پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

زنان آفریقایی که روند تبعیض‌آمیز دنیای تکنولوژی را تغییر می‌دهند فناوري

زنان آفریقایی که روند تبعیض‌آمیز دنیای تکنولوژی را تغییر می‌دهند

  بزرگنمايي:

آریا جوان - استارتاپ SingularityNET که ربات انسان‌نمای سوفیا را ساخته بود حال دنبال استخدام و پرورش مهندسان زن است و فرصت‌های خوبی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

افزایش میزان مشارکت، تنها مربوط به زنان یا سایر گروه‌های کمتر دیده شده نیست. مشارکت مسئله‌ای است که نه تنها در کسب‌وکار بلکه در تمامی مراحل زندگی اهمیت دارد. SingularityNET استارتاپی که ربات انسان‌نمای سوفیا را ساخته بود. این ربات در عربستان سعودی حقوق شهروندی دریافت کرد، حالا پا پیش گذاشته و قصد دارد قوانین بازی را تغییر دهد. در این استارتاپ مردان و زنانی استخدام می‌شوند که استعداد کافی برای کامل کردن پروژه‌ای را با استفاده از مواد اولیه دارند. ا یبی بنالی ، مدیر بازاریابی و مدیر محافظت از داده‌ی استارتاپ SingularityNET است که تیمی از تولیدکنندگان محتوا، بازاریابان و توسعه‌دهندگان را مدیریت می‌کند. این افراد قصد دارند دسترسی به هوش مصنوعی را از حالت متمرکز خارج کرده و همه‌گیر کنند. بنالی می‌گوید: ما نمی‌توانیم استعدادها و توانایی زنان را نادیده بگیریم و برای استخدام آن‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنیم. اگرچه تعداد زنان در حوزه‌ی رهبری مشاغل مربوط به تکنولوژی پایین است اما تکنولوژی‌های جدیدی مانند بلاک‌چین و هوش مصنوعی این پتانسیل را دارند که تغییراتی در نسبت حضور مردان به زنان ایجاد کنند. در حال حاضر مردان 30 درصد بیشتر از زنان در تمام صنایع و در سمت‌های مدیریتی حضور دارند و حتی تعداد آن‌ها در شرکت‌های بزرگ کمتر است. مقاله‌ی مرتبط:
عربستان سعودی به یک ربات انسان‌نما به نام سوفیا، حقوق شهروندی اعطا کرد!
تکنولوژی هوش مصنوعی نوعی تبعیض میان انسان‌ها قائل شده و باعث می‌شود زنان حضور کمرنگ‌تری در پست‌های مدیریتی این حوزه داشته باشند. اما فرهنگ سازمانی شرکت‌هایی مانند SingularityNET با وجود اینکه توسط سه مرد سفیدپوست بنیان‌گذاری شده و تیم مدیریتی آن نیز مرد هستند، اما تلاش می‌کند زنان بیشتری را استخدام کند. بنالی خودش نیز نسل دوم مهاجران مراکش است و بعد از ارسال درخواست برای شرکت SingularityNET بلافاصله پست مدیریتی گرفته است. او می‌گوید: برای گرفتن این شغل نیازی به همکاری طولانی مدت نبود آن‌ها استعداد من را درک کردند و این شانس را به من دادند. او در پاسخ با این سوال که با وجود مرد بودن تمام اعضای هیئت مدیره احساس راحتی دارد گفت در این شرکت سلسله مراتب اهمیت چندان زیادی ندارد. هر کارمندی می‌تواند ایده‌ی خود را به مدیریت اعلام کند. مدیران در مورد هر تصمیم نظر دیگران را می‌پرسند و همه پتانسیل تبدیل شدن به یک رهبر را دارند.
استخدام نوجوانان
