پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

در نوجواني "نه" گفتن را ياد بگيريد ! نوآوري

در نوجواني "نه" گفتن را ياد بگيريد !

  بزرگنمايي:

او در واقع در نهايت گذشت و فداکاري، زندگي‌‌اش را براي خواهر و برادرش قرباني کرد، زيرا براي نگهداري از آنها مجبور به ترک تحصيل و مدرسه شد و همچنين براي امرار معاش به‌عنوان پيشخدمت در خانه‌هاي گوناگون به انجام کار پرداخت زيرا آنها پدر و مادرشان را از دست داده بودند و او فرزند بزرگ خانواده بود و بايد خواهر و برادر کوچکش را بزرگ مي‌کرد. براي گذران زندگي نياز به پول داشت تا بتواند از اين طريق نيازهاي خود و خواهر و برادرش را برآورده سازد.

سال‌ها پشت سر هم سپري شد و خواهر و برادر آنجلينا بزرگ شدند و ازدواج کردند، در حالي که آنجلينا مجرد و تنها ماند. بعد از گذشت چند سال، هنگامي که خواهر و برادرش صاحب فرزند شدند، شروع به تماس گرفتن و يافتن آنجلينا کردند تا از او بخواهند از فرزندان‌شان نگهداري و مراقبت کند. در همين زمان بود که آنجلينا از يکي از خواستگارانش خوشش آمده بود اما مطمئن نبود که بتواند به‌صورت جدي با او بماند و زندگي کند زيرا او توانايي «نه» گفتن به خواهر و برادرش را نداشت و مي‌خواست که از فرزندان آنها مراقبت کند و بيشتر دوست داشت براي خواهرزاده و برادرزاده‌اش نقش يک مادر را بازي کند و زندگي‌‌اش را براي نگهداري از خواهر و برادرش و سپس فرزندان آنها پيشکش کند.

همچنين خواهر و برادر آنجلينا خواستار آن بودند که همه چيزهايي را که از پدر و مادرشان به آنها ارث رسيده بود براي خودشان بردارند و هيچ‌چيزي به آنجلينا ندهند. آنجلينا نيز بعد از شنيدن اين حرف آنها نتوانست عصبانيتش را کنترل کند و به آنها گفت که مي‌توانند همه وسايل و لوازمي که از پدر و مادرشان به آنها ارث رسيده براي خودشان بردارند؛ آنجلينا از سهم خودش گذشت. آنجلينا همچنين پي برده بود که بايد براي «نه» گفتن به خواسته‌هاي خواهر و برادرش، يک تصميم اساسي و محکم بگيرد و زماني که آنها از آنجلينا مي‌پرسند که حاضر است از فرزندان‌شان نگهداري کند يا خير، با قدرت و بلافاصله به آنها جواب منفي دهد.

سرانجام آنجلينا موفق شد با مردي که دوست داشت و خواستگار قديمي‌‌اش بود، ازدواج کند و رؤيايي که هميشه در سر داشت مبني بر اينکه خانواده مستقلي داشته باشد، تحقق يابد و قدرت و توانايي اين را پيدا کرد که درخواست‌هاي خواهر و برادرش را با گفتن يک «نه» ساده، رد کند و کارهايي که علاقه‌اي به انجام آنها ندارد را به اجبار و با قرار گرفتن در رودربايستي، انجام ندهد. آيا شما نيز مانند آنجلينا هستيد و از «نه» گفتن به ديگران هراس و وحشت داريد؟

چگونه «نه» بگوييم
 
براي اينکه ياد بگيريد چگونه به مردم و خواسته هاي‌شان «نه» بگوييد، مواردي که در زير عنوان شده را بخوانيد و از آنها به درستي و با دقت استفاده کنيد:

به آرامي شروع کنيد: شما مي‌توانيد مانند هر مهارت ديگري در زندگي بياموزيد که به ديگران «نه» بگوييد. آموختن اين مهارت مي‌تواند کسب‌کردني و قابل توسعه و بسط باشد و به مرور زمان مي‌توانيد بياموزيد که به راحتي به ديگران «نه» بگوييد و بدانيد که چگونه کاري که دوست نداريد انجام دهيد را به‌صورت کاملا مودبانه نپذيريد و رد کنيد. آن دسته از افرادي که معمولا به ديگران بله مي‌گويند و خواسته‌هايشان را مي‌پذيرند، استرس و فشار بيشتري را نسبت به افراد ديگر متحمل مي‌شوند.

