پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

دردسر های جدید برای کاربران کارت گرافیک RTX 2080 Ti و بررسی عوامل احتمالی آن فناوري

دردسر های جدید برای کاربران کارت گرافیک RTX 2080 Ti و بررسی عوامل احتمالی آن

  بزرگنمايي:

آریا جوان - برخی خریدارانِ کارت‌های گرافیک انویدیا GeForce RTX 2080 Ti از همین ابتدا با مشکلاتی مواجه شده‌اند که علتِ مشخصی ندارد.

مقاله‌ی مرتبط
بررسی معماری تورینگ در کارت های گرافیک RTX 2080 ،RTX 2070 و RTX 2080 Ti انویدیا کارت های گرافیک RTX 2080 و RTX 2080 Ti انویدیا رسما معرفی شدند نگاهی به تاثیر Ray Tracing در کارت‌های گرافیک RTX انویدیا و بازی‌ها کارکرد DLSS در کارت های گرافیک RTX انویدیا
همان‌گونه که می‌دانید، انویدیا کارت‌های گرافیکِ جدیدِ RTX 2080 Ti و RTX 2080 را در شهریورماه معرفی کرد و عرضه‌ی تجاریِ آنها را یک ماه بعد در مهر ماه انجام داد. حالا هم مدتی است که این کارت‌ها به صورت عمده برای پیش خریداران و خرده‌فروش‌ها ارسال شده‌اند تا به دستِ کاربران و گیمرها برسند. گزارش‌های متعددی ارسال شده که نشان می‌دهد برخی خریدارانِ کارت‌های گران‌قیمتِ RTX 2080 Ti از همین ابتدای کار با مشکلاتِ جدی در استفاده و عملکردِ پایدارِ محصول مواجه شده‌اند. برخی انجمن‌های تخصصیِ سخت افزار و از جمله انجمن‌های پشتیبانیِ سایتِ انویدیا اکنون مَملو از شکایاتی است که کاربران از خرابیِ بی‌دلیل و غیرِ منتظره‌ی کارت‌های جدیدِ خود دارند. این شکایات عمدتا به کارت‌های مرجعِ RTX 2080 Ti Founders Edition ساختِ خودِ انویدیا ارجاع دارند؛ هرچند که تعدادِ بسیار کمتری از پست‌های مربوط به مشکلاتِ کارت‌های اختصاصیِ (Custom) سازندگانِ دیگر نیز در میانِ آنها به چشم می‌خورد.
گزارش‌های خرابی عمدتا به کارت‌های فاندرز ادیشن ساختِ انویدیا مربوط می‌شوند
برخی از کاربران گزارش کرده‌اند که کارت‌ِ آنها تنها چند ساعت یا چند روز پس از دریافت و نصب در سیستم با مشکلاتی مانندِ کرش کردن یا فریز مواجه شده یا تصاویرِ‌ خروجی آنها هنگامِ اجرای بازی‌های مختلف، با تصاویرِ رنگی و شطرنجی همراه شده و پس از مدتی اجرای بازی یا کارکردِ سیستم عامل به کلی متوقف شده است. واضح است که این اتفاق برای گیمرهایی که برای دسترسیِ زود هنگام به این محصولِ پرچمدار بیش از 1200 دلار پرداخت کرده‌اند بسیار دلسرد کننده و غیرِ قابلِ قبول باشد. ماهیتِ مشکلاتِ گزارش شده شاملِ موارد دیگری هم می‌شود: سیاه شدنِ صفحه، صفحه‌ی آبیِ مرگ یا BSOD و اَشکال‌ متعدد و تصادفی از تصاویرِ غیرِ طبیعی ( Artifacts ) . انویدیا برای کاربرانِ متاثر از این موارد که کارت‌هایشان را مرجوع کرده‌اند، کارت‌های جایگزین فرستاده که البته گزارش شده برخی از این کارت‌های جایگزین هم مشکلاتِ مشابهی را نشان داده‌اند.
