پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

ترک عادتي که موجب مرض نيست! نگاه سياسي

ترک عادتي که موجب مرض نيست!

  بزرگنمايي:

هميشه تا آخرين لحظه صبر مي‌كند؛ منتظر مي‌ماند تا شايد اتفاق خاصي بيفتد و كار طور ديگري پيش برود. اصلا حوصله ندارد كارش را شروع كند، چه برسد به ادامه دادن و به پايان رساندن! هميشه همين طور بوده و هنوز هم اين عادت را ترك نكرده است؛ اين بي‌حوصلگي و بي‌علاقگي به شروع كار بارها به ضررش تمام شده؛ ولي او هنوز هم متوجه نيست و نمي‌خواهد يا نمي‌تواند شرايط را به نفع خودش تغيير دهد.

خيلي از ما هم همين ‌طور عمل مي‌كنيم و آنقدر به اين شيوه عادت كرده‌ايم كه اصلا يادمان رفته شايد اين نوع رفتار صحيح نبوده يا نشانه‌اي از يك مشكل جدي‌تر باشد. به تعويق انداختن کارها و رفتار کردن به اين سياق تحت عنوان اهمال کاري شناخته مي شود، معمولا اين افراد براي شروع كار يا در انجام آن تعلل مي‌كنند؛ در واقع از زماني كه تصميم مي‌گيرند كار خاصي را انجام دهند يا تعهد مي‌كنند آن كار را به پايان برسانند تا زماني كه كار در عمل شروع شده يا به پايان برسد، مدتي بيش از حد معمول مي‌گذرد.

چرا اينقدر معطل مي‌كنيم؟
خيلي‌ها عادت دارند هميشه كارها را ديرتر از آنچه انتظار مي‌رود، انجام دهند، اما همه اين خيلي‌ها دليل اين همه تعلل را نمي‌دانند و به دنبال دانستن آن هم نيستند. اين گروه معمولا تصور مي‌كنند اين ، خصوصيتي ذاتي است؛ بايد بسوزند و بسازند و هميشه در آخرين دقايق كارها را تحويل دهند.

علل متفاوتي منجر به چنين رفتاري مي‌شود، اما نبايد اين نكته را فراموش كنيد كه بخشي از اين رفتارها ممكن است به علت اختلالات و مشكلات روانپزشكي ايجاد شود؛ به عنوان مثال، افسردگي مي‌تواند يكي از عوامل موثر در اين زمينه باشد چراكه فرد افسرده، انگيزه و اشتياق لازم براي شروع كارها را ندارد. علاوه بر اين، كسي كه مضطرب است ممكن است به علت نبود تمركز ناشي از اين مشكل نتواند كارهايش را به موقع انجام دهد. همچنين افراد مضطرب با ترس و نگراني از شروع يك برنامه جديد يا نتيجه آن، ممكن است ترجيح دهند كار را تا جايي كه امكان دارد، به تعويق بيندازند.

اين نكته‌ها مشخص مي‌كند به همين راحتي‌ها هم نبايد تصور كنيم افرادي كه در انجام كارها تعلل كرده و هميشه برنامه‌هايشان را به آينده موكول مي‌كنند «تنبل» هستند و به اين شيوه عادت كرده‌اند؛ چراكه به عقيده متخصصان، اختلالات روانپزشكي هم مي‌تواند در اين زمينه موثر باشد.

اغلب افرادي كه انجام يا شروع كارها را به تعويق مي‌اندازند، دچار اختلالات بارز روانپزشكي نيستند و اين خصوصيت در ميان گروهي از افراد بيشتر به شكل يك ويژگي و عادت رفتاري نمايان مي‌شود.

