پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

بهترین سن برای یادگیری زبان چه زمانی است؟ فناوري

بهترین سن برای یادگیری زبان چه زمانی است؟

  بزرگنمايي:

آریا جوان - باور عمومی این است که با بالاتر رفتن سن، توانایی یادگیری در ما رو به افول می‌‌گذارد؛ اما نتایج مطالعات می‌‌گویند که شاید واقعاً این‌‌طور نباشد.

یک روز پاییزی پر مشغله در یک مدرسه‌‌ی مهدکودک دو زبانه در شمال لندن را در نظر بگیرید. والدین به کودکان خود برای در آوردن ژاکت و کلاه‌های مخصوص دوچرخه‌سواری، کمک می‌کنند. معلمان با نوازش کردن و گفتن عبارت Buenos dias (به‌‌معنای «روز بخیر») به کودکان خوشامد می‌‌گویند. در زمین بازی، دختر‌‌بچه‌‌ای می‌خواهد تا موهایش را به شکل coleta (معادل اسپانیایی مدل موی «خرگوشی»)، ببندند، سپس توپ را می‌غلتاند و به زبان مادری فریاد می‌زند «بگیر!». کارمن رمپرسد، مدیر این مدرسه می‌گوید: در این دوران، کودکان زبان را یاد نمی‌گیرند؛ بلکه آن را کسب می‌‌کنند . برای بسیاری از کودکان در این محل، زبان اسپانیایی، زبان سوم یا حتی چهارم به شمار می‌‌آید. زبان مادری آن‌‌ها، ممکن است هر یک از زبان‌‌های کرواتی، عبری، کره‌ای یا هلندی باشد. این تصویر را با تلاش جان‌‌فرسای بزرگسالان در کلاس‌‌های آموزش زبان خارجی مقایسه کنید؛ احتمالا ساده‌‌ترین نتیجه‌‌گیری این است که بهترین زمان برای شروع، سنین پایین‌‌تر است. اما علم، دیدگاه پیچیده‌‌‌تری درمورد چگونگی تکامل زبان در طول عمر، ارائه می‌‌دهد و احتمالا این دیدگاه برای کسانی که دیرتر یادگیری زبان را شروع کرده‌‌اند، بسیار امیدوارکننده‌‌ خواهد بود.
یک پناهنده‌ی سوری در حال یادگیری زبان آلمانی مقالات مرتبط
تا چه سنی می‌توان برای تسلط کامل به یک زبان خارجی اقدام کرد کجارو: فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید یادگیری یک زبان جدید چگونه بر عملکرد مغز تاثیر می‌گذارد؟ افراد در هنگام صحبت کردن به زبان خارجی صادق‌ترند آیا ممکن است زبان مادری خود را فراموش کنیم؟
به‌‌طور کلی، مراحل مختلف زندگی، مزایای مختلفی در یادگیری زبان به ما ارائه می‌دهند. وقتی نوزاد هستیم، ما توانایی شنوایی بهتری برای صداهای مختلف داریم؛ وقتی کودک نوپا می‌‌شویم، ما سرعت شگفت‌‌انگیزی در فراگیری لهجه‌‌های محلی داریم. در مرحله‌‌ی بزرگسالی نیز، توجه بیشتری به ظرفیت‌‌ها و مهارت‌های حیاتی خود، مانند سواد داریم که به ما امکان می‌دهد تا دایره‌‌ی واژگان خود را حتی در زبان مادری، گسترش دهیم. درواقع، مجموعه‌‌ای عواملی فراتر از سن و سال (شامل شرایط اجتماعی، روش‌های تدریس و حتی عشق و دوستی) می‌تواند بر تعداد و همچنین کیفیت زبان‌‌هایی که صحبت می‌‌کنیم، مؤثر باشد. آنتونلا سوراس ، استاد زبان‌شناسی رشدی و مدیر مرکز مسائل دوزبانگی در دانشگاه ادینبرگ می‌گوید که با بالا رفتن سن، همه‌چیز رو به افول نمی‌‌گذارد. او نمونه‌ای از آنچه که به‌‌عنوان « یادگیری