پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

نحوه کاشت لوبیا سبز در باغچه خواندني

نحوه کاشت لوبیا سبز در باغچه

  بزرگنمايي:

آریا جوان - برای کاشت لوبیا سبز در باغچه بایستی اجازه دهید تا سرمای زمستانی از منطقه شما خارج و خاک تقریبا گرم شود. لوبیا سبز در دمای 20 تا 25 درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارد و به آبیاری منظم به ویژه در فصل گرما نیاز دارد.

سرویس گیاهان و حیوانات - یکی از بهترین و ساده‌ترین گیاهانی که می‌توان در فضای کم و باغچه حیاط یا بالکن پرورش داد، گیاه لوبیا سبز است. در بخش‌های قبلی ستاره آموزش کاشت لوبیا سبز در گلدان داده شد. اگر تمایل دارید این گیاه را در باغچه و بیرون از خانه بکارید، مطلب زیر را تا انتها بخوانید.
مراحل کاشت لوبیا سبز در باغچه
1- زمان کاشت
برای کاشت لوبیا سبز در باغچه نیاز به نشاکاری نیست و شما می‌توانید از همان ابتدا به طور مستقیم بذر را در داخل باغچه بکارید. بهترین زمان برای کاشت لوبیا سبز در باغچه بسته به اقلیم منطقه شما دارد. ولی در بیشتر مناطق ایران فصل بهار، بهترین زمان برای کاشت این سبزی است.
2- انتخاب رقم
لوبیا سبز دارای ارقام رونده و بوته‌ای است. شما بسته به مساحت باغچه خود یکی از این ارقام را انتخاب کنید. در صورتی که ارقام رونده را انتخاب کرده‌اید، برای نگهداری از آن‌ها نیاز به قیم دارید و اگر از رقم بوته‌ای برای کاشت استفاده می‌کنید به مساحت بیشتر نیاز دارید، چون بایستی بین بوته‌ها فاصله لازم برای دریافت کافی نور خورشید وجود داشته باشد.
3- کاشت بذر
برای کاشت بذر‌ها ابتدا باغچه را آبیاری کنید. سپس بذر‌ها را در عمق دو تا پنج سانتیمتری خاک بکارید و بلافاصله بعد از کاشت به آن‌ها مجددا آب دهید. فاصله بین بذر‌ها باید بین 6 الی 10 سانتیمتر باشد.
4 - نحوه آبیاری
آبیاری را تا زمانی که گیاهان جوانه بزنند به طور مرتب انجام دهید. این گیاه به آبیاری منظم به ویژه در فصل گرم نیاز دارد. در هنگام آبیاری توجه داشته باشید که خاک حالت غرقابی و ایستابی پیدا نکند چرا که گیاه لوبیا سبز حساسیت زیادی به آب ایستادگی در پای ساقه و ریشه دارد.
5- نحوه بستن قیم
بعد از گذشت تقریبا سه هفته، جوانه‌های لوبیا سبز از خاک خارج می‌شوند. در صورتی که ارقام رونده لوبیا سبز را کاشته‌اید، هنگامی که گیاه کمی بزرگ شد بایستی از قیم برای نگهداری گیاه استفاده کنید.
برای اینکه گیاه به دور قیم بپیچد، لازم است در شروع، ساقه را در جهت عقربه‌های ساعت به دور قیم بپیچید. بعد از این خود گیاه در همان جهت به دور قیم می‌پیچد.
6- برداشت لوبیا سبز
در حدود 50 تا 60 روز بعد از کاشت لوبیا سبز در باغچه، شما می‌توانید محصول خود را برداشت کنید. با توجه به اینکه بیشتر افراد از غلاف‌های تازه لوبیا سبز استفاده می‌کنند، بنابراین دقت کنید زمانی که غلاف‌ها به رشد نهایی خود از نظر طولی رسیدند، برداشت گیاه را شروع کنید که این زمان حدوداً 10 تا 14 روز بعد از گلدهی گیاه است.‌ می‌توانید برداشت لوبیا سبز را در چندین مرحله به فاصله 3 تا 5 روز انجام دهید. غلاف‌های این گیاه را باید در اوایل صبح یا عصر بدون ضربه و آسیب برداشت کنید.

