آخرين مطالب

چطور با انگيزه بمانيم تا به هدف‌مان برسيم؟ انديشه

چطور با انگيزه بمانيم تا به هدف‌مان برسيم؟

  بزرگنمايي:

جوانان نيوز- رفتارهاي ما بر اساس چيزي است که روانشناسان آن را «اصل لذت» مي‌نامند. اصل لذت، نيروي اصلي است که انسان را وامي‌دارد به دنبال کسب رضايت فوري براي نيازها، خواسته‌ها و کشش‌هاي خود باشد. دنبال کردن هدف‌هاي بلند مدت، کار سختي است زيرا پاداش و رضايت فوري دربر ندارد.

آيا تا به حال براي‌تان پيش آمده که براي رسيدن به هدفي، تلاش زيادي کرده باشيد؟ مثلا کم کردن وزن اضافي‌تان، تمام کردن يک برنامه‌ي آموزشي و يا کسب يک مهارت ارزشمند؟ اگر چنين است پس حتما چالش‌هاي دنبال کردن يک هدف بلند مدت را خوب مي‌شناسيد.

ما انسان‌ها به طور ذاتي در جستجوي چيزهايي هستيم که لذت و رضايت فوري به ما بدهند.

رفتارهاي ما بر اساس چيزي است که روانشناسان آن را «اصل لذت» مي‌نامند. اصل لذت، نيروي اصلي است که انسان را وامي‌دارد به دنبال کسب رضايت فوري براي نيازها، خواسته‌ها و کشش‌هاي خود باشد. دنبال کردن هدف‌هاي بلند مدت، کار سختي است زيرا پاداش و رضايت فوري دربر ندارد.

به دنبال اهداف بلند مدت رفتن ما را در وضعيت انتظار قرار مي‌دهد و وقتي کامروايي و خوشنودي به تاخير مي‌افتد – چيزي که دقيقا خلاف طبيعت انسان است – انگيزه ضعيف شده و از ميزان تلاش‌ها کم مي‌شود. براي برنده شدن، بايد به سختي تلاش کنيد، فداکاري کنيد و از همه مهمتر، صبر داشته باشيد.

براي غلبه بر افت اجتناب ناپذير انگيزه که جزء ناگزير بيشتر دست‌آوردهاي بزرگ است، بايد به مسيري که شروع کرده‌ايد پايبند و وفادار بمانيد. دلايل زيادي وجود دارد که باعث مي‌شود ما پيگير هدف‌هاي خود نباشيم اما عامل اصلي دست از تلاش کشيدن ما، کمبود انگيزه است. با انگيزه ماندن، کليد ادامه‌ي مسير براي رسيدن به هدف است، مخصوصا وقتي که پيشرفتي نمي‌بينيم يا درجا مي‌زنيم.

پيگيري هدف بلند مدت، تلاشي غير شهودي است است که دقيقا خلاف ذات بشر است.

به جاي جنگيدن با اين پروسه، بهتر است خودتان را با آن وفق دهيد تا به تدريج در جريان خواسته‌ها و گرايش‌هاي ذاتي‌تان قرار بگيريد. اما چگونه؟

خيلي هم سخت نيست. در ادامه سه راه ساده به شما توصيه مي‌کنيم که کمک‌تان مي‌کند در جريان پيگيري اهداف بلند مدت خود، با انگيزه و اميدوار باقي بمانيد.

1. هميشه پيروزي‌هاي کوچک‌تان را جشن بگيريد، مهم نيست چقدر کوچک و جزئي هستند
شادي کردن بابت موفقيت‌هاي کوچک به شما کمک مي‌کند تا سيستم پاداش‌خواهي فوري‌تان را راضي نگه داريد. مغز شما به اين پيروزي‌ها نياز دارد و اين پيروزي‌ها بايد تکرار شوند. در کتاب «اصل پيشرفت»، نوشته‌ي ترزا آمابيل و استيو کرامر، آمده است از پيروزي‌هاي کوچک براي لذت و به هيجان آوردن خودتان استفاده کنيد. اين دو نويسنده، مطالعه‌اي روي 238 کارمند از هفت شرکت مختلف انجام دادند و تاثير موفقيت‌هاي کوچک و جزئي را بر موفقيت‌هاي بزرگ‌تر و طولاني‌مدت‌تر مورد ارزيابي قرار دادند.

اين محققان به اکتشافات مهمي رسيدند. آنها دريافتند شناخت و پيگيري دست‌آوردهاي کوچک روزمره، باعث تقويت روحيه و انگيزه‌ي اين کارمندان شده بود، احساسات مثبت‌شان را بيشتر کرده و نگرش و رويکردي مساعدتري نسبت به سازمان، همکاران و کارشان پيدا کرده بودند. روانشناسان دريافتند، هر نوع دست‌آوردي – کوچکي‌اش مهم نيست – مي‌تواند مدار پاداش مغز ما را فعال کند. وقتي اين مدار فعال مي‌شود، هورمون‌هاي مهمي ترشح مي‌شوند که به ما احساس غرور و رضايت مي‌دهد.

بي انگيزه گي
براي غلبه بر افت انگيزه بايد به مسيري که شروع کرده‌ايد پايبند و وفادار بمانيد‎

2. پيش برويد و هر نقطه‌ي عطفي را خوب بررسي کنيد
روند پيشرفت‌تان را بررسي کنيد، چند دليل براي اين کار وجود دارد؛ اول اينکه به شما اين امکان را مي‌دهد تا به مرور زمان پيشرفت‌تان را ببينيد و متوجه آن شويد. دوم اينکه به شما اجازه مي‌دهد با دقت بررسي کنيد چه چيزي مفيد است و چه چيزي بيفايده. در مسيرتان با عادات بد، اشتباهات و کمبود انگيزه‌هايي مواجه خواهيد شد. اگر عادت کنيد که مکررا بازخوردها را بررسي کنيد، احتمال رسيدن به موفقيت بيشتر شده و بهتر مي‌توانيد از انحراف از مسير اصلي پيشگيري کرده و هر وقت لازم بود سازگاري‌هاي لازم را انجام دهيد.

