پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

معرفی کتاب: گاو بنفش اثر ست گادین فناوري

معرفی کتاب: گاو بنفش اثر ست گادین

  بزرگنمايي:

آریا جوان - انتخاب با شما است که کاملا در کانون توجهات باشید یا نامرئی. این نظر ست گادین است که شما یا «گاو بنفش» هستید یا نیستید؛ یعنی یا متمایزید یا دیده نخواهید شد.

کمتر نویسنده‌ای در سال‌های اخیر، تأثیر و محبوبیت ست گادین را داشته است. ست گادین کتاب‌های زیادی در حوزه‌ی موفقیت در کسب‌وکار ، به‌‌ویژه بازاریابی نوشته است. او را با طرزفکر متفاوتش می‌شناسند. مخالفان و موافقان بی‌شماری دارد و درست همین تجربه‌ی شخصی را در کتاب‌هایش می‌توانید ببینید. یکی از کتاب‌های محبوب‌ ست گادین که در جست‌وجوی نام او در گوگل در صدر کتاب‌های او نشان داده می‌شود، همین گاو بنفش است. تمرکز و تأکید این کتاب بر متفاوت‌بودن با اطرافیان و تمایزداشتن از آنان است. نام‌گذاری این کتاب به‌نام گاو بنفش به دو دلیل است: 1. زمانی این نام به‌خاطر ست گادین رسید که با خانواده‌اش برای تعطیلات آخر هفته به خارج از شهر رفته بود. آنجا مراتعی سرسبز وجود داشت که گاوها در آن می‌چریدند و به‌گفته‌ی او، در نگاه اول بسیار جذاب و هیجان‌انگیز دیده می‌شدند؛ اما بعد از مدت کوتاهی، همه‌چیز عادی می‌شد. او به ذهنش رسید اگر گاوی با رنگ متفاوت و جدید در میان این مزارع بود، می‌توانست عادی و یکنواخت‌بودن منظره را به‌هم بزند و این تمایز باعث جلب توجه زیادی می‌شد.
2. انتخاب رنگ بنفش به‌دلیل حرف P در ابتدای کلمه‌ی Purple است. در این کتاب، او به چهار حرف P بازاریابی، یعنی Product (محصول)، Price (قیمت)، Place (مکان) و Promotion (تبلیغ) اشاره می‌کند. ست گادین اعتقاد دارد باید یک P جدید به این مجموعه بیفزاید. آخرین P همان گاو بنفش است که مفهوم متمایزبودن و کاری جالب‌توجه و خلاقانه انجام‌دادن را در خود دارد. درادامه، درباره‌ی موضوع اصلی کتاب بیشتر صحبت خواهیم کرد. با ما در زومیت همراه باشید. سخن اصلی
مقاله‌های مرتبط:
کتاب حکمت یکشنبه‌ها اثر اپرا وینفری درس‌های بازاریابی از شرکت‌های ادوبی، والمارت و نتفلیکس
تمرکز اصلی موضوع کتاب گاو بنفش بر متمایزبودن است. ست گادین می‌گوید این انتخاب شما است که متفاوت و در کانون توجهات باشید یا اینکه اصلا به‌چشم نیایید. او سال‌ها در حوزه‌ی بازاریابی کار کرده و در این کتاب می‌کوشد این انگیزه را در مخاطب ایجاد کند یک گاو بنفش در هر چیزی قرار دهد که ایجاد می‌کند یا هر کاری که انجام می‌دهد تا موضوعی واقعا درخورتوجه به‌وجود آورید. شاید اگر به خودِ ست گادین در فضای آنلاین توجه کنید، نمونه‌ی بارزی برای اعتقادش باشد. حتما او را با عینک زردرنگ متفاوت و منحصربه‌فردش در ویدئو‌ها و عکس‌ها دیده‌اید. نظر نویسنده این است که تأثیر تبلیغات بسیار کم‌رنگ‌تر از گذشته است و بهترین تبلیغ برای محصول یا خدمت را تمایز و انجام کاری خاص و جالب‌توجه می‌داند. ست گادین بازاریابیِ درست را ایجاد تفاوت و خلق کاری نو مطرح می‌کند. این اعلانی به بازاریابانی است که می‌خواهند به ایجاد محصولی کمک کنند که درخور ارزش بازاریابی در همان مراحل اولیه باشد؛ درست همان مرحله‌ای که در پی چهار P بازاریابی می‌آید.