هدرا یوسف یکی دیگر از کارمندان زن تیم تکنولوژی این استارتاپ است که روی پروژه‌های مربوط به هوش مصنوعی و سلامت و از سن 19 سالگی کار می‌کند. تمام کارمندانی که در این بخش کار می‌کنند معتقدند هرگز برای جنسیتشان مورد تبعیض قرار نگرفته‌اند و صدایشان همیشه شنیده شده است. دسی یکی دیگر از زنان جوانی که از 14 سالگی کدنویسی را آغاز کرده و اکنون در این استارتاپ مشغول به کار شده و با درآمدی که دارد، از خانواده‌اش حمایت می‌کند. مدیریت تیم، نوشتن پروپوزال، حساب و کتاب بودجه و توسعه‌ی چند اپلیکیشن وب موبایل از دیگر وظایف دسی است. او می‌گوید: من همچنین برای سرمایه‌گذاران صحبت می‌کنم و بیشتر از اینکه کارمند شرکت باشم، شریک آن‌ها هستم. مدیر ارشد تیم به تصمیم‌گیری‌های من اعتماد دارد؛ زیرا ثابت کرده‌ام که قابل اطمینان هستم. من همچنین مأموریت دیگری از جمله تشویق سایر زنان برای رسیدن به مقام‌ها مدیریتی دارم. به گفته‌ی دسی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در دنیای تکنولوژی مخصوصا برای یک دختر این است که 9 سال پیش و زمانی که کدنویسی را به تازگی آغاز کرده بود، شخصی برای آموزش او وجود نداشت. البته در مدرسه رفتار تبعیض‌آمیزی با او نداشتند و او با الگو گرفتن از افراد موفق سعی کرد شبیه به آن‌ها باشد. او در پروژه‌های آموزشی نیز مشارکت دارد. دسی از اینکه می‌تواند تغییرات بزرگی ایجاد کند و موفقیت شاگردانش را شاهد باشد بسیار خشنود است. هدرا معتقد است تیم مدیریتی و رهبری SingularityNET بسیار دوستانه است و از ایده و نظرات کارمندان استقبال می‌کند. درنتیجه کار کردن برای این شرکت را مانند کار کردن برای شرکت خود می‌داند. اگرچه او دوست دارد زنان بیشتری را در تیم مدیریتی شرکت ببیند اما تیم مدیریتی فعلی نیز اختلالی در پیشرفت او ایجاد نکرده است. او طی سه سال از برنامه‌نویس مبتدی به برنامه نویس پیشرفته تبدیل شده و موقعیت‌های شغلی مختلفی از جمله مهندسی نرم‌افزار و مدیریت پروژه را در این شرکت تجربه کرده است.
کمبود الگوی مناسب برای زنان
هدرا مسلمانی است که در اتیوپی و در کنار سایر مردم با دین مسیحیت بزرگ شده و از این نظر مشکلی ندارد. به گفته‌ی خودش او پنج بار در روز نماز می‌خواند که دو مرتبه‌ی آن با ساعات کاری‌اش تداخل دارد و از زمان ناهار و استراحت، برای عبادت استفاده می‌کند. او برای نماز خواندن به جای آرامی احتیاج دارد که شرکت این مکان را در اختیار او قرار داده است. او می‌گوید: هر زمان وقت مناسبی داشته باشم در مورد اسلام صحبت می‌کنم و بهترین دانشی که دارم را در اختیار دیگران قرار می‌دهم. ما بحث‌های بازی در مورد مذهب داریم و همین باعث شده ارتباط بهتری داشته باشیم و نزدیک به یکدیگر کار کنیم. بنالی مأموریت شرکت را خارج کردن هوش مصنوعی از حالت متمرکز می‌داند. او می‌خواهد مردم را در آینده‌‌ی آن از جمله نحوه‌ی استفاده از داده‌ها شریک کند. درنهایت بنالی معتقد است چنین مأموریتی هیچ هدف واضح و مشخصی ندارد بلکه یک حرکت دائمی و همیشگی رو به جلو است که تعداد افراد زیادی باید در آن مشارکت داشته باشند. او می‌گوید: هیچ الگویی برای این موقعیت وجود ندارد و باید بفهمیم زمانی که الگویی نداریم یعنی خودمان الگو هستیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شبکه‌ اینترنت پرسرعت 5G و تغییر نگاه کاربران نسبت به شبکه‌های 3G و 4G

