پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

نظر آمریکایی‌ها درباره شبکه‌‌های اجتماعی؛ حامی اصلی ترامپ از چه روشی در رسانه بهره می‌گیرد؟ پسران

نظر آمریکایی‌ها درباره شبکه‌‌های اجتماعی؛ حامی اصلی ترامپ از چه روشی در رسانه بهره می‌گیرد؟

  بزرگنمايي:

آریا جوان-دنیای ارتباطات علاوه بر امتیازهایی که دارد، می تواند جهان  را به گونه‌ای دیگر برای کاربران رقم زند؛ دنیایی که دیگر متعلق به شما نیست و اداره‌کننده آن شخص مجازی دیگری است. شما تنها بردگانی هستید که با سیاست ها و خط‌‌مشی‌های اعمال شده این دنیای غیرحقیقی به پیش می‌روید. این اظهارات به استناد سندهایی است که کارشناسان آمریکایی مورد بررسی قرار داده‌اند.

شبکه‌های اجتماعی وقت کم‌تری برای گذراندن با افراد برای شما باقی می‌گذارند و دیگر شاید حضور فیزیکی آنها را در کنار خود احساس کنید اما دیگر از حضور گرم آنها نمی‌توانید بهره ببرید. تنها گرمایی که می‌توانید از آن استفاده کنید گوشی‌های همراهتان است که در اثر استفاده بیش از حد داغ شده است. اینگونه افراد از محبت شما دلسرد می‌شوند و تمایل کمتری به صرف وقت در کنار شما دارند.

آمریکایی ها درباره شبکه های اجتماعی چه فکری می کنند؟

این بار این موضوع را در یک کشور غربی چون آمریکا بررسی کردیم. این کشور یک رسمی دارد و آن بدین گونه است که خانواده برای صرف ناهار و یا شام در کنار یکدیگر باشند و  با خواندن دعا خواستار صمیمیت و برکت بیشتر برای خانواده شوند اما با بررسی 3622 نفر از افراد داوطلب به استفاده از فضای مجازی، این رسم بسیار نادیده گرفته شده و دیگر کمتر کسی از افراد داوطلب وقت را با خانواده صرف می کنند و حتی دیگر مقوله ای چون غذا و گرسنگی برایشان اهمیتی ندارد.

با همگانی شدن آزمایشات و مشاهده رویدادهای مرتبط به استفاده از فضای مجازی دریافتند که آمار نظر مثبت جامعه به این دنیای غیرحقیقی 40 درصد کاهش یافته و همچنین طبق نظرسنجی‌ها شبکه‌هایی که قسمت اعظمی از سرمایه خود را در تیم‌های ارتباطی برای فعالیت بیشتر در این زمینه صرف می‌کنند، در حقیقت خود را در اقلیت توجه قرار می دهند.

یکی از خاصیت‌های فضای مجازی این است که بسیاری از مخاطبان را ناخودآگاه به سمت خود جلب می‌کند، به این ترتیب که توجه و ذهن کاربر را بر کلمات و تصاویر متمرکز می‌کند و در لحظه‌ای کوتاه ذهنیات و تصورات کاربر را همسو و مرز بین دنیای واقعی و مجازی را برای وی ناپدید می‌کند و دیگر گذر زمان معنایی ندارد که این می‌تواند دلیلی باشد برای اینکه کاربران شبکه‌های اجتماعی ساعت‌ها بدون متوجه شدن گذر زمان وقت خود را در این شبکه‌ها بگذرانند.

آمریکایی ها درباره شبکه های اجتماعی چه فکری می کنند؟

این پدیده ناشی از الگو شبکه‌های اجتماعی است که هر آنچه کاربران می‌پسندند و درباره آن اظهارنظر می‌کنند و همچنین آنچه که به اشتراک می‌گذارند را تحت نظر می‌گیرد و ترکیب خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی را مطابق بر این اولویت‌ها چیدمان می‌کند.گاهی می‌توان به وضوح دید که به آهستگی کنترل ذهن کاربران به دست سکانداری چون فضای مجازی می‌افتد و کم‌کم لایک‌های آن‌ها را به سوی آنچه که خود می‌پسندد، جهت می‌دهد.