به هر حال، اين نوع رفتار و عادت هم علل مختلفي دارد كه بهتر است با آنها آشنا باشيم؛ مثلا كسي را تصور كنيد كه چند دفعه مراحل كار را از ابتدا تا انتها كنترل مي‌‌كند تا مطمئن شود همه چيز بدون عيب و نقص انجام شده است. او مي‌داند اين همه تاخير به ضررش تمام خواهد شد، ولي نمي‌تواند طور ديگري عمل كند؛ سال‌ها همين طور زندگي كرده و ميان همه دوستان و آشنايانش هم معروف است كه براي هر كاري تا دقيقه 90 صبر مي‌كند و در آخرين لحظه‌ها تند و با شتاب كارهايش را انجام مي‌دهد!

برخي از افراد ممكن است بخواهند كاري را خيلي خوب، به بهترين شكل و بدون نقص انجام دهند و چون تمايل دارند كارشان بدون كوچك‌ترين ايرادي شروع شده و به پايان برسد، معمولا آنقدر معطل مي‌كنند تا از نگاه خودشان به زمان و شرايط ايده‌آل برسند، غافل از اين ‌كه در دنياي واقعي براي انجام دادن كارها هيچ‌وقت وضع ايده‌آلي كه آنها در ذهنشان ترسيم مي‌كنند، پيش نمي‌آيد و فقط كار بي‌دليل به تعويق مي‌افتد.

گاهي اوقات به اين ويژگي افراد «كمال‌گرايي» گفته مي‌شود كه بار معنايي مثبتي دارد؛ در حالي كه اگر تبعات منفي آن را بر عملكرد فرد در نظر بگيريم، شايد متناسب با آن بارمعنايي مثبتي كه اصطلاح كمال‌گرايي منتقل مي‌كند، نباشد. بنابراين بهتر است اين ويژگي را «بي‌نقص‌گرايي» بناميم كه نشان‌دهنده توقع بالايي است كه دستيابي به آن در زندگي واقعي غيرممكن است. در واقع، گاهي افراد بي‌نقص‌گرا به قدري درگير جزئيات مي‌شوند كه حتي فرصت نمي‌كنند كار را شروع كرده و آن را به مرحله اجرا درآورند.

همچنين اگر فرد بيش از توانش مسئوليت بپذيرد، ممكن است نتواند تعهدات خود را انجام دهد و به‌ناچار حداقل بخشي از كارهايش به موقع تمام نمي‌شود. گاهي هم ممكن است افراد به دليل آشنا نبودن با مهارت‌هاي پايه‌اي مانند اولويت‌بندي و برنامه‌ريزي، با زمان‌بندي نامناسب، بخشي از كارها را به آينده‌اي نامعلوم موكول كنند. در واقع، اگر نتوانيم كارهاي مختلف و متفاوتي را كه بر عهده ماست، به درستي اولويت‌بندي كنيم با اين مشكل روبه‌رو خواهيم شد.

به همين دليل است كه بسياري از ما كارهاي لذت‌بخش و دوست‌داشتني را اول وقت و سر فرصت انجام مي‌دهيم و كارهاي دشوار مي‌ماند براي روزي و وقتي ديگر! اما اگر بتوانيم به درستي كارها را اولويت‌بندي كنيم، اين مشكل هم برطرف خواهد شد.

اگر بدون اولويت‌بندي و برنامه‌ريزي كارهايتان را انجام دهيد، ممكن است ابتدا مشغول بخش‌هاي ساده و لذتبخش شويد و در نتيجه كارهاي سخت‌تر و طولاني‌تر مي‌ماند براي بعد! بنابراين تعجبي ندارد اگر اين گروه هميشه قسمتي از كارها را به تعويق بيندازند و با تاخير آنها را انجام دهند.
ترک عادت,عادات رفتاري غلط , اهمال کاري
اگر به فكر نباشيد...
تا به حال با خودتان فكر كرده‌ايد اگر اين مشكل درمان نشود، چه عوارض و عواقبي در پي خواهد داشت؟ البته اگر شما هم جزو آن گروه هستيد كه فكر مي‌كنند تعلل كردن و به تعويق انداختن كارها مشكل مهمي نيست و نبايد به فكرش بود، خوب است بدانيد متخصصان نظر ديگري دارند.

