پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

ازدواج با زن شاغل بهتر است يا خانه دار؟ پسران

ازدواج با زن شاغل بهتر است يا خانه دار؟

  بزرگنمايي:

شناخت مزايا و معايب اشتغال زن ها در زندگي مشترک قطعا ما را در شناخت بهتر و جامع تر اين گونه ازدواج ها کمک مي کند.
در نگاه اول بعد اقتصادي قضيه به چشم مي آيد. زني که خارج از خانه مشغول به کار است، به خاطر درآمدي که کسب مي کند کيفيت و وضعيت اقتصادي خانواده را بهبود مي بخشد اما اين همه ماجرا نيست، اين زنان معمولاً به دليل شاغل بودنشان فعال تر و پوياتر از ديگر زنان جامعه به نظر مي آيند، کمتر احتمال دارد افسرده شود و استقلال مالي و حيطه فردي قدرتمندتري دارند. مسائلي که باعث مي شود زنان شاغل با اعتماد به نفس تر به نظر برسند.
معايب اشتغال زنان مشاوره ازدواج کارکردن زن در بيرون از خانه شاغل بودن زن در اسلام زنان شاغل زن شاغل خوبه يا خانه دار ازدواج با دختر کارمند آموزش ازدواج موفق
معمولاً اين قشر جامعه بهتر و کاملتر از ديگران قادرند زمان و کارهايشان را مديريت کرده و اتلاف وقت شان کمتر است. آنها مستقل و متکي به خود بار مي آيند و به همين دليل در مقابل مشکلات و سختي ها مقاومتر و با شکيباترند.
اما اين اشتغال خالي از اشکال هم نيست. مهم ترين مشکل اين است که کار خارج از خانه باعث خستگي بسيار جسم و روح زنان مي شود و گاهي حتي به برخي از بيماري هاي جسمي در افراد منجر مي شود. کاهش آرامش خانواده به دليل وجود استرس بالا در زنان شاعل به خصوص براي افرادي که داراي برخي مشاغل خاص پر استرس هستند، پيامد ديگر اشتغال زنان است.
کار کردن زنان در خارج از منزل به هر حال جنبه هايي از زندگي خانوادگي را تحت تاثير قرار مي دهد و مسۆوليت هايي از قبيل خانه داري و بچه داري را تحت الشعاع قرار مي دهد.
البته آنچه در اين راستا حائز اهميت بسيار مي باشد اين است که بسياري از معايب قيد شده در بالا قابل رفع اند به شرطي که زن و مرد در ابتداي زندگي مشترک در مورد اشتغال زن و درآمد وي به توافق برسند و سپس با مشورت يکديگر و در صورت لزوم کمک مشاورين خانواده براي زندگي آينده شان برنامه ريزي کامل و جامع انجام دهند و بر اين اساس زندگي شان را بر ضد بسياري از آسيب ها و مشکلات پيش رو واکسينه نمايند. در اين راستا هر يک از طرفين (زن و مرد) وظايفي دارند که آگاهي نسبت به آنها لازم است.

