پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

دود سیگار بر سلامت فرد سیگاری و اطرافیانش چه اثری دارد؟ پسران

دود سیگار بر سلامت فرد سیگاری و اطرافیانش چه اثری دارد؟

  بزرگنمايي:

آریا جوان - اثرات دود سیگار بر فرد سیگاری و اطرافیانش شامل ابتلا به سرطان ریه، تنگ شدن رگ‌های خونی، بیماری انسداد ریوی، بالا رفتن کلسترول، ناباروری و ... می‌شود. دود سیگار ترکیبی از دود اصلی و دود سفید است. دود سفید بسیار خطرناک است و بر سلامت خانواده، همکاران و کودکان اثرات زیان‌آوری می‌گذارد.


سرویس سلامت - مهم نیست که چگونه آن را استفاده می‌کنید، مطمئنا تنباکو برای سلامت شما ضرر دارد. هیچ گونه ماده سالم در محصولات تنباکو از استون و قند گرفته تا نیکوتین و مونوکسید کربن، وجود ندارد. دود سیگار فقط ریه‌‌ها را تحت تاثیر قرار نمی‌‌دهد، بلکه قادر است بر سایر نقاط بدن نیز اثر منفی بگذارد. حتی اطرافیان فرد سیگاری از دود سیگار در امان نیستند. در ادامه با اثرات دود سیگار بر سلامت فرد سیگاری و اطرافیانش آشنا می‌شوید.
سیگار کشیدن می‌تواند به عوارض مختلفی در بدن منجر شود و همچنین اثرات طولانی مدتی بر روی سیستم عصبی بدن بگذارد. در حالی که سیگار کشیدن می‌تواند خطر ابتلا به انواع مشکلات را در طی چندین سال افزایش دهد، برخی از اثرات سیگار بدن را فورا تحت تاثیر قرار می‌دهد. 26 مورد از اثرات دود سیگار بر سلامت فرد سیگاری و اطرافیانش را در ادامه مطالعه می‌کنید.
اثرات دود سیگار بر فرد سیگاری و اطرافیانش
1. یائسگی زودرس
زنان سیگاری نسبت زنانی که سیگار نمی‌کشند، زودتر دچار یائسگی می‌شوند. همچنین استنشاق دود سیگار باعث افزایش گر گرفتگی در زمان یائسگی می‌شود.
2. تحریک حالات
مواد موجود در دود سیگار می‌تواند موقتا شما را در حالت خوبی قرار دهد، اما وابستگی به آن دائمی است و عواقب جانبی تاثیرات آن مثل اضطراب و بد اخلاقی به سختی کنترل می‌شوند.
3. تضعیف بینایی
یکی دیگر از اثرات دود سیگار بر فرد سیگاری و اطرافیانش، ابتلا به بیماری‌های چشمی وخیم است. دود سیگار می‌تواند موجب مشکلات بینایی مثل آب سبز (کوری تدریجی)، لکه چشمی و آب مروارید شود.
4. اضطراب و بد اخلاقی
زمانی که شما سیگارتان را قطع می‌کنید، احساس می‌کنید روی لبه تیغ قرار گرفته اید. بد اخلاقی و بی‌حوصلگی یکی از اثرات عدم استنشاق دود سیگار بر فرد سیگاری است. توجه داشته باشید که برای این علائم ممکن است عواقب جانبی وجود داشته باشد.
5. کاهش حس بویایی و چشایی
دود سیگار می‌تواند حس بویایی و چشایی شما را کم کند که این امر منجر به کم شدن اشتها نیز می‌شود.
6. بدبو شدن مو‌ها
دود تنباکو می‌تواند لباس‌ها و مو‌های شما را بدبو کند. در حقیقت زمانی که در معرض دود سیگار موجود در محیط قرار می‌گیرید، مو ها‌ی شما بو می‌گیرد.
7. سرطان ریه
استنشاق دود سیگار، به طور چشمگیری شما را در خطر ابتلا به سرطان ریه قرار می‌دهد. سرطان ریه رایج‌ترین علت مرگ بر اثر سیگار کشیدن است. همچنین رایج‌ترین علت سرطان در مردان و زنان است.
8. دندان ناسالم
لکه‌های زرد یا قهوه‌ای روی دندان از عوارض بارز سیگار کشیدن طولانی مدت است. همچنین دود سیگار می‌تواند خطر ابتلا به عفونت و التهاب در دندان و را افزایش داده و موجب پوکی اسخوان شود.
9. تنگ شدن رگ‌های خونی
یکی از مخرب‌ترین اثرات دود سیگار بر سلامت فرد سیگاری تنگ شدن رگ‌هاست. نیکوتین رگ‌های خونی را فشرده کرده و از جریان خون جلوگیری می‌کند، که این امر موجب خطر بالا رفتن جریان خون، سکته و حمله قلبی می‌شود.
10. برونشیت
