آخرين مطالب

7 روش به اوج رساندن خلاقيت در ابتداي روز نوآوري

7 روش به اوج رساندن خلاقيت در ابتداي روز

  بزرگنمايي:

جوانان نيوز- خبر خوب اين که محققين برخي از حقايق شگفت‌انگيز در مورد بدن و مغز انسان را افشا کرده‌اند که مي‌توانند خلاقيت شما را صبح‌ها به حداکثر برسانند. اين حقايق مشخص مي‌کنند کارهايي وجود دارند که ما براي تقويت برونداد خلاقيت خود و حفظ جريان ايده‌ها مي‌توانيم هر روز آن‌ها را انجام دهيم. در ادامه 7 ترفند را عنوان مي‌کنيم که صبح‌ها به بالا بردن انرژي و گسترش برونداد خلاقيت شما کمک مي‌کنند.

1- از فشردن دکمه اسنوز گوشي خود دست برداريد

متاسفانه، قابل بحث کردن نيست. اگر مي‌خواهيد صبح‌ها خلاق باشيد، اولين کاري که بايد انجام دهيد اين است که زود بيدار شويد. اگر خواب باشيد، نمي‌توانيد رمان بنويسيد، يک شاهکار نقاشي کنيد يا طرح بزنيد. حتي اگر هدفتان انجام هيچکدام از کارهاي بالا نيست، يک زمان بيداري هدف براي خودتان تنظيم کنيد. هر هفته با نيم‌ساعت زودتر بيدار شدن و عقب کشيدن ساعت سعي کنيد به زمان بيداري هدف خود برسيد. حتي اگر ساعت بيداري هدف شما فقط نيم ساعت زودتر است، قدرت رسيدن به آن را ناديده نگيريد! در همين نيم ساعت خيلي کارها مي‌توانيد انجام دهيد.

به طور حتم، وسوسه مي‌شويد که دکمه اسنوز را فشار دهيد و وانمود کنيد که با تلاش مي‌توانيد کارهاي خلاقانه خود را به بعد از ظهر يا شب موکول نماييد. اما دلايل خاصي وجود دارد که چرا صبح‌ها مي‌توانيد بهتر کار ‌کنيد. طبق تحقيق منتشر شده در مجله فيزويولوژي اعصاب، مغز خلاق در ساعات ابتدايي روز قويترين وضعيت را دارد. همچنين مطالعات نشان مي‌دهند که اراده در واقع يک منبع محدود است که بايد در طول روز به صورت راهبردي استفاده شود- بنابراين اگر کار خود را تا شب به تاخير بياندازيد، ممکن است هرگز به انجام آن نرسيد.

جرقه گريزان خلاقيت!7 روش به اوج رساندن خلاقيت در ابتداي روز

2- بيرون برويد و ورزش کنيد

پياده‌روي و ساير فعاليت‌هاي شديد، بهترين کاليزورها براي تفکرات بسيار خلاقانه هستند. با آرامش بخشيدن به مغز خود، در واقع به قشر جلويي مغز اجازه مي‌دهيد که استراحت کند، و ناگهان اين برق زدن‌هاي شبانه به سراغ شما مي‌آيد. آرامش مغز حامي خلاقيت، سلامت و کاهش استرس است. دلايل مختلفي وجود دارند که چرا اين کار مفيد است. پس بيرون برويد تا عملکرد مغز شما تقويت شود، تمرين صبحگاهي بيشترين اثر را دارد. فقط 35 دقيقه دويدن با شدت متوسط، يا ورزش‌هايي همچون ايروبيک مغز شما را آماده اوج عملکرد فکري مي‌کند، اين کار با متعادل سازي مواد شيميايي عصبي صورت مي‌گيرد که به عملکرد شناختي کمک مي‌کند.

اگر قادر به انجام فعاليت‌هاي بسيار شديد نيستيد، مشکلي ندارد. مطالعه اخير نشان مي‌دهد که 10 تا 15 دقيقه پياده‌روي تند مي‌تواند شما را بسيار خلاق کند- چون هماهنگي لازم براي پياده‌روي، منطقه‌اي از مغز را که مسئول تفکر خطي است، اشغال مي‌کند و ظرفيت شما را براي دريافت‌‌هاي خلاقانه، آزاد مي‌سازد. بنابراين به خاطر داشته باشيد، هر فعاليتي که ضربان قلب شما را بالا ببرد و سطح ويتامين دي شما را افزايش دهد، مي‌تواند موجب افزايش در شناخت ‌شود.