آنان معتقدند: رفتارهايي از اين دست براي خيلي‌ها حل شده است؛ اين گروه معمولا تنها با ذكر اين‌كه «آدم‌هاي تنبلي» هستند و كارها را «دقيقه 90» انجام مي‌دهند، صورت مساله را پاك مي‌كنند. در واقع آنها آنقدر راحت درباره نوع رفتارشان صحبت مي‌كنند كه گويي مي‌خواهند يكي از ويژگي‌هاي فيزيكي مادرزادي مانند رنگ چشم‌شان را بيان كنند؛ خصوصيتي كه هميشه همين طور بوده و به همين شكل هم باقي خواهد ماند، اما بايد توجه داشت بسياري از اين موارد عادت‌هاي رفتاري هستند كه ما به تدريج آنها را آموخته و با تكرار هم تثبيت‌شان كرده‌ايم. بنابراين اگر روزي تصميم به تغيير بگيريم، حتما توانايي اين كار را خواهيم داشت.

يكي از مهم‌ترين عواقبي كه در صورت ناديده گرفتن اين مساله ايجاد خواهد شد، آن است كه فرد پايين‌تر از توانايي‌هاي بالقوه‌اش عمل مي‌كند؛ به عنوان مثال دانش‌آموزان و دانشجوياني كه عادت دارند شب امتحان درس بخوانند، معمولا با ورود به دانشگاه با يك افت تحصيلي روبه‌رو مي‌شوند كه ناشي از عادات رفتاري غلط است و نه ناتواني فرد.

علاوه بر اين، فشار و سنگيني كارهاي نيمه‌تمامي كه براي روزها و هفته‌هاي بعد باقي مي‌ماند، استرس بيشتري به فرد وارد كرده و موجب سردرگمي و اضطراب بيشتر او مي‌شود. اين مجموعه استرس و نگراني، باعث مي‌شود بتدريج فرد نتواند فعاليت‌هاي لذتبخش و حتي تفريحات را هم به راحتي و درست انجام دهد.

در واقع، اهمال‌كاري منجر به ايجاد عواقب ناگواري مي‌شود كه اگر صادقانه و آگاهانه به آنها دقت كنيد، حتما متوجه تاثيرات مخرب آن بر زندگي‌تان خواهيد شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مقدم:به فرهنگ که می‌رسند همه فرافکنی می‌کنند

شما مجری برنامه «10:10 دقیقه» شوید/ چه سئوالی از معاون ساماندهی امور جوانان وزارت وزرش و جوانان دارید؟

مهار آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام پاریس / گنبد و سقف کلیسا از بین رفت

مهار آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام پاریس / گنبد و سقف کلیسا از بین رفت

اضافه شدن قابلیت عجیب و جنجالی به تلگرام / آیا این پیام‌رسان در حال ورود به دارک وب است؟

دختر کشیش و طلاق بریتانیا

رونق تولید با فرمول جهادی و انقلابی/ حرکت به‌سوی اقتصاد منهای نفت از طریق تحقق شعار سال

عدالتخواهی امیدآفرین!

شفافیت و جوانگرایی رمز بازسازی امید

شفافیت و جوانگرایی رمز بازسازی امید

رییس‌جمهور به «فیلم فجر» پیام داد/ نقش سینما در مصافی سرنوشت‌ساز

دشمن چگونه از طریق فضای مجازی با شایعه‌سازی و تهمت‌پراکنی میان مردم اختلاف ایجاد می‌کند؟

نیم نگاهی به صف طولانی ماهواره‌های ایرانی آماده پرتاب +جزئیات

وزیر دفاع: نقش مهم دانشگاه‌ها در جایگاه ممتاز ایران /ظرفیت دانشگاه‌ها، توان پاسخگویی به همه نیازهای بخش دفاع را دارد

سیاووشی: اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس درباره فیلتر اینستاگرام اجماع نظر ندارند/ تنها 10 درصد از مردم از تلگرام خداحافظی کردند

گپ و گفت با فاطمه و یاسر درباره خلوتِ سیاسی و بدون روتوش آیت الله هاشمی/چه کسی گفته روحانی اشبه الناس به پدرم است؟ /تفکر اعتدالی تاریخ انقضا ندارد/افتخار می کنیم که آقازاده هستیم

سخنی با معلم اخلاق!