سیگاری‌ها درجات بالاتری از برونشیت دارند. دود سیگاری که در هوا وجود دارد، موجب افزایش خطر ابتلا به برونشیت به خصوص در کودکان می‌شود. دیگر مشکلات تنفسی مثل سل و پنومونی به وسیله دود سیگار تشدید می‌شوند.
11. COPD - بیماری انسداد ریوی
پیشروی مزمن بیماری انسداد ریوی در افراد سیگاری رایج‌تر است. در حقیقت 10/8 درصد از افراد مبتلا به COPD سیگاری هستند. علائم بیماری آسم نیز با استنشاق دود سیگار تشدید می‌شود.
12. سرفه مزمن
آیا با اصطلاح سرفه سیگاری‌ها آشنا هستید؟ آسیب دیدن راه‌های تنفسی بر اثر دود سیگار موجب سرفه مزمن می‌شود.
13. کم شدن اشتها
سیگار کشیدن با کم کردن حس چشایی بر اشتهای شما تاثیر می‌گذارد. این امر از لذت خوردن کم می‌کند. زمانی‌که سیگار کشیدن را ترک می‌کنید، بیشتر اشتیاق دارید که غذایتان را کامل بخورید.
14. بیماری قلبی
سیگار کشیدن یکی از عادات زندگی اثبات شده‌ای است که با بیماری قلبی ارتباط مستقیم دارد. افرادی که سیگار می‌کشند و همچنین آن‌هایی که در معرض دود سیگار قرار دارند هر دو در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند.
15. زرد شدن انگشت‌ها
یکی از واضح‌ترین اثرات دود سیگار بر سلامت فرد سیگاری تغییر رنگ اعضای مرتبط با سیگار و دود سیگار است. به دست گرفتن محصولات تنباکو می‌تواند انگشتان و ناخن‌های شما را لکه دار کرده و آن‌ها زرد کند.
16. بالا رفتن کلسترول
کشیدن تنباکو کلسترول خوب (HDL) خون را کاهش داده و کلسترول بد (LDL) را افزایش می‌دهد. همچنین به طور کلی کلسترول و تری گلیسرید را افزایش داده که موجب تجمع چربی در خون می‌شود.
17. سرطان دهانه رحم
یکی از اثرات دود سیگار بر سلامت زنان سیگاری سرطان‌‌های مرتبط با دستگاه تناسلی آن‌هاست. دود سیگار خطر افزایش سرطان دهانه رحم در زنان سیگاری را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.
18. سیستم ایمنی
سیگار کشیدن توانایی سیستم ایمنی را برای مقابله با عفونت‌ها تضعیف می‌کند. افراد سیگار بیشتر از دیگر افراد به عفونت‌های مجرا‌های تنفسی دچار می‌شوند.
19. چروک شدن پوست
مواد موجود در سیگار می‌تواند موجب خشکی پوست و پیری زودرس شود. از بین رفتن جریان خون همچنین موجب می‌شود پوست شما مواد مغذی کمتری دریافت کند.
20. ناباروری
یکی از مخرب‌ترین اثرات دود سیگار بر سلامت فرد سیگاری ناباروی و عدم توانایی در تولید نوزاد است. زنان و مردان سیگاری نسبت به دیگر افراد، در معرض ناباروری کوتاه مدت و بلند مدت بر اثر کشیدن سیگار هستند.
21. مشکلاتی در رابطه با حاملگی و نوزاد
سیگار کشیدن در دوران حاملگی ممکن است خطر سقط جنین، آسم، عفونت گوش و مرگ نوزاد را افزایش دهد. همچنین نوزاد را در موقعیت کمبود اکسیژن، مشکلات رشد، نقص فیزیکی و سندرم مرگ نوزاد قرار دهد.
22. اختلال در نعوظ
نعوظ نیازمند مقدار کافی جریان خون است، اما سیگار کشیدن با انقباظ رگ‌های خونی این پدیده را با مشکل مواجه می‌کند.
23. سرطان‌های مرتبط با سیگار
سرطان‌های مرتبط با سیگار و دود سیگار می‌تواند در هرجایی از بدن رخ دهد. افرادی که سیگار می‌کشند بیشتر به سرطان دچار می‌شوند، این سرطان‌ها شامل سرطان دهان، نای، مثانه و کلیه می‌شوند.
24. دیابت و عوارض آن
دیابت نوع 2 سریع‌تر در افراد سیگاری پیشرفت می‌کند، چراکه سیگار کشیدن میزان مقاومت انسولین در بدن را افزایش می‌دهد. اگر شما دیابت دارید و سیگار هم می‌کشید، بیشتر در معرض ابتلا به دیگر عوارض مثل مشکلات کلیه، چشم و حمله قلبی هستید.
25. افزایش خطر سرطان خون
با توجه به شواهد علمی معتبر، زمانی که افراد سیگاری و غیر سیگاری مقایسه می‌شوند، افراد سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به سرطان خون قرار می‌گیرند.
26. لخته شدن خون