چه بايد کرد؟
زنان شاغل براي داشتن يک زندگي مشترک موفق بايد در انتخاب نوع کار، مقدار زمان مورد نياز آن کار،‌ محل کار، همکاران و… توجه داشته باشند و به اين شکل ميان کار و زندگي شان سازگاري برقرار کنند.
در نظر داشته باشيد که برخي از کارهاي خاص که داراي شرايطي سخت و سنگين هستند نه تنها با روحيات خانم ها سازگار نيست بلکه به زندگي زناشويي آنها هم آسيب مي رساند. بر طبق دين مبين اسلام وظيفه کسب درآمد و تامين معاش خانواده بر عهده مردان است و زن وظيفه اي در اين قبال ندارد. اما از آنجا که پس از شروع زندگي مشترک زن و مرد يکي شده و هيچ چيز جداي از يکديگر ندارند بهتر است خانم هم در صورت نيازِ خانواده به درآمد او همسرش را در حل مشکلات اقتصادي زندگي شان ياري رساند.
از سوي ديگر وقتي مردي مي پذيرد که همسرش در خارج از خانه مشغول به کار باشد بايد به بسياري از امور چون پايين آوردن توقعات، کمک به همسر در کارهاي خانه، ياري رساندن او در تربيت فرزندان، توجه بيشتر به حالات روحي و جسمي همسر و تلاش براي حل مشکلات وي و… توجه نمايد.
وظيفه ديگر مردان در اين راستا بالابردن تفريحات سالم همسرشان و خانواده مي باشد. آنها بايد توجه داشته باشند که همسرشان به دليل فشار زياد زندگي نياز بيشتري به تفريح دارد.
حوصله کمتر
اين هم يکي ديگر از تهديدهاي دو موتوره کار کردن است. همان قدر که شاغل بودن زن، نيازش به همسر را براي پر کردن خلأهاي عاطفي اش کمتر مي کند و تنش هاي احتمالي را کاهش مي دهد، مي تواند باعث دور شدن تدريجي زن و مرد از يکديگر هم بشود. البته نه اينکه مسئوليت گرم نگه داشتن کانون خانواده هميشه با زن باشد اما در شکل سنتي خانواده که خانم ها هميشه خانه دار بوده اند، اين توقع بيشتر متوجه زن ها بود. به هر حال يکي بايد انرژي بيشتر و حواس جمع تري در اين رابطه داشته باشد و از آنجايي که آقايان به طور معمول و سنتي، بيشتر در نقش شاغل فرو رفته اند، معمولا اين نقش را متوجه خانم ها مي دانند.
معايب و مزاياي اشتغال زنان بيرون از خانهدر نزد بسياري از دختران، گرفتن حق اشتغال يکي از شروط مهم ضمن عقد به شمار مي رود چرا که آنها نگران اين مساله هستند که با ورود به زندگي متاهلي استقلال مالي و شغل خود را از دست دهند و …
با تغيير و تحولات اجتماعي، گرايش بيشتر زنان و دختران در امر ادامه تحصيل و حتي پيشي گرفتن آنها در اين زمينه و از طرف ديگر تغيير و تحولات اجتماعي در جامعه و افزايش تجملات و هزينه هاي زندگي و مشکلات اقتصادي، بسياري از زنان را بر آن داشته که به اشتغال در بيرون از منزل روي آورند. حتي در نزد بسياري از دختران، گرفتن حق اشتغال يکي از شروط مهم ضمن عقد به شمار مي رود چرا که آنها نگران اين مساله هستند که با ورود به زندگي متاهلي استقلال مالي و شغل خود را از دست دهند. همچنين با تغييرات فرهنگي در جامعه و افزايش آگاهي زوجين تعداد فرزندان خانواده ها کاهش يافته و زنان مانند گذشته مجبور نيستند تمام وقت خود را صرف به دنيا آوردن و بزرگ کردن فرزندان متعدد و پشت سر هم بکنند و لذا ميزان فراغ بال شان افزايش يافته است و بهتر مي توانند به خودشان و علايق شان توجه نشان دهند. لذا به نظر مي رسد که تمام اين تغيير و تحولات موجب گرديده که گرايش زنان به اشتغال در بيرون از منزل افزايش يابد چرا که اين اشتغال مي تواند احساس رضايت مندي آنها را از زندگي افزايش داده و کمتر احساس بطالت و فرسودگي کنند و همچنين از تحصيلات خود نيز استفاده موثر کنند. اما با تمام اين اوصاف و مزايايي که اشتغال زنان در بيرون از منزل دارد، اين اشتغال و کاهش حضور زن در خانه همراه با مشکلات و سختي هايي خواهد بود. اين مشکلات قبل از ازدواج دختران کمتر و ناملموس تر و البته شکلهاي ديگري داشته و بعد از ازدواج اين مشکلات بيشتر و ملموس تر مي گردد. در ادامه به برخي از مزايا و معايب اشتغال بيرون از منزل خانمها اشاره مي کنيم:
مزاياي حضور زن در جامعه*اشتغال در بيرون از منزل به زنان کمک مي کند تا از تخصص و تحصيلات خود بهره ببرد که اين مساله در امنيت رواني و احساس کارآمدي شان بسيار موثر است.
*اين دسته از زنان، با کار کردن در بيرون از منزل، باري از مشکلات اقتصادي را از دوش همسر برداشته و موجب مي گردد که خانواده از لحاظ مالي در رفاه بيشتري به سر ببرد.
*در دوران کهنسالي و کهولت سن و در نبود همسر به علت برخورداري از مستمري، وابسته و نيازمند فرزندان نخواهند بود که خود اين مساله در سلامت روان دوران پيري و استقلال بيشترشان موثر خواهد بود.
*مشارکت اجتماعي زن در جامعه، مراودات وسيع اجتماعي و به خصوص اشتغال در بخشهاي فرهنگي باعث افزايش آگاهي ها و دانستني هاي زن شده و او را در تربيت فرزندان حمايت بسياري مي کند.
معايب اشتغال زنان مشاوره ازدواج کارکردن زن در بيرون از خانه شاغل بودن زن در اسلام زنان شاغل زن شاغل خوبه يا خانه دار ازدواج با دختر کارمند آموزش ازدواج موفق
معايب حضور زن در جامعه*اشتغال زن در بيرون از منزل مسلما وقت و انرژي بسياري را از وي مي گيرد و لذا طبيعي است که چنين زماني با خستگي رواني و جسمي بيشتري(نسبت به زن خانه دار)در منزل حضور يافته و آن انرژي را که بايد صرف همسر و فرزندانش کند را نمي تواند بگذارد.
*يکي از مسايلي که باعث مراوده و گفتگوي بيشتر زن و مرد با يکديگر مي شود، مسايل اقتصادي و مالي است. اين در حاليست که در زنان شاغل به علت استقلال مالي، ميزان گفتگو پيرامون اين مسايل بسيار کاهش يافته و لذا مي تواند باعث ايجاد گسل عاطفي ميان زن و مرد گردد.
*زنان شاغل علاوه بر کار خارج از خانه ناچارند عمده ترين کارهاي داخل خانه را هم به تنهايي به دوش بکشند. در حاليکه اکثريت مردان يا مهارتهاي مربوط به خانه داري را نياموخته اند و يا همکاري لازم را با همسري که پا به پاي آنها در بيرون از منزل مشغول به کار است ندارند. اين مساله از يک طرف باعث خستگي بيش از حد زن مي شود که نتيجه آن کاهش توجه و رسيدگي به همسر و فرزندان مي شود و از طرف ديگر مي تواند موجبات اختلاف ميان زن و مرد را پديد آورد.
*و در نهايت آخرين و و مهمترين عيبي که اشتغال زن در بيرون از خانه دارد، مشکل نگهداري و تربيت فرزند(يا فرزندان)است. در بسياري از موارد کار مادر و بچه داري در تضاد يکديگر قرار مي گيرد. براي مثال با توجه به تعهدات مادر در محل کار و مسئوليتهايي که وي بر عهده دارد هميشه اين نگراني را دارد که مي تواند وقت براي فرزندش بگذارد و با او حرف بزند؟ مي تواند در امر تربيت وي نقش اصلي و اساسي را داشته باشد؟ و ….