ابرخودرو الکتریکی لوتوس به‌زودی معرفی خواهد شد

از بزرگترین اسرار سفرهای هوایی باخبر شوید

گزارش جدید سازمان سیا از ارتباط هواوی و دولت چین پرده برداشت

TSMC با به‌کارگیری پرتوهای فرابنفش EUV تراشه‌های 6 نانومتری تولید می‌کند

راهنمای رزرو اینترنتی تمام هتل‌های ایران در 3 دقیقه

هوندا برای ثبت رکورد جهانی سریع‌ترین ماشین چمن‌زنی آماده می‌شود

سطح تایتان، قمر زحل مانند زمین پوشیده از دریاچه‌های طبیعی است

ناسا هیچ شانسی برای ارسال انسان به مریخ تا سال 2033 ندارد

غفلت بزرگ از صنایع؛ انرژی خورشیدی فقط برای تولید برق نیست

ژنومیک اجتماعی؛ بین ژن و میزان درآمد می‌توان ارتباطی برقرار کرد؟

فروپاشی حریم خصوصی؛ باید به نظارت دولت جهانی و فرابشری تن داد؟

ساخت ماشینی با توانایی ایجاد ابرجای‌گزیدگی از احتمالات آینده

داستان استارتاپ شکست‌خورده Arrivo

ون مفهومی فورد ترانزیت با سیستم گرمایش هوشمند رونمایی شد

برنامه‌نویسان در انجمن Stack Overflow بیشتر چه سؤال‌هایی می‌کنند؟

متابولیسم مصنوعی؛ دستاورد تازه‌ دانشمندان در خلق ماشین‌‌های زیستی

چرا خودروهای چینی ستاره‌های نمایشگاه شانگهای 2019 بودند؟

بروز خرابی حین آزمایش موتور فضاپیمای کرو دراگون اسپیس ایکس

روش فعال‌سازی Dark Mode در برنامه‌ها و وب‌سایت‌های مختلف

تولید هوندا سیویک و آکورد در آمریکا کاهش می‌یابد

گران‌ترین کلید خودرو در جهان معرفی شد

نتایج یک مطالعه: هیچ غذایی با کالری منفی وجود ندارد

تلاش برای نجات درختان موز از خطر انقراض

تولید ویدیو‌های سوپراسلوموشن با ابزار جدید مبتنی بر هوش مصنوعی Kandao

تاثیر ورزش بر بدن در چه زمانی از روز بیشتر است؟

هنر سوال پرسیدن برای دریافت پاسخ‌های کاربردی‌تر

هوش مصنوعی فیسبوک افراد را به کاراکترهای کنترل‌پذیر بازی تبدیل می‌کند

عامل اخاذی آیفون و آیپد دستگیر شد

گات؛ آموزشگاه زبان در تهران

وب‌سایت DxOMark امتیاز ال‌ جی V40 ThinQ را به 94 تغییر داد

تاریخ معرفی وان پلاس 7 احتمالا سوم اردیبهشت‌ماه مشخص می‌شود

ماکت مک‌ لارن سنا 2019 با قیمت 13 هزار دلار معرفی شد

فورد از کلید هوشمند ضدسرقت رونمایی کرد

فورد موستانگ پرفروش‌ترین خودرو اسپرت جهان باقی ماند

بررسی ویدئویی هواوی پی 30 پرو

ایلان ماسک در اندیشه افزودن بال اژدها به فضاپیمای استارشیپ

سایپا طرح جدیدی برای تبدیل محصولات رنو اعلام کرد

بزرگ‌ترین صرافی بیت‌ کوین دنیا در بازسازی کلیسای نوتردام مشارکت می‌کند

اثر متقابل بین بیماری‌های محصولات کشاورزی و تغییرات اقلیمی

اعتراف قهرمان واناکرای به توسعه بدافزار بانکی کرونوس

افسانه‌های استراتژی؛ شماره 2: استراتژی معادل برنامه‌ریزی است

نگاهی به کابین شلوغ مدل جدید لکسوس GS F

نیاز مبرم کشاورزی جهان توسعه‌نیافته به کلان‌‌داده

ارزان‌تر از تره‌بار، تازه‌تر از سر درخت

نگاهی عمیق به تکامل آیرودینامیک خودروهای رالی

برای ماینرهای خارجی داخل ایران هزینه برق جداگانه در نظر گرفته می‌شود

همکاری دایملر و اتحاد رنو نیسان پایان خواهد یافت

زوم‌اپ: Quik؛ نرم‌افزار ساخت ویدئو از عکس

پتنت جدید ال‌ جی: گوشی هوشمند با سه دوربین سلفی