پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

خطر موزه‌ای شدن تخت‌ جمشید، نقش رستم و پاسارگاد وجود دارد/کشاورزی، کار دستِ میراثِ هخامنشیان داد `گردشگري

خطر موزه‌ای شدن تخت‌ جمشید، نقش رستم و پاسارگاد وجود دارد/کشاورزی، کار دستِ میراثِ هخامنشیان داد

  بزرگنمايي:

آریا جوان_مدتی است شاهد بوجود آمدن ترک‌های عمیق در اطراف میراث هخامنشیان هستیم. میراثی که اگرچه بیش از 2500 سال از عمر آنها می‌گذرد، توانسته‌اند در مقابل عوامل جوی متعدد جان سالم به در برند، درعوض این روزها در مقابل استفاده بی‌رویه انسان‌ها از منابع طبیعی در معرض تهدید جدی قرار گرفته‌اند. درحال حاضر در محدوده نقش رستم و اطراف تخت جمشید ترک و شکستگی‌هایی با عمق زیاد در بستر زمین ایجاد شده که پهنای برخی از آنها به دو متر هم می‌رسد و اگر بر تعداد آن‌ها افزوده یا به فروچاله‌های بزرگ‌تر تبدیل شوند، خطر جدی برای میراث جهانی به جای مانده از هخامنشیان خواهند بود.

41

افشین یزدانی (باستان شناس و عضو شورای فنی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید) با اشاره به اینکه چندین سال است که شاهد شکل‌گیری و ایجاد ترک‌ها و فرونشست‌هایی در منطقه مرودشت و حریم محوطه میراث جهانی تخت جمشید هستیم، گفت: با توجه به نزدیکی فروچاله‌ها و نشست‌ها و باز شدگی زمین نسبت به تختگاه شهر پارسه (تخت جمشید) باید گفت اگرچه بیشتر بخش‌های تختگاه بر روی صخره‌ها و برون‌زدگی‌های صخره‌ای در دامنه کوهستان مهر بنا شده است اما به دلیل آنکه قسمت‌هایی نیز وجود دارد که روی نهشت خاک رس دشت بنا شده، این خطر و احتمال وجود دارد که ادامه برداشت آب‌های زیرزمینی و تخلیه سفره‌های آب در بستر عمیق زمین منجر به ایجاد فروچاله‌های مشابه و حتی بسیار بزرگ‌تر در بخش‌های رسی زیر دیواره تختگاه شود که به دلیل نیروی وزن بسیار زیاد بنای تخت جمشید می‌تواند موجب فرونشست‌های جدی و ایجاد فرو رفتگی و ترک‌ها و شکستگی‌های ساختاری در بخش‌های فرو نشسته شود.

کاهش میانگین بارندگی‌ها، ساخت سدهای متعدد در بالا دست، توسعه بدون آینده‌نگری کشاورزی و کشت گندم، ذرت و حتا برنج و حفر هزاران چاه در منطقه ازجمله عوامل کاهش منابع آب‌های زیرزمینی و در نتیجه فرونشست زمین است.

یزدانی در این خصوص گفت: در حوضه آبریز دشت مرودشت که شامل مناطق مرتفع شمال استان فارس می‌شود شاهد ساخت چندین سد بزرگ مخزنی در یک دهه گذشته بوده‌ایم ازجمله سد تنگه بلاغی در پاسارگاد روی رودخانه پلوار که در نهایت وارد دشت مرودشت می‌شود. با ساخت این سد ضمن در معرض خطر قرار دادن محوطه‌های بسیار از دوره‌های مختلف فرهنگی که در حوضه دریاچه آن واقع شده‌اند، گذرگاه باستانی و بسیار جالب توجه تنگه بلاغی که یک پتانسیل قوی برای توسعه گردشگری در منطقه به شمار می‌رود، مسدود و پس از ساخت موجب شد تا بستر رود پلوار برای همیشه به یک بستر خشک بدل شود.

42

 او ادامه داد: افزون بر این سد درودزن که بزرگ‌ترین سد استان فارس است و سد تازه‌ساخت سلمان فارسی روی دیگر رود دشت مرودشت یعنی رود کر سبب شده‌اند تا ضمن خشک شدن کامل دریاچه‌های طشک و بختگان؛ این رود نیز به یک بستر نیمه خشک و بی‌جانِ متعفن بدل گردد. این درحالی است که این دو رود شریان‌های حیات و زندگی بخش دشت مرودشت به شمار می‌رفتند و از دیرباز آبراه‌هایی در دشت ایجاد شده بود که به صورت یک شبکه مویرگی آب را به تمام مناطق دشت می‌رساند و به همین سبب هم این منطقه همواره از بارورترین مناطق کشاورزی ایران محسوب می‌شد. خشک شدن این رودها ضمن عدم مدیریت کافی موجب فشار افزون بر منابع آب زیرزمینی در جهت سیراب ساختن کشتزارهای گندم، ذرت، برنج و دیگر مواد کشاورزی شده است. حفر چاه‌های عمیق و استفاده دائمی از موتور آب و کشت غرقابی و کشت‌هایی چون برنج و ذرت سبب شده تا ذخیره آب‌های زیرزمینی به شدت رو به افول نهد.

