پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

کودک 16 ماهه؛ مراحل رشد و بازی‌ های مناسب دختران

کودک 16 ماهه؛ مراحل رشد و بازی‌ های مناسب

  بزرگنمايي:

آریا جوان - حضور کودک 16 ماهه در خانه را از بهم ریختگی و اسباب بازی‌های پراکنده در هر گوشه و کنار می‌توان فهمید. بهتر است مادران رفتار‌های نامناسب کودک 16 ماهه خود را زیاد جدی نگیرند و به جای آن از لحظه لحظه رشد کودک نوپایشان غرق در لذت شوند.


سرویس مادر و کودک - کودک 16 ماهه، به دفعات زیاد در روز احساس سرخوردگی می‌کند و بی تاب می‌شود. او نیاز به یادگیری تنظیم احساساتش دارد. به عنوان پدر و مادر، باید در زمان کج خلقی کودک، آرامش خود را حفظ کنید.
وقتی کودک راه رفتن را آغاز می‌کند، غریزه کنجکاوی او دنیای کاملا جدیدی را بر روی او می‌گشاید. فضای امنی برای بازی به وجود آورید تا در سایه آن بتواند به اکتشاف خود ادامه دهد. او نمی‌خواهد شیطنت کند، اما با آنکه شما بار‌ها و بار‌ها به او می‌گویید به چیز‌های خطرناک مثل پریز برق دست نزند، به دلیل حافظه کوتاه مدت و حس کنجکاوی قوی به کار خود ادامه می‌دهد.
در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:
رشد ذهنی رشد حرکتی رشد مهارت‌های دستی رشد اجتماعی وظیفه والدین بازی‌های مناسب رشد کودک 16 ماهه از لحاظ ذهنی
کودک نوپای شما اجزای بدن خود و برخی از چیز‌های داخل کتاب را می‌شناسد. می‌تواند صدای حیوانات را درآورد و اگر از او خواسته شود سعی می‌کند لباس‌هایش را درآورد. او اشیا ساده را حمل می‌کند و برای شما می‌آورد. او مفهوم "گربه" را درک می‌کند، یعنی می‌داند که عکس گربه، گربه اسباب بازی و گربه واقعی همه گربه‌اند.
فعالیت‌هایی در جهت رشد ذهنی
وظایف کوچک و ساده‌ای را برای تحریک ماجراجویی و حس کامیابی به او محول کنید. او را تشویق کنید تا در انجام کار‌های کوچک روزانه مثل مرتب کردن و گذاشتن وسایل در جایشان، به شما کمک کند. به او کمک کنید تا با کنارهم گذاشتن سه یا چهار کلمه جملات ساده‌ای بسازد. مفهوم مالکیت را به او بشناسانید، مثل " اون توپ مارتینه، اون توپ مال توئه"
تمرین در او احساس موفقیت ایجاد کنید. اجازه دهید تا جایی که می‌تواند به شما کمک کند. وظایف ساده‌ای مثل مرتب کردن کاملا در حد توانایی کودک شما است و احساس غرور او را تقویت می‌کند.
رشد کودک 16 ماهه از لحاظ جابجایی حرکتی
کودک شما می‌تواند روی زانوها خم شود و بدون کمک دیگران، بدنش را برای نشستن پایین آورد. او می‌تواند بایستد، چهار دست و پا از پله‌ها بالا رود، و راه برود. قدم‌های او بلند، متزلزل و دارای طول و جهت نابرابر است.
فعالیت‌هایی در جهت رشد جابجایی حرکتی
برای تشویق او به تمرین خم کردن باسن و زانو، یک صندلی ویژه که دسته داشته باشد و او را قادر سازد بدون افتادن، به تنهایی بنشیند در اختیار او بگذارید. برای جلوگیری از بروز هر حادثه‌ای، دائما هنگام راه رفتن یا چهار دست و پا بالا رفتن از پله‌ها، مراقب او باشید. حداکثر آزادی حرکت را به او بدهید تا بتواند بدون خطر گردش کند. برای وادار کردن او به انجام حرکات پا، یک توپ نرم و بزرگ تهیه کنید و آن را با پا به طرف یکدیگر برانید.
تمرین صندلی محکمی برایش فراهم کنید. کودک نوپای شما نشستن و پایین آمدن از صندلی را دوست دارد. این کار امکان خم کردن و جمع نمودن باسن و زانو‌ها را نیز برای او فراهم می‌کند. صندلی باید از نوعی باشد که واژگون نشود.