در این کتاب، ست گادین از چرایی و چگونگی تمایز سخن می‌گوید و با بیان مثال‌های واقعی از برندهای جهانی، این مسئله را بازمی‌کند: استارباکس، جت‌بلو، اپل و شرکت‌هایی نظیر آن‌ها چه چیزی دارند که شما ندارید؟‌ بیان تجربه‌های واقعی به جذاب‌ترشدن این کتاب کمک کرده است. او افراد را تشویق می‌کند نگاه دوباره‌ای به کسب‌و‌کار خود بیندازند و در بازاریابی خود ببینند چه چیزی درباره‌ی محصولشان بیان می‌کنند. بخش‌هایی از کتاب
نمی‌توانید مردم را به شنیدن و توجه‌کردن مجبور کنید؛ اما می‌توانید بفهمید چه کسانی به شنیدن حرف‌هایتان علاقه‌مندند. حتی اگر افراد به پیشنهادهایتان مبنی بر کمی ارزان‌تر یا آسان‌تربودن گوش بدهند، بازهم این چیزی جز اتلاف‌وقت نیست. مخاطبانی در فضای بازار کار مؤثرند که نیازی برای رفع‌کردن دارند. آن‌ها زمانی برای شنیدن داستانتان آمادگی دارند که کاملا متمایز و خاص باشید؛ درغیر این‌صورت، نادیده گرفته می‌شوید. اگر متمایز هستید، این طبیعی است که بعضی افراد شما را دوست نداشته باشند. این بخشی از تعریف متمایزبودن است. انتقاد به‌سوی کسانی حمله‌ور می‌شود که برجسته و بارز هستند. در مقام مشتری، گرفتارتر از آن هستیم که به تبلیغات اطرافمان مدام توجه کنیم؛ اما این روشن است که ناچاریم راه مناسبی برای رفع مشکل خود پیدا کنیم. اگر محصول نهایی متمایز به‌نظر نمی‌رسد؛ یعنی مردم شیفته‌ی آن نمی‌شوند. پس، وقت آن رسیده متوجه شوید بازی عوض شده است. به‌جای سرمایه‌گذاری روی محصول بی‌ارزش و فاقد خلاقیت، روی ایجاد محصولی جدید سرمایه‌گذاری کنید. شرکت‌هایی سود می‌برند که پول را صرف نوآوری می‌کنند؛ به‌گونه‌ای‌که به ایجاد گاو بعدی منجر می‌شود. درمقابل، شرکت‌هایی که قانون گاو را فراموش می‌کنند، از این سود بهره‌ای نمی‌برند. آدرس ایمیل 20درصد از مشتریانتان را دارید که به کارهایتان علاقه‌مندند؟ اگر ندارید، حتما شروع به جمع‌آوری کنید. حالا به این فکر کنید چه چیزی می‌توانید به این مشتریان راضی ارائه دهید که برای آن‌ها فوق‌العاده جذاب و ویژه باشد؟
درباره‌ی نویسنده
ست گادین نویسنده‌ای بین‌المللی است که کتاب‌های او جزو کتاب‌های پرفروش‌ حوزه‌ی بازاریابی و کسب‌و‌کار محسوب می‌شود. نوشته‌های وی دیدگاه بسیاری از افراد را به کار و بازاریابی تغییر داده است. گادین را به خاص و متفاوت‌بودن می‌شناسند. او به‌شدت اعتقاد دارد همیشه درحال‌یاد‌گیری است و افکار و دیدگاه‌هایش را بیان می‌کند. خلاف این نظر و عقیده رأی‌دادن حق شما است. کلید موفقیت یافتن راهی است برای برجسته‌بودن، مانند یک گاو بنفش در میان منظره‌ای تک‌رنگ
او نویسنده و کارآفرین و بیشتر از همه معلم است. ست گادین نویسنده‌ای پرفروش و کارآفرین و سخنرانی بین‌المللی است. علاوه‌بر اینکه معروف‌ترین وبلاگ حوزه‌ی بازاریابی جهان را دارد که مرتب هرروز آن را به‌روز می‌کند، بیش از هجده کتاب در حوزه‌ی کار و بازاریابی نوشته است؛ ازجمله شیب، گاو بنفش، قبایل، مهره‌ی حیاتی و بازاریابی اجازه‌ای. او یکی از افرادی است که به وبلاگ‌نویسی روزانه برای رسیدن به موفقیت به‌شدت اعتقاد دارد. علاوه‌بر اینکه ست گادین به سخنرانی‌ها و نوشته‌هایش معروف است، در مقام کارآفرین، دو شرکت با نام‌های اسکیدو و یویوداین نیز تأسیس کرد و هر دو را با مبلغ هنگفتی به یاهو و هاب‌پیج فروخت. اگر روی موضوعات مختلف بازاریابی تمرکز کنیم، از بازاریابی مؤثر و رهبری گرفته تا گسترش ایده‌ها و تغییرات عمده، ست گادین توانسته افراد بی‌شماری را در سرتاسر جهان تحت‌تأثیر قرار دهد و به آن‌ها انگیزه دهد و الهام ببخشد. کتاب جدید او به‌نام this is marketing نوامبر 2018 چاپ شده است. حضور