پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

رشد اقتصادي زنان دستاورد انقلاب اسلامي دختران

رشد اقتصادي زنان دستاورد انقلاب اسلامي

  بزرگنمايي:

 

مريم ارشدي گفت: مطابق با کارنامه انقلاب اسلامي، زنان ايراني در سايه منطق امام خميني(ره) پس از زنگار تاريخي ظلم که بر چهره زن نشسته بود زنان متدين با پشتيباني علماي ديني و با رويکرد ارزشي به ميادين بزرگ اجتماعي و اقتصادي به عرصه‌هاي مختلف وارد و و به نقش آفريني پرداختند.

وي ادامه داد: ديدگاه‌هاي مترقي امام راحل، مقام معظم رهبري و علماي دين که برگرفته از اسلام و احکام قرآني است سبب شد تا تحولي شگرف در زنان کشور ما در همه عرصه‌ها و به ويژه حوزه انديشه و تفکر ايجاد شود چنانچه امام خميني(ره) با نگاه به افق والا و نقطه تعالي مقام زن فرمودند: «ما مفتخريم که بانوان و زنان، پير و جوان و خرد و کلان، در صحنه‌هاي فرهنگي و اقتصادي و نظامي حاضر، و همدوش مردان يا بهتر از آنان در راه تعالي اسلام و مقاصد قرآن کريم فعاليت دارند.»

ارشدي خاطرنشان کرد: در حالي که يکي از مسائلي که خصوصاً در نيم قرن اخير تا حدودي در هر جامعه به‌ويژه جوامع در حال توسعه، مطرح بوده است مسئله گسترش نقش و مشارکت زنان است و بايد گفت امروز قدم نهادن زنان به عرصه‌هاي مختلف اجتماعي، سياسي، اقتصادي، فرهنگي و.... ديگر پرستيژ و صرفاً کسب موقعيت اجتماعي نيست بلکه زنان ما غالباً براي رفع نياز خود و خانواده به ويژه به عرصه‌هاي اقتصادي وارد مي‌شوند.

اين کارشناس امور زنان اظهار داشت: از آنجايي که زنان براي دستيابي به مناصب و مشاغل کشور به لحاظ قانوني منعي ندارند و مي توانند درصورت شايستگي‌هاي لازم براي حضور در تمامي سطوح فعاليت کنند لذا زمينه سازي براي ارتقاي فرهنگي و توانمندسازي زنان از جمله رويکردهاي نظام مقدس جمهوري اسلامي است.

ارشدي ره‌آورد تفکر مادي نظام امپرياليسم نسبت به زنان را ناديده گرفته شدن تفاوت‌هاي تکويني و فطري زن و مرد دانست که به دنبال خود فروپاشي نظام خانواده را به دنبال دارد و افزود: اين موضوع افسردگي انسان‌ها و تزلزل در بنيان‌هاي ارزشي را رقم مي‌زند و اين درست همان نتيجه شومي است که سيستم اقتصادي غرب، به آزمون و خطاي آن نشسته و توده‌اي از زنان بي‌گناه و ارزش‌هاي زنانه را قرباني ايدئولوژي خود زير چرخ‌هاي صنعتي سيستم سرمايه داري له مي‌کنند که فريادشان امروز در جهان هزاره سوم به گوش مي‌رسد.

وي ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران، برنامه ريزي خود را در راستاي تعالي وضعيت زنان ايران و الگوسازي از چهره زن نه غربي و نه شرقي به جهان معاصر در سطوح سه گانه فردي؛ خانوادگي و اجتماعي تعريف نموده است و مکانيزم‌هاي مؤثر در راستاي پيشرفت وضعيت زنان را در قالب حمايت‌هاي حقوقي، ساختارسازي، تأسيس نهادهاي تصميم گير و استراتژيک، راه اندازي تشکيلات اجرايي متولي توانمندسازي زنان، حمايت از مشارکت اقتصادي زنان در سطح گروهي و اجتماعي ديده است.

راهبرد حضور زنان در امور اقتصادي، توجه همزمان به نقش هاي خانگي و اجتماعي آنان

ابن فعال جامعه زنان افزود: کمرنگ شدن اخلاق و ارزش‌هاي اجتماعي بشر، وصول حداکثر منفعت مالي، در کشورهاي مدرن، جدايي محل کار از خانه و تفکيک حوزه خصوصي و عمومي سبب شده تا زنان به عنوان نيرويي فعال نقش‌هاي طبيعي خود ناديده انگاشته و به ويژه مسئوليت مادري و همسري را فراموش کنند. آنچه هدف است استحکام بنيان خانواده بر مبناي دسترسي به فرصت‌هاي مختلف اقتصادي و اجتماعي است.