اگر بخواهیم جزئی به این مسئله بپردازیم، بدین گونه است که شبکه‌های اجتماعی، رفتار مجازی را در نظر گرفته و آنچه برای کاربر مهم تلقی می‌شود را به نمایش می‌گذارند و با الگو وابسته به پست‌هایی که کاربران شبکه‌های اجتماعی لایک می‌کنند، به جهت‌گیری فکری، سیاسی و حتی عادت‌های کاربران پی می‌برند. الگو و طرح موجود در فضاهای مجازی اطلاعات کاربران را جمع‌آوری می‌کند و سپس به تحلیل اطلاعات دریافتی از سوی کاربران می‌پردازد.

دیگر جنبه فضای مجازی چهره خشونت بار آن است؛ اگر در دنیای بزرگتر آن را بررسی کنیم درمی‌یابیم که بسیاری از انتخابات‌های آمریکا دستخوش تغییراتی از سوی این شخصیت نادیده، شده است. در طول جنگ 2016 ربات‌های هکر در دنیای ارتباطات مجازی توانست آثار تخریب کننده زیادی برای یکسری از نمایندگان انتخابات‌های ریاست جمهوری به وجود بیاورد، به گونه‌ای که دانیل فونک (Daniel Funke) در گزارشی بیان کرده آمریکا در تلاش است به هر طریقی اثربخشی ربات‌های هکر در انتشار اطلاعات اشتباه در انتخابات را به صفر برساند.

فیلیپو منچر" Filippo Menczer"، استاد علوم رایانه و علوم رایانه‌ای در دانشگاه ایندیانا و سرپرست این تحقیق، در یک نشریه مطبوعاتی گفت: "مطالعات نشان می دهد که ربات‌های هکر اطلاعاتی به طور قابل توجهی در انتشار اطلاعات غلط آنلاین نقش دارند و همچنین به گونه ای برنامه‌نویسی شده‌اند که چگونه این پیام‌ها  را می توانند در سطح جوامع گسترش دهند.

یوچای بنکلر در کتاب خود به نام" تبلیغات شبکه" از دستکاری  و رادیکالیزه شدن سیاست آمریکا می گوید. او می‌گوید فاکس‌نیوز از تأثیرگذارترین خروجی و نقش‌ها در زندگی مردم آمریکا است اما طبق نظرسنجی‌ها و مطالعات انجام شده دریافته شد که فاکس نیوز حامی اصلی رئیس‌جمهور فعلی آمریکا یعنی ترامپ بوده  و به عنوان منتقل نظریه‌های توطئه نقش زیادی در تحریف افکار عمومی بر ضد ترامپ را دارد.

آمریکایی ها درباره شبکه های اجتماعی چه فکری می کنند؟/حامی اصلی ترامپ از چه روشی در رسانه بهره می‌گیرد؟

کلام آخر

باید دانست مهم‌ترین و عمده‌ترین دارایی شبکه‌های اجتماعی توانایی آنها در دستکاری واقعیت است و چه بسیار مسائلی که توسط این شبکه‌های اجتماعی از حقایق تحریف شده و با مضمونی اشتباه برای ایجاد تشویش در بین کاربران نشر پیدا کرده است.

کاربران بدون تقویت سواد شبکه‌های اجتماعی مجازی و تفکر انتقادی، توان تشخیص این موضوع را نخواهند داشت. این مسائل نیازمند تقویت تفکری پرسشگر و همچنین توانایی در مدیریت باورهایی است که توسط این شبکه‌ها مورد تهاجم قرار گرفته است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همسرتان را چقدر می‌شناسید؟!

پسر بی‌رحم جسد مادر کرمانشاهی اش را داخل گونی گذاشت و سر کوچه رها کرد + جزییات تکاندهنده

حمله اسیدی پدر، به عروس و داماد جوان خلخالی

جوان 18 ساله در رودخانه «کشکان» غرق شد

رتبه‌های برتر کنکور از سربازی معاف نمی‌شوند

نکاتی برای انتخاب لباس ساقدوش داماد

اعطای مرخصی به سربازان آموزشی در اربعین چگونه است؟

آیا مردان هدف اصلی آزار جنسی در عراق هستند؟

استفاده از واژه‌های عاشقانه چه تأثیری در تداوم زندگی مشترک دارد؟

تیپ مناسب برای آقایان قدبلند و لاغر اندام

چگونه به همسرمان احترام بگذاریم؟

تحقیر همسر چه آسیب‌هایی بر زندگی مشترک وارد می‌کند؟

چند مهارت کارآفرینی که کسی نمی‌تواند آن‌ها را به شما آموزش دهد

جوانی که در بازیگری درخشید اما محکوم به اعدام است!

پرت کردن «بی‌ام‌و» گرانقیمت به رودخانه برای لجبازی با پدر / پسر 33 ساله هدیه تولدش را نابود کرد

آیا لازم است شخصیت زن و شوهر یکی باشد؟

اخذ معافیت پزشکی برای مشمولان سربازی ساکن خارج از کشور چگونه است؟

اینفوگرافی| بهترین استان‌ها از نظر محیط کسب‌وکار را بشناسید

فروش سربازی در سال 98 چگونه است؟

آموزش گریم داماد

عشق سیال و معشوقه‌های دم دستی

چرا ازدواج در سن کمتر از 18 سال برای پسرها خطرناک است؟

خانمم قسم می‌خورد سیگاری نیست اما دهانش بو می‌دهد!

شب‌پر‌اشک‌کمدین‌خندان

موتورسیکلت برقی Zero SR/F چه ویژگی‌هایی دارد؟

زن‌ذلیلی یا حُسن معاشرت؟!

چرا مردان از درمان بیماری‌های روحی، دوری می‌کنند؟

زود خوابیدن و شانس خوب پدر شدن!

پرداخت وام ازدواج با یک ضامن معتبر

واکنش بهزاد فراهانی به انتقادهای وزیر ارشاد درباره نوید‌محمدزاده

اولین تصویر بی ام و X6 جدید منتشر شد

برد پیت به فضا سفر می‌کند

خداحافظی کریس همسورث با بازیگری

زمان پخش قسمت ششم عصر جدید مشخص شد

تصویربرداری سریال «برادر جان» به پایان رسید

نخستین تصاویر از فیلم سینمایی «رمبو 5» منتشر شد

جزییات مراسم ترحیم بهنام صفوی در تهران

«عرق سرد» به جشنواره سیاتل می‌رود

آخرین فیلم لوون هفتوان آماده اکران

خانه‌نشینی مجریان با حضور سلبریتی‌ها

زندگی چند همسری را در این خانواده عجیب ببینید

قدرت لمس کردن در تقویت رابطه

علائمی که پیش بینی کننده طلاق هستند

نشانه هایی که می گویند همسرتان به شما خیانت کرده است

5 قانون تربیت فرزند که باید از ژاپنی ها بیاموزیم

تفاوت سنی ایده آل برای یک رابطه موفق چیست؟

مرگ مشکوک خانم دکتر در مطب خصوصی‌اش/ حوله‌های تریاکی هم به بازار آمد/ مشت معلم، دانش آموز 18 ساله را کور کرد

5 شغل پردرآمد در ایران را بشناسید

چرا بلیت کنسرت نمایش‌ها همپای دلار بالا رفت؟/ وقتی دستمزد سلبریتی‌ها را مردم می‌پردازند

عوامل و تبعات معضل افزایش سن ازدواج در ایران