مردم مرودشت بی‌نصیب از درآمدهای تخت جمشید

البته عضو شورای فنی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید معتقد است: مشکل بزرگی که مردم مرودشت با آن روبه‌رو هستند، اتکا به اقتصاد کشاورزی محور است چراکه از یکسو، توسعه صنعتی محدود بوده و در زمینه گردشگری و صنعت درآمدزای توریسم هنوز در گام‌های نخست به سر می‌بریم و به هیچ رو نتوانسته‌ایم آن درآمدی که وجود محوطه‌هایی چون تخت جمشید، نقش رستم، پاسارگاد در کنار فرهنگ غنی عشایری، زندگی روستایی و طبیعت خاص منطقه در قالب بوم‌گردی و طبیعت‌گردی برای ما فراهم کند را بدست آوریم و همین ضعف در رشد و توسعه صنعت گردشگری نیز سبب شده تا وزنه و بار اقتصادی تا حد زیادی بر پایه توسعه کشاورزی و بهره‌برداری حداکثری از آب و خاک به هر شکلی چون کاشت برنج در پای نقش رستم و در چند قدمی ترک‌های ناشی از فرونشست باقی بماند.

43

درواقع می‌توان گفت، توسعه کشاورزی در مرودشت بدون همراهی و همگامی شیوه‌های بروز مدیریت آب، کاشت و برداشت در سطح استانداردهای پذیرفته شده جهانی و استفاده بی‌رویه از آب‌های زیر زمینی و حفر بیش از 15 هزار حلقه چاه کشاورزی بلای جان میراث طبیعی و تاریخی و فرهنگی به جای مانده از هخامنشیان شده است و احتمال فرونشست و ایجاد ترک در آثار تخت جمشید، نقش رستم، کعبه زرتشت و... را افزایش داده است.

حفر چاه با مجوز استانداری

مشاور بازنگری حریم تخت جمشید و نقش رستم در سال 1390 گفت: ما حریم یکپارچه برای این منطقه در نظر گرفتیم؛ همچنین در ضوابط تأکید کردیم که حفر هر نوع چاه در حریم تخت جمشید باید با نظر کارشناسان میراث فرهنگی انجام شود اما متاسفانه در آن سال‌ها یکی از زمین‌داران بانفوذ منطقه که درصدد حفر چاه بود و از پایگاه میراث جهانی تخت جمشید مجوز دریافت نمی‌کرد، درصدد پیگیری امر برآمد و در نهایت منجر به این شد تا از طریق استانداری نامه‌ای به تخت جمشید ارسال ‌گردد که اختیار ارائه مجوز حفر چاه را از میراث فرهنگی به استانداری منتقل می‌کرد. اکنون نیز این امر ادامه دارد و از آن زمان به بعد شاهد صدور مجوزهای متعدد حفر چاه در حریم این محوطه میراث جهانی بوده‌ایم.

این باستان‌شناس یادآور شد: در جریان کاوش‌هایی که در سال1387 در نزدیکی تختگاه و پلکان بزرگ و رودی تخت جمشید به انجام رساندیم، تعدادی چاه آب برای برداشت و تهیه آب شرب متعلق به دوره هخامنشی بدست آمد که نشان می‌داد در آن دوران تنها با حفر3 متر لایه‌های آب‌های زیر زمینی هویدا می‌شد و امکان برداشت آب فراهم بود. این امر تا چند دهه پیش نیز مشاهده می‌شد در حالی که امروزه سطح آب به بیش از100 متر افت کرده است.

45

خطر موزه‌ای شدن تخت جمشید وجود دارد

مشاور بازنگری حریم‌های تخت جمشید و پاسارگاد ادامه داد: نکته بسیار مهم عجین بودن میراث‌فرهنگی و زمینه‌های شکل‌گیری تمدنی با زیست بوم و جغرافیای طبیعی است. با تغییر زیست بوم مرودشت و منطقه تخت جمشید و نقش رستم از یک دشت پر آب و بارور، دارای چشمه‌های پرآب و رودخانه و آبراهه‌های دست‌ساز انسان، به زیست بوم خشک و بیابانی، ارتباط منطقی جایگاه شکل‌گیری یکی از مهم‌ترین تمدن‌های بشری مورد خدشه و آسیب جدی قرار می‌گیرد.

یزدانی با اعتقاد برآنکه این امر به روشنی و به شکلی قابل توجه موجب می‌شود تا میراث باقی مانده از هخامنشیان به مجموعه‌ای موزه‌ای تبدیل شود، گفت: با بروز چنین اتفاقی شاهد آن خواهیم بود که ارتباط تخت جمشید و پاسارگاد با زیست بوم شکل دهنده پیرامون خود قطع می‌شود و به نوعی بستر شکل‌گیری تخت جمشید و پاسارگاد که  محیطی سرسبز و خرم و پر از آب و چشمه سار بوده از بین می‌رود و فقط شاهد یک اثر موزه‌ای خواهیم بود. امری که هم اکنون نیز شوربختانه با خشک شدن و بایر شدن صدها هکتار زمین کشاورزی و بدل شدن برخی از آن‌ها به خارزار و شوره‌زار و خشکیدن بیشتر چشمه‌ها و رودها و تخریب زیستگاه‌های طبیعی گیاهی و جانوری تا حد زیادی اتفاق افتاده است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آیا حذف پراید در شرایط فعلی شدنی است؟

ستاره ونک شما را با اقلام ممنوعه در سفر هوایی آشنا می‌کند

در سفر به آبادان از چه مکان‌هایی دیدن کنیم؟

مکان‌های دیدنی شیراز که باید قبل از مرگ ببینید!