رشد کودک 16 ماهه از لحاظ مهارت‌های دستی
کودک شما می‌تواند یک فنجان را بردارد و نگه دارد، از آن بنوشد و بدون اینکه زیاد بریزد آن را به زمین بگذارد. او می‌تواند با قاشق غذا بخورد و بدن اینکه چیزی از آن بریزد، آن را به دهان برساند. او می‌تواند برجی با سه مکعب بسازد، سعی می‌کند صفحات کتاب را ورق بزند، و برخی از لباس‌هایش را خودش به تن کند.
فعالیت‌هایی در جهت رشد مهارت‌های دستی
او را در برج‌سازی با روی هم چیدن مکعب‌های اسباب بازی، زیاد تمرین دهید. کتاب‌هایی با اوراق ضخیم به او بدهید و به او نشان دهید چگونه آن‌ها را ورق بزند. هنگامی که سعی می‌کند لباس بپوشد صبور باشید و به او نشان دهید چگونه جوراب، کفش و کلاه خود را بپوشد. همراه هم با وسایل ساده مثل دایره زنگی، طبل و پیانوی اسباب بازی موسیقی بنوازید. کودک را با مسواک آشنا کنید و زمانی در روز را به مسواک زدن با هم اختصاص دهید.
تمرین با او برج‌سازی را تمرین کنید. کودک نوپای شما اکنون می‌تواند سه مکعب را روی یکدیگر بگذارد. برای افزایش مهارت کودک در این زمینه همراه او برج بسازید. بیشتر بخوانید: فواید بازی کردن برای کودکان
رشد کودک 16 ماهه از لحاظ اجتماعی
کودک شما بیشتر کمک می‌کند، هم در کار‌های روزمره خانه و هم در پوشیدن و از تن در آوردن لباس‌های خود. او نسبت به افراد خانواده، حیوانات خانگی و عروسک‌ها محبت نشان می‌دهد. او به بزرگسالان توجه و علاقه زیادی نشان می‌دهد و دوست دارد از آن‌ها تقلید کند. او به گردهمایی‌های اجتماعی علاقه‌مند است. او در کنار یک کودک دیگر، ولی نه با او، بازی می‌کند.
فعالیت‌هایی در جهت رشد اجتماعی
غریزه یاری‌گری او را با واگذار کردن کار‌های کوچک روزانه به او تقویت کنید. اجازه دهید بعضی از لباس هایش را خودش بپوشد. او می‌تواند جوراب‌هایش را بپوشد و کلاهش را به سر بگذارد. هر وقت می‌توانید او را با کودکان دیگر آشنا کنید. او به خاطر لذتی که از شما کسب می‌کند، انگیزه لازم برای برقراری روابط دوستانه با دیگران را پیدا می‌کند. رفتار محبت آمیز با بستگان، کودکان دیگر، عروسک‌ها و حیوانات دست آموز را تشویق کنید.
تمرین او را تشویق به اظهار محبت کنید. محبت و توجه او را نسبت به دیگران، مثل خواهر و برادر، بستگان، حیوانات دست آموز یا اسباب بازی‌ها تحسین کنید.