هنوز مشخص نیست که چه علتی می‌تواند پشت‌ِ این مشکلات باشد و آیا اصولا این موارد به مشکلِ جدی یا اساسی در طراحی یا تولیدِ این کارتِ پرچمدار باز می‌گردد یا تنها کیفیتِ پایینِ تولید یا نَقصان در سنجشِ کیفیِ ( QA ) محصولاتِ ابتداییِ تولید شده در برخی از سری‌های تولیدِ RTX 2080 Ti انویدیا بوده است. گمانه‌زنی‌ها در موردِ منشاءِ مشکلات
گزارش‌های اعلام شده تفاوت‌های زیادی با هم دارند، اما اگر علتِ واحدی داشته باشند در دسته‌بندی‌های مختلفی پیش‌بینی می‌شود. مثلا می‌تواند نشانه‌ای از مشکلاتی نهفته در طراحیِ تراشه‌‌های تورینگ باشد، یا صرفا مشکلاتی در تولیدِ خودِ تراشه‌ها در کارخانه که در حالِ ساخت با فناوریِ جدیدی هستند، یا اصولا مشکلاتِ نامرتبطی که در هر مرحله از ساخت بروز کرده و مشکلِ عدیده‌ای در خودِ محصول وجود نداشته باشد؛ چرا که در سوی دیگر، بسیاری از کاربرانی که این محصول را خریده‌اند هم از عدمِ وجودِ مشکل در کارتِ خود گفته‌اند و این که حتی پس از آزمایش‌های مختلف و اورکلاکِ کارت هم با موردِ غیرِ عادی مواجه نشده‌اند. اصولا برای کاربرانی که مشکلی ندارند دلیلی وجود ندارد که به فروم‌های پشتیبانی مراجعه کنند. بسیاری از کاربرانِ مغرض یا متعصبِ طرفدارِ رقیب هم ممکن است مثلِ همیشه به تولید و ارسالِ اطلاعاتِ غیرِ واقعی مبادرت کنند تا به زعمِ خود بتوانند به وجهه‌ی شرکتِ رقیب آسیب برسانند. مقاله‌‌ی مرتبط
فهرست بازی هایی که از فناوری RTX انویدیا پشتیبانی می کنند
به هر حال این قبیل مشکلات می‌تواند کامِ گیمرها را تلخ کند. این که هزینه‌ی این‌چنین بالایی را برای کارتی پرداخت کنید که می‌دانید هنوز همه‌ی قابلیت‌های جدیدش مثل Ray Tracing و DLSS در دسترس نیست یک طرفِ داستان است و این که کارتِ گرافیکِ شما مدتِ کوتاهی پس از عرضه به درستی کار نکند یا به کل از کار کردن سر باز زند خود داستانِ دیگری است. پاسخِ انویدیا
انویدیا در پاسخ گفته که «تعدادِ کاربرانی که با این مشکل مواجه شده‌اند زیاد نیست» و این مشکل «فراگیر نیست». انویدیا همچنین اضافه کرده که «طبقِ روالِ همیشگی، ما به صورت جداگانه با هر کاربر کار خواهیم کرد» تا مشکل مرتفع شود. انویدیا عقیده دارد که عرضه‌ی یک محصولِ پرچمدار، مثلِ خیلی از محصولاتِ دیگر در آغازِ عرضه ممکن است بی دردسر نباشد و با مشکلاتِ غیر مترقبه‌ای مواجه شود. آیا حافظه مقصر است؟
سایتِ Tom"s Hardware شعبه‌ی آلمان به آنالیزِ عکس‌های مادونِ قرمزِ گرفته شده از کارت‌ِ مرجعِ RTX 2080 Ti پرداخته تا در موردِ شایعاتی که تراشه‌های حافظه‌ی GDDR6 را مظنونِ اصلیِ مشکلات می‌دانند تحقیق کند. گفته می‌شود که حافظه‌های GDDR6 ساختِ کمپانی Micron بیش از حد داغ شده و در نتیجه باعثِ بروزِ خطا می‌شوند.