آنلاین ست گادین براساس نوشتن روزانه در وبلاگش است. او در سایتش می‌نویسد اگرچه در توییتر حضور دارد، آنجا فعالیت خاصی ندارد و صرفا بلاگ‌های روزانه‌اش را در توییتر بازنشر می‌کند. فعالیتش در فیسبوک نیز به‌گونه‌ای است که پست‌های وبلاگی به‌طور خودکار در آنجا منتشر می‌شوند. او از کسانی که می‌خواهند برای سخنرانی دعوتش کنند، روی سایتش خواسته فایل پی‌دی‌اف راهنما را کامل بخوانند و بعد برای تقاضا به او ایمیل بفرستند. ست گادین در سی سال اخیر، بیش از هزار سخنرانی ایراد کرده است.
ترجمه‌های کتاب
مؤسسه‌ی فرهنگی کسا‌کاوش در سال 1386 کتاب حاضر را نخستین‌بار با عنوان گاو ارغوانی و با ترجمه‌ی گروه مهندسین مشاور ماد‌سیستم منتشر کرد. این اثر از روی نسخه‌ی 2003 ترجمه شده است. در سال 1387، بهشاد یاسینی گاو بنفش را از روی نسخه‌ی ویرایش‌شده‌ی سال 2009 کتاب اصلی ترجمه و نشر افرا آن‌ را منتشر کرد. نشر کتیبه‌ی پارسی در سال 1394 نسخه‌ی بعدی این کتاب را با ترجمه‌ی افسانه درویشی چاپ کرد. انتشارات مبین اندیشه در سال 1397 آخرین نسخه‌ی کتاب گاو بنفش را با ترجمه‌ی سپیده سلامتی به بازار عرضه کرده است. نسخه‌هایی که از روی نسخه‌ی 2009 کتاب ترجمه شده، به‌مراتب بهتر و کامل‌تر است؛ اما درباره‌ی اینکه کدام ترجمه بهتر است، اختلاف‌نظر وجود دارد. بهتر است برای رسیدن به بهترین ترجمه به نوبت و سال چاپ و ناشر و سابقه‌ی او و آثار مترجم توجه کنید. در بیشتر سایت‌های فروش آنلاین کتاب، ترجمه‌ی بهشاد یاسینی برای فروش قرار گرفته است. درباره‌ی کتاب
کتاب گاو بنفش را مجله‌ی وال‌استریت تحسین‌ کرده و بهترین کتاب کسب‌و‌کار هفته‌ برگزیده است. ست گادین این کتاب را در 150 صفحه به زبان انگلیسی نوشته و اولین‌بار در سال 2003 منتشر کرده است؛ اما پس از آن، در سال 2009 نسخه‌ی بازنگری و ویرایش‌شده‌‌اش را به بازار عرضه کرد. عنوان اصلی و کامل کتاب این است: Purple Cow: Transform Your Business by Being Remarkable گاو بنفش در دسته‌ی کتاب‌های کسب‌و‌کار و بازاریابی و مدیریت محصول قرار گرفته است. کتاب به سبکی روان و ساده نوشته شده و مطالب آن گویا است. میلیون‌ها نفر از سراسر جهان کتاب‌های ست گادین و ازجمله گاو بنفش را خوانده و از مطالب آن‌ها بهره‌مند شده‌اند. شایان ذکر است این کتاب به 36 زبان دنیا ترجمه شده است. برای مدت زمانی طولانی، کتاب بارش ایده‌های ویروسی معروف‌ترین کتاب ست گادین بود و بعد از اینکه گاو بنفش نوشته شد، این کتاب در صدر کتاب‌های پرفروش بازاریابی در دهه‌ی گذشته قرار گرفته است.
سخن پایانی
واقعیت این است روش‌های سنّتی تبلیغات، همچون تبلیغات رسانه‌ای تلویزیونی یا تبلیغات محیطی، مانند سابق تأثیرگذار نیست. نظر ست گادین این است برای جلب نظر مردم به خود باید خاص و متفاوت باشیم و تبلیغات دیگر به کسب‌و‌کار کمکی نمی‌کند. تنها راه بازاریابی شایسته، داشتن محصولی درخورتوجه و متمایز و ویژه است. متمایزبودن هم نیازمند خلاقیت است. پس بیش از هر چیزی، باید روی خلاقیت در کسب‌و‌کار کار کرد تا به خدمت بازاریابی بیاید و شرکت‌ها را از تبلیغات روزمره‌ی سنّتی نجات دهد. درباره‌ی کتاب گاو بنفش چگونه فکر می‌کنید؟ قبول دارید تکنیک‌های سنّتی بازاریابی گذشته منسوخ شده‌اند و به بازنگری و قوانین جدیدی چون گاو بنفش احتیاج دارند؟ در بخش دیدگاه‌ها در خدمت شما هستیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راز اقیانوس مدفون پلوتو چیست؟