مسلما اکثر کودکاني که مادر شاغل دارند در مهد کودک به سر مي برند اما آيا واقعا مهد کودک مي تواند جايگزيني براي مادر باشد؟ کيفيت و نحوه مراقبت از کودک چگونه است؟ از طرف ديگر هزينه يک مهد کودک خوب، از عهده هر پدر و مادري بر نمي آيد. در برخي ديگر از موارد نيز مادر مجبور است براي نگهداري از فرزند خود دست به دامان والدين خود يا والدين همسرش گردد که خود اين مساله به مرور مي تواند موجبات مشکلات بيشتر را فراهم آورد. براي مثال مشاهده شده که انتخاب اين مساله موجب دخالت بيشتر والدين در زندگي زن و شوهر مي گردد و يا آن جنبه خصوصي که زندگي زناشويي بايد داشته باشد از بين نمي رود چرا که زن و مرد دايما در تماس مستقيم با والدين خود و همسرشان هستند.
در هر حال اين مطالب گزيده اي بود از معايب و مزاياي اشتغال زنان در بيرون از منزل.
حال شما بانوان و دختران عزيز با توجه به تمام اين مزايا و معايب بايد به بررسي اين مساله بپردازيد که آيا مي خواهيد شاغل باشيد يا خير؟ و آيا آمادگي مقابله با سختي هاي خاص مربوط به اشتغال يا خانه داري را داريد يا نه؟

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زود خوابیدن و شانس خوب پدر شدن!

