل گرفته در ذهن‌تان را به روي کاغذ بياوريد. در حقيقت، نوشتن مي‌تواند يک روش بسيار مفيد باشد. وقتي افکار مغشوش، در هم و برهم و ديوانه‌کننده خود را روي کاغذ مي‌آوريد، مي‌توانيد روز خود را با چشماني بازتر و شفاف‌تر آغاز کنيد. نوشتن يک محرک فوق‌العاده است که شما را براي داشتن يک روز خلاق و موفقيت‌آميز آماده مي‌کند.

تايپ کردن را فراموش کنيد و درعوض يک قلم برداريد. گاهي نوشتن با دست را تجربه کنيد، حضور جوهر را روي انگشتان‌تان حس کنيد و بوي کاغذ نو را استشمام کنيد. جريان خلاقيت کمي زمان مي‌برد. مطالعات نشان مي‌دهند که فقط چند دقيقه نوشتن به خاطر نوشتن، مي‌تواند همانند يک ورزش درماني عمل کند که موجب تقويت حافظه مي‌شود.


7 روش به اوج رساندن خلاقيت در ابتداي روز

5- تفکر کنيد و متفکر باشيد

شرکت والت ديزني پس از معرفي مديتيشن يا مراقبه در محل کار خود، به نتايج جذابي دست يافت. مشخص شد که تمرکز حواس يک تکنيک عالي است تا به کارمندان کمک کند به راهکارهاي خلاقانه دست پيدا کنند. برخي تحقيقات ادعا مي‌کنند که مراقبه همراه با تمرکز حواس، سخت‌گيري شناختي (Cognitive Rigidity) را کاهش مي‌دهد. اين تحقيقات نشان مي‌دهند افرادي که مراقبه انجام نمي‌دهند، سخت‌گيري شناختي بيشتري نسبت به کساني دارند که اين کار را به طور منظم انجام مي‌دهند، اين افراد همچنين تمايل دارند از راهکارهاي منسوخ شده و دشوار براي حل مشکلات آسان که مبتني بر تجربيات گذشته آنان هستند، استفاده نمايند. اين در حالي است که افراد اهل مراقبه مشکلات را به روش‌هاي جديد حل مي‌کنند.

روز خود را با 15 الي 20 دقيقه مراقبه ذهني آغاز کنيد. اين کار به شما کمک مي‌کند تا سخت‌گيري شناختي را محدود کنيد، اين کار ذهن شما را شفاف مي‌کند تا درک خلاقيت به شکوفايي برسد. همچنين باعث آرامش احساسات شما و تقويت تمرکز و بينش مي‌شود.

6- ده دقيقه موسيقي گوش کنيد

موسيقي يک ابزار فوق‌العاده براي باز کردن قفل خلاقيت است. تحقيقات اخير نشان مي‌دهند که موسيقي به تحريک بخشي از ذهن شما که کنترل عمل‌هاي حرکتي، احساسات و خلاقيت را بر عهده دارد، کمک مي‌کند. اگر در ميانه انجام يک کار خلاقانه هستيد موسيقي باعث مي‌شود تا تمرکز شما روي کارتان بيشتر شود. به‌هرحال شواهد حاکي از آن هستند که موسيقي در کل کنجکاوي را افزايش مي‌دهد. سعي کنيد صبح‌ها هنگام دوش گرفتن يا تهيه صبحانه قبل از نشستن پشت ميز کارتان به يک آلبوم جديد گوش دهيد. موسيقي کلاسيک مي‌تواند تاثير بيشتري داشته باشد.

7- گوشي همراه خود را خاموش يا در حالت بي‌صدا قرار دهيد

هيچ چيز به اندازه حواس‌پرتي نمي‌تواند قاتل خلاقيت باشد. وقفه دشمن انسان است. يک استراتژي براي چک کردن ايميل، به‌روزرساني شبکه‌هاي اجتماعي يا پاسخ به متن‌ها تنظيم کنيد. اپ‌هاي پيام‌رسان يا شبکه‌هاي اجتماعي مي‌توانند به خلاقيت شما آسيب بزنند، آن‌ها شما را به سوراخ خرگوشي هدايت مي‌کنند که نه تنها انتهايي ندارد بلکه چيزي هم در آن نيست. عدم وجود محرک‌هاي خارجي باعث مي‌شود که مغز محرک‌هاي خودش را بسازد.

