پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

نحوه کاشت لوبیا سبز در باغچه خواندني

نحوه کاشت لوبیا سبز در باغچه

  بزرگنمايي:

آریا جوان - برای کاشت لوبیا سبز در باغچه بایستی اجازه دهید تا سرمای زمستانی از منطقه شما خارج و خاک تقریبا گرم شود. لوبیا سبز در دمای 20 تا 25 درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارد و به آبیاری منظم به ویژه در فصل گرما نیاز دارد.

سرویس گیاهان و حیوانات - یکی از بهترین و ساده‌ترین گیاهانی که می‌توان در فضای کم و باغچه حیاط یا بالکن پرورش داد، گیاه لوبیا سبز است. در بخش‌های قبلی ستاره آموزش کاشت لوبیا سبز در گلدان داده شد. اگر تمایل دارید این گیاه را در باغچه و بیرون از خانه بکارید، مطلب زیر را تا انتها بخوانید.
مراحل کاشت لوبیا سبز در باغچه
1- زمان کاشت
برای کاشت لوبیا سبز در باغچه نیاز به نشاکاری نیست و شما می‌توانید از همان ابتدا به طور مستقیم بذر را در داخل باغچه بکارید. بهترین زمان برای کاشت لوبیا سبز در باغچه بسته به اقلیم منطقه شما دارد. ولی در بیشتر مناطق ایران فصل بهار، بهترین زمان برای کاشت این سبزی است.
2- انتخاب رقم
لوبیا سبز دارای ارقام رونده و بوته‌ای است. شما بسته به مساحت باغچه خود یکی از این ارقام را انتخاب کنید. در صورتی که ارقام رونده را انتخاب کرده‌اید، برای نگهداری از آن‌ها نیاز به قیم دارید و اگر از رقم بوته‌ای برای کاشت استفاده می‌کنید به مساحت بیشتر نیاز دارید، چون بایستی بین بوته‌ها فاصله لازم برای دریافت کافی نور خورشید وجود داشته باشد.
3- کاشت بذر
برای کاشت بذر‌ها ابتدا باغچه را آبیاری کنید. سپس بذر‌ها را در عمق دو تا پنج سانتیمتری خاک بکارید و بلافاصله بعد از کاشت به آن‌ها مجددا آب دهید. فاصله بین بذر‌ها باید بین 6 الی 10 سانتیمتر باشد.
4 - نحوه آبیاری
آبیاری را تا زمانی که گیاهان جوانه بزنند به طور مرتب انجام دهید. این گیاه به آبیاری منظم به ویژه در فصل گرم نیاز دارد. در هنگام آبیاری توجه داشته باشید که خاک حالت غرقابی و ایستابی پیدا نکند چرا که گیاه لوبیا سبز حساسیت زیادی به آب ایستادگی در پای ساقه و ریشه دارد.
5- نحوه بستن قیم
بعد از گذشت تقریبا سه هفته، جوانه‌های لوبیا سبز از خاک خارج می‌شوند. در صورتی که ارقام رونده لوبیا سبز را کاشته‌اید، هنگامی که گیاه کمی بزرگ شد بایستی از قیم برای نگهداری گیاه استفاده کنید.
برای اینکه گیاه به دور قیم بپیچد، لازم است در شروع، ساقه را در جهت عقربه‌های ساعت به دور قیم بپیچید. بعد از این خود گیاه در همان جهت به دور قیم می‌پیچد.
6- برداشت لوبیا سبز
در حدود 50 تا 60 روز بعد از کاشت لوبیا سبز در باغچه، شما می‌توانید محصول خود را برداشت کنید. با توجه به اینکه بیشتر افراد از غلاف‌های تازه لوبیا سبز استفاده می‌کنند، بنابراین دقت کنید زمانی که غلاف‌ها به رشد نهایی خود از نظر طولی رسیدند، برداشت گیاه را شروع کنید که این زمان حدوداً 10 تا 14 روز بعد از گلدهی گیاه است.‌ می‌توانید برداشت لوبیا سبز را در چندین مرحله به فاصله 3 تا 5 روز انجام دهید. غلاف‌های این گیاه را باید در اوایل صبح یا عصر بدون ضربه و آسیب برداشت کنید.

