آخرين مطالب

توپ «حذف شرط سربازي براي گواهينامه» در زمين مجلس پسران

توپ «حذف شرط سربازي براي گواهينامه» در زمين مجلس

  بزرگنمايي:

اعمال محدوديت‌هاي اجتماعي براي سربازي نرفته‌ها از جمله مواردي است که سال‌هاست در خبرها مطرح مي‌شود و گرچه ستادکل نيروهاي مسلح در سال‌هاي اخير اقدامات زيادي براي خوشايندسازي سربازي انجام داده است اما همچنان محدوديت‌ها بيش از تسهيلات به چشم مشمولان و سربازان مي‌آيد، تا جايي که يک مصوبه مجلس در سال 94 که دريافت گواهينامه را براي مشمولان و سربازان غايب هم ممکن کرده بود، به يکي از جدي‌ترين مطالبات جوانان سربازي نرفته بدل شد.

نخستين واکنش به اين مصوبه را چند روز پس از تصويب اين موضوع، سردار موسي کمالي، رييس اداره انساني سربازي ستادکل نيروهاي مسلح نشان داد و گفت: از نظر ما قانونگذاري وظيفه و حق يک نماينده مجلس است و قطعا آنچه که از سوي مجلس درباره امکان اخذ گواهينامه بدون تعيين تکليف سربازي مشخص شده، با هدف حل مشکلات برخي از مردم بوده است، اما اين مصوبه کارشناسي شده نيست و با اهداف و قوانين سربازي مغايرت دارد و علاوه بر آن ميل و رغبت سربازي را کاهش مي‌دهد و تامين کارکنان وظيفه در نيروهاي مسلح را نيز با مشکل مواجه خواهد کرد.

به گفته کمالي اين مصوبه بيش از آنکه سبب رغبت اقدام به سربازي شود، به نفع سربازان و مشمولان فراري و غايب و متخلف خواهد بود و به همين دليل اين مصوبه نياز به کار کارشناسي پيشرفته و جلب نظر و هماهنگي با ستاد کل نيروهاي مسلح دارد و ستادکل نيز به دنبال اين است که  با رايزني و صحبت با نمايندگان مجلس آثار و پيامدهاي چنين مصوبه‌اي را به آنان نشان دهد.

تغيير مجلس و مصوبه‌اي که بر زمين ماند

رسيدگي به اين موضوع و حل مشکلات و ابهامات آن اما به عمر مجلس نهم قد نداد و مجلس دهم که اکثريت آن را اعضاي جديد شامل مي‌شدند بر سر کار آمدند، تغيير نمايندگان اما تغيير چنداني در موضعشان درباره اين مصوبه ايجاد نکرد و چند ماه پس از افتتاحيه مجلس بود که يکي از نمايندگان در مصاحبه‌اي تاييد کرد که مصوبه مجلس در مورد دريافت گواهينامه رانندگي بدون تعيين تکليف سربازي لازم الاجراست.

مصوبه متناقض!

با بالاگرفتن مطالبات و پيگيري‌ها از اين موضوع، جلسات مختلفي نيز ميان نمايندگان مجلس و مسئولان ستادکل نيروهاي مسلح در اين مورد برگزار شده و دو طرف به توافقاتي هم رسيدند. سردار کمالي ارديبهشت ماه امسال درباره اينکه آيا قانون دريافت گواهينامه بدون تعيين تکليف سربازي اجرايي مي‌شود يا خير؟ به ايسنا گفت: اين قانون داراي ابهام است و با مواد 10 و 58 قانون خدمت وظيفه عمومي و ماده 611 آيين‌ دادرسي کيفري در تعارض است،  ستادکل نيروهاي مسلح به دنبال تعين تکليف اين موضوع است و اميدواريم با تعامل ميان مجلس و ستادکل نيروهاي مسلح و پس از رفع اين تناقضات اين قانون اجرايي شود.

کمالي البته خبر خوشي هم از رفع يکي از اين ابهامات داده و اعلام کرده بود که تاکنون يکي از ابهامات برطرف شده است و با رفع دو مورد باقي‌مانده که در دست بررسي است ، موضوع تعيين تکليف مي شود.

اما در تازه ترين اظهارنظرها در اين خصوص دفتر سخنگوي ناجا اطلاعيه‌اي صادر و تاکيد کرده که قانون دريافت گواهينامه براي مشمولان، بلاتکليف بوده و پليس منتظر است تا مجلس به عنوان قانونگذار کشور با مصوبه جديد، مرز ميان مواد قانوني مذکور را مشخص کند.

رييس پليس راهور ناجا:‌ آماده اجراي قانون هستيم اما...

سردار مهري، رييس پليس راهوبر ناجا نيز با بيان اينکه ناجا آماده اجراي قانون است، گفت: اميدواريم که مساله تناقضات حل شود و هرزماني که اين مسائل و ابهامات حل شود پليس راهور ناجا آماده اجرا کردن قانون و مصوبه مجلس است.