3- قبل از استفاده از کافيين يک ساعت صبر کنيد

اين ترفند ممکن است براي کساني که عادت به مصرف کافئين دارند، کمي عذاب‌آور باشد. بالاترين سطح کورتيزول مغز زماني است که صبح از خواب بيدار مي‌شويد، درست زماني که اکثر ما عادت به استفاده از يک ليوان چاي يا قهوه داريم. به‌هرحال، اين کار درست نيست. وقتي بدن ما دوز کافئين صبحگاهي را دريافت مي‌کند، ديگر به آن تکيه مي‌کند. و اين کار در کل منجر به توليد کمتر کورتيزول مي‌گردد و آن افزايش طبيعي که معمولا صبح‌ها صورت مي‌گيرد را کاهش مي‌دهد. راهکار اين مشکل ساده است: کافيئن خود را حداقل يک ساعت بعد از‌بيدار شدن استفاده کنيد. با اين روش، هم کورتيزول به اندازه کافي در بدن شما توليد شده و هم از مزيت کافيئني که همه ما به آن عادت کرده‌ايم، بهرمند مي‌شويم.

جرقه گريزان خلاقيت!7 روش به اوج رساندن خلاقيت در ابتداي روز


4- با دست و بدون قصد و نيت بنويسيد

حتماً لازم نيست نويسنده باشيد تا بتوانيد افکار شکل گرفته در ذهن‌تان را به روي کاغذ بياوريد. در حقيقت، نوشتن مي‌تواند يک روش بسيار مفيد باشد. وقتي افکار مغشوش، در هم و برهم و ديوانه‌کننده خود را روي کاغذ مي‌آوريد، مي‌توانيد روز خود را با چشماني بازتر و شفاف‌تر آغاز کنيد. نوشتن يک محرک فوق‌العاده است که شما را براي داشتن يک روز خلاق و موفقيت‌آميز آماده مي‌کند. تايپ کردن را فراموش کنيد و درعوض يک قلم برداريد. گاهي نوشتن با دست را تجربه کنيد، حضور جوهر را روي انگشتان‌تان حس کنيد و بوي کاغذ نو را استشمام کنيد. جريان خلاقيت کمي زمان مي‌برد. مطالعات نشان مي‌دهند که فقط چند دقيقه نوشتن به خاطر نوشتن، مي‌تواند همانند يک ورزش درماني عمل کند که موجب تقويت حافظه مي‌شود.

5- تفکر کنيد و متفکر باشيد

شرکت والت ديزني پس از معرفي مديتيشن يا مراقبه در محل کار خود، به نتايج جذابي دست يافت. مشخص شد که تمرکز حواس يک تکنيک عالي است تا به کارمندان کمک کند به راهکارهاي خلاقانه دست پيدا کنند. برخي تحقيقات ادعا مي‌کنند که مراقبه همراه با تمرکز حواس، سخت‌گيري شناختي (Cognitive Rigidity) را کاهش مي‌دهد. اين تحقيقات نشان مي‌دهند افرادي که مراقبه انجام نمي‌دهند، سخت‌گيري شناختي بيشتري نسبت به کساني دارند که اين کار را به طور منظم انجام مي‌دهند، اين افراد همچنين تمايل دارند از راهکارهاي منسوخ شده و دشوار براي حل مشکلات آسان که مبتني بر تجربيات گذشته آنان هستند، استفاده نمايند. اين در حالي است که افراد اهل مراقبه مشکلات را به روش‌هاي جديد حل مي‌کنند. روز خود را با 15 الي 20 دقيقه مراقبه ذهني آغاز کنيد. اين کار به شما کمک مي‌کند تا سخت‌گيري شناختي را محدود کنيد، اين کار ذهن شما را شفاف مي‌کند تا درک خلاقيت به شکوفايي برسد. همچنين باعث آرامش احساسات شما و تقويت تمرکز و بينش مي‌شود.

6- ده دقيقه موسيقي گوش کنيد

موسيقي يک ابزار فوق‌العاده براي باز کردن قفل خلاقيت است. تحقيقات اخير نشان مي‌دهند که موسيقي