کشف خمره‌های اسرارآمیز هزارساله در لائوس

تفریحاتی جذاب و ماجراجویانه در سفر به گرجستان

میکروب‌هایی که آلودگی پلاستیکی اقیانوس‌ها را پاک می‌کنند

آموزش اسکرام؛ قسمت نهم: برآورد چابک

مدیاتک تراشه 5G خود را آخر ماه میلادی جاری معرفی می‌کند

مهندسی بی‌نهایت: انرگیا-بوران؛ پاسخ شرق به شاتل فضایی ناسا

نگاه نزدیک ویدئویی به سامسونگ گلکسی M30 و گلکسی M20

آهن آنلاین در تلاش برای بهبود پیوند تکنولوژی و بازار فولاد

حراج یاماها OX99-11 با قیمت 1.3 میلیون دلار

کانالیس: چین بیشترین آمار عرضه اسپیکر هوشمند را در فصل اول 2019 ازآن خود کرد

نگاهی کوتاه به مرسدس AMG G63 با تیونینگ منصوری

لرزش‌گیر الکترونیکی در ثبت فیلم عملکرد بهتری از لرزش‌گیر اپتیکال دارد

نقصی در قابلیت سیستم ری‌استور ویندوز 10 که از بوت‌شدن رایانه جلوگیری می‌کند

پیشرفت اینتل در توسعه‌ تراشه‌های نوری کاربردی در هوش مصنوعی

واردات و ثبت گوشی مسافری تا اطلاع ثانوی بدون مانع است

عرضه مک بوک پرو جدید اپل با پردازنده قوی‌تر و صفحه کلید اصلاح‌شده

ARM روابط تجاری با هواوی را برای تولید تراشه‌ تعلیق کرد

گوگل رمزعبور برخی از کاربرانش را 14 سال در فایل متنی ذخیره کرده است

شرایط ویژه جهت اخذ نمایندگی و عاملیت فروش شرکت مدیریت پروژه نیروگاه­‌ های سولار

کارمندان شرکت‌های بزرگ فناوری چه میزان حقوق دریافت می‌کنند؟

تبدیل متان به دی‌اکسید کربن، راهکاری برای مبارزه با تغییرات اقلیمی

مدل کوچک‌تر اسپیکر هوشمند گلکسی هوم در FCC رویت شد

تغییر عملکرد سلول‌های تولیدکننده انسولین در دیابت

چرا عرضه‌های عمومی سهام اخیر شرکت‌ها با شکست همراه بودند؟

مایکروسافت میت‌ بوک ایکس پرو را از ویندوز استور حذف کرد

جابجایی قطب شمال مغناطیسی زمین و تاثیر آن بر نور شمالگان

برترین اپلیکیشن‌های مدیریت دارایی و قیمت ارز دیجیتال

استون مارتین DBS سوپرلجرا نسخه ویژه جیمز باند رونمایی شد

آخر هفته چه فیلمی ببینیم: از Notorious تا A Touch of Sin

گلکسی نوت 10 سامسونگ چیدمان دوربین عمودی خواهد داشت

هوش مصنوعی گوگل موفق به شناسایی سرطان ریه شد

هواوی سیستم‌عامل جایگزینش را تا پاییز عرضه می‌کند

مقایسه هواوی P30 لایت و سامسونگ گلکسی A50

آلمان تردد اسکوتر برقی در جاده‌های عمومی را قانونی می‌کند

در صورت مرگ یکی از مسافران در هواپیما چه اتفاقی می‌افتد؟

آپدیت مه 2019‌ ویندوز 10‌منتشر شد؛ چگونه این آپدیت را دریافت کنیم؟

احتمال ساخت ابرخودروی هیوندای، بر اساس جنسیس اسنشیا وجود دارد

زایمان طبیعی چه تاثیری روی بدن نوزادان دارد؟

هواوی پیش از تحریم شدن درحال توسعه‌ پلتفرمی برای جایگزینی پلی استور بود

اختلاف هواوی با دولت آمریکا از کجا آغاز شد و به‌کجا خواهد انجامید

آنر 20 پرو و آنر 20 چه تفاوت‌هایی دارند

هواوی آنر 20 در برابر نسل قبل

آیا جف بزوس درمورد سکونتگاه‌‌های فضایی ایده تازه‌‌ای دارد؟

آنر 20 و آنر 20 پرو در برابر رقبا

سیستم فرمان برقی در آینده خودروسازی نقش خواهد داشت

وزارت امنیت آمریکا نسبت‌به سرقت اطلاعات پهپادهای چینی هشدار داد

شگفت‌انگیزترین سواحل باکو برای تفریحات تابستانی

راهنمای جامع ویدئو مارکتینگ

دکترتو ؛ ساده‌ترین راه نوبت‌گیری از پزشک