آخرين مطالب

نقد و بررسی برلیانس h320 + مشخصات فنی و ظاهری آن خواندني

نقد و بررسی برلیانس h320 + مشخصات فنی و ظاهری آن

  بزرگنمايي:

آریا جوان - برلیانس h320 از جمله محصولات چینی به شمار می‌رود که رانندگان ایرانی اکنون مدتی است شانس نشستن پشت فرمان آن را یافته‌اند. خودروی برلیانس h320 در عمل به عنوان نسخه‌ی هاچ بک خودروی برلیانس h330 شناخته می‌شود. البته این دو خودرو علاوه بر تفاوت‌های ظاهری تفاوت‌های دیگری نیز دارند که در ادامه‌ی مطلب به آن اشاره خواهیم نمود.


سرویس خودرو - برلیانس h320 یک خودروی جمع و جور هاچ بک در رده‌ی سی به شمار می‌رود که اکنون چیزی نزدیک به چهار سال است شاهد حضور آن در بازار خودرو هستیم. این خودرو شباهت‌های فراوانی در بخش‌های مختلف با برادر غیر هاچ بک خود یعنی خودروی سواری برلیانس h330 دارد.
با این حال بهره‌مندی خودروی برلیانس h320 از خصلت هاچ بک موجب شده است که این خودرو از شمایل اسپورت‌تر و جوان پسندتری برخوردار باشد. ظاهری که در بازار خودروی ایران از محبوبیت قابل توجهی برخوردار است. در واقع بهره‌مندی از ظاهر اسپورت موجب شده است تا خودروی برلیانس h320 میزان فروش بیشتری را در قیاس با سایر اعضای هم خانواده در بازار داخلی خودرو تجربه کند.
در حال حاضر خودروی برلیانس h320 توسط شرکت پارس خودرو در بازار خودروی ایران عرضه شده است. این خودرو در قالب دو مدل دنده‌ای و اتوماتیک در بازار ایران حضور دارد. دو مدل مذکور علاوه بر نوع جعبه دنده چندین تفاوت‌ دیگر نیز با یکدیگر دارند که در ادامه‌ی این مطلب به آنها خواهیم پرداخت.

مشخصات فنی خودروی برلیانس h320
در بازار ایران خودروی برلیانس h320 را علاوه بر موتوروهای بنزینی با گنجایش 1.5 لیتری در قالب نسخه‌های مبتنی بر موتور 1.6 لیتری نیز می‌توان یافت. به طور کل هر دو نسخه‌ی مذکور در دو مدل دنده دستی و دنده اتوماتیک ارائه شده‌اند. همچنین تمامی مدل‌های موجود از خودروی برلیانس h320 در بازار ایران از وجود موتور چهار سیلندر و 16 سوپاپ بهره می‌برند.
در مدل‌های ضعیف‌تر خودروی برلیانس h320 شاهد وجود یک موتور بنزین‌سوز با بهره‌مندی از گنجایش 1498 سی‌سی هستیم. این موتور قادر است حداکثر توانی معادل 103 اسب بخار را با احتساب 5800 دور در دقیقه ایجاد کند و حداکثر گشتاوری برابر با 138 نیوتن‌متر را با احتساب 3800 دور در دقیقه از خود تولید نماید.
این اعداد و ارقام در مدل‌های مبتنی بر موتور 1657 سی‌سی این خودرو افزایش می‌یابد. به گونه‌ای که حداکثر توان تولیدی این موتور به 114 اسب بخار با احتساب 6000 دور در دقیقه می‌رسد و حداکثر گشتاور خروجی آن نیز حول و حوش رقم 154 نیوتن‌متر با احتساب 4000 دور در دقیقه قرار می‌گیرد.
از این نظر می‌توان گفت که هیچ تفاوت قابل توجهی میان دو خودروی برلیانس h320 و برلیانس h330 وجود ندارد و هر دوی این خودروها از مشخصات فنی مشابهی بهره می‌برند.
خودروی برلیانس h320 در قالب دو مدل مبتنی بر جعبه دنده‌ی دستی 5 سرعته و جعبه دنده‌ی خودکار 4 سرعته عرضه شده است. در این میان نمونه‌های مبتنی بر جعبه دنده‌ی دستی این خودرو شتاب بهتری را نسبت به جعبه دنده‌ی خودکار به نمایش می‌گذارند. موضوعی که در جاده‌های کوهستانی و مسیرهای سربالایی بیش از مسیرهای عادی یا شهری نمایان خواهد بود.