دود سیگار می‌تواند موجب افزایش لخته خون در بدن شما شود. لخته‌های خون خطر آسیب‌های قلبی، سکته و انسداد رگ‌های ریوی را افزایش می‌دهد.
بیشتر بدانید: در دود سیگار چه ترکیب‌های سمی‌ای وجود دارد؟
دود سیگار چگونه بر سلامت فرد سیگاری و اطرافیانش اثر می‌گذارد؟
دود سیگاری که افراد در معرض آن قرار می‌گیرند (SHS) یا دود سیگار محیطی (ETS) است. این دود ترکیب مختلف از دو دودی است که از سوختن تنباکو به دست می‌آید:
دود اصلی: دودی است که از سیگار کشیدن فرد سیگاری حاصل می‌شود. دود سفید: دودی است که از انتهای یک سیگار یا پیپ و یا تنباکو قلیان روشن خارج می‌شود. این نوع دود غلظت بالایی از عوامل سرطان زا دارد و از دود اصلی سمی‌تر است. همچنین این دود ذرات کوچک تری نسبت به دود اصلی دارد. این ذرات کوچک به آسانی به ریه‌ها و دیگر سلول‌های بدن نفوذ می‌کنند. هنگامی که افراد غیر سیگاری در معرض دود سیگار موجود در محیط قرار می‌گیرند به این دود، دود ناخواسته یا دود غیر دلخواه گفته می‌شود. افراد غیر سیگاری که دود سیگار موجود در محیط را تنفس می‌کنند، همانند افراد سیگاری نیکوتین و مواد سمی را به ریه‌های خود وارد می‌کنند. هرچه بیشتر در معرض این هوا قرار بگیرید، میزان این مواد شیمیایی مضر در بدن شما افزایش می‌یابد.
این دود می‌تواند از سیگار یا پیپ باشد. دود سیگار از 4000 عامل شیمیایی تشکیل شده که حداقل 250 عامل آن از موارد بیماری زا هستند. قرار گرفتن در معرض دود سیگار باعث افزایش خطر 30 درصدی ابتلا به سرطان ریه و بسیاری دیگر از سرطان‌ها می‌شود و همچنین می‌تواند منجر به امفیزم شود که برای قلب مضر است. این دود موجب می‌شود که خون شما چسبنده شده، کلسترول بد (LDL) خون شما افزایش یابد و باعث تخریب عروق خونی شما می‌شود. در نهایت این تغییرات می‌تواند احتمال ابتلا به حمله قلبی یا سکته قلبی را افزایش دهد.
تاثیر دود سیگار بر سلامت خانواده
آیا در خانه بچه دارید؟ روشن کردن سیگار اطراف آن‌ها خطر ابتلا به عفونت گوش، آسم و سایر عوارض تنفسی مثل سرفه، نفس تنگی و حتی برونشیت را افزایش می‌دهد. بیشتر کودکانی که والدیشان سیگاری هستند، در سن نوجوانی سیگاری می‌شوند. البته بزرگسال بودن به این معنی نیست که از اثرات مضر سیگار محفوظ می‌مانید. ریه‌ها و قلب تمام اعضای خانواده شما در خانه که در مرض دود سیگار در محیط قرار می‌گیرند، در خطر است. پس این که شما پنجره را باز نگه دارید یا از تهویه استفاده کنید، فایده‌ای ندارد.
تاثیر دود سیگار بر کیفیت کار و سلامت همکاران
حتی اگر شما در دفتر کار سیگار نکشید، همکاران شما تحت تاثیر قرار می‌گیرند. سیگار کشیدن می‌تواند علاوه بر تمامی عوارض پزشکی که شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بازده کار شما را هم کاهش دهد. بیماری‌های قلبی، دیابت و کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن از عوارض سیگار است و می‌تواند موجب شود شما زمان‌های بیشتری را نسبت به یک همکار غیر سیگاری کار نکنید و تعطیل باشید. نتایج مطالعات معتبر برآورد کرده است که سالانه سیگاری‌ها به طور متوسط 5.816 دلار بیشتر هزینه دارند.
تاثیر دود سیگار بر سلامت همسایه‌ها
دود سیگار موجود در محیط حاوی بیش از 7000 ماده شیمیایی است. صد‌ها مورد از آن‌ها سمی و 70 مورد از آن‌ها عوامل سرطان در انسان هستند. تنفس دود سیگار از محیطی که در آن قرار داریم، بر سیستم قلبی عروقی افراد در معرض دود تاثیر می‌گذارد. با گذشت زمان دود سیگارموجود در محیط روی ریه‌های افراد تاثیر گذاشته و در افرادی که 20 تا 30 درصد در معرض این دود هستند موجب بروز سکته مغزی می‌شود.
خطرات دود سیگار برای کودکان