از موقعيت‌تان مطمئن باشيد: شما بايد به موقعيتي که در آن قرار داريد، اطمينان داشته باشيد. اگر مطمئن نباشيد، به‌صورت کاملا آشکار و واضحي در بدن، زبان، صدا و رفتار و کردار شما مشخص خواهد بود و اين عدم‌اطمينان باعث ايجاد ضعف و سستي در رفتار و کردارتان خواهد شد.

بر احساس افسوس و تأسف‌تان غلبه کنيد: ممکن است شما از ديگران بترسيد و اين افراد باعث ايجاد عصبانيت در شما شوند، زيرا کاري که از شما خواسته‌اند تا آن را انجام دهيد، نپذيرفته‌ايد و جواب رد به آنها داده‌ايد. نه گفتن الزاما به اين معنا نيست که اشخاص ديگر از دست شما ناراحت و عصباني مي‌شوند، بلکه بسياري از مردم مسئوليت‌هايي که در زندگي بر عهده شماست را درک مي‌کنند و مي‌فهمند و به همين دليل است که بسياري از افراد، پذيرفته نشدن خواسته‌شان از طرف شما را به دل نمي‌گيرند و ناراحت نمي‌شوند. فراموش نکنيد که اول از همه شما بايد از خودتان مراقبت کنيد زيرا اگر شما نتوانيد از خودتان مراقبت کنيد و نيازهاي‌تان را برآورده‌سازيد، چگونه مي‌توانيد از فرد ديگري نگهداري کنيد؟

به خوشبختي و سعادت خودتان فکر کنيد: سعي نکنيد با خرج کردن از سعادت و خوشحالي خودتان، ديگران را خوشحال کنيد. ممکن است در زندگي‌تان در مواقعي، بعضي کارهايي را که دوست نداريد انجام دهيد، فقط و فقط براي اينکه ديگران را خوشحال کنيد، انجام دهيد. اگر شما هميشه سعي کنيد به جاي اينکه خودتان را خوشحال کنيد، ديگران را شاد‌سازيد، آسيب و صدمه جدي‌اي به‌خودتان وارد خواهيد کرد.

از رويارويي و برخورد کردن با ديگران نهراسيد: بسياري از مردم که با گفتن «نه» به ديگران مشکل دارند، توانايي رويارويي و برخورد با ديگران را ندارند و مي‌خواهند از استرسي که ناشي از نپذيرفتن خواسته ديگران است، دوري گزينند. شجاع و باشهامت باشيد و در مواقع ضروري به خواسته‌هاي ديگران جواب «نه» بدهيد.

موضوع بحث را عوض کنيد: اگر شخصي براي اينکه شما خواسته‌‌اش را انجام دهيد، اصرار و پافشاري کرد و با سماجت خواسته‌‌اش را با شما در ميان گذاشت، به سادگي براي مدت کوتاهي سکوت کنيد تا زماني که او احساس کند شما از سماجت و پافشاري او به تنگ آمده و خسته شده‌ايد، سپس موضوع بحث را کاملا عوض کنيد و در رابطه با موضوع ديگري که هيچ ربطي به خواسته او ندارد، صحبت کنيد. بعد از آن مي‌توانيد سريعا مکالمه‌تان را قبل از اينکه خشم و غضب‌تان از بين برود و خواسته او را قبول کنيد، به پايان برسانيد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چگونه فالوورهای خود در شبکه‌های اجتماعی را افزایش دهیم؟

