پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

مدیران منابع انسانی به مهارت‌های دیجیتال پیشرفته‌تری نیاز دارند فناوري

مدیران منابع انسانی به مهارت‌های دیجیتال پیشرفته‌تری نیاز دارند

  بزرگنمايي:

آریا جوان - مدیران بخش منابع انسانی در تلاش هستند تا ماهرترین نیروهای همگام با تغییرات دیجیتال را جذب کنند، اما معمولاً ضرورت توسعه‌ی دانش فناوری خود را نادیده می‌گیرند.

در بازار نیروی کار امروزی، رهبران بخش منابع انسانی با جدیت در صدد جذب نیروهایی هستند که به توسعه‌ی تغییرات دیجیتالی در سازمان کمک می‌کنند. بااین‌حال اکثر آن‌ها، توسعه‌ی مهارت‌های دیجیتال خود را جدی نمی‌گیرند. به همین دلیل هم نمی‌توانند از داده‌هایی که به اجرای استراتژی‌های نیروی انسانی در دوران گذار دیجیتال کمک می‌کند، استفاده کنند. در این مطلب، آخرین تحقیقاتی را که در مورد شکاف مهارت‌های دیجیتالی بخش نیروی انسانی صورت گرفته است را مرور می‌کنیم. در یکی از مطالعاتی که توسط سه سازمان صورت گرفته، مهارت‌های 28 هزار رهبر کسب‌وکار در صنایع مختلف، موردبررسی قرارگرفته‌اند. نتایج نشان می‌دهد که به‌طور متوسط، رهبران بخش نیروی انسانی، نسبت به سایر بخش‌های کسب‌وکار، در زمینه‌ی توانایی کار کردن در یک فضای بسیار دیجیتال و استفاده از داده‌ها برای هدایت تصمیمات کسب‌وکار، بسیار عقب‌تر هستند. جای تعجب نیست که این شکاف مهارتی، موجب شده رهبران HR نسبت به سایر رهبران، کم اعتبارتر دیده شوند. تنها 11٪ از رهبران کسب‌وکار به بخش HR اعتماد می‌کنند تا با پیش‌بینی داده‌های موردنیاز، نیروهای متخصص موردنظر را استخدام کنند. سه سال پیش این آمار به حدود 20 درصد می‌رسید که اگرچه نرخ بالایی نبوده، ولی حداقل دو برابر آمار امروزی است.
یافتن راه‌هایی برای بهبود مهارت‌های داده‌های دیجیتالی اعضای بخش HR، تقریباً برای همه‌ی شرکت‌ها یک چالش به شمار می‌رود، حتی شرکت‌هایی که از منابع خوبی برخوردارند. رهبران منابع انسانی، می‌توانند ارتقای دانش تیم خود را از زمینه‌هایی شروع کنند که دو نتیجه‌ی مهم کسب‌وکار را تحت تأثیر قرار می‌دهد: ساخت یک دپارتمان قدرتمند و هم سویی متریک‌های HR با موفقیت‌های مالی شرکت. با این هدف، شرکت‌ها نیز باید از رهبران منابع انسانی حمایت کرده تا مراحل زیر را با موفقیت اجرا کنند: تقویت مشارکت‌های درون‌سازمانی : در اکثر شرکت‌ها، سایر دپارتمان‌ها به شیوه‌ای از تکنولوژی و داده‌ها استفاده می‌کنند که بخش منابع انسانی نیز بتواند نتایج حاصله را به پروسه‌های خود اضافه کند. به‌عنوان‌مثال بخش HR با همکاری بخش بازاریابی، می‌تواند مهارت‌های سئوی خود را تقویت کند. این مهارت‌ها به بهبود تلاش‌های استخدامی منجر می‌شود. یا در مثالی دیگر، آن‌ها می‌توانند از راهنمایی متخصصین مالی بهره‌مند شوند و نکات مهمی درزمینه‌ی بلاک‌چین بیاموزند. با این پیش‌زمینه، بعدها می‌توانند داده‌های نیروی کار را با استفاده از فناوری بلاک‌چین ذخیره کنند. این همکاری‌های داخل سازمانی، نه‌تنها به HR کمک می‌کند تا مهارت‌های جدیدی کسب کند، بلکه همچنین به تقویت یک فرهنگ مبتنی بر داده در سراسر سازمان نیز کمک می‌کند.
اتصال آنالیزهای HR به نتایج کسب‌وکار: بخش منابع انسانی باید یاد بگیرد که چگونه داده‌های مرتبط با کارمندان را به سطوح عملکرد و نتایج کسب‌وکار پیوند دهد. این پروسه با جمع‌آوری داده‌هایی در مورد مهارت‌ها، قابلیت‌ها و رفتارهای رهبران و نیروی کار فعلی آغاز می‌شود. معمولاً این داده‌ها از طریق ارزیابی به دست می‌آید. به‌عنوان‌مثال یک بیمارستان جهت بهبود ایمنی بیماران، به بخش HR مراجعه می‌کند. مشخص می‌شود که بالاترین میزان ایمنی بیماران به آن دسته از واحدهای پرستاری برمی‌گردد که رهبران آن، رفتارهای خاصی (مثل ابراز همدلی) را بیشتر نشان داده‌اند. پس HR با جمع‌آوری داده‌ها در مورد مهارت‌ها و تجربه‌های کارکنان و مرتبط کردن آن‌ها به نتایج کسب‌وکار، می‌تواند فرصت‌ها و ریسک‌های کلیدی کسب‌وکار را با وضوح بیشتری به تصویر بکشد. مقالات مرتبط:
استراتژی‌هایی برای بهینه سازی انرژی منابع انسانی مقیاس دهی و رشد شرکت با سرمایه گذاری در منابع انسانی
توسعه‌ی مهارت تصویرسازی داده‌ها : جمع‌آوری و آنالیز داده‌ها، فقط زمانی به رهبران HR کمک می‌کند که آن‌ها بتوانند از این داده‌ها برای تأثیرگذاری بر دیگران استفاده کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که اگر اطلاعات را به‌صورت تصویری به مخاطبان ارائه کنیم، احتمال اینکه آن‌ها از مبحث موردنظر استقبال کنند، 40 درصد بیشتر می‌شود. بنابراین بخش منابع انسانی باید یاد بگیرد که داده‌های خود را به‌صورت گرافیکی عرضه کند. به عبارتی، بخش منابع انسانی باید مهارت خود را در برنامه‌های نرم‌افزاری پیشرفته مانند Power BI ، Tableau ، یا R Studio افزایش دهد. همه‌ی این برنامه‌ها امکان بصری سازی داده‌ها را فراهم می‌کنند.
اجرای مدل‌های برنامه‌ریزی رهبری : فراتر از کاربرد داده‌ها در نشان دادن روندهای فعلی نیروی انسانی، بخش HR باید با استفاده از این منبع، نیازهای نیروی مستعد آینده (به‌ویژه در بخش رهبری) را پیش‌بینی کند. متخصصان منابع انسانی باید مدل‌های برنامه‌ریزی رهبری را به اجرا درآورند تا استراتژی‌های بلندمدت کسب‌وکار را در این خصوص تنظیم کنند. مدل‌های برنامه‌ریزی رهبری به متخصصان نیروی انسانی کمک می‌کنند تا تعداد رهبران موردنیاز، مهارت‌های موردنیاز آن‌ها و همچنین جایگاه سازمانی آن‌ها را بر پایه‌ی داده، پیش‌بینی کنند. به همین ترتیب، این مدل‌ها می‌توانند رهبران بخش‌های مختلف را با ویژگی‌های مطلوب سازمان، مقایسه کنند. در ادامه، بخش HR اصلاحات لازم در نیروی کار را پیشنهاد می‌دهد و با تغییر اولویت‌ها، جابجایی‌ها و توسعه منابع انسانی، سیستم‌های مدیریت عملکرد را دوباره ساماندهی می‌کند. اجرای این چهار مرحله، بازدهی بسیار زیادی به همراه خواهد داشت. تحقیقات نشان می‌دهد شرکت‌هایی که در استفاده از داده‌ها و تحلیل آن‌ها برای توسعه‌ی استراتژی نیروی انسانی، موفق هستند، به‌احتمال 6 برابر، تیم رهبری قدرتمندی تشکیل می‌دهند. علاوه بر این، شرکت‌هایی که رهبران آن‌ها، از مهارت‌های دیجیتال پیشرفته‌تری برخوردارند، تا 50 درصد رشد و درآمدزایی بیشتری نسبت به سایر شرکت‌ها دارند.
هنگامی‌که مدیران منابع انسانی، با استفاده از دانش دیجیتال خود، درراه پیشرفت شرکت تلاش می‌کنند، در راستای ارتقای خودشان هم حرکت کرده‌اندد. طبق آمار تحقیقاتی، آن گروه از متخصصان HR که از آنالیزهای پیشرفته استفاده می‌کنند، 6 برابر شانس بیشتری برای بالا رفتن از نردبان ترقی شغلی خواهند داشت. در دنیای کسب‌وکار امروزی، درحالی‌که نیروهای متخصص نسل قبل بازنشسته می‌شوند، متخصصان منابع انسانی با چالش‌ها و فشارهای بیشتری مواجه‌اند. دینامیک‌های اقتصادی و دموگرافیک، بخش HR را وادار می‌کند که سریع‌تر و بهینه‌تر نیروی کار موردنیاز سازمان را بیابند و توسعه دهند. به همین دلیل، سرمایه‌گذاری روی ارتقای مهارت‌های مبتنی بر داده و فناوری بخش HR، می‌تواند برگ برنده‌ی شرکت‌ها در جنگ جذب نیروهای مستعد باشد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گزارش زومیت از بیست‌ویکمین استارتاپ گرایند اصفهان در حاشیه نمایشگاه اتوکام 2018