یکی از مخرب‌ترین اثرات دود سیگار بر سلامت کودکان، ابتلا به آسم و کاهش رشد آنهاست. کودکانی که در معرض دود سیگار قرار دارند، بیشتر به عوارض آن مبتلا می‌شوند چراکه بدن آن‌ها هنوز در حال رشد است و نسبت به بزرگسال‌ها با سرعت بیشتری تنفس می‌کنند. از عوارض قرار گرفتن کودکان در معرض دود سیگار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
سندرم مرگ ناگهانی نوزاد عفونت‌های تنفسی بیشتر (مثل برونشیت و التهاب ریه) حملات شدید و مکرر آسم عفونت گوش سرفه مزمن بیشتر بدانید: در افراد سیگاری چه بیماری‌هایی شایع‌تر است؟
حدیث پاکدل مقدم


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مرد‌ها آرزوی چه همسری را دارند؟

مشمولان سربازی برای ایام اربعین چگونه از کشور خارج شوند؟

مهلت متقاضیان معافیت سربازی در ازای 28 و 29 ماه ایثارگری والدین

30 توصیه مردانه برای شروع زندگی تازه پس از طلاق

کوتاهی پا و معافیت سربازی

چگونه مشمولان متقاضی معافیت به رأی شورا پزشکی اعتراض کنند؟

وقتی مردان از زنان ناامید می شوند!