پاسخ عباس عبدی و بیژن مقدم به یک پرسش / آیا حریم خصوصی آقازاده‌ها را باید حفظ کرد؟

آمریکایی ها برای مهاجرت دائم از کشور رکورد زدند

40درصد بیکاران کشور فارغ التحصیل دانشگاه هستند

با سیاست مخرب ترامپ مبارزه می کنم

محمدجواد لاریجانی: امروز جهان اسلام به جمهوری اسلامی به عنوان تجربه‌ای موفق می‌نگرد/معصومه ابتکار: اگر 13 سال برای «ازدواج» خوب است، پس برای رأی دادن هم خوب است

محمدجواد لاریجانی: امروز جهان اسلام به جمهوری اسلامی به عنوان تجربه‌ای موفق می‌نگرد/معصومه ابتکار: اگر 13 سال برای «ازدواج» خوب است، پس برای رأی دادن هم خوب است

دستور رئیس قوه قضاییه در رابطه با حادثه دانشگاه آزاد

رهبر انقلاب درگذشت دانشجویان واحد علوم و تحقیقات را تسلیت گفتند

نقش جمعیت در توسعه اقتصادی/ نیم‌نگاهی به تاثیرگذاری قشر جوان جامعه بر اقتصاد کشور

رشد 71 درصدی جرائم در فضای مجازی

توصیه بادامچیان به ارزش‌گراها برای استفاده از فضای مجازی

لزوم تشکیل نهادهای مدنی و شبکه‌های رسانه‌ای برای پیروزی در جنگ نرم

واکنش تند روزنامه نزدیک به سعودی به احتمال مشارکت ایران در میزبانی جام جهانی 2022 قطر: این کار موجب تنش در منطقه می‌شود / نه به مذاق آمریکا خوش می‌آید نه همسایگان دو کشور / معلوم نیست نیرو‌های مسلح ایران چقدر بر جام جهانی نظارت خواهند داشت!

اجازه ندادیم نیروهای جوان و انقلابی در مدیریت ها حضور پیدا کنند/ برخی مدیران به میزها چسبیده اند

تصور همراهی اروپایی‌ها با ایران اشتباه است

واقعا در کره‌ شمالی چه می‌گذرد؟

75 درصد تریاک کل جهان در ایران کشف می شود

ظریف: ایران از گفتگو با آمریکا استقبال می‌کند اگر ترامپ تغییر رویه دهد

تجهیز آمریکا برای جنگ!

روحانی: باید آمریکا را به زانو در آوریم

انتقاد شدید اوباما از ترامپ و جمهوری‌خواهان

نزدیک‌شدن قایق‌های تندرو ایران به ناو آمریکایی در خلیج فارس

خبر رییس بانک مرکزی در آستانه ١٣ آبان: بازگشایی کانال ارزی میان ایران و اروپا

یک زائر ایرانی در عراق به ضرب گلوله پلیس کشته شد

فیلترینگ پیامرسان‌های خارجی نتیجه‌ای ندارد

ماجرای نفوذ چینی‌ها به مراکز داده شرکت‌های بزرگ آمریکایی با استفاده از میکروچیپ چیست

افت فروش محصولات رباتیکی چین در پی منازعات تجاری با آمریکا

یک پیش‌بینی مهم؛ ترامپ در انتخابات 2020 شرکت نمی‌کند

روحانی: این دوران دشوار سپری خواهد شد

وحشت بازارهای نفت از یک تحریم متفاوت

عربستان در مخمصه؛ آیا سلاح شگفت‌انگیز عربستان نجات‌بخش خواهد بود؟

بیش از 150 پیام تهدید به قتل برای یک نماینده!

مشاور کاخ‌سفید: هشدار ترامپ به مجازات عربستان جدی است