قیمت اجاره مسکن در سان‌فرانسیسکو چقدر است؟

هتل آپارتمان‌های مشهد قیمت ارزان‌تری نسبت به هتل‌های این شهر دارند

مناظر و طبیعت وصف نشدنی گرجستان

پست جدید ژن خوب عارف؛ انتصاب در منطقه آزاد کیش

تماشای لیگ با صدای عادل، اما نه در صدا و سیما!

خروج آمریکا از برجام، توان موشکی ایران را ارتقا داد / ایران بزرگترین تولیدکننده موشک در خاورمیانه است

شیخ زکزاکی به نیجریه بازگشت

آیا امشب یارانه برخی پردرآمدها قطع می‌شود؟

انتقادات تند خرازی: مردکی که نمی تواند حرف بزند 500 میلیون دلار از بانک مرکزی می گیرد/اگر نفت نداشتیم، کاسه گدایی را چه می کردیم؟

پراید بالاخره از مرز 50 میلیون تومان فاصله گرفت

افشاگری در خصوص مافیای خودرو و هزینه نجومی طراحی سمند

"فالو" کردن "گوگوش" توسط ربیعی، سخنگوی دولت در صفحه اینستاگرامش

نماینده آمریکایی: تجاوز و زنا با محارم به بقای نوع بشر کمک کرده است!

قیمت کارخانه‌ای خودرو بیشتر از قیمت بازار شد

یادمان نرفته در مجلس هفتم، ته مانده لیوان احمدی‌نژاد را به عنوان تبرک سر کشیدند/اختیارات روحانی از خاتمی هم کمتر است

بی تفاوتی به محیط زیست

نبود علائم رانندگی در جاده مرند

شما صدای رسای حق در برابر طاغوت‌های جهان هستید / شما مدافع جبهه مقاومت باقی خواهید ماند

وقتی احمدی‌نژاد با توئیتر، توصیه اخلاقی می‌کند

آنچه باید در مورد مهراب قاسم‌خانی بدانید

رئیس سازمان خصوصی چرا بازداشت شد؟

همه شاکیان حسن عباسی؛ کدام حرف او برایش گران تمام شد؟

ابوظبی راهش را از کاخ سفید جدا کرد

ماجرای دیدار قالیباف و رهبر انقلاب / پشت‌پرده انتخاب یک شعار انتخاباتی

دو زنی که باعث اختلاف دو یار قدیمی شدند/ اختلاف بن‌زاید و بن‌سلمان باعث شکست پروژه فشار بر ایران ترامپ می‌شود

تجاوز 8 مرد به مینای 33 ساله در خیابان‌های خلوت تهران

ایران چطور ترامپ را در انتخابات 2020 شکست خواهد داد؟

ایران سلاح «تک تیراندازی» ساخته که از فاصله 1600 متری به هدف می‌‌زند

اولین تصاویر از داخل «گریس 1» / وکیل کاپیتان نفتکش از عملکرد انگلیس انتقاد کرد

اگر آمریکا به ایران حمله کند، مردم می‌جنگند؟ / نظر بدهید

اولویت حمله ترامپ به ایران در وهله اول نابودی 68 فروند اف 14 زنده مانده از زمان شاه است

حسن عباسی دوره حبس قطعی خود را می‌گذراند

قیمت دلار به کمترین سطح از بهمن 97 رسید

به وضعیت روستاگونه زاهدان رسیدگی کنید

تصادف در محور داراب- فسا هر روز بیشتر از دیروز

بوی نامطبوع در تهران دوباره حس شد

گلایه از قطعی آب در روستای گاوپنام کرمانشاه+ فیلم

مرگ دلخراش استاد سرشناس دانشگاه یاسوج

رئیس مستعفی سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

اصلاح‌طلبان اشتباهات بزرگی داشته‌اند / جهانگیری نماینده اصلاح‌طلبان در دولت نیست / لاریجانی پتانسیل ریاست‌جمهوری را ندارد / روحانی و خاتمی به طور مرتب دیدار می‌کنند / برای شکستن تحریم‌ها به یک دوم خرداد دیگر نیاز داریم

فعال زن سعودی شرط مقامات عربستان برای آزادی‌اش را رد کرد

مژدگانی 100 میلیونی برای یک توله سگ

سرباز گمنام ادیان ابراهیمی، یک زن است

چگونه در اولین برخورد تاثیرگذار باشیم؟

شهرهای کوچک روی بام ساختمان‌های بزرگ جاکارتا

قطار گردشگری لرستان روی ریل