شناور ماندن روي آب خلاقيت را به روشي شبيه خواب يا مراقبه تحريک مي‌کند. البته استفاده از اين امکان براي هر کسي وجود ندارد، اما شما مي‌توانيد تمرکز خلاقيت خود را با دوري از شبکه‌هايي همچون اينستاگرام يا فيس بوک تا پايان روز حفظ کنيد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ازن خطرناک‌تر است یا ذرات معلق؟

چرا مخاطبان سینما را از دست دادیم؟

چگونه با کسانی که هم‌عقیده نیستیم رفتار کنیم؟

راهکارهای پیشگیری از اعتیاد به اینترنت فرزندان

چرا مهدی هاشمی از ازدواج دومش اصلاً شرمنده نیست؟!

مادرانگی به شیوه جدید اما به تقلید از غرب

پرتویی از فضائل امیرالمومنین در نگاه اهل سنت/ امیرالمؤمنین (ع) مظهر العجائب و معجزه بزرگ الهی است

چرا استارتاپ‌ها شکست می‌خورند؟

محمد آذری درگذشت

معرفی کتاب هرگز سازش نکنید اثر کریس واس

نمایشگاه کتاب تهران افتتاح شد/ آغاز کار از فردا

آشنایی با نحوه تخفیف مجازات در جرایم مختلف

آیا با تغییر ساختار کنکور و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی موافقید؟

چطور در خودمان اعتماد به نفس ایجاد کنیم؟

درس‌های عذرخواهی رهبر انقلاب از یک طلبه

فرسایش خاک در ایران 2 تا 3 برابر حدمجاز است

15 راهکار خلاقانه برای علاقه‌مند کردن کودکان به مطالعه

سال 88 به همه بهایی‌ها گفتند در انتخابات شرکت کنید/ بهاییت در کدام اصناف رخنه کرده؟

وحشتناک ترین بازارهای جهانی

نقد فیلم Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

از انرژی پاک تا حمل ونقل پاک؛ نیازهای آینده چیست؟

نحوه شهادت امام حسن مجتبی (ع) به روایت تاریخ

غزل شماره 85 حافظ: شربتی از لب لعلش نچشیدیم و برفت

غزل شماره 86 حافظ: ساقی بیا که یار ز رخ پرده برگرفت

غزل شماره 87 حافظ: حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت

غزل شماره 88 حافظ: شنیده‌ام سخنی خوش که پیر کنعان گفت

غزل شماره 89 حافظ: یا رب سببی ساز که یارم به سلامت

غزل شماره 90 حافظ: ای هدهد صبا به سبا می‌فرستمت

غزل شماره 91 حافظ: ای غایب از نظر به خدا می‌سپارمت

غزل شماره 92 حافظ: میر من خوش می‌روی کاندر سر و پا میرمت

غزل شماره 93 حافظ: چه لطف بود که ناگاه رشحه قلمت

غزل شماره 94 حافظ: زان یار دلنوازم شکریست با شکایت

غزل شماره 95 حافظ: مدامم مست می‌دارد نسیم جعد گیسویت

غزل شماره 96 حافظ: درد ما را نیست درمان الغیاث

غزل شماره 97 حافظ: تویی که بر سر خوبان کشوری چون تاج

غزل شماره 98 حافظ: اگر به مذهب تو خون عاشق است مباح

غزل شماره 99 حافظ: دل من در هوای روی فرخ

غزل شماره 100 حافظ: دی پیر می فروش که ذکرش به خیر باد

غزل شماره 101 حافظ: شراب و عیش نهان چیست کار بی‌بنیاد

غزل شماره 102 حافظ: دوش آگهی ز یار سفرکرده داد باد

غزل شماره 103 حافظ: روز وصل دوستداران یاد باد

غزل شماره 104 حافظ: جمالت آفتاب هر نظر باد

غزل شماره 105 حافظ: صوفی ار باده به اندازه خورد نوشش باد

غزل شماره 106 حافظ: تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد

غزل شماره 107 حافظ: حسن تو همیشه در فزون باد

غزل شماره 108 حافظ: خسروا گوی فلک در خم چوگان تو باد

اختلال وسواس فکری؛ انواع، علل و علائم

نکاتی در مورد شبکه سازی موثر

بلاک چین؛ سه مشکل اساسی

بزرگ‌ ترین رسوایی‌ ها در تاریخ صنعت خودروسازی