گیاه شناسی لوبیا سبز
لوبیا سبز گیاهی یکساله، از تیره بقولات و خود گشن است و گونه‌های مختلف آن از نظر شکل بوته، طول و غلاف و تعداد دانه در غلاف و اندازه دانه با هم متفاوت می‌باشند. اگر چه لوبیا سبز، گیاهی است متنوع با صد‌ها واریته جدید، اما تمامی آن‌ها را در دو دسته واریته بوته‌ای و واریته رونده طبقه‌بندی می‌کنند.
لوبیای سبز متعلق به آب وهوای گرم ومعتدل است، ولی این درحالی است که می‌توان در تمام شرایط آب و هوایی، آن را مورد کشت وپرورش قرار داد.
دانه‌های این گیاه در داخل غلاف کشیده و شمشیری شکل به حالت آویزان به ساقه قرار دارند که در گونه‌های مختلف لوبیا سبز، رنگ و اندازه آن‌ها متفاوت هست. بعضی از انواع لوبیا سبز، غلاف نرم و گوشتی قابل‌خوردن دارند و در بعضی دیگر غلاف‌ها سخت بوده قابل‌خوردن نیستند.
بذر لوبیا سبز، به شکل قلوه‌ای است و در مواردی به‌صورت کُروی و یا بیضوی شکل دیده می‌شود. مصرف لوبیا سبز، در غذا‌ها بسیار متداول است و چون دارای مواد غذائی فراوانی است، یکی از مهم‌ترین سبزی‌های مورد مصرف غذائی تلقی می‌شود. مهمترین خواص لوبیا سبز شامل کاهش خطر حوادث قلبی عروقی، پیشگیری از سرطان، کاهش فشار خون، تقویت سیستم ایمنی، تنظیم اشتها، بهبود خلق و خو، خواب راحت و پیشگیری از پوکی استخوان است.
شرایط محیطی مورد نیاز کاشت لوبیا سبز در باغچه
اولین شرط لازم برای کاشت لوبیا سبز در باغچه، داشتن اطلاع از درجه حرارت و اقیم منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، است. توجه داشته باشید، لوبیا سبز برای رشد به گرمای زیادی نیاز دارد و در آب و هوای خنک رشد آن کند و مقدار محصول و عملکرد آن نیز کاهش می‌یابد. شرایط محیطی مورد نیاز کاشت لوبیا سبز در باغچه عبارتند از:
درجه حرارت: دمای مناسب خاک برای جوانه‌زنی بذر لوبیا حداقل 15 درجه سانتیگراد و حداکثر 35 درجه سانتیگراد است. به طور کلی، بهترین دمای خاک برای جوانه زنی بذر لوبیا سبز بین 15 تا 19 درجه سانتیگراد است و دمای مناسب برای رشد گیاه، 20 تا 25 درجه سانتیگراد است و هنگامی که دمای محیط از 25 درجه سانتی گراد بیشتر شود، عملکرد آن کاهش می‌یابد.
خاک: بهترین خاک برای لوبیا سبز، خاک‌های رسی شنی است. لوبیا سبز در خاک با زهکش مناسب، غنی، کمی اسیدی و دارای پ. هاش حدود 6، بهترین رشد را دارد. با این وجود این گیاه، هر نوع خاک قادر به رشد است.
نور: این گیاه به نور کامل و زیاد خورشید و نیز گرمای زیادی نیاز دارد.
آبیاری: لوبیا سبز هم مانند تمام سبزیجات نیاز به آبیاری منظم دارد، به خصوص در ماه‌های گرم سال. اگر آبیاری خوب باشد، گیاه دوره گلدهی بیشتری خواهد داشت و در نتیجه محصول بیشتری تولید خواهد کرد.
لوبیا سبز برای رشد به کود نیاز ندارد، چون خود نیتروژن تولید می‌کند؛ بنابراین بعد از کاشت لوبیا سبز در باغچه و برداشت آن، می‌توانید سایر سبزیجات را در همان خاک بکارید و انتظار داشته باشید، محصولی خوبی برداشت کنید.
مهناز پیرزاده

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روش عجیب فراعنه برای مشخص شدن جنسیّت جنین

اظهارات عجیب اردکانیان:چینی‌ها با یک وعده غذا هم سیرند؛ ما زیاد می‌خوریم و می‌پوشیم!!