وي ادامه داد: توسعه و ساماندهي امور اقتصادي- معيشتي با اولويت ساماندهي مشاغل خانگي از محورهاي ماده 230 قانون برنامه پنجم است.

ارشدي ادامه داد: بهره مندي از تجربه زنان سرپرست خانوار و تخصص دختران تحصيل کرده الگويي نو در ترسيم روند اقتصاد پويا است. زنان سرپرست خانوار با برخورداري از نقش‌هاي چندگانه، هم مدير عاطفي کانون خانواده به شمار مي آيند و هم مسئوليت تأمين معاش خود و فرزندان را بر عهده گرفته اند و از تجارب مديريتي خوبي برخوردارند.

اين کارشناس امور زنان افزود: از سوي ديگر تخصص و مهارت تئوريک دختران فارغ التحصيل دانشگاهي، علمي شدن توليد و تبديل آن به تجارت را رقم مي زند. پروسه‌اي که در کشور ما براي تحقق آرمانهاي نظام ضروري است.

ارشدي ادامه داد: وجود کارخانه‌هايي در سطح کم نظير از فناوري و تخصص، ايجاد صدها فرصت شغلي آن هم با مديريت زنان توانمند و شايسته که نيروهاي انساني او را جامعه زنان تشکيل مي‌دهند، مصداقي از تحقق توصيه مقام معظم رهبري مبني بر حمايت از اقتصاد ملي است.

وي افزود: در شرکت‌هايي که اکثريت کارکنان کارخانه را بانوان و به‌ويژه سرپرست خانوار تشکيل مي‌دهند اين يعني اميد به آينده و يعني پويايي و شکوفايي هرچه بيشتر توانمندي‌هاي زنان ايراني يعني به اين باور برسيم که فرداهاي بسيار روشن و درخشان تري پيش روي ماست.

اين فعال جامعه زنان اظهار داشت: حرکت اساسي ما براي جلب سرمايه‌هاي مردمي و تقويت بخش صنعت، ايجاد فضاي امن و بهره مندي از همه ظرفيت‌هاي موجود از جمله توجه به نقش زنان در روند توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي ضروري است.

ارشدي با اشاره به تدوين قانون اصل 44 گفت: تأسيس بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمايه‌گذاري تعاون از جمله فرصت‌هاي موجود در کشور براي توجه به اشتغال بانوان و بهره مندي از ظرفيت تعداد زيادي از فارغ‌ التحصيلان متخصص زن، است که مي‌توان در ارتقاي توانمندي بانوان ايراني در بخش اقتصاد و کارآفريني از آن بهره جست.

وي ادامه داد: بانوان فرهيخته و خلاق بسياري در اقصي نقاط کشور ما بايد با دستيابي به اطلاعات و ارتباطات از فرصت‌هاي برابر و همپاي مردان در زمينه اقتصادي که ايران اسلامي ايجاد کرده، مطلع و بهره‌مند شوند.

اين کارشناس امور زنان افزود: انقلاب اسلامي شخصيت بانوان را احيا کرده و اعتماد به نفس حضور آنها را در مديريت کارخانه‌ها، ورزشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و در حوزه‌هاي مختلف لوازم خانگي، داروسازي، سنگ‌هاي مصنوعي، بهره برداري از معدن سنگ لاشه، توليد و صادرات اسفنج، توليد و صادرات پوشاک، توليد سقف داخلي خودرو، عصاره و اسانس، مواد نوشيدني و خشکبار، تحقيقات حوزه پزشکي ، توليد مواد آلي ، چرم، کشاورزي، دامداري و دامپروري، و ساير مراکز تقويت کرد.

ارشدي افزود: به طوريکه وجود زنان مخترع و مبتکر کشور در مقايسه با ساير کشورهاي جهان عدد 15 بوده و رتبه 1 را در سطح خاورميانه دارند.

وي ادامه داد: زنان عفيف کشور ما امروز اثبات کردند که علاوه بر موفقيت در ايفاي نقش تربيتي و خانوادگي، در بخش مديريت عامل واحدهاي توليدي، به عنوان توليدکننده و صادرکننده، مديريت شرکت‌هاي بازرگاني و کالاي صنعتي و معدني بهترين و موفق ترين سرمايه داران اقتصادي کشورند و در ايجاد کار و کاهش نرخ بيکاري تاثير فراوان داشته‌اند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیوه‌های داعش؛ پشیمان یا تشنه انتقام/ آیا لشکر زنان خون‌آشام تجدید قوا خواهد کرد؟ +تصاویر

خانم افشار مگه ایرانی نیستی؟ بیل بگیر دستت برو کمک!