اندازه گیری‌های حرارتی نشان می‌دهد که ماجول‌های حافظه‌ی M6 و M7 می‌توانند در شرایطِ بارِ 100 درصدی در طولانی مدت به دمای بالایی برسند. این ماجول‌ها مستقیما در مسیرِ تعبیه شده برای منبعِ تغذیه‌ی داخلی روی PCB قرار گرفته‌اند. این مدار بین ماجول‌های منبعِ تغذیه یا PWM و پایه‌های GPU کار می‌کند. این ماجول‌های حافظه می‌توانند حتی به دمایی بیش از آنچه که در عکسِ بالا نشان داده شده هم برسند. عکسِ بالا در حقیقت برای اندازه گیریِ حرارتِ بردِ مدار چاپی یا PCB است و نه حافظه‌های GDDR6. این حرارتِ ثبت شده هم به علتِ شدت جریانِ بالایی است که در مدارِ تغذیه‌ی توان روی بردِ PCB وجود دارد و البته حرارتِ ناشی از بخشِ ماجول‌های رگلاتورِ ولتاژ (VRM) که با آن تلفیق می‌شود. در هر حال هنوز بسیاری از مشخصاتِ تکنیکیِ تراشه‌های GDDR6 ساختِ مایکرون را نمی‌دانیم، اما می‌دانیم که بیشینه‌ی دمای عملیاتیِ ایمن برای کارکردِ آنها 95 درجه‌ی سانتی‌گراد تعیین شده است. در هر صورت به نظر می‌رسد که علائم‌ِ مشکلاتِ ایجاد شده نیز با تئوریِ مقصر بودنِ تراشه‌های حافظه به علتِ دمای بیش از حد همخوانی دارد. بیشترِ کاربران از خرابیِ کارت‌ها پس از کار کردن در یک بازه‌ی زمانی شکایت داشته‌اند و در برخی موارد کارت‌ها پس از مدتی که خاموش و بدون استفاده مانده‌اند هم مشکلی نداشته‌اند. همچنین به نظر می‌رسد این مشکل بیشتر در کارت‌ِ گرافیکِ سازندگانی شایع باشد که از راهکارهای ارزان قیمت‌تر در خنک کننده‌هایشان استفاده کرده‌اند. کارت‌های گرافیکِ اختصاصی و خنک کنندگی موثر
کارت‌های کاستومِ طراحی شده توسطِ شرکت‌های شریکِ انویدیا معمولا از کیفیتِ بالاتری نسبت به کارت‌های مرجع برخوردارند و از خنک کننده‌ی موثرتری هم بهره می‌برند. مثلا در تصویرِ زیر خنک کننده و طراحی بردِ RTX 2080 Ti از سه کمپانی ایسوس، ام‌اس‌آی و گیگابایت را مشاهده می‌کنید:
همان‌گونه که احتمالا متوجه شدید، خنک کننده‌های 3 اسلاته‌ی هر سه سازنده علاوه بر تراشه‌ی اصلی، به گسترشِ پایدارکننده‌های فلزی روی تراشه‌های GDDR6 یا تعبیه‌ی پایه‌ی اختصاصیِ خنک کننده برای ماجول‌های حافظه اقدام کرده‌اند تا حرارتِ ناشی از حافظه‌های پر سرعت هم از طریقِ خنک کننده‌ها به صورت موثر دفع شود. در ادامه تصویری از خنک کننده‌ی 2 اسلاته‌ی کارت NVIDIA RTX 2080 Ti Founders Edition را می‌بینید که بخشی از بدنه به همراه دو فنِ آن برداشته شده است:
در طراحیِ انویدیا کلِ برد با بدنه‌ی خنک کننده‌ی فشرده پوشیده شده و طبیعتا باید تمامِ قطعات هم با خنک کننده مستقیما در ارتباط باشند. اما این که طراحیِ انویدیا دارای نقطه ضعفی است که باعثِ کاهشِ تاثیر و حرارتِ بالای تراشه‌های حافظه می‌شود و آیا اصولا این مشکلات تمامِ کارت‌های RTX 2080 Ti را صرفِ نظر از سازنده در بر می‌گیرد یا خیر، موضوعی است که هنوز به بررسیِ بیشتر نیاز دارد و فعلا در حدِ حدس و گمانه‌زنی باقی می‌ماند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هیوندای ونیو 2020 رونمایی شد