در حال حاضر  برابر ماده 10 قانون خدمت وظيفه عمومي، انجام يک سري از امور توسط مشمولان از جمله شرکت در آزمايشات رانندگي و اخذ گواهينامه، مستلزم ارائه مدرک دال بر رسيدگي به وضع مشموليت آنان از اداره وظيفه عمومي‌ و کپي مدرک ارائه شده از جمله ضميمه هاي ضروري پرونده هاي مشمولان است که در اين صورت ماده قانوني اخير با ماده 10 قانون خدمت وظيفه عمومي، تناقض دارد؛ همچنين از سوي ديگر براساس ماده 58 قانون خدمت وظيفه عمومي، نيروي انتظامي موظف است نسبت به شناسايي، تعقيب و دستگيري مشمولان غايب و رسيدگي به وضعيت آنان اقدام کند و در اين راستا کليه نهادها و دستگاه هاي اجرايي و شرکت هاي دولتي و مؤسسات غيردولتي ،خصوصي، بانک ها و نيروهاي مسلح بايد همکاري لازم را در اين خصوص داشته باشند و در اين شرايط اگر اين مصوبه اجرايي شود، مانند اين است که مشمول غايب پس از دريافت گواهينامه دستگير و به سربازي اعزام شوند!.

در حال حاضر همان قوانين قبلي در مورد گواهينامه رانندگي اجرا مي‌شود و بايد ديد توپي که براي اصلاح تناقضات اين مصوبه در زمين مجلس شوراي اسلامي افتاده به نفع سربازي‌نرفته‌ها گل مي‌شود يا در همچنان بر همان پاشنه سابق خواهد چرخيد؟.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تشکر عادل فردوسی‌پور از صداوسیمایی که سانسور نکرد!

«آرمین زارعی» از زیرزمین به روی زمین

آخرین خبرها از سریال جدید داوود میرباقری/ بازی شهاب حسینی در نقش سلمان فارسی تکذیب شد

از خود گذشتگی جوان 22 ساله او را به کام مرگ برد (+تصاویر)

ایثار به سبک سیروان

«قانون مورفی» رامبد جوان به زودی اکران می‌شود (+تصاویر)

پسرکره‌ای که با مطالعه در سکوت معروف شد!

فرشاد پیوس: برای پیروزی برابر پرتغال باید دو نیمه کاملا متفاوت بازی کنیم

حل پرونده‌های جنایی به شیوه «شرلوک هولمز» ایرانی

فراخوان مشمولان کارداني، ديپلم و زيرديپلم در مرداد ماه سال 96

مردان متأهل سالم ترند يا مردان مجرد؟

چرا زن پولدار نگيرم؟

آيا سيگار مي تواند مشکلات رواني و اضطراب شما را کاهش دهد؟

تيپ هاي جذاب مردانه، مخصوص تابستان 2017

ورود ممنوع هاي دختر،پسري!!

دنياي مد در آقايان و تصورات اشتباه آقايان از دنياي مد

همسر ايده آل کيست؟ /زنان ايده آل اين ويژگي ها را دارند!

دلايل خستگي مفرط چيست؟

چرا پسرها از ازدواج فراري اند؟

8 شخصيت سمي که بايد از زندگي خود حذف کنيد

آيا مردان هم يائسه مي شوند؟

چرا پسر ها شوخ طبع ترند

7 درد مردانه، در مورد چه بيماري هايي هشدار مي دهند؟

دلايل گريه کردن خانمها

ازدواج با زن شاغل بهتر است يا خانه دار؟

6 روش براي افزايش سريع اعتماد به نفس

آقا! شما تحصيل کرده اي، اين خرافات چيه؟!

فراخوان مشمولان سرباز معلم در تير ماه 1396

آقايان جذاب و مورد علاقه خانم ها، اين شکلي‌اند!

روانشناسي خوش تيپي

رازهايي براي مردان

توپ «حذف شرط سربازي براي گواهينامه» در زمين مجلس

تمديد مرحله دوم طرح جريمه مشمولان غايب

اتمام مرحله نخست ثبت‌نام جريمه‌ريالي سربازي در نيمه خرداد

ورود ماموران نظارتي به کميته ملي المپيک و فدراسيون پزشکي - ورزشي

دلايل مردانه‌ي «مرگ زودرس»

ازدواج با اين دختران ممنوع!

راهي جديد براي درمان ريزش مو

نوشيدن قهوه ريسک سرطان پروستات را کاهش مي دهد

ميوه هايي مخصوص عضله سازي!

آخرين وضعيت دريافت «گواهينامه بدون تعيين تکليف سربازي»

نخستين مرحله ثبت‌نام طرح خريد غيبت سربازي

سربازان متاهل به مرز اعزام نمي شوند

اعلام زمان آغاز ثبت‌نام جريمه‌ريالي سربازي 96

خواستگاري از دختر مورد علاقه با شهاب سنگ عظيم الجثه!

آخرين فرصت ثبت نام کنندگان طرح جريمه مشمولان غايب سال 95

فوايد بلندمدت ورزش ناشتا

مضرات پوشيدن شلوار تنگ و فاق کوتاه براي مردان چيست؟

کمبود هورمون جنسي مردانه بر رشد و ضخامت و ريزش مو تاثير نمي گذارد

مصرف سيگار علت وقوع يک دهم مرگ ها در جهان