«همه می‌دانند» در میان برترین اکران‌های سال از نگاه گاردین

پاسخ علیخانی به یک ابهام/ حرفه‌ای‌ها چرا به «عصر جدید» می‌آیند؟

با 6 نمونه از غول‌آساترین جابه‌جایی‌های جهان آشنا شوید!

عوامل مؤثر در بروز افسردگی چیست؟

چرا کتاب خواندن برای انسان مفید است

هنگام سفر با هواپیما چه آدابی را باید رعایت کنیم؟

زنبورها و درک زبان نمادین ریاضیات

چگونه محتوایی برای جذب مشتری بیشتر بنویسیم؟‍‍

بهینه‌سازی سیستم ترجمه مبتنی‌بر هوش مصنوعی گوگل در ترجمه ورودی صوتی

بازیگر پیشکسوت روی تخت بیمارستان

گران ترین مایعات جهان؛ از زهر عقرب تا خون خرچنگ نعل آبی

کورتکس اینسولار مغز و نقش آن در پردازش درد و ارسال تهدید

مسعودفروتن:برای نقش‌های منفی ازخودم فاصله می‌گیرم

مروری بر کارنامه هنری رویا تیموریان در سال 97

عباس غزالی کارگردان «خواب عمیق» شد/ شروعی برای ساخت فیلم بلند سینمایی

دلیل بی‌نظمی در پخش «از یادها رفته» چیست/ کدام شباهت با «شهرزاد»؟

اعتراض کن لوچ به اقتصاد سرمایه‌داری/ کارگردان هت تریک می‌کند؟

چند می‌گیری بازیم بدی؟

تبلیغات صدا و سیما شما را کچل می کند

دیالوگ های موزون برای قلدرها و لوتی ها!

سریال طنز «محرمانه» آماده شد

حضور بازیگر سریال «بازی تاج و تخت» در فیلم جدید گیبسون

درخت بنسای جان سخت

هشدار رئیس هیات داوران کن درباره جنگ جهانی سوم

آیا ایرانیان مردمانی غمگین‌اند؟

دستمزد بازیگران هالیوود چقدر است؟

بازگشت شیر ایرانی به کشور پس از یک قرن انقراض

آیا هواداران فردوسی‌پور خطای برنامه گلزار را علنی کردند؟

یخچال‌های طبیعی، منبعی غنی از اطلاعات کشف‌نشده

برنامه «هفت» فردا شب روی آنتن می‌رود

15 هزار تومان برای سلفی با بازیگران در جشنواره جهانی فجر!

اختتامیه جشنواره جهانی فیلم فجر| سیمرغ زرین به روس‌ها رسید، سیمرغ سیمین به سروش صحت

دو بازیگر روس، مکرون را سر کار گذاشتند

حذف برنده باش از کنداکتور برنامه‌های امروز صداوسیما!

مدیر شبکه سه سیما از تغییر اسپانسر «برنده باش» خبر داد

بالیوود به سراغ «دختر در قطار» می‌رود

بازیگر «ماتریکس» در زندان سینمایی/ «جان ویک 4» ساخته می‌شود

فیلم بفروش هر چه باشد از نفروش‌ها بهتر است

گفتگو با جودی فاستر؛ از «راننده تاکسی» تا «آینه سیاه»

«فوق لیسانسه‌ها» به مرزداران رسید/ همه بازیگران اصلی جلوی دوربین

دستور رئیس سازمان صدا وسیما در پی بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی

درآمد پوتین چقدر است؟

عوامل رشد چشمگیر گرایش به شبکه‌های اجتماعی

آشنایی با گران‌ترین خانه جهان در تهران/ اشیاء این خانه قیمت ندارند

تست‌های عجیبی که سبب طلاق زن و شوهر‌های خوشبخت می‌شود

مقایسه و معرفی شغل های پردرآمد ایران و جهان در سال 2018

توقیف فیلم «رحمان 1400» بعد از تصاحب فروش میلیاردی!

ما و مشکل بزرگ اصطلاحات حقوقی