گیاه شناسی لوبیا سبز
لوبیا سبز گیاهی یکساله، از تیره بقولات و خود گشن است و گونه‌های مختلف آن از نظر شکل بوته، طول و غلاف و تعداد دانه در غلاف و اندازه دانه با هم متفاوت می‌باشند. اگر چه لوبیا سبز، گیاهی است متنوع با صد‌ها واریته جدید، اما تمامی آن‌ها را در دو دسته واریته بوته‌ای و واریته رونده طبقه‌بندی می‌کنند.
لوبیای سبز متعلق به آب وهوای گرم ومعتدل است، ولی این درحالی است که می‌توان در تمام شرایط آب و هوایی، آن را مورد کشت وپرورش قرار داد.
دانه‌های این گیاه در داخل غلاف کشیده و شمشیری شکل به حالت آویزان به ساقه قرار دارند که در گونه‌های مختلف لوبیا سبز، رنگ و اندازه آن‌ها متفاوت هست. بعضی از انواع لوبیا سبز، غلاف نرم و گوشتی قابل‌خوردن دارند و در بعضی دیگر غلاف‌ها سخت بوده قابل‌خوردن نیستند.
بذر لوبیا سبز، به شکل قلوه‌ای است و در مواردی به‌صورت کُروی و یا بیضوی شکل دیده می‌شود. مصرف لوبیا سبز، در غذا‌ها بسیار متداول است و چون دارای مواد غذائی فراوانی است، یکی از مهم‌ترین سبزی‌های مورد مصرف غذائی تلقی می‌شود. مهمترین خواص لوبیا سبز شامل کاهش خطر حوادث قلبی عروقی، پیشگیری از سرطان، کاهش فشار خون، تقویت سیستم ایمنی، تنظیم اشتها، بهبود خلق و خو، خواب راحت و پیشگیری از پوکی استخوان است.
شرایط محیطی مورد نیاز کاشت لوبیا سبز در باغچه
اولین شرط لازم برای کاشت لوبیا سبز در باغچه، داشتن اطلاع از درجه حرارت و اقیم منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، است. توجه داشته باشید، لوبیا سبز برای رشد به گرمای زیادی نیاز دارد و در آب و هوای خنک رشد آن کند و مقدار محصول و عملکرد آن نیز کاهش می‌یابد. شرایط محیطی مورد نیاز کاشت لوبیا سبز در باغچه عبارتند از:
درجه حرارت: دمای مناسب خاک برای جوانه‌زنی بذر لوبیا حداقل 15 درجه سانتیگراد و حداکثر 35 درجه سانتیگراد است. به طور کلی، بهترین دمای خاک برای جوانه زنی بذر لوبیا سبز بین 15 تا 19 درجه سانتیگراد است و دمای مناسب برای رشد گیاه، 20 تا 25 درجه سانتیگراد است و هنگامی که دمای محیط از 25 درجه سانتی گراد بیشتر شود، عملکرد آن کاهش می‌یابد.
خاک: بهترین خاک برای لوبیا سبز، خاک‌های رسی شنی است. لوبیا سبز در خاک با زهکش مناسب، غنی، کمی اسیدی و دارای پ. هاش حدود 6، بهترین رشد را دارد. با این وجود این گیاه، هر نوع خاک قادر به رشد است.
نور: این گیاه به نور کامل و زیاد خورشید و نیز گرمای زیادی نیاز دارد.
آبیاری: لوبیا سبز هم مانند تمام سبزیجات نیاز به آبیاری منظم دارد، به خصوص در ماه‌های گرم سال. اگر آبیاری خوب باشد، گیاه دوره گلدهی بیشتری خواهد داشت و در نتیجه محصول بیشتری تولید خواهد کرد.
لوبیا سبز برای رشد به کود نیاز ندارد، چون خود نیتروژن تولید می‌کند؛ بنابراین بعد از کاشت لوبیا سبز در باغچه و برداشت آن، می‌توانید سایر سبزیجات را در همان خاک بکارید و انتظار داشته باشید، محصولی خوبی برداشت کنید.
مهناز پیرزاده
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یک مسافر زمان دیگر ادعا کرد که از آینده آمده است/ آیا ربات‌ها در سال 2045 دنیا را تسخیر خواهندکرد؟

استفاده از شبکه‌های اجتماعی "قطعا" بر سلامت روان تاثیر می‌گذارد

داوری اشتباه به نفع پرسپولیس مقابل سایپا

خریداران هیجانی خودرو، مثل خریداران ارز، ضرر می کنند!