کارشناسان توصيه مي‌کنند راهي پيدا کنيد که بتوانيد به طور جدي و موشکافانه، روند پيشرفت‌تان را بازبيني کنيد. استفاده از اپليکيشن‌هايي چون Coach Me، يک راه بسيار عالي براي دقت در عادات و شادي بابت تغييرات کوچک است. مي‌توانيد شيوه‌ي بررسي هفتگي را در پيش بگيريد و همه چيز را طي هفته‌اي که گذشته مرور کنيد. مطمئن باشيد در خلال اين بررسي‌ها، کليدها و راهکارهاي مفيدي خواهيد يافت که جلوي موانع و لغزش‌هاي احتمالي را بگيريد.

3. دست از سرزنش خودتان برداريد، اشتباه و شکست، اجتناب‌ناپذير است
همه‌ي ما دچار اشتباه مي‌شويم و وقتي سعي داريم به چيز بزرگي برسيم، گاهي زمين مي‌خوريم؛ اين اتفاق بخشي از فرايند رفتن به دنبال آرزوهاي بزرگ است. به جاي تمرکز روي شکست، از آن درس بگيريد و آن را تبديل به امتيازي جهت موفقيت‌تان کنيد؛ بله کليشه‌اي است اما و.اقعيتي است که ارزش بارها تکرار کردن را دارد. ياد بگيريد که خودتان را ببخشيد، بلند شويد و به جلو حرکت کنيد. اينکه يک روز وسوسه شديد سه عدد دونات بخوريد، دير از خواب بيدار شديد و يک جلسه از باشگاه را از دست داديد يا در امتحان مردود شديد، حادثه‌اي است که تعيين کننده‌ي موفقيت شما نيست، انرژي دوباره کسب کنيد و حرکت کنيد.

صبر داشتن و حفظ شکيبايي و مقاومت حين يک پروسه‌ي بلند و طاقت‌فرسا، کار سختي است. جشن گرفتن و ارزش قائل شدن براي تمام چيزهايي که در آنها موفق بوده‌ايد، رمز موفقيت و حفظ انگيزه است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بزرگ‌ ترین رسوایی‌ ها در تاریخ صنعت خودروسازی

محتمل‌ترین راه‌های پایان یافتن دنیا از نگاه دانشمندان

کنترل استرس در کارآفرینان

شما به اندازه کافي خوبيد و لايق بهترين ها هستيد

درباره اسيد پاشي چه کسي مسئول است

تست عشق و عاشقي

آيا نوشيدني هاي رژيمي واقعاً به کم شدن وزن کمک مي کنند؟

شاد نبودن و شاد نزيستن ايرانيان

هشدارهايي درباره انتخاب رشته دانشگاه

شخصيت شناسي از روي اهداي گل

تنهايي را فيتيله پيچ کنيد

شوخ طبعي؛ بالغانه ترين و سالم ترين ساز و کار دفاعي

اگر فاصله افتاده.....

فوايد شگفت انگيز چند دقيقه مطالعه در روز

موفقيت يعني...

عشق بي حد و مرز زوج ايراني سوژه شد

همه چيز ممکنه، فقط کافيه بهايش را بپردازيد

شکلات باعث جوش زدن مي‌شود؟

شخصيت شناسي برون گراي خجالتي کيست؟

دستورالعمل نوشيدني هاي تابستاني که بمب انرژي هستند

چراندانستن همه جواب ها ،چيز خوبيست؟

آيامي دانيد چگونه مي توان خوش بين بود؟

چطور با انگيزه بمانيم تا به هدف‌مان برسيم؟

بي نظمي را از سر راه تان برداريد

شخصيت شناسي از روي شيوه راه رفتن

شخصيت شناسي از روي کفش مورد علاقه شما

چگونه خاطره بد را از ذهن پاک کنيم؟

عادت‌هاي اشتباه در شست‌و‌شوي صورت را بشناسيد

از نارضايتي شغلي تا تغيير شغل

رابطه بين پيشرفت تحصيلي و IQ

آيا سونا براي سلامتي مفيد است؟

سخنراني «برايان تريسي» درباره رسيدن به موفقيت، در ايران

روياي دويدن انسان بر روي آب به واقعيت پيوست

تمرينات حافظه‌اي که يادگيري را ساده‌تر مي‌کنند

چرا خميازه سرايت ميکند؟

9 اشتباه که در دهه 30 زندگي مرتکب مي شويد

8 عادت ساده‌ي صبحگاهي که زندگي شما را متحول مي‌کند

روحيه بهتر ارزان بدست نمي آيد!

10 تا از ترسناک‌ترين وبسايت‌هاي اينترنتي!

همايش آينده شغلي فناوري اطلاعات برگزار مي شود

شيوه اي جديد براي درمان افسردگي فصلي

آبنبات لايک هم محبوب شد!

اگر نامزدتان 4 نشانه زير را دارد در تصميم تان تجديد نظر کنيد!!

با اين تکنيک هاي ارايشي دندان هاي خود را سفيدتر نشان دهيد

سدهاي شادي را کنار بزنيد!

ذهن سرگردان، موجب غمگيني مي‌شود

عادت هاي بدي که استعداد هاي شما را از بين مي برند

عادت هايي که خيلي هم بد نيستند

تاچه حد اهل خطر کردن هستيد ؟

تقسيم بندي انسانها از نظر دکتر شريعتي