مشمولان سربازی چگونه می‌توانند برای معافیت پزشکی اقدام کنند؟

ابلاغیه جدید به سربازان: لازم نیست کچل کنید!

حداقل حقوق سرباز باید یک میلیون تومان باشد!

به کنکوری‌های مشمول خدمت سربازی، فرجه داده می‌شود

اولتیماتوم سردار کمالی به مشمولان غایب:«سربازی» تنها گزینه موجود است

ریش چه فوایدی برای مردان دارد

معافیت از سربازی دو برادری چگونه است؟

جزئیات معافیت کفالت پدر در سال 98

وقتی بابا مسئول غذا دادن به بچه شود

ماجرای عجیب تلکه کردن پسرهای جوان توسط مشاورهای سربازی

دختر مورد علاقه‌ام اصلا تحویلم نمی‌گیرد!

چرا مردها ریخت و پاش‌ها را می‌بینند ولی جمع و جور نمی‌کنند؟!

ویژگی‌های یک مرد خوب

نکات کلیدی و کاربردی برای تغذیه کبوتر در شرایط مختلف

شرایط استخدام سربازان در نیروهای مسلح تشریح شد

متاهلم و نمی‌توانم آشنایی 9 ساله‌ام را با خانمی دیگر قطع کنم!

آسیب‌های نبود عزت نفس در زندگی مشترک چیست؟

درک متقابل چه تأثیری بر زندگی مشترک دارد؟

همسرتان را چقدر می‌شناسید؟!

پسر بی‌رحم جسد مادر کرمانشاهی اش را داخل گونی گذاشت و سر کوچه رها کرد + جزییات تکاندهنده

حمله اسیدی پدر، به عروس و داماد جوان خلخالی

جوان 18 ساله در رودخانه «کشکان» غرق شد

رتبه‌های برتر کنکور از سربازی معاف نمی‌شوند

نکاتی برای انتخاب لباس ساقدوش داماد

اعطای مرخصی به سربازان آموزشی در اربعین چگونه است؟

آیا مردان هدف اصلی آزار جنسی در عراق هستند؟

استفاده از واژه‌های عاشقانه چه تأثیری در تداوم زندگی مشترک دارد؟

تیپ مناسب برای آقایان قدبلند و لاغر اندام

چگونه به همسرمان احترام بگذاریم؟

تحقیر همسر چه آسیب‌هایی بر زندگی مشترک وارد می‌کند؟

چند مهارت کارآفرینی که کسی نمی‌تواند آن‌ها را به شما آموزش دهد

جوانی که در بازیگری درخشید اما محکوم به اعدام است!

پرت کردن «بی‌ام‌و» گرانقیمت به رودخانه برای لجبازی با پدر / پسر 33 ساله هدیه تولدش را نابود کرد

آیا لازم است شخصیت زن و شوهر یکی باشد؟

اخذ معافیت پزشکی برای مشمولان سربازی ساکن خارج از کشور چگونه است؟

اینفوگرافی| بهترین استان‌ها از نظر محیط کسب‌وکار را بشناسید

فروش سربازی در سال 98 چگونه است؟

آموزش گریم داماد

عشق سیال و معشوقه‌های دم دستی

چرا ازدواج در سن کمتر از 18 سال برای پسرها خطرناک است؟

خانمم قسم می‌خورد سیگاری نیست اما دهانش بو می‌دهد!

شب‌پر‌اشک‌کمدین‌خندان

موتورسیکلت برقی Zero SR/F چه ویژگی‌هایی دارد؟