پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

آیا دیوارهای جاذب صدا در حاشیه بزرگراه عملکرد مناسبی دارند؟ خواندني

آیا دیوارهای جاذب صدا در حاشیه بزرگراه عملکرد مناسبی دارند؟

  بزرگنمايي:

آریا جوان - آلودگی صوتی یکی از معضلات شهروندان و ساکنان شهرهای بزرگ است. آیا استفاده از دیوار جاذب صدا می‌تواند راهکار موثری برای کاهش آلودگی صوتی باشد؟ 

دیوار جاذب صدا برای به حداقل رساندن آلودگی صوتی در کنار بزرگراه‌ها طراحی و نصب می‌شود تا رفاه و آسایش شهروندانی که در مجاورت بزرگراه‌ها کار یا زندگی می‌کنند، تامین شود و سروصدای انواع اتومبیل‌ها و کامیون‌ها ، آن‌ها را آزار ندهد. ولی سئوال اصلی این است که دیوار جاذب صدا تا چه حد می‌تواند باعث کاهش آلودگی صوتی شود؟ آیا دیوار جاذب صدا به‌خوبی نقش خود را ایفا می‌کند؟ آیا امکان دارد دیوار جاذب صدا، باعث افزایش آلودگی صوتی شود؟
دیوار جاذب صدا مقاله‌های مرتبط:
اولین بزرگراه الکتریکی آمریکا به بهره‌برداری رسید زیمنس در اتوبان‌های آلمان، بزرگراه برقی می‌سازد
از نظر تئوری، دیوار جاذب صدا که همچون دیواری غول‌پیکر بین بزرگراه‌ها و خانه‌های مسکونی کشیده ‌می‌شود، باید از عبور نویز بهطرف دیگر جلوگیری کند. اما کارشناسان آکوستیک نظر دیگری دارند و معتقدند که مساله‌ی اصلی بعد از نصب دیوار صوتی برطرف نمی‌شود و گاهی خود دیوار جاذب صدا عامل بروز مشکلاتی می‌شود. سازمان حمل و نقل ویسکانسین، به‌صورت جدی وارد بررسی موضوع شده و طرحی گرافیکی توسط مجله علمی Undark از عملکرد دیوار جاذب صدا ترسیم شده است تا در مورد تاثیر دیوار بر کاهش نویز به نتیجه‌ی نهایی برسند. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، تنها افرادی که در نزدیکی دیوار جاذب صدا سکونت دارند، از فواید کاهش نویز صوتی حاصل از نصب دیوار بهره می‌برند. متخصصین Undark متوجه شند بخشی از امواج صوتی از قسمت بالای دیوار به شهروندانی که دورتر از دیوار جاذب صدا زندگی می‌کنند منتقل می‌شود. در اصل دیوار جاذب صدا تنها به نفع ساکنینی خواهد بود که نزدیک دیوار سکونت دارند ولی شهروندانی که در فاصله‌ی دورتری از دیوار صوتی سکونت دارند، حتی ممکن است آلودگی صوتی و نویز را به صورت تقویت شده، دریافت کنند.
highway noise barriers wall Undark اعلام کرد: از آنجایی که امواج صوتی به صورت موجی حرکت می‌کنند، می‌توانند از بالای دیوار جاذب صدا عبور کنند. به‌همین دلیل حتی زمانی که ارتفاع دیوار به 4.8 متر (16 فوت) هم برسد، آپارتمان‌هایی دورتر از بزرگراه هم هنوز سروصدای بزرگراه را می‌شنوند. دیوار جاذب صدا، بخشی از نویز صوتی بزرگراه‌ها را جذب می‌کنند ولی بخشی از نویز صوتی منعکس شده و از بالای دیوار منتشر می‌شود، ماریانو بریوس ، مدیر هماهنگی برنامه‌های زیست‌محیطی وزارت حمل و نقل فلوریدا معتقد است که بیشتر نویز صوتی از بالای دیوار جاذب صدا عبور می‌کند و در محیط انتشار یافته و به گیرنده که در اصل ساکنان آن منطقه هستند، می‌رسد. این موضوع، خصوصا در شرایط خاص آب‌و‌هوایی می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. تنسی یکی از مشاوران شرکت مشاوره‌ای Bowlby & Associates در فرانکلین، به بررسی و اندازه‌گیری صداهای اطراف بزرگراه‌ها پرداخت و دارلین دی ریتر ، مدیرعامل شرکت متوجه شد که شهروندانی که حتی صدها فوت از بزرگراه فاصله دارند، اگر باد موافق بوزد، می‌توانند صداهای بلندتر از 5 دسی‌بل را به‌خوبی بشنوند. اما با این وجود نهادهای قانون‌گذار به این موضوع توجهی ندارند و آن‌را در نظر نگرفته‌اند. ریتر معتقد است که در مدلسازی کاهش آلودگی صوتی، به شرایط خاص آب‌و‌هوایی اعم از باد و تغییرات درجه‌حرارت توجهی نمی‌شود و تنها شرایط معمولی در محاسبه‌ی دیوار جاذب صدا در نظر گرفته می‌شود. برای مثال صبح زود که زمین خنک و هوا گرم است، امواج صوتی که معمولا انتظار می‌رود به‌سمت بالا حرکت کنند، به سمت زمین فشرده می‌شوند؛ در نتیجه، شهروندانی که در فاصله‌ی 152.4 تا 304.8 متر (500 تا 1000 فوت) بزرگراه قرار دارند، صدای نویز و سروصدای ماشین‌ها را می‌شنوند. کسانی که در ارتفاعات تپه‌ای شکل یا نزدیکی شاهراه‌های اصلی زندگی می‌کنند، حتی گاهی اوقات متوجه می‌شوند که با وجود نصب دیوار جاذب صدا، نویز صوتی بسیار آزاردهنده‌تر از آن است که بتوانند تحمل کنند. در خروجی یکی از بزرگراه‌های حومه‌ی شهر نیواورلئان، دیوار جاذب صوتی در مسیر یکپارچه نبود. ساکنین آن منطقه اصلا نمی‌توانستند نویز صوتی محیط را تحمل کنند. حتی شهروندای که در فاصله‌ی 152.4 متری دیوار ساکن بودند از سروصدای اتومبیل‌ها در امان نبودند. به دلیل شرایط عبور و مرور دو دیوار صوتی به موازات هم طراحی شده بود ولی نویز از دیوار اول به دوم منتقل می‌شد و در نهایت آسایش شهروندان را گرفته بود.
highway noise barriers wall بیشتر دیوارهای جاذب صدا از بتن ساخته شده‌اند که نصب هر یک مایل (1.6 کیلومتر) دیوار، هزینه‌ای بالغ بر 2 میلیون دلار خواهد داشت. در سال 2013، دولت امریکا هزینه‌ای بالغ بر 6 میلیارد دلار برای نصب دیوار جاذب صدا در یکی از بزرگراه‌های این کشور هزینه کرد. به بیان دیگر، نصب دیوار به ازای هر ساختمان مسکونی، هزینه‌ای در حدود 92 هزار دلار دارد. باید بدانید یک شهروند امریکایی با 92 هزار دلار می‌تواند در بسیاری از نقاط کشور، یک یا حتی سه خانه مسکونی پیش‌خرید کند، حال آن‌که چنین رقم هنگفتی برای نصب دیوار جاذب صدا هزینه می‌شود. سوال اینجاست که چرا دولت‌ها برای نصب دیوار صوتی هزینه می‌کنند؟ دولت فدرال معتقد است که دولت‌ها باید هرگونه اقدامی را که باعث کاهش نویز و آلودگی صوتی می‌شود برای شهروندان خود در نظر بگیرند و اگر اقداماتی معقول به‌نظر برسد، دولت از محل بودجه‌های خود برای اجرای چنین پروژه‌هایی هزینه می‌کند. البته برخی کارشناسان معتقدند که هزینه کردن برای بهبود آسفالت‌ها و استفاده از آسفالت‌هایی کم‌صداتر می‌تواند راهکار مناسبی باشد. در ویدیوی ذیل تفاوت بین آسفالت کم‌صدا را با آسفالت‌های معمولی مشاهده می‌کنید:


استفاده از آسفالت مناسب می‌تواند به‌عنوان یکی از راهکارهای کاهش آلودگی صوتی کمک‌کننده باشد. در هلند روش‌هایی برای کاهش آلودگی صوتی استفاده می‌کنند که می‌تواند میزان آلودگی صوتی ایجاد شده از طریق آسفالت را کاهش دهد.
شاید نصب دیوار جاذب صدا، سومین راهکار برای کاهش آلودگی صوتی است. دیوار بلند بتنی و فلزی اغلب باعث زشت‌تر شدن طراحی شهری می‌شوند و با توجه به هزینه‌های هنگفتی که نصب آنها دارد، عملا نمی‌توانند آلودگی صوتی را آنطور که باید و شاید بر طرف کنند.
به‌هر حال زندگی کردن در شهرهای بزرگ و خصوصا در مجاورت بزرگراه‌ها تبعات خودش را دارد و آلودگی صوتی یکی از این موارد است. برخی تصور می‌کنند که با استفاده از خودروهای الکتریکی به‌جای خودروهای بنزینی، آلودگی صوتی بزرگراه‌ها کاهش پیدا می‌کند، ولی باید در نظر داشته باشید که بیشترین آلودگی صوتی در اثر اصطکاک لاستیک‌های خودرو با آسفالت جاده به‌وجود می‌آید و مربوط به موتور خودرو نیست.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

درآمد پوتین چقدر است؟

عوامل رشد چشمگیر گرایش به شبکه‌های اجتماعی

آشنایی با گران‌ترین خانه جهان در تهران/ اشیاء این خانه قیمت ندارند

تست‌های عجیبی که سبب طلاق زن و شوهر‌های خوشبخت می‌شود

مقایسه و معرفی شغل های پردرآمد ایران و جهان در سال 2018

توقیف فیلم «رحمان 1400» بعد از تصاحب فروش میلیاردی!