تکامل انسان سریع‌تر از همیشه ادامه دارد

پژوهشی درمورد تجربه جالب از دست دادن اولین دندان شیری

فروشگاه‌ های بزرگ ایران در بلک فرایدی

نخستین دور از قرعه‌کشی مشترکان خوش‌حساب ایرانسل انجام شد

بررسی علاقه به قهوه از دید روانشناسی

غیر از سروش و گپ سایر پیامرسان‌ها از گردونه حمایت حذف می‌شوند

گزارش ناسا از یک انفجار ذره‌ای در مگنتوسفر زمین

آموزش عکاسی در شب و نکات مهم آن

نتیجه نظرسنجی: بیشتر کاربران زومیت راهکار گوشی تاشدنی را انقلابی می‌دانند

چرا مهارت دوچرخه سواری را حتی با گذشت زمان طولانی فراموش نمی‌کنیم

نقاشی ساختمان با کم‌ترین هزینه

کاوشگر وویجر 2 به لبه منظومه شمسی نزدیک‌تر شد

لامبورگینی اوروس ST-X معرفی شد

35 میلیمتری، مدیوم فرمت یا لارج فرمت؛ کدام دوربین آنالوگ را انتخاب کنیم؟

کاهش 23 میلیارد دلاری ارزش بازار انویدیا در پی فروکش کردن تب استخراج ارز دیجیتال

معرفی تمام کاراکترهای جدید فیلم Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

گلکسی نوت 10 سامسونگ با نمایشگر 6.66 اینچی 4K معرفی می‌شود

روابط اجتماعی خوب در سازمان و نقش شگفت انگیز آن در شادابی و بهره وری

دنیل هاستینگ، بزرگترین میزبان دارک وب هک شد

تکلیف سهمیه بندی بنزین فردا در مجلس مشخص می‌شود

تماشای فیلم‌‌های ترسناک چه مزایایی دارد

سهم هر کشور از رشد جهانی تولید ناخالص چقدر است

اضافه شدن فیلم‌های سینمایی رایگان به یوتیوب با چاشنی تبلیغات

چرا برنامه‌های هدایت ترافیک، ازدحام را بدتر می‌کنند؟

اچ تی سی پرچمدار 2019 خود را با نامی غیر از HTC U13 عرضه می‌کند

شیائومی پروژکتور 2 هزار دلاری می لیزر را در آمریکا عرضه می‌کند

دلیل کاهش 15 درصدی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال چه بود

سافت بانک ژاپن سهام کسب‌وکار موبایل خود را به‌صورت عمومی عرضه می‌کند

باسلام، سرویسی برای فروش محصولات خانگی، محلی و روستایی

اسپیس ایکس یک گام دیگر به راه‌اندازی شبکه جهانی اینترنت نزدیک شد

دیتابیس محصولات زومیت با طراحی جدید به‌روز شد

سرفیس مایکروسافت بیشتر از آیپد پرو می‌فروشد

تبلیغات به برنامه ایمیل ویندوز راه پیدا می‌کنند

تلفات ناشی از مقاومت آنتی بیوتیکی بیش از حد تصور است

زوم اپ: Dawn Chorus؛ با آوای دلنشین طبیعت از خواب بیدار شوید

هوش مصنوعی جدید، با توانایی فریب حسگرهای بیومتریک به یاری اثر انگشت جعلی

سیستم فرمان صوتی هوشمند مرسدس بنز

تاثیر فیلتر هوا بر عملکرد خودرو؛ آیا فیلتر اسپرت قدرت پیشرانه را افزایش می‌دهد؟

به اعضای تیم کمک کنید مهارت‌های جدید را از یکدیگر یاد بگیرند

مدل پلاگین هیبرید بی ام و 330e رونمایی شد

آیا اپل سرانجام کنسول بازی تولید خواهد کرد؟

اولین اتوبوس الکتریکی مرسدس بنز سیتارو در آلمان عملیاتی شد

سرطان پوست: علایم، پیشگیری و درمان

کاهش قیمت بیت کوین کوتاه مدت و موقتی است

کراس اور لیفان X70 وارد کشور شد

نخستین پرتاب موفقیت‌آمیز سایوز پس از سانحه آبان‌ماه، روز جمعه انجام شد

دیپلمات های خارجی، مجاز به واردات خودرو شدند

دانشمندان بدترین سال تاریخ بشر را تعیین کردند

وریلی تحقیقات مربوط به لنز تماسی هوشمند برای پایش گلوکز را متوقف می‌کند