در حالت کلی شتاب صفر تا صد مدل دستی خودروی برلیانس h320 رقمی در حدود 13 ثانیه ارزیابی می‌شود. این در حالی است که شتاب صفر تا صد نسخه‌ی خودکار این خودرو حول و حوش رقم 16 ثانیه قرار دارد.
حداکثر سرعت قابل دست‌یابی توسط خودروی برلیانس h320 نیز در تمام مدل‌های موجود از این خودرو رقمی در حدود 170 کیلومتر در ساعت است. سوای این موضوع بد نیست به مناسب بودن نسبی میزان مصرف سوخت این خودرو نیز اشاره کنیم. شاخصی که در نسخه‌ی اتوماتیک این خودرو بهینه‌تر از نسخه‌ی دستی است. متوسط میزان مصرف سوخت در مدل اتوماتیک خودروی برلیانس h320 رقمی معادل 7.6 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت است. در حالی که در مدل دستی این خودرو رقم مذکور به 7.8 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت افزایش می‌یابد.
سیستم تعلیق خودروی برلیانس h320 در بخش جلوی آن به صورت مستقل (مک فرسون) طراحی شده و در بخش عقب نیز از حالت نیمه مستقل مبتنی بر میل پیچشی برخوردار است. سیستم ترمز این خودرو هم چه در بخش جلو و چه در بخش عقب آن به صورت دیسکی طراحی شده است. با این تفاوت که در بخش جلوی این خودرو شاهد قابل تهویه بودن سیستم مذکور هستیم.
برای آگاهی از سایر مشخصات فنی خودروی برلیانس h320 نیز می‌توانید به جدول زیر مراجعه کنید.

مشخصات فنی خودروی برلیانس h320
تعداد سرنشینان خودرو 5 نفر
طول خودرو 4210 میلی متر
عرض خودرو 1758 میلی متر
ارتفاع خودرو 1460 میلی متر
فاصله‌ی موجود میان دو محور خودرو 2580 میلی متر
حداقل فاصله‌ی خودرو از سطح زمین 120 میلی متر
وزن خالص خورو 1225 کیلوگرم (در مدل دستی)
1240 کیلوگرم (در مدل اتوماتیک)
تعداد سیلندر 4 سیلندر
تعداد سوپاپ 16 سوپاپ
قطر پیستون خودرو در کورس حرکت 76.5 در 90 میلی متر
گنجایش موتور خودرو 1498سی سی – 1654 سی سی
حداکثر توان خروجی موتور خودرو 103 اسب بخار در 5800 دور در دقیقه (در مدل 1.5 لیتری)
114 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه (در مدل 1.6 لیتری)
حداکثر گشتاور خودرو 138 نیوتن متر در 3800 دور در دقیقه (در مدل 1.5 لیتری)
154 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه (در مدل 1.6 لیتری)
نوع جعبه دنده خودرو 5 سرعته دستی – 4 سرعته خودکار
شتاب صفر تا صد خودرو 13 ثانیه در مدل دستی – 16 ثانیه در مدل خودکار
حداکثر سرعت قابل دست یابی 170 کیلومتر در ساعت
نوع سیستم تعلیق جلوی خودرو مستقل مک فرسون
نوع سیستم تعلیق عقب خودرو نیمه مستقل مبتنی بر میل پیچشی
نوع سیستم فرمان خودرو تقویت شده برقی و دنده‌ای شانه‌ای قابل تنظیم
نوع سیستم ترمز در بخش جلوی خودرو دیسکی قابل تهویه
نوع سیستم ترمز در بخش عقب خودرو دیسکی
نوع رینگ به کار رفته در خودرو آلومینیومی مدل 15 در 6.5 J
نوع لاستیک‌های خودرو 195/65 R 15
گنجایش مخزن سوخت 55 لیتر
متوسط میزان مصرف سوخت در حالت چرخه ترکیبی 7.8 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت در مدل دستی
7.6 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت در مدل اتوماتیک
استاندارد آلایندگی یورو 5