عدم مشکل تامین انسولین کشور تا 6 ماه آینده

تست کنترل هیجانات؛ چقدر به احساسات منفی خود بها می‌دهید؟

وقتی اسکارلت جوهانسون، ولیعهد عربستان را تحقیر می‌کند

پایان فیلمبرداری «سامورایی در برلین» در آلمان

مجموعه انشا درمورد اربعین

تعبیر خواب دندان درآوردن چیست؟

درگیری دایی با دروازه‌بان پرسپولیس در راهروهای ورزشگاه

تعداد نرمال ضربان قلب جنین در دوران بارداری

فال روزانه یکشنبه 6 آبان 1397

خواص دمنوش قره قاط چیست؟

اعتراض ارژنگ امیرفضلی به سواستفاده از محمدرضا گلزار (فیلم)

پیام برانکو به هواداران پرسپولیس در آستانه بازی با السد (فیلم)

انتقاد جالب مهراب قاسم خانی به فیلم‌های آمریکایی

مدل‌های جذاب و ظریف شال بافت

پست پرسپولیسی مهرداد میناوند (فیلم)

واکنش کتایون ریاحی به آزاد شدن مصرف ماری‌جوانا در کانادا

مغزهای بزرگ زنگ نزده!

از دلایلی که بازی در «مختارنامه» را قبول کردم وجود خود میرباقری بود

اوضاع تئاتر امروز فاجعه‌آمیز است/ مسئولین فرهنگی تئاتر را رها کرده‌اند

خودکشی شراره رخام با اسلحه/ عکس

عوامل «ستایش3» در غرب تهران/ گروه تا سه ماه آینده در تهران هستند

هزینه ساخت «عاشقانه» چقدر بود؟

خواننده «کجا باید برم» به «رقص روی شیشه» پیوست

تست روانشناسی پشتکار؛ میزان پشتکار خود را بسنجید

تعبیر خواب سوره حجر - خواندن سوره حجر در خواب چه تعبیری دارد؟

روزهای قمر در عقرب سال 97 و اقدامات مکروه در این ایام

سیستم هیدروپونیک چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

کپسول لانسوپرازول چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟

طرز تهیه کلم پلو و نکاتی برای طبخ آن

6 حرکت اصلی دمبل برای جلو بازو

رونمایی از اولین پوستر فیلم «گرگ بازی»

جنجال جدید لیدی گاگا

سلفی بازیگر زن با پوشش چادر در حرم امام رضا (ع)

تاثیرات نیم‌بها شدن بلیت سینما در روزهای شنبه بر گیشه

فیلم «حکایت دریا» ساخته بهمن فرمان‌آرا مجوز اکران گرفت

دفاع «خاویر باردم» از «وودی آلن»

روزبه بمانی برای سریال «رقص روی شیشه» می‌خواند

مردی که با موهای خود از شاخه درخت تاب می‌خورد!

نحوه کاشت لوبیا سبز در باغچه

بذر کتان و لاغری شکم

جایزه بهترین فیلم جشنواره لندن به سودابه مرتضایی رسید

انتقاد رضا رشیدپور از تمسخر جواد خیابانی (فیلم)

بازی‌ های کودکانه، راه شناخت دنیا برای کودکان

پست اینستاگرامی پرویز پرستویی برای حسن یزدانی

حمله تند مهرداد میناوند به مسئولین پرسپولیس و سازمان لیگ

اعتراض شدید مهراب قاسم‌خانی به تبلیغات کنکوری تلویزیون