پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

رشد اقتصادي زنان دستاورد انقلاب اسلامي دختران

رشد اقتصادي زنان دستاورد انقلاب اسلامي

  بزرگنمايي:

 

مريم ارشدي گفت: مطابق با کارنامه انقلاب اسلامي، زنان ايراني در سايه منطق امام خميني(ره) پس از زنگار تاريخي ظلم که بر چهره زن نشسته بود زنان متدين با پشتيباني علماي ديني و با رويکرد ارزشي به ميادين بزرگ اجتماعي و اقتصادي به عرصه‌هاي مختلف وارد و و به نقش آفريني پرداختند.

وي ادامه داد: ديدگاه‌هاي مترقي امام راحل، مقام معظم رهبري و علماي دين که برگرفته از اسلام و احکام قرآني است سبب شد تا تحولي شگرف در زنان کشور ما در همه عرصه‌ها و به ويژه حوزه انديشه و تفکر ايجاد شود چنانچه امام خميني(ره) با نگاه به افق والا و نقطه تعالي مقام زن فرمودند: «ما مفتخريم که بانوان و زنان، پير و جوان و خرد و کلان، در صحنه‌هاي فرهنگي و اقتصادي و نظامي حاضر، و همدوش مردان يا بهتر از آنان در راه تعالي اسلام و مقاصد قرآن کريم فعاليت دارند.»

ارشدي خاطرنشان کرد: در حالي که يکي از مسائلي که خصوصاً در نيم قرن اخير تا حدودي در هر جامعه به‌ويژه جوامع در حال توسعه، مطرح بوده است مسئله گسترش نقش و مشارکت زنان است و بايد گفت امروز قدم نهادن زنان به عرصه‌هاي مختلف اجتماعي، سياسي، اقتصادي، فرهنگي و.... ديگر پرستيژ و صرفاً کسب موقعيت اجتماعي نيست بلکه زنان ما غالباً براي رفع نياز خود و خانواده به ويژه به عرصه‌هاي اقتصادي وارد مي‌شوند.

اين کارشناس امور زنان اظهار داشت: از آنجايي که زنان براي دستيابي به مناصب و مشاغل کشور به لحاظ قانوني منعي ندارند و مي توانند درصورت شايستگي‌هاي لازم براي حضور در تمامي سطوح فعاليت کنند لذا زمينه سازي براي ارتقاي فرهنگي و توانمندسازي زنان از جمله رويکردهاي نظام مقدس جمهوري اسلامي است.

ارشدي ره‌آورد تفکر مادي نظام امپرياليسم نسبت به زنان را ناديده گرفته شدن تفاوت‌هاي تکويني و فطري زن و مرد دانست که به دنبال خود فروپاشي نظام خانواده را به دنبال دارد و افزود: اين موضوع افسردگي انسان‌ها و تزلزل در بنيان‌هاي ارزشي را رقم مي‌زند و اين درست همان نتيجه شومي است که سيستم اقتصادي غرب، به آزمون و خطاي آن نشسته و توده‌اي از زنان بي‌گناه و ارزش‌هاي زنانه را قرباني ايدئولوژي خود زير چرخ‌هاي صنعتي سيستم سرمايه داري له مي‌کنند که فريادشان امروز در جهان هزاره سوم به گوش مي‌رسد.

وي ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران، برنامه ريزي خود را در راستاي تعالي وضعيت زنان ايران و الگوسازي از چهره زن نه غربي و نه شرقي به جهان معاصر در سطوح سه گانه فردي؛ خانوادگي و اجتماعي تعريف نموده است و مکانيزم‌هاي مؤثر در راستاي پيشرفت وضعيت زنان را در قالب حمايت‌هاي حقوقي، ساختارسازي، تأسيس نهادهاي تصميم گير و استراتژيک، راه اندازي تشکيلات اجرايي متولي توانمندسازي زنان، حمايت از مشارکت اقتصادي زنان در سطح گروهي و اجتماعي ديده است.