سرطان پستان، بیماری که زندگی را به کام خانم‌ها تلخ می‌کند/ مبتلایان می‌توانند مجدد بارداری و شیردهی داشته باشند؟

اقدام جوانمردانه بانوی اسکی ایران تحسین دنیا را برانگیخت

گفت‌وگو| جهان اسلام سیره حضرت زهرا (س) را سرمشق خود قرار دهد/ فاطمه‌زهرا (س) پاره تن پیامبر است

دکان سه نبشی به نام «کنگره فوتبال کلینیک»/ ماجرای خانم دکتر ایرانی و کارلوس کی روش!

دختر ایرانی، قهرمان شطرنج سریع و برق آسای 2018 جهان شد

اظهارات آنجلینا جولی درباره ورود به عرصه سیاست

متهمه فراریِ 800 میلیارد تومانی به کشور بازگردانده شد

مهناز افشار به دادسرا رفت/ اظهار پشیمانی خانم بازیگر از تبلیغ یک آمپول در فضای مجازی

مهمترین آسیب‌های پیش روی خانواده ایرانی؛ از اختلافات فرهنگی و طبقاتی تا مصرف‌گرایی

10 عادت اشتباه روزانه که قاتل سلامت پوستتان هستند

موضع دولت درباره ورود بانوان به ورزشگاه و تقابل با ورزشکاران اسرائیلی

اگر به این 7دلیل ازدواج می کنید،شاید شکست بخورید

جوسازی یک دختر علیه ستاره‌های فوتبال

وجود 4 هزار ماده سمی در سیگار/ تومور مغزی در جنین نتیجه استعمال سیگار در زنان باردار

عواقب پاک نکردن لوازم آرایشی قبل از خواب/ آرایش مداوم، خانم‌ها را به دام سرطان می‌اندازد

خانم بازیگر منتقد جدی کارلوس کی‌روش شد؛ دلار می‌گیرند و غر می‌زنند

گوش الاغی، چشم گربه‌ای، لب شتری و دماغ خوکی!

طرز تهیه قلیه ماهی با تن ماهی

خواص و عوارض صابون زردچوبه چیست؟

بهترین روش لیفتینگ صورت چیست؟

طریقه پرورش گل سنبل در گلدان

برای ریزش مو چه باید کرد؟

زنان موفق دنیا؛ مختصری از زندگی روث بیدرگینزبرگ، قاضی دیوان عالی آمریکا

زیباترین نمونه‌ های تونیک اسپرت + روش ست کردن آن

طرز تهیه مرغ شکم پر مجلسی

34 فعالیت و بازی با کودک سه ساله

طرز تهیه چیز کیک کدو حلوایی

گریم هانیه توسلی در «گرگ‌بازی»/ عکس

طرز تهیه استانبولی با رب به 2 روش اصیل خانگی

قیمت و شرایط فروش محصولات خودروسازان راین

قانون جذب مردان؛ استفاده از قانون جذب برای جذب مردان

راهنمای جامع مقدار شیر خشک لازم برای نوزاد

گزارش نگران‌کننده‌ اخیر و برنامه برای جهان بدون دی اکسید کربن

زیباترین انواع مدل پلیور دخترانه برای پاییز و زمستان

تست دوستی؛ چطور دوستی هستید؟

آموزش لاک زدن ساده در خانه

صابون هویج؛ خواص و طرز تهیه این صابون

طرز تهیه قورمه سبزی با گوشت چرخ کرده

پوشش سارا بهرامی در جشنواره فیلم ونیز/عکس

طرز تهیه کیک خیس نارگیلی برای میان وعده و دسر

نیوشا ضیغمی مرد شد!

زیباترین انواع مدل کیف پول چرم زنانه

پریناز ایزدیار به «بینوایان» پیوست

کودک 16 ماهه؛ مراحل رشد و بازی‌ های مناسب

ماسک جعفری؛ طرز تهیه،‌ خواص و روش استفاده از آن

واکنش "بهاره رهنما" به ادعاهای "همسر سابق شوهرش"

آشنایی با بهترین باز کننده سریع قاعدگی

کلافگی ملیکا شریفی‌نیا از حجم سانسور در "دلدادگان"