صریح » شناخته می‌شود، ارائه می‌‌کند: فراگیری یک زبان در کلاس درس، تحت نظر معلمی که خود، قوانین را تعیین می‌‌کند. او ادامه می‌‌دهد: کودکان در یادگیری صریح، بسیار بد عمل می‌کنند؛ زیرا آن‌ها کنترل شناختی و قابلیت‌هایی مانند توجه و حافظه را ندارند؛ اما بزرگسالان در این نوع یادگیری بسیار بهتر هستند؛ پس این را می‌توان قابلیتی در نظر گرفت که با افزایش سن، بهبود می‌‌یابد. زبان‌آموزانی که دیرتر شروع به یادگیری کرده‌اند، عملکرد بهتری نسبت به جوان‌ترها داشته‌اند
برای مثال، مطالعه‌ای توسط پژوهشگران در اسرائیل نشان داد که بزرگسالان، در درک یک قاعده‌‌ی ساختگی زبان و استفاده از آن برای کلمات جدید، عملکرد بهتری داشتند. این دانشمندان، سه گروه مجزا را مقایسه کردند: کودکان 8 ساله، کودکان 12 ساله و جوانان بالغ. بالغین، نسبت به هر دو گروه دیگر، امتیاز بالاتری کسب کردند و بچه‌های 12 ساله هم از بچه‌های کوچک‌تر، عملکرد بهتری داشتند. این موضوع با نتایج یک مطالعه‌‌ی بلندمدت دیگر روی تقریباً 2000 زبان‌‌آموز انگلیسی‌اسپانیایی همخوانی زیادی داشت؛ افرادی که دیرتر شروع به فراگیری می‌‌کنند، با سرعت بیشتری نسبت به جوان‌‌ترها، زبان را فرا خواهند گرفت.
پژوهشگران در اسرائیل اظهار داشتند که احتمالاً شرکت‌‌کنندگان مسن‌تر از مهارت‌هایی بهره‌مند هستند که با فرا رسیدن بلوغ در آنها پدید می‌‌آید؛ مانند استراتژی‌های پیشرفته‌‌ی حل مسئله و تجربه‌‌ی زبان‌‌شناسی بیشتر. به‌عبارت دیگر، دانش‌آموزان بزرگ‌تر، از قبل چیزهای زیادی درمورد خودشان و جهان می‌دانند و می‌توانند از این دانش برای پردازش اطلاعات جدید استفاده کنند. آنچه که کودکان در آن برتری دارند، یادگیری به‌‌صورت ضمنی است: گوش دادن به گویندگان بومی و تقلید از آن‌ها. اما این نوع یادگیری، نیاز به صرف زمان زیادی در میان گویندگان بومی دارد. در سال 2016، مرکز مسائل دوزبانگی یک گزارش داخلی را برای دولت اسکاتلند، درمورد آموزش دروس چینی در مدارس ابتدایی تهیه کرد. آن‌ها دریافتند که با هفته‌ای یک ساعت تدریس به بچه‌های پنج ساله، پیشرفت چندانی حاصل نخواهد شد؛ اما فقط یک نیم ساعت تدریس بیشتر در کنار حضور یک گوینده‌‌ی بومی، به کودکان کمک کرد که عناصری از زبان جدید را درک کنند که درک آن برای بزرگسالان سخت‌تر است؛ عناصری مانند لحن صدا. همه‌‌ ما ذاتاً به‌صورت یک زبان‌شناس طبیعی به دنیا آمده‌‌ایم
ما در دوره‌‌ی نوزادی، تمامی 600 صامت و 200 مصوت ساختاری زبان‌‌های جهانی را تشخیص می‌دهیم. در سال اول، مغز ما شروع به تخصص یافتن در صداهایی می‌‌کند که اغلب می‌شنویم. در ابتدا، نوزادان با زبان مادری خود، پچ‌پچ می‌کنند. حتی لهجه‌‌ی گریه کردن نوزادان، نیز تقلیدی از گفتگوهایی است که قبلاً در رحم مادر شنیده‌‌اند. این تخصص یافتن، همچنین به معنای کنار گذاشتن مهارت‌هایی است که دیگر به آن‌ها نیاز نداریم. نوزادان ژاپنی به‌‌راحتی می‌توانند بین صداهای L و R تمایز قائل شوند؛ در حالیکه افراد بالغ ژاپنی در این مورد، با مشکل مواجه هستند.