امکانات و قابلیت‌های خودروی برلیانس h320
مدل اتوماتیک خودروی برلیانس h320 از قابلیت‌ها و امکانات بهتری نسبت به مدل دستی این خودرو بهره می‌برد. البته تفاوت‌های موجود میان آپشن‌های این دو مدل از نظر کمیت چندان زیاد نیست. به عنوان مثال مدل اتوماتیک این خودرو از وجود سیستم ورود و استارت بدون کلید یا کیلس استارتر برخوردار است. در حالی که این قابلیت در مدل دستی این خودرو مشاهده نمی‌شود.
علاوه بر آن سیستم سرگرمی به کار رفته در دو مدل دستی و اتوماتیک خودروی برلیانس h320 نیز با یکدیگر متفاوت است. سیستم سرگرمی در مدل دستی این خودرو تنها در قالب یک سیستم صوتی تعریف می‌شود. سیستمی که علاوه بر امکان پخش رادیو و سی دی به دو عدد بلندگو مجهز بوده و از شیار یو اس بی نیز پشتیبانی می‌کند.
اما در مدل اتوماتیک خودروی برلیانس h320 شاهد وجود سیستم چند رسانه‌ای مجهزتری هستیم. سیستمی که علاوه بر برخورداری از نمایشگر لمسی به قابلیت رهیاب هم مجهز بوده و در کنار آن از وجود چهار عدد بلندگو بهره می‌برد. همچنین غربیلک فرمان مدل اتوماتیک این خودرو از پوشش چرمی برخوردار بوده و به دکمه‌هایی برای تغییر تنظیمات سیستم صوتی مجهز است. قابلیتی که در نسخه‌ی دستی این خودرو وجود ندارد.
به جز موارد یاد شده در سطور بالا سایر قابلیت‌ها و امکانات به کار رفته در خودروی برلیانس h320 در هر دو مدل دستی و اتوماتیک این خودرو مشترک است. قابلیت‌ها و امکاناتی که می‌توانید لیستی از مهم‌ترین نمونه‌های آن را در ادامه‌ی این مطلب مشاهده کنید.

برخورداری از قابلیت تنظیم نور صفحه‌ی کیلومتر شمار بهره‌مندی از کامپیوتر سفری مجهز به سیستم الکترو مغناطیسی برای باز کردن در صندوق عقب برخورداری صندلی عقب خودرو از قابلیت پشتیبانی ایزوفیکس وجود سیستم یادآوری صوتی برای باز بودن کمربند ایمنی بهره‌مندی از سیستم هشدار برای روشن بودن چراغ برخورداری از سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر امکان باز شدن خودکار درهای خودرو هنگام وقوع تصادف بهره‌مندی از قابلیت قفل شدن خودکار درهای خودرو هنگام رسیدن سرعت به رقم 20 کیلومتر در ساعت مجهز به میله‌ی فرمان جمع شونده که از خاصیت مستهلک کننده‌ی ضربه برخوردار است وجود میله ضرب‌گیر برای درهای جانبی خودرو بهره‌مندی از چراغ مه شکن در بخش جلو امکان تنظیم ارتفاع نور در چراغ‌های جلوی خودرو وجود سیستم تا شو برای صندلی عقب خودرو برخورداری از قفل مرکزی به همراه سیستم کنترل از راه دور بهره‌مندی از شیشه بالابر برقی برای شیشه‌های جلو و عقب خودرو امکان تنظیم الکتریکی آینه‌های جانبی خودرو برخورداری از قابلیت تنظیم صندلی راننده در هشت جهت مختلف به همراه امکان تنظیم گودی کمر وجود امکان بسته شدن پنجره‌های خودرو با استفاده از ریموت کنترل مجهز به سنسور دنده عقب برخورداری از سان‌روف برقی مجهز به سیستم تنظیم هوای ورودی الکتریکی بهره‌مندی از سیستم تهویه مطبوع وجود کیسه‌های هوای ایمنی برای راننده و سرنشین صندلی جلو مجهز به سیستم‌های کمکی ABS و EBD برای افزایش ثبات و پایداری خودرو با این اوصاف می‌توان ادعا کرد که خودروی برلیانس h320 از وجود امکانات و قابلیت‌های مناسبی برخوردار است. آپشن‌های متنوعی که می‌تواند یکی از برگ‌های برنده اصلی این خودرو برای جلب نظر مشتریان باشد.