وظیفه شما به عنوان پدر و مادر یک کودک 16 ماهه
والدین نقش مهمی در شکل دادن رفتار کودک ایفا می‌کنند. به یاد داشته باشید که کودک از شما الگو می‌گیرد؛ بنابراین همیشه وقتی به کودک در نزدیکی شماست، مراقب رفتار خود باشید.
مقابله با رفتار‌های پرخاشگرانه کودک آسان نیست، اما اگر سعی کنید بفهمید که کودک چه چیزی از شما می‌خواهد، موقعیت را راحت‌تر کنترل می‌کنید. پرخاشگری واکنش طبیعی انسان است، اما تفاوت بین شما و کودک شما این است که شما آموخته‌اید که آن را مدیریت کنید. در این مواقع آرام باشید و درست عمل کنید. کودک برای نشان دادن ناراحتی‌هایش ممکن است چیز‌هایی را به سمت شما یا خواهر و برادرش پرتاب کند. این مسئولیت شماست که او را تحت کنترل درآورید تا به کسی آسیب نزند. با کودک کتاب قصه و آواز بخوانید و غرق لذت شوید. کودک خود را به طور منظم برای پیاده‌روی بیرون ببرید. این کار باعث بهبود مهارت‌های حرکتی او می‌شود. در صورت برنامه‌ریزی برای بازگشت به کار، کار‌های منزل را به گونه‌ای سازماندهی کنید که زمان کافی برای وقت گذراندن با فرزندتان داشته باشید. کودک شما سخت مشغول بررسی دنیای اطراف و توسعه مهارت‌های مختلفش است. محیط را به گونه‌ای فراهم کنید تا به راحتی به کشف و بررسی بپردازد. به او کمک کنید تا از توانایی‌هایش آگاه شود و قوانین ساده‌ای برای او تنظیم کنید.
بازی‌های مناسب رشد کودک 16 ماهه

بازی با آب. تعدادی ظرف پلاستیکی در اندازه‌های مختلف برای کودک تهیه کنید. یک فنجان و قوری پلاستیکی کوچک نیز خوب است. هنگامی که کودک سعی می‌کند آب را از قوری به داخل فنجان‌ها بریزد، به هماهنگی چشم و دست خود کمک کرده است. بازی در استخر پلاستیکی. به غیر از بازی در لگن یا حمام، کودک می‌تواند با سایر بچه‌ها در استخر‌های پلاستیکی بازی کند. به بچه‌ها آب بپاشد. کله معلق بزند و با آب ارتباط برقرار کند. هر جایی که کودک بازی می‌کند، حتی اگر کنار استخر کم عمق باشد، باید تحت نظارت مداوم شما باشد تا از هر گونه خطر احتمالی غرق شدن جلوگیری شود. اسباب بازی‌های چرخ دار. کشیدن یک چیز به دنبال خود، برای کودک جذابیت زیادی دارد و می‌تواند زمینه ساز خیال پردازی کودک نیز شود. بعضی اسباب‌بازی‌های چرخ دار با قطعات ساختمان سازی کامل می‌شوند و کودک از پر و خالی کردن آن‌ها بسیار لذت می‌برد. اگر کودک نسبت به یک اسباب بازی یا وسیله، مثلا پتو، دلبستگی خاصی پیدا کرد، می‌توانید دو تا از آن را تهیه کنید تا در صورت گم شدن یا پاره شدن یکی از آنها، دیگری را جایگزین کنید. بیشتر بخوانید: بازی با کودکان، بهترین روش پرورش مغز
برگرفته از: momjunction ، همه کودکان تیزهوشند اگر / دکتر میریام استاپرد، کودک از یک تا دو سالگی / هریت گریفی
لیدا محمودی

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیوه‌های داعش؛ پشیمان یا تشنه انتقام/ آیا لشکر زنان خون‌آشام تجدید قوا خواهد کرد؟ +تصاویر

خانم افشار مگه ایرانی نیستی؟ بیل بگیر دستت برو کمک!