داستان برند بوش؛ مهندسی آلمانی در خدمت صنعت برق و الکترونیک

هر آنچه باید درباره آپدیت می 2019 یا 19H1، ویندوز 10 بدانید

ترجمه انسانی یا ماشینی؛ رایت می چه پیشنهاداتی برایتان دارد؟

استون مارتین سوپرلجرا DBS 59 رونمایی شد

اینترنت سیم‌کارت‌های شاتل موبایل به مناسبت نیمه شعبان یک هفته رایگان می‌شود

نگاهی به طراحی هیوندای سوناتا 2020

آمازون و گوگل دعوا بر سر یوتیوب را خاتمه دادند

گوگل به دنیای رباتیک باز می‌گردد

پردازنده‌های توکار شرکت AMD سری R1000 رونمایی شد

اپل برای توافق با کوالکام، احتمالا 6 میلیارد دلار به این شرکت پرداخت کرده است

صدای انفجار یک بمب هسته‌‌ای چگونه است؟

اینستاگرام تعداد لایک‌ پست‌ها را مخفی می‌کند

آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی موفق با میهن وردپرس

نگاهی به کارخانه‌ نوکیا، هر آن‌چه از آینده‌ی تولید انتظار داریم

نگاهی عمیق به آئودی E-Tron

افسانه‌های استارتاپی: نیاز به سرمایه ریسک پذیر

اشتباهات امنیتی جدید فیسبوک، گریبان‌گیر میلیون‌ها کاربر دیگر شد

آشنایی با وبسایت «های‌متال»

رندرهای رسمی گوگل پیکسل 3a و پیکسل 3a XL پیش از موعد رونمایی رویت شد

فروش گلکسی اس 10 طی هفته اول عرضه در آمریکا، رکورد گلکسی اس 9 را شکست

افشای اطلاعات حساس رانندگان یکی از تاکسی‌های اینترنتی ایرانی

میزان فروش آیفون در سه‌ماهه‌ی دوم 2019، کمتر از حدانتظار بوده است

نجات از سیاه‌ چاله؛ امکان‌پذیر، اما خطرناک

هرآنچه درباره استاندارد PCIe 4.0 می‌دانیم

سبک زندگی آینده‌ی سیاره‌ ما را مشخص می‌کند

سوبارو اوتبک مدل 2020 رونمایی شد

دوربین اصلی آیفون 2019 احتمالا به لنز فوق عریض مجهز می‌شود

معرفی کتاب «اول سود» اثر مایک میخالوویچ

خرید گوشی شیائومی در فروشگاه شیراز مارکت

نگاهی عمیق به بی ام و سری 8 کانورتیبل مدل 2019

ساخت کامپیوترهای دوهسته‌ای درون سلول‌های انسانی

همکاری مجدد اپل با کوالکام چه مزایایی برای کاربران دارد؟

مدل 85 اینچ سرفیس هاب 2S مایکروسافت رونمایی شد

دانشمندان مغز خوک‌ها را تا چند ساعت پس از مرگ زنده نگاه داشتند

رزرو هتل قصر طلایی با بیشترین تخفیف در سایت پرشین هتل

حراج فسیل دایناسور تی رکس در eBay، صدای دانشمندان را درآورد

نسل جدید مرسدس بنز GLS معرفی شد

3 موزه مهم ایروان که هر گردشگری در سفر به ارمنستان باید ببیند

استخراج خون از اسبی 42 هزار ساله با هدف شبیه‌سازی آن

گران‌ترین مدل بی ام و سری 7 جدید، 300 هزار دلار قیمت می‌خورد

قیمت فناوری خودران تسلا افزایش می‌یابد

آلودگی هوا چگونه می‌تواند بر سلامت روانی انسان تأثیر بگذارد؟

اپل در حال مذاکره با تامین‌کنندگان حسگر برای خودرو خودران است

فریم نیوز 59: نگاهی به جدیدترین ابعاد از رقابت جدی دیزنی و HBO با نتفلیکس

جزئیات بیشتری از دلایل استعفای بنیان‌گذاران اینستاگرام فاش شد

توانمندسازی تیم‌های تغییرپذیر و تحول‌گرا

کیا هابانیرو در نمایشگاه نیویورک به نمایش گذاشته شد

قیمت رقابتی و تنوع محصولات دیجیتال در فروشگاه بابانو

سفید شدن مرجان‌ها، تهدیدی جدی برای محیط زیست دریا