مشخصات ظاهری خودروی برلیانس h320
با نگاهی به ظاهر خودروی برلیانس h320 می‌توان دلیل اصلی موفقیت و میزان فروش بیشتر این خودرو نسبت به سایر محصولات برلیانس را به خوبی دریافت. در واقع این خودرو به عنوان یک محصول چینی در این زمینه کاملا موفق عمل کرده است.
در نمای جلوی این خودرو شاهد وجود چراغ‌های درشتی هستیم که در دو سوی بخش جلو پنجره‌ی آن قرار گرفته‌اند. باید اعتراف کرد که بخش جلو پنجره‌ی برلیانس اچ 320‌ می‌توانست بهتر و تاثیرگذارتر از حالت فعلی طراحی شود. در صورت برخورداری این خودرو از جلو پنجره‌ای کشیده که به دو سوی چراغ‌های جلو متصل است، چهره‌ی خودروی برلیانس h320 می‌توانست جدی‌تر و خشمگین‌تر از حالت کنونی جلوه کند و جذابیت بیشتری برای بینندگان داشته باشد. در حال حاضر چهره‌ی این خودرو از نمای سه رخ گیراتر از نمای مقابل به نظر می‌رسد.

در نمای کنار شباهت این خودرو با خودروی برلیانس h330 کاملا مشخص است. موضوعی که البته در نمای جلوی این اتومبیل نیز مشاهده می‌شود. اما رمز موفقیت خودروی برلیانس h320 نسبت به برادر غیر هاچ بک خود در نمای عقب این خودرو نهفته است.
برخورداری از خصلت هاچ بک به خودی خود می‌تواند بر جذابیت و جنبه‌های اسپورت یک خودرو بیافزاید. حال آن که علاوه بر برخورداری از این خصلت طراحی نمای عقب خودروی برلیانس h320 نیز به خوبی انجام گرفته است. استفاده از خطوط منحنی برای طراحی این نما در کنار فرو رفتگی‌ قسمت‌های مختلف بخش پشتی برلیانس h320 در گیرایی نمای عقب این خودرو کاملا تاثیرگذار بوده است.
از نظر طراحی نمای درون کابین نیز خودروی برلیانس h320 تفاوت چندانی با خودروی برلیانس h330 ندارد و کم و بیش از همان ویژگی‌ها بهره می‌برد. به این ترتیب عمده‌ترین تفاوت موجود میان ظاهر این دو خودرو را می‌توان در نمای عقب آنها مشاهده کرد.
در مجموع می‌توان خودروی برلیانس h320 را به عنوان خودروی هاچ بکی توصیف کرد که علاوه بر ظاهر مناسب از امکانات و قابلیت‌های خوب و متنوعی هم بهره می‌برد.

قیمت خودروی برلیانس h320
در حال حاضر چهار مدل مختلف از خودروی برلیانس h320 در بازار ایران یافت می‌شود که عبارتند از مدل 1.5 لیتری دستی، مدل 1.5 لیتری اتوماتیک، مدل 1.6 لیتری دستی و مدل 1.6 لیتری اتوماتیک. در این میان مدل‌های اتوماتیک این خودرو به علت برخورداری از نمایشگر لمسی با پسوند مولتی مدیا نیز شناخته می‌شوند.
دو مدل دنده‌ای خودروی برلیانس h320 (چه مدل 1.5 لیتری و چه مدل 1.6 لیتری) هم اکنون از قیمت نسبتا مشابهی در بازار برخوردارند و با متوسط قیمتی در حدود 80 میلیون تومان معامله می‌شوند. اما مدل‌های اتوماتیک این خودرو به علت برخورداری از جعبه دنده خودکار و آپشن‌های بهتر با قیمت بالاتری به فروش می‌رسند.
در حال حاضر مدل 1.5 لیتری اتوماتیک این خودرو از متوسط قیمتی در حدود 86 میلیون تومان برخوردار است و مدل 1.6 لیتری اتوماتیک آن هم با متوسط قیمتی در حدود 103 میلیون تومان در بازار آزاد معامله می‌شود. جالب است بدانیم که متوسط قیمت مدل 1.5 لیتری دستی این خودرو در فروردین ماه امسال رقمی در حدود 52 میلیون تومان بود.
به هر حال اگر مدل 1.6 لیتری اتوماتیک خودروی برلیانس h320 را کنار بگذاریم، سایر مدل‌های موجود از این خودرو می‌توانند به یکی از گزینه‌های اصلی انتخاب برای افرادی که قصد خرید یک خودروی چینی زیر 100 میلیون تومانی را دارند تبدیل شود. در صورت تمایل می‌توانید به منظور ملاقات نزدیک‌تر با این خودرو ویدیوی زیر را از نظر بگذرانید.
رضا حسینی
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نقد فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

