پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

تنفس نامنظم نوزاد؛ چه زمانی زنگ خطر به صدا در می‌آید؟ دختران

تنفس نامنظم نوزاد؛ چه زمانی زنگ خطر به صدا در می‌آید؟

  بزرگنمايي:

آریا جوان - تنفس نامنظم نوزاد می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، مانند گرفتگی در مسیر بینی، نای، نایژه‌ها و حنجره، عفونت ریه، ذات الریه و برخی دلایل دیگر. در صورت مشاهده این حالات در نوزاد بایستی در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید، زیرا در صورت بی توجهی خطر مرگ ناگهانی نوزاد را در پی دارد.


سرویس مادر و کودک - نوزادان در خواب صدا‌هایی از خود در می‌آورند. برخی از این صدا‌ها بامزه و زیبا و برخی دیگر نگران کننده‌اند. تنفس نامنظم نوزاد ممکن است زنگ خطر را برای شما به صدا در بیاورد.
الگو‌های تنفسی کودکان
نوزادان تاره به دنیا آمده به صورت سیکلی نفس می‌کشند. الگوی تنفسی کودک در یک شب می‌تواند شامل تنفس‌های عمیق، فعال، پر سر و صدا و یا حتی گرفته باشد. اگر الگوی تنفس نوزاد منظم باشد و هیچ گونه ناراحتی‌ای نداشته باشد، می‌توانید با آرامش بخوابید. یک چرخه تنفسی طبیعی از نفس سریع و عمیق به تنفس آهسته و کم عمق می‌انجامد. این پدیده تنفس سیکلی در میان نوزادان بسیار معمول است. توقف تنفس نوزاد تا پنج ثانیه موجب بروز مشکلی برای او نمی‌شود.
در حالی که تنفس نامنظم نوزاد می‌تواند به دلایل مختلف باشد، اما SIDS یکی از عواملی است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) در نوزادان معمولا تا چهار ماهگی رخ می‌دهد. نوزادان نمی‌توانند به علت مشکلات تنفس از خواب بیدار شوند. از آنجایی که مرکز انگیختگی (واحد کنترل خواب و بیداری) در مغز نوزادان نابالغ است، نمی‌توانند خود را از خواب بیدار کنند. نوزادانی که به روی شکم می‌خوابند، بیشتر در معرض SIDS قرار دارند. خوابیدن بر روی شکم موجب کاهش اکسیژن ورودی در هنگام تنفس شده و مشکلات تنفسی جدی به وجود می‌آورد. بهترین راه جلوگیری از مرگ ناگهانی نوزاد مراقبت ویژه از نوزادان تا یکسالگی است.
الگوی تنفس نامنظم نوزاد، به زودی با رشد او به حالت طبیعی باز می‌گردد. اگر می‌خواهید از تنفس طبیعی نوزاد خود مطمئن شوید، مراحل زیر را انجام دهید:
گوش دهید. گوش خود را در نزدیکی دهان یا بینی نوزادتان قرار دهید و به صدا‌های کودک هنگام خواب گوش دهید. اگر تنفس نوزاد نامنظم باشد، آن را حس خواهید کرد. مشاهده کنید. به قفسه سینه نوزاد به مدت یک هفته توجه کنید. به هر گونه بی نظمی در بالا و پایین رفتن قفسه سینه نوزاد در هنگام تنفس توجه کنید. در صورت تنفس نامنظم نوزاد، با متخصص کودکان مشورت کنید. بررسی کنید. گونه خود را در کنار بینی و دهان کودک قرار دهید تا رطوبت و گرمای بدنش را در حالی که نفس نفس می‌زند احساس کنید. به این ترتیب، هر زمانی که تنفس نامنظم نوزاد را حس کردید، متوجه تغییرات آن خواهید شد. بیشتر بخوانید: علت مرگ ناگهانی نوزاد چیست؟ عوامل محیطی و جسمی
نشانه‌های تنفس نامنظم نوزاد
نوزادان معمولا دارای الگو‌های تنفسی نامنظم هستند که کاملا با الگو‌های تنفسی افراد بالغ متفاوتند. اما برخی از اختلالات تنفسی را باید با دقت پی گیری کنید:
1. صدای سوت زدن
اگر نوزاد شما در خواب، صدای سوت زدن در می‌آورد، ممکن است بینی‌اش با مخاط یا شیر گرفته باشد. این گرفتگی موجب تنفس نامنظم نوزاد می‌شود. برای درمان این حالت باید به پزشک کودکان مراجعه کنید تا با ساکشن، محتویات بینی را تخلیه کند.
2. سرفه شدید
سرفه شدید به دلیل گرفتگی و انسداد در حنجره رخ می‌دهد. وجود مخاط بیش از حد در ناحیه گلو ممکن است موجب بروز انواع گرفتگی شود، که نه تنها بر تنفس نوزاد تاثیر می‌گذارد بلکه منجر به عوارض دیگری نیز می‌شود.
3. صدای جیغ مانند
این بیماری در میان نوزادان، حتی نوزادان تازه متولد شده، رایج است. تجمع بافت بیش از حد در اطراف حنجره کودک باعث تغییر صدای نوزاد و عدم درمان موجب بدتر شدن وضعیت او می‌شود.
بیشتر بخوانید: درمان گرفتگی صدا در کودکان با 12 راهکار خانگی
4. سرفه عمیق
هنگامی که بخش بزرگی از نای مسدود می‌شود، می‌تواند منجر به سرفه عمیق در هنگام خواب نوزاد شود.
5. تنفس سخت و سریع
این وضعیت به علت وجود مخاط در ریه‌ها رخ می‌دهد، که منجر به مشکل تنفسی در نوزاد می‌شود. ذات الریه یا عفونت ریه می‌تواند موجب بروز این حالت در نوزاد شود.
6. خس خس سینه
خس خس سینه به دلیل انسداد نایژه‌ها اتفاق می‌افتد. گرفتگی نایژه‌ها موجب می‌شود هنگامی که کودک در خواب تنفس می‌کند، صدای خس خس بدهد. این وضعیت، اگر بدون درمان باقی بماند، ممکن است در بزرگسالی منجر به آسم شود.