سرطان پستان، بیماری که زندگی را به کام خانم‌ها تلخ می‌کند/ مبتلایان می‌توانند مجدد بارداری و شیردهی داشته باشند؟

اقدام جوانمردانه بانوی اسکی ایران تحسین دنیا را برانگیخت

گفت‌وگو| جهان اسلام سیره حضرت زهرا (س) را سرمشق خود قرار دهد/ فاطمه‌زهرا (س) پاره تن پیامبر است

دکان سه نبشی به نام «کنگره فوتبال کلینیک»/ ماجرای خانم دکتر ایرانی و کارلوس کی روش!

دختر ایرانی، قهرمان شطرنج سریع و برق آسای 2018 جهان شد

اظهارات آنجلینا جولی درباره ورود به عرصه سیاست

متهمه فراریِ 800 میلیارد تومانی به کشور بازگردانده شد

مهناز افشار به دادسرا رفت/ اظهار پشیمانی خانم بازیگر از تبلیغ یک آمپول در فضای مجازی

مهمترین آسیب‌های پیش روی خانواده ایرانی؛ از اختلافات فرهنگی و طبقاتی تا مصرف‌گرایی

10 عادت اشتباه روزانه که قاتل سلامت پوستتان هستند

موضع دولت درباره ورود بانوان به ورزشگاه و تقابل با ورزشکاران اسرائیلی

اگر به این 7دلیل ازدواج می کنید،شاید شکست بخورید

جوسازی یک دختر علیه ستاره‌های فوتبال

وجود 4 هزار ماده سمی در سیگار/ تومور مغزی در جنین نتیجه استعمال سیگار در زنان باردار

عواقب پاک نکردن لوازم آرایشی قبل از خواب/ آرایش مداوم، خانم‌ها را به دام سرطان می‌اندازد

خانم بازیگر منتقد جدی کارلوس کی‌روش شد؛ دلار می‌گیرند و غر می‌زنند

گوش الاغی، چشم گربه‌ای، لب شتری و دماغ خوکی!

طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی

خواص و عوارض صابون زردچوبه چیست؟

بهترین روش لیفتینگ صورت چیست؟

طریقه پرورش گل سنبل در گلدان

برای ریزش مو چه باید کرد؟

زنان موفق دنیا؛ مختصری از زندگی روث بیدرگینزبرگ، قاضی دیوان عالی آمریکا

زیباترین نمونه‌ های تونیک اسپرت + روش ست کردن آن

طرز تهیه مرغ شکم پر مجلسی

34 فعالیت و بازی با کودک سه ساله

طرز تهیه چیز کیک کدو حلوایی

گریم هانیه توسلی در «گرگ‌بازی»/ عکس

طرز تهیه استانبولی با رب به 2 روش اصیل خانگی

قیمت و شرایط فروش محصولات خودروسازان راین

قانون جذب مردان؛ استفاده از قانون جذب برای جذب مردان

راهنمای جامع مقدار شیر خشک لازم برای نوزاد

گزارش نگران‌کننده‌ اخیر و برنامه برای جهان بدون دی اکسید کربن

زیباترین انواع مدل پلیور دخترانه برای پاییز و زمستان

تست دوستی؛ چطور دوستی هستید؟

آموزش لاک زدن ساده در خانه

صابون هویج؛ خواص و طرز تهیه این صابون

طرز تهیه قورمه سبزی با گوشت چرخ کرده

پوشش سارا بهرامی در جشنواره فیلم ونیز/عکس

طرز تهیه کیک خیس نارگیلی برای میان وعده و دسر

نیوشا ضیغمی مرد شد!

زیباترین انواع مدل کیف پول چرم زنانه

پریناز ایزدیار به «بینوایان» پیوست

کودک 16 ماهه؛ مراحل رشد و بازی‌ های مناسب

ماسک جعفری؛ طرز تهیه،‌ خواص و روش استفاده از آن

واکنش "بهاره رهنما" به ادعاهای "همسر سابق شوهرش"

آشنایی با بهترین باز کننده سریع قاعدگی

کلافگی ملیکا شریفی‌نیا از حجم سانسور در "دلدادگان"