سازوکار جدید واردات خودرو اعلام شد

آموزش تبدیل شماره حساب به شبا + لینک دریافت شبای تمامی بانک‌ ها

خواص و کاربرد حروف ابجد

چین چگونه از گوگل می‌خواهد تا اقلیت مسلمان اویغور را بچزاند؟

تعداد کاربران پیامرسان‌های داخلی در حال کاهش است

ضرر نیم میلیارد یورویی بی‌ام‌و از جنگ تجاری چین و آمریکا

جراحی ایمپلنت دندان و نکاتی که باید راجع به آن بدانید

آشنایی با خودرو رهام و نکات مثبت و منفی آن

هنر بی‌نظیر معماری در بناهای تاریخی شگفت انگیز ایران

شرایط معاینه فنی خودرو + مدارک و مراحل معاینه فنی

ترابرد چیست؟ + آموزش ترابرد به همراه اول

آشنایی با ساز کالیمبا

پژمان بازغی از کودک شو جدا شد

راه‌یابی فیلم سینمایی «هت تریک» به فستیوال ونکوور کانادا

مراحل رشد کودک 18 ماهه

آشنایی با خواص صابون گوگرد و نحوه استفاده از آن

افشاگری رامتین خداپناهی درباره نحوه انتخاب بازیگران در دهه 90

اشکان خطیبی در نمایش موزیکال «بینوایان» ماریوس می‌شود.

برندگان بخش‌های مستقل ونیز مشخص شدند؛ دو جایزه برای فیلم «لذت» سودابه مرتضایی

متین ستوده و آزاده نامداری در کنار بازیگران زن پشت صحنه کنسرت

اعلام برنامه‌ کنسرت‌های رهبر سابق ارکستر سمفونیک تهران

سعید پیردوست: با کارهای «مهران مدیری» شناخته شدم/ نمی‌توانیم خودمان را به کارگردان‌ها تحمیل کنیم

پایان فیلمبرداری «کلوب همسران» در کیش

جشنواره فیلم های سینمایی شبکه چهار در تابستان امسال با پخش «جین ایر» به پایان می‌رسد.

فیلم «شکستن همزمان بیست استخوان» محسن تنابنده یکی از سه گزینه اسکار افغانستان

بازیگر متهم به تجاوز سر از کره شمالی درآورد

تمبرهای قدیمی با «لباس های محلی ایران»

بقایای پنیر 7200 ساله در کرواسی کشف شد. (+تصاویر)

کشف دایناسور 130 میلیون ساله در چین

زنبوری که با گلبرگ های رنگارنگ لانه می سازد

انواع کاکتوس‌ های گلدار

جدیدترین مجموعه عکس نوشته دلتنگی زیبا و عاشقانه

نماز باران و کیفیت خواندن آن

آمپول تری فلوپرازین چیست؟ + موارد مصرف و عوارض

مرزنجوش و لاغری

نقد و بررسی برلیانس h320 + مشخصات فنی و ظاهری آن

همه چیز در مورد خود هیپنوتیزم

آشنایی با ساز قیچک

خودروی جدید ولوو که به محل خواب و زندگی تبدیل می‌شود

آموزش تصویری بازیابی مخاطبین حذف شده تلگرام

آشنایی با خواص درمانی و ارزش غذایی قارچ

ویژگی‌های فنی کیا سراتو 2019

آشنایی با داروی فورادیل و موارد مصرف آن

اکران فیلم سینمایی «لازانیا» از مهر ماه

تصاویر دیدنی از شباهت سگ‌ها با صاحبشان!

موجوداتی که با وزیدن باد زنده میشوند

تصاویر هوایی از سراسر دنیا از نگاه دوربین یک معمار خلاق

تست اختلال دوقطبی + علائم و تشخیص اختلال

دستگاه چهارگاه، دستگاه اصلی موسیقی ایرانی