‌لهجه‌ گریه‌ی نوزادان هم تقلیدی از مکالماتی است که قبلا در رحم مادر خود شنیده‌اند
سوراس می‌گوید که هیچ شکی نیست که سال‌‌های اول برای فراگیری زبان ما، حیاتی هستند. مطالعات روی کودکان رهاشده یا منزوی نشان داده است که اگر ما حرف زدن را زودتر یاد نگیریم، بعدها نیز نخواهیم توانست به‌‌راحتی، از پس آن برآییم. اما در اینجا، نکته‌‌ی شگفت‌‌انگیزی وجود دارد: مهلت زمانی برای یادگیری زبان خارجی، به‌همین اندازه نیست. دنیجلا ترنکیک ، استاد روان‌‌شناسی زبان از دانشگاه نیویورک می‌گوید: مهم‌ترین موضوعی که باید درک کنیم، این است که همزمان با افزایش سن، بسیاری از چیزهای دیگر هم در ما دستخوش تغییر می‌‌شود. زندگی بچه‌ها کاملاً با افراد بزرگسال تفاوت دارد. پس وقتی مهارت‌های زبانی در کودکان و بزرگسالان را مقایسه می‌کنیم، در حقیقت، هرگز در حال مقایسه دو مفهوم مشابه نیستیم. او از خانواده‌‌ای مثال می‌زند که به یک کشور جدید نقل‌‌مکان می‌‌کند. به‌‌طور معمول، کودکان زبان را بسیار سریع‌تر از والدین خود یاد خواهند گرفت. اما این ممکن است به این دلیل باشد که آن‌ها دائما آن را در مدرسه، این زبان را می‌شنوند؛ در حالی که والدین آن‌ها ممکن است به‌‌تنهایی مشغول به کار باشند. کودکان همچنین ممکن است احساس اجبار بیشتری داشته باشند؛ چرا که تسلط بر زبان جدید برای بقای اجتماعی آن‌ها حیاتی است؛ مانند نیاز آن‌ها به یافتن یک دوست، پذیرفته شدن و یافتن یک جایگاه. از سوی دیگر، احتمال بیشتری وجود دارد که والدین آن‌ها قادر به معاشرت با افرادی باشند که آن‌ها را درک می‌کنند؛ مثلا معاشرت با مهاجرانی که اکنون، وضعیت مشابه با خودشان را دارند. ترنکیک می‌‌گوید: به اعتقاد من، پیوند عاطفی عاملی است که شما را در یادگیری زبان، یاری می‌کند. ایجاد یک پیوند عاطفی، شما را در یادگیری زبان‌های جدید یاری خواهد کرد
بزرگسالان نیز می‌توانند این پیوند عاطفی را ایجاد کنند و جالب اینجا است که ایجاد این پیوند، تنها به عشق‌‌ورزی یا دوستی با یک گوینده بومی، محدود نمی‌‌شود. یک مطالعه روی بزرگسالان انگلیسی شرکت‌کننده در یک دوره‌‌ی مبتدی زبان ایتالیایی در سال 2013، نشان داد که آن‌هایی که سماجت به خرج می‌‌دهند، معمولاً با برقراری ارتباط از سوی معلم و دانش‌آموزان دیگر، کمک بیشتری دریافت خواهند کرد.
ترنکیک می‌گوید: اگر شما افرادی را بیابید که مانند شما مصمم باشند، احتمالاً تمرکز و پشتکار شما برای فراگیری زبان نیز افزایش خواهد یافت. این نکته بسیار مهم است. شما مجبور خواهید بود که سال‌های زیادی را صرف یادگیری کنید؛ مگر اینکه یک انگیزه‌‌ی اجتماعی برای آن داشته باشید و البته حفظ این انگیزه نیز، بسیار مشکل خواهد بود. گویندگان بومی نیز تا دوران میان‌سالی روزانه تنها یک کلمه را یاد می‌گیرند