تصویر محافظ صفحه نمایش هواوی Nova 5 فاش شد

iOS 13 در مقابل اندروید Q؛ نبردی از جنس اپل و گوگل

فولکس واگن I.D.R رکورد سریع‌ترین خودرو برقی در نوربرگ‌رینگ را شکست

با پردازنده گرافیکی توانمند AMD Radeon Pro Vega II درون مک پرو آشنا شوید

نمایش قابلیت‌‌های تازه‌ نسخه جدید واقعیت افزوده‌ اپل در Minecraft AR

تسلا رودستر ابرخودروهای جهان را شکست خواهد داد

سیری با صدای طبیعی‌تر، ویژگی‌های جدیدی برای ایرپاد و هوم‌پاد ارائه می‌دهد

watch OS 6 با افزودن اپ استور و واچ‌ فیس‌ های جدید معرفی شد

اپل سیستم عامل جدید iPadOS را معرفی کرد

اپل با ایرپاد اجازه اشتراک‌گذاری فیلم و موسیقی را با دوستان می‌دهد

کورنینگ لایه‌ محافظ Astra Glass را برای نمایشگرهای 8K معرفی کرد

اینفینیتی Q50 با فناوری خودران نیسان ProPilot 2.0 عرضه خواهد شد

جدیدترین تکنولوژی های سمعک کدام هستند؟

نسل بعدی کنسول‎‎‌های بازی در راه هستند

نسل بعدی کنسول‎‎‌های بازی در راه هستند

جوانانی که نشان دادند هیچ چیز مانع راهشان نیست/ ساخت محصولاتی که یک سر و گردن بالاتر از نمونه‌ خارجی هستند

ایران باید خودرویی بسازد که در آینده آلمان خواهان آن باشد!

راهی برای مقابله با بیماری ام اس

Bytedance به ارزشمندترین استارتاپ جهان تبدیل شد

NANO1 محصول TinyMOS؛ کوچکترین دوربین نجومی جهان

سامانه آنلاین پاب کار، بستری برای کسب درآمد بیشتر

اثر هنری تولیدشده توسط هوش مصنوعی در حراجی به قیمت 432,500 دلار فروخته شد

جعبه گشایی پهپاد DJI مویک 2 پرو

نسخه‌ی جدید کورتانا با طراحی جدید و بهینه‌سازی بیشتر در راه است

طراحی باتری‌ لیتیوم-یونی در شکل و اندازه‌ دلخواه با فرآیند چاپ سه بعدی

افزونه‌ جدید جیمیل، دسترسی مستقیم به دراپ باکس، Box ، Atlassian و Egnyte را فراهم می‌کند

اولین قطار هیبریدی دنیا در راه است

آیپد پرو 2018 از پورت USB-C استفاده خواهد کرد

نظرسنجی؛ کدام‌یک از گوشی‌های سری میت 20 نظر شما را جلب کرد

غروب غمناک گوگل پلاس

رونمایی رسمی از گوشی گوگل پیکسل 3 و پیکسل 3 ایکس ال

رونمایی گوگل از تبلت «پیکسل اسلیت»/ عکس

هدفون جدید گوگل پیکسل ایربادز با کابل یو‌اس‌بی

گوشی شائومی بلک شارک 2 رقیبی برای ریزر فون 2

کشف بدافزار داده‌کاوی ارز مجازی داخل آپدیت ادوب فلش پلیر

اسامی خودروهایی که به‌راحتی هک می‌شوند

چهار دلیل برای آنکه بی‌صبرانه منتظر رونمایی Huawei Mate 20 باشیم

چگونگی رهایی از پیغام مشکوکی که باعث خرابی پلی‌استیشن 4 می‌شود

رونمایی هواوی و آئودی از نوآوری‌های مشترک در زمینه خودروهای خودران سطح 4

عرضه گیم‌پلی فیفا موبایل

با این 12 برنامه و محصول گوگل را برای همیشه کنار بگذارید

پوشیدنی های اپل احتمالا به مهم‌ترین منبع درآمد این شرکت تبدیل خواهند شد

تست رانندگی فرناندو آلونسو با خودروی ایندی 500 انجام شد

مشخصات فنی و قیمت هیوندای النترا 2019 اعلام شد

پرفروش ترین کالاهای دنیای تکنولوژی در قلب شیائومی سیتی

آیا تایپ سریع 10000 کلمه در یک روز ممکن است؟

هواوی میت 20 پرو مجددا با بریدگی بزرگ و نمایشگر خمیده رویت شد

افتتاح فروشگاه بدون صندوق استارتاپ Standard Cognition در سانفراسیسکو

اپلیکیشن ضدبارداری در آمریکا مجوز گرفت