پرداخت وام ازدواج با یک ضامن معتبر

واکنش بهزاد فراهانی به انتقادهای وزیر ارشاد درباره نوید‌محمدزاده

اولین تصویر بی ام و X6 جدید منتشر شد

برد پیت به فضا سفر می‌کند

خداحافظی کریس همسورث با بازیگری

زمان پخش قسمت ششم عصر جدید مشخص شد

تصویربرداری سریال «برادر جان» به پایان رسید

نخستین تصاویر از فیلم سینمایی «رمبو 5» منتشر شد

جزییات مراسم ترحیم بهنام صفوی در تهران

«عرق سرد» به جشنواره سیاتل می‌رود

آخرین فیلم لوون هفتوان آماده اکران

خانه‌نشینی مجریان با حضور سلبریتی‌ها

زندگی چند همسری را در این خانواده عجیب ببینید

قدرت لمس کردن در تقویت رابطه

علائمی که پیش بینی کننده طلاق هستند

نشانه هایی که می گویند همسرتان به شما خیانت کرده است

5 قانون تربیت فرزند که باید از ژاپنی ها بیاموزیم

تفاوت سنی ایده آل برای یک رابطه موفق چیست؟

مرگ مشکوک خانم دکتر در مطب خصوصی‌اش/ حوله‌های تریاکی هم به بازار آمد/ مشت معلم، دانش آموز 18 ساله را کور کرد

5 شغل پردرآمد در ایران را بشناسید

چرا بلیت کنسرت نمایش‌ها همپای دلار بالا رفت؟/ وقتی دستمزد سلبریتی‌ها را مردم می‌پردازند

عوامل و تبعات معضل افزایش سن ازدواج در ایران

کتک کاری نمایندگان مجلس در برنامه زنده تلویزیونی + فیلم

نظر آمریکایی‌ها درباره شبکه‌‌های اجتماعی؛ حامی اصلی ترامپ از چه روشی در رسانه بهره می‌گیرد؟

افشای رازهای سوپراستار 350 میلیون دلاری

قرآن به افق اینستاگرام/ ماجرای دزدی که پس از شنیدن قرائت لایو «موسی زاده» کیف را به صاحبش برگرداند

بازگشت برنامه 90 به تلویزیون از هفته آینده

محمدرضا شریفی‌نیا و حمید گودرزی، دو روحانی جدید سینما/ عکس

گرندپری فرمول یک آمریکا 2018؛ قهرمانی رایکونن پس از 113 مسابقه

کلاچ چیست و چگونه عمل می‌کند

امشب همیلتون می‌تواند به قهرمانی فرمول یک 2018 برسد

علی انصاریان ممنوع‌التصویر شد؟!

امکان تازه برای مشمولان قبل از اعزام به سربازی

رقابت پُرحاشیه محمدرضا گلزار و حمید گودرزی

توصیه‌های "علی پروین" به "عادل فردوسی‌پور"

پست عجیب "آرش میر احمدی" از عکس گرفتن با "سیمین غانم"

دابسمش "محسن افشانی و همسرش" با آهنگ "از خودت بگو" (فیلم)

تقاضای عاجزانه مهراب قاسم خانی از "دزد گوشی‌اش"

پست خداحافظی علیرضا جهانبخش از هلند

بیوگرافی ماهور الوند و پدرش سیروس الوند

صحبت‌های فرهاد مجیدی با هواداران استقلال

درگیریِ مربی با بازیکنان بالا گرفت؛ بحران بزرگ در استقلال

3 گزینه جانشینی بیرانوند در پرسپولیس

زیباترین انواع مدل کیف پول چرم مردانه + راهنمای خرید

تقدیر دیوید بکام از حرکات پسر مستعد ایرانی

دود سیگار بر سلامت فرد سیگاری و اطرافیانش چه اثری دارد؟

نشانه های عدم علاقه زن به مرد

بیوگرافی امیر آقایی، بازیگر و نویسنده ایرانی

بیوگرافی ریچارد فاینمن، نابغه فیزیک ذرات و مکانیک کوانتوم