مطالعه‌ای که در اوایل سال جاری، در دانشگاه MIT و براساس یک آزمون آنلاین با 670 هزار شرکت‌‌کننده انجام شد، نشان داد که برای موفقیت در یادگیری یک زبان در حد گویندگان محلی، بهتر است تا سن 10 سالگی، شروع کرد؛ چرا که بعد از این سن، توانایی فرد رو به کاهش می‌‌گذارد. با این حال، این مطالعه همچنین نشان داد که ما می‌توانیم به یادگیری بهتر زبان (از جمله زبان مادری خودمان)، در طول زمان همچنان ادامه دهیم. به‌‌عنوان مثال، ما در حدود 30 سالگی، دستور زبان خود را به‌‌طور کامل یاد می‌‌گیریم. یک مطالعه‌‌ی آنلاین جداگانه نیز نشان می‌دهد که حتی گویندگان بومی نیز تا دوران میان‌سالی، در هر روز، تقریباً فقط یک کلمه‌‌ی جدید را در زبان خود یاد می‌‌گیرند. ترنکیک اشاره می‌کند که مطالعه‌‌ی MIT، موردی بسیار خاص را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار می‌دهد (توانایی رسیدن به دقت دستوری مشابه با یک گوینده‌‌ی بومی). رسیدن به این توانایی برای زبان‌‌آموزان متوسط، ممکن است اصلاً موضوعیت نداشته باشد. او می‌گوید: گاهی افراد می‌پرسند که بزرگ‌ترین فایده‌‌ی یادگیری زبان‌های خارجی چیست؟ آیا پول بیشتری به‌دست خواهم آورد؟ آیا باهوش‌تر خواهم بود؟ آیا سالم‌‌تر خواهم ماند؟ اما در حقیقت، بزرگ‌ترین مزیت آشنایی با زبان‌های خارجی، این است که می‌‌توانید با افراد بیشتری ارتباط برقرار کنید.
ترنکیک، خود اصالتاً اهل صربستان است. بعد از اینکه او به انگلستان نقل‌مکان کرد؛ در بیست‌سالگی توانست به زبان انگلیسی مسلط شود. او می‌‌گوید که هنوز هم مرتکب اشتباهات دستوری می‌‌شود؛ به‌‌خصوص وقتی که احساس خستگی یا استرس داشته باشد. او بعدها در یک ایمیل می‌نویسد: علی‌رغم همه‌ی این‌ها، نکته‌‌ی مهم این است که من اکنون می‌توانم کارهای فوق‌العاده‌ای را به زبان انگلیسی انجام دهم. من می‌توانم از بزرگ‌ترین آثار ادبی لذت ببرم، می‌توانم محتوایی معنی‌دار و منسجمی تولید کنم که حتی قابلیت انتشار هم داشته باشد. در حقیقت، آزمون MIT، وی را به‌عنوان یک گوینده‌‌ی بومی انگلیسی‌‌زبان طبقه‌بندی کرد. در مهدکودک اسپانیایی، جایی که معلمان در حال خواندن ترانه‌‌ی Cumpleanos feliz (به معنای «تولدت مبارک») هستند؛ درمی‌یابیم که خود مدیر هم از جمله زبان‌‌آموزانی بوده که در سنین بالاتر، فراگیری را آغاز کرده است. رمپرسد در رومانی بزرگ شد و او هم زمانی توانست در انگلیسی به تسلط کامل برسد که در بیست‌سالگی به خارج از کشور سفر کرد. فرزندانش نیز اسپانیایی را در مهد‌‌کودک یاد گرفتند. اما شاید ماجراجوترین زبان­‌‌شناس در این میان، همسر وی بوده است. او که اصالتاً اهل ترینیداد است؛ رومانیایی را از خانواده‌اش یاد گرفت که آن زمان، نزدیک مرز مولدووا زندگی می‌کردند. رمپرسد درباره‌‌ی همسرش می‌‌گوید: رومانیایی او عالی است؛ ولی با لهجه‌ی مولدووایی صحبت می‌کند؛ واقعا خنده‌دار است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آموزش طراحی تجربه‌ی کاربری؛ قسمت هشتم: طراحی تعامل