ما و مشکل بزرگ اصطلاحات حقوقی

یک میلیارد تومان دستمزد مهران مدیری برای نقش کوتاه؟!

یک میلیارد تومان دستمزد مهران مدیری برای نقش کوتاه؟!

به افتخار نرگس آبیار، کلاه از سر بردارید/ یادداشتی بر فیلم «شبی که ماه کامل شد»

آخرین قیمت تلفن همراه در بازار (بروزرسانی 13 بهمن) +جدول

نخستین روز جشنواره فیلم فجر/ از گلایه‌های پولاد کیمیایی تا حواشی مراسم افتتاحیه

دانشگاه باقرالعلوم(ع) در رشته فلسفه دین دانشجو می پذیرد

چه عواملی باعث شد محمدرضا گلزار، جای عادل فردوسی‌پور را بگیرد؟

پنجمین جشن سالانه «موسیقی ما» آغاز شد

وقت درو کردن محصول سیاست‌های سینمایی: سطح پایین فیلم‌ها در جشنواره فیلم فجر

گروهی از کارگردان‌ها از جو سالن برج میلاد می‌ترسند!

تداوم تولید اسنک با ذرت دامی و مماشات با متخلفان بهداشتی و ارزی!

موجود مرموز و مرگباری که جان یمنی‌ها را نشانه گرفته است! +عکس

پیرزن نابینای بلغاری چه اتفاقاتی را برای پوتین و ترامپ در سال 2019 پیشگویی کرده است؟!

اندیشه و درد با هم در آمیخته‌اند

نحوه برخورد با همسر عصبی

چهره‌های هنری عصر پهلوی و دامچاله‌ای به نام «هروئین» + عکس

یک استاد ایرانی، عضو فرهنگستان علوم جهان شد

انسان چطور پیر می‌شود؟ توصیه‌هایی برای افرادی که از پیر شدن می‌ترسند!

مکانی پر رمز و راز در آذربایجان غربی که به زندان دیو معروف است + فیلم

اسکلت 3.67 میلیون ساله متعلق به انسانی متفاوت از ما است؟ / عکس

12 عادت ظاهرا بی‌ضرر اما خطرناک که برای حفظ سلامتی باید سریعاً ترک‌شان کنید!

از 400 یوز فقط 47 قلاده باقی مانده‌است/ حفاظت از یوزپلنگ در ایران؛ پروژه‌ای که نباید متوقف شود (فیلم)

داریوش بزرگ چگونه شاه شد؟ / پادشاه بر حق هخامنشی یا غاصب تخت و تاج؟ (فیلم)

روحانی: به وزیر علوم بارها گفتم مقابل بازداشت دانشجویان به بهانه‌های سیاسی بایستد/ FATF خوب یا بد لازمه ارتباط مالی با جهان است

راز پنهان یک نقاشی کشف شد

دسته«گل»هایی كه بر باد می‌رود

جشنواره فجر به فیلم‌های "مقاومت" اهمیت نمی‌دهد

تاثیرگذارترین فیلم تاریخ سینما کدام است؟

خشم شیلا خداداد از انتشار خبر به دنیا آمدن فرزندانش در آمریکا / عکس

چند فیلم به جشنواره فیلم فجر رسیده است؟

پایان کار پانزدهمین دوره جشنواره فیلم مقاومت/ ابومهدی مهندس چهره مقاومت سال 2018 شد

چگونه کودک نابینای ایلیاتی تبدیل به نویسنده ای هنرمند شد؟

دارویی برای درمان افسردگی/ نظر نویسندگان درباره مطالعه کتاب

سفر تار به سن‌پترزبورگ و 12 اثری که کیوان ساکت اجرایشان می‌کند

کولبری که فوق لیسانس مدیریت دارد

پیامبر ما اینچنین بود

پیش‌ تولید سریال «سلمان فارسی» آغاز شد

یک مسافر زمان دیگر ادعا کرد که از آینده آمده است/ آیا ربات‌ها در سال 2045 دنیا را تسخیر خواهندکرد؟

استفاده از شبکه‌های اجتماعی "قطعا" بر سلامت روان تاثیر می‌گذارد

داوری اشتباه به نفع پرسپولیس مقابل سایپا

خریداران هیجانی خودرو، مثل خریداران ارز، ضرر می کنند!

عدم مشکل تامین انسولین کشور تا 6 ماه آینده

تست کنترل هیجانات؛ چقدر به احساسات منفی خود بها می‌دهید؟