زمان مراجعه به پزشک
اگرچه نوزادان گاهی اوقات تنفس پر سر و صدا و گاهی تنفس منظم و طبیعی دارند، بایستی مراقب الگوی تنفسی آنان باشید و هر گونه تغییری را با دقت دنبال کنید. اگر کودک شما علائم ناخوشایندی را نشان می‌دهد، با پزشک کودکان مشورت کنید. برخی از نشانه‌هایی که نیازمند مراجعه سریع به پزشک هستند عبارتند از:
بیش از 60 بار تنفس در یک دقیقه. تنفس نوزاد همراه با آه و ناله مداوم یا سر و صدای زیاد باشد. هر گونه نشانه‌ای از تلاش زیاد برای تنفس، مانند تلاش برای باز کردن مسیر تنفسی بینی. صدای جیغ مانند و یا سرفه شدید به هنگام تنفس در خواب. بالا و پایین رفتن بیش از حد معمول ماهیچه قفسه سینه در هنگام تنفس نوزاد. مکث در تنفس به مدت بیش از پنج ثانیه. ظاهر شدن یک طرح مثلثی شکل آبی رنگ در پیشانی نوزاد، نشان دهنده شرایطی است که اکسیژن کافی در خون دریافت نمی‌شود.
نکات مهم
در اینجا به چند نکته مهم برای تنفس بهتر نوزاد شما در خواب اشاره می‌کنیم.
الگوی تنفسی نوزاد را در جایی ثبت کنید و نزد خود نگه دارید. بدین ترتیب هر گونه تغییر در آن به سادگی قابل تشخیص است. تعداد نفس‌های نوزاد در هر دقیقه را بشمارید. این اطلاعات به متخصص کودکان در تشخیص دلیل تنفس نامنظم نوزاد کمک خواهد کرد. خرخر و صدا‌های عجیب در هنگام تنفس در بیشتر نوزادان شایع است. اما اگر تکرار این صدا‌ها افزایش یابد، بایستی بدون معطلی به متخصص کودکان مراجعه کنید.
برگرفته از: momjuction
لیدا محمودی

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ظروف گود و استوانه ای را چگونه بشوییم؟

آموزش دوخت عروسک پارچه ای

در خانه ماساژور دستی بسازید

وظایف دولت نسبت به زنان در قانون اساسی

ترفند سفید کردن شیرآلات حمام

21 ترفند برای نجات از شب های گرم تابستان

انتخاب همسر از بین چند خواستگار خوب

قانون اساسی در مورد زنان چه می گوید؟

ماساژ صورت با روغن زیتون

ایده خلاقانه برای ساخت جاکتابی دخترانه

خواص پوست موز برای صورت

ازدواج با اسکیزوفرنی ممکن است؟

رازهای شیک پوشی که هیچکس نمیداند

لباس صورتی با چه رنگی ست میشود؟

مشکلات تلفظی کودکان را جدی بگیرید

کارهایی که آفتاب سوختگی را بدتر می‌کند!

نقاشی های بامزه یسنا کوچولو روی سنگ

آموزش محبوب ترین مدل خط چشم

حرفه ای ترین آرایش صورت را یاد بگیرید

نکات ریز و مهم آرایش عروس در روز عروسی

چند نکته برای داشتن لب های زیبا

تاثیر آموزش های اجباری والدین بر فرزندان

همه چیز درباره جراحی زیبایی چشم و پلک

پیشنهاد طراحان مد برای یک استایل شیک تابستانی

بارداری در‌ سن کم و نکاتی که باید بدانید

چند ایده جذاب برای هدیه دادن به اطرافیان

 5 ایده برای کارهای خلاق در خانه

چرا احساس عشق از بین می رود؟

تفاوت بین مرطوب‌کننده و لوسیون چیست؟

طراحی های شیک و مجلسی ناخن

تاثیرات استرس بر بارداری

خوش‌تیپ‌ ترین بازیگران در جشن حافظ

ترفندهایی که پیک نیک را به یادماندنی می کند

شخصیت خود را با روانشناسی آرایش کشف کنید!

ژورنال شیک ترین بلوزهای تابستانی زنانه

جادوی جوش شیرین در خانه داری

راهکارهای خانگی درمان کک و مک

4 روش برای ایجاد اوقات فراغت در زندگی یک مادر پر مشغله

7 ویژگی مهم فرزند اول

تاثیر موبایل در بارداری بر جنین

آموزش هنر مادربزرگ ها که دوباره مد شده است

مدل های جدید لباس زنانه

ماجرای مجردی طولانی ستاره سینما

طراحی ساده و زیبا برای تی شرت

در زندگی مشترکتان چه کسی حرف اول و آخر را میزند؟!

نوشیدنی پرطرفداری که حسرت بچه را بر دلتان می‌گذارد

افزایش ماندگاری فر مو چند تکنیک ساده دارد

آیتم های ضروری که باید در کمد لباس هر خانمی باشد!

ایده های عکاسی رومانتیک با حباب

حرفه ای ترین کیف موبایل را بسازید