هواوی چگونه به رازهای تجاری اپل دست پیدا می‌کند؟

ویوو وی 15 پرو با دوربین سلفی 32 مگاپیکسلی، نمایشگر سوپر AMOLED و اندروید پای رونمایی شد

آینده تلسکوپ‌های فضایی؛ 4 ایده شگفت‌انگیز ناسا برای دهه 2030

گلکسی فولد، گوشی تاشدنی سامسونگ معرفی شد

گلکسی فولد با قیمت 1980 دلار از 6 اردیبهشت عرضه می‌شود

گلکسی اس 10 و اس 10 پلاس معرفی شدند؛ جشن 10 سالگی کهکشانی‌ها با پرچم‌داری تمام‌عیار

گلکسی اس 10 ای رونمایی شد؛ کوچک‌ترین عضو خانواده گلکسی S10 با سخت‌افزار قدرتمند

نسخه 5G گلکسی اس 10 معرفی شد؛ نمایشگری 6.7 اینچی با باتری حجیم

بیانیه مطبوعاتی: رونمایی گلکسی فولد؛ گوشی تاشو سامسونگ

سامسونگ طی 10 سال دو میلیارد دستگاه گوشی از سری گلکسی به فروش رسانده است

بیانیه مطبوعاتی: رونمایی از گلکسی اس 10 سامسونگ

گلکسی اس 10 در برابر نسل قبل

گلکسی اس 10 و اس 10 پلاس سامسونگ، 17 اسفند با قیمت پایه 900 دلار عرضه می‌شوند

سامسونگ از ایرباد بی سیم Gear Buds با همکاری AKG رونمایی کرد

گلکسی S10 پلاس سامسونگ در برابر رقبا

سامسونگ ساعت هوشمند گلکسی اکتیو و دستبند سلامتی گلکسی فیت را معرفی کرد

مدل مقرون به صرفه گلکسی اس 10 ای، 750 دلار قیمت دارد

شیائومی می 9 در برابر شیائومی می 8؛ تفاوت در چیست؟

شیائومی می 9 در برابر رقبا

شیائومی می 9 اس ای در برابر نسل قبل

امکان ساخت نسل بعدی تلسکوپ‌های فضایی غول‌پیکر در خارج از زمین

سفر قطبی برای کاوش در منطقه‌ای که 100 هزار سال نور خورشید به آن نرسیده است

تشخیص نوع آلودگی آب با استفاده از DNA ممکن شد

فیلمبرداری در حالت لاگ چیست و چه تاثیری در کیفیت نهایی دارد

آیا خوردن آجیل باعث افزایش وزن می‌شود؟

استفاده از ایموجی در پلاک خودرو

حشرات به کمک تولید آنتی‌بیوتیک‌های جدید می‌آیند

زوم‌اپ: WaterMinder؛ سلامتی بیشتر با مصرف آب کافی

مرسدس بنز SL Grand Edition رونمایی خواهد شد

شیائومی می 9 اس ای دربرابر رقبا

 اخذ ویزای تضمینی کانادا با آژانس ستاره ونک

تخت‌خواب هوشمند فورد با الهام از فناوری رانندگی بین خطوط

هواوی P30 پرو به دوربین چهارگانه مجهز می‌شود

کاپادوکیا، مقصدی رویایی برای سفر نوروزی

بنیان‌گذار هواوی: دستگیری منگ وانژو با انگیزه سیاسی صورت گرفته است

Vandal One؛ خودروی مسابقه‌ای آمریکایی با پیشرانه هوندا سیویک

افشای نتایج عملکرد کارت GTX 1660 Ti در بنچمارک‌ها؛ تا 25 درصد بهتر از GTX 1060

خرید آپارتمان در تهران و جستجوی ملک در املاک تهران با املاک دلتا

گلکسی فولد احتمالا نام نهایی گوشی تاشدنی سامسونگ خواهد بود

سرویس استریم بازی گوگل احتمالا به‌زودی معرفی می‌شود

شیائومی می 9 معرفی شد؛ اسنپدراگون 855، دوربین 48 مگاپیکسلی و قیمت 515 دلار

کوالکام مودم 5G جدید X55 را رونمایی کرد

دنیای وب 30 ساله شد؛ درباره‌ گذشته و اکنون این فناوری چه می‌دانیم؟

ال جی Q60، ال جی K50 و ال جی K40 رونمایی شدند

پاناسونیک در سال 2019 تلویزیون‌های اولد بیشتری به بازار عرضه می‌‌کند

بررسی ویدیویی کارت گرافیک جیفورس Aorus RTX 2080 Ti Xtreme گیگابایت

چگونه کارمندان مسن‌تر و باتجربه‌تر را مدیریت کنیم

پژوهشی جدید، یوتیوب را مقصر افزایش زمین‌تخت‌گرایان می‌داند

دوربین‌های جدید لومیکس ZS80 کامپکت و سوپر زوم FZ1000 II پاناسونیک معرفی شدند