راهبرد حضور زنان در امور اقتصادي، توجه همزمان به نقش هاي خانگي و اجتماعي آنان

ابن فعال جامعه زنان افزود: کمرنگ شدن اخلاق و ارزش‌هاي اجتماعي بشر، وصول حداکثر منفعت مالي، در کشورهاي مدرن، جدايي محل کار از خانه و تفکيک حوزه خصوصي و عمومي سبب شده تا زنان به عنوان نيرويي فعال نقش‌هاي طبيعي خود ناديده انگاشته و به ويژه مسئوليت مادري و همسري را فراموش کنند. آنچه هدف است استحکام بنيان خانواده بر مبناي دسترسي به فرصت‌هاي مختلف اقتصادي و اجتماعي است.

وي ادامه داد: توسعه و ساماندهي امور اقتصادي- معيشتي با اولويت ساماندهي مشاغل خانگي از محورهاي ماده 230 قانون برنامه پنجم است.

ارشدي ادامه داد: بهره مندي از تجربه زنان سرپرست خانوار و تخصص دختران تحصيل کرده الگويي نو در ترسيم روند اقتصاد پويا است. زنان سرپرست خانوار با برخورداري از نقش‌هاي چندگانه، هم مدير عاطفي کانون خانواده به شمار مي آيند و هم مسئوليت تأمين معاش خود و فرزندان را بر عهده گرفته اند و از تجارب مديريتي خوبي برخوردارند.

اين کارشناس امور زنان افزود: از سوي ديگر تخصص و مهارت تئوريک دختران فارغ التحصيل دانشگاهي، علمي شدن توليد و تبديل آن به تجارت را رقم مي زند. پروسه‌اي که در کشور ما براي تحقق آرمانهاي نظام ضروري است.

ارشدي ادامه داد: وجود کارخانه‌هايي در سطح کم نظير از فناوري و تخصص، ايجاد صدها فرصت شغلي آن هم با مديريت زنان توانمند و شايسته که نيروهاي انساني او را جامعه زنان تشکيل مي‌دهند، مصداقي از تحقق توصيه مقام معظم رهبري مبني بر حمايت از اقتصاد ملي است.

وي افزود: در شرکت‌هايي که اکثريت کارکنان کارخانه را بانوان و به‌ويژه سرپرست خانوار تشکيل مي‌دهند اين يعني اميد به آينده و يعني پويايي و شکوفايي هرچه بيشتر توانمندي‌هاي زنان ايراني يعني به اين باور برسيم که فرداهاي بسيار روشن و درخشان تري پيش روي ماست.

اين فعال جامعه زنان اظهار داشت: حرکت اساسي ما براي جلب سرمايه‌هاي مردمي و تقويت بخش صنعت، ايجاد فضاي امن و بهره مندي از همه ظرفيت‌هاي موجود از جمله توجه به نقش زنان در روند توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي ضروري است.

ارشدي با اشاره به تدوين قانون اصل 44 گفت: تأسيس بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمايه‌گذاري تعاون از جمله فرصت‌هاي موجود در کشور براي توجه به اشتغال بانوان و بهره مندي از ظرفيت تعداد زيادي از فارغ‌ التحصيلان متخصص زن، است که مي‌توان در ارتقاي توانمندي بانوان ايراني در بخش اقتصاد و کارآفريني از آن بهره جست.

وي ادامه داد: بانوان فرهيخته و خلاق بسياري در اقصي نقاط کشور ما بايد با دستيابي به اطلاعات و ارتباطات از فرصت‌هاي برابر و همپاي مردان در زمينه اقتصادي که ايران اسلامي ايجاد کرده، مطلع و بهره‌مند شوند.

اين کارشناس امور زنان افزود: انقلاب اسلامي شخصيت بانوان را احيا کرده و اعتماد به نفس حضور آنها را در مديريت کارخانه‌ها، ورزشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و در حوزه‌هاي مختلف لوازم خانگي، داروسازي، سنگ‌هاي مصنوعي، بهره برداري از معدن سنگ لاشه، توليد و صادرات اسفنج، توليد و صادرات پوشاک، توليد سقف داخلي خودرو، عصاره و اسانس، مواد نوشيدني و خشکبار، تحقيقات حوزه پزشکي ، توليد مواد آلي ، چرم، کشاورزي، دامداري و دامپروري، و ساير مراکز تقويت کرد.

ارشدي افزود: به طوريکه وجود زنان مخترع و مبتکر کشور در مقايسه با ساير کشورهاي جهان عدد 15 بوده و رتبه 1 را در سطح خاورميانه دارند.

وي ادامه داد: زنان عفيف کشور ما امروز اثبات کردند که علاوه بر موفقيت در ايفاي نقش تربيتي و خانوادگي، در بخش مديريت عامل واحدهاي توليدي، به عنوان توليدکننده و صادرکننده، مديريت شرکت‌هاي بازرگاني و کالاي صنعتي و معدني بهترين و موفق ترين سرمايه داران اقتصادي کشورند و در ايجاد کار و کاهش نرخ بيکاري تاثير فراوان داشته‌اند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هر روز صبح دوست داشتنت تازه می‌شود

فواید بدنسازی برای خانم ها

20 مدل مانتو مجلسی و پوشیده

دکوراسیون خانه 70 متری

تمیز کننده همه کاره!

آیا با طب سوزنی می‌توانیم لاغر شویم؟

22 ساعت کار در 70 سالگی!

بازی برای افزایش تمرکز کودک

قبل از حمام آفتاب بخوانید

قیافه خودم را دوست ندارم

کفش های کهنه را دکوری کنید

ایجاد عزت نفس در کودکان با 9 راهکار ساده و موثر

بهترین فصل برای بچه دار شدن از نظر پزشکی و طب سنتی

هزینه های عجیب جشن عروسی فرمالیته!

دوستم که هر ماه با خواهرانش پیش فالگیر می‌‌رود، طلسم شده!

کیف آرایشی تان را پاک سازی کنید

چرا نباید فرزندتان را بیشتر از همسرتان دوست بدارید؟

از بین بردن جوش صورت فوری با مواد طبیعی و خانگی

بایدها و نبایدهای حریم خصوصی نوجوان‌ها

بایدها و نبایدهای بدن سازی زنان

تبدیل دستمال توالت به آویز با چاشنی خلاقیت

با کودک هیجان زده ام چه کنم؟

فایده مسابقات اطلاعات عمومی برای خانواده ها چیست؟

همه چیز درباره رابطه کرم پودر و رنگ پوست

با این روش ساده کرکره پنجره‌های خود را بدون مشکل تمیز کنید

44 کاربرد جالب و خلاقانه از فویل آلومینیومی در خانه!

چرا از «چالش پیری» در شبکه‌های اجتماعی استقبال شد؟

سالمند آزاری رتبه سوم خشونت‌های خانگی در ایران

آزمایش 10 ثانیه ای برای سلامت مو

درمان گلودرد در دوران بارداری

ترفندهایی ساده برای تمیز کردن کاغذ دیواری

چگونه مادری شاد باشیم؟

آموزش بستن روسری نخی برای تابستان

پزشکی که آقایان را به کلاس آشپزی می فرستد!

استفاده شیک و باکلاس از رنگ طلایی در دکوراسیون

راه اندازی مجدد خوشبوکننده های خانگی

مدل های دیدنی و زیبای ست دستشویی برای جهیزیه

زیباترین مدل های جعبه طلا و جواهرات

کیف های زنانه ای که در تابستان مد است

کاردستی های زیبای دکوری با طرح پیکان

نیاز نوزادان نارس به مراقبت‌های کانگورویی!

ماسک کلاژن ساز انگور قرمز

رابطه‌ام با دختر 2 و نیم ساله‌ام بسیار تیره و تار است!

مانتوهای بلند و مجلسی تابستانی

دوخت بالش فانتزی برای کودک

جدیدترین مدل های جوراب های ساق بلند بچگانه

انگشترهایی با طراحی عجیب و غریب

دخترخانمی 2 سال دنبال شماره‌ موبایلم بوده است!

خونریزی های زنانه ای که باید جدی گرفته شود!

نکته هایی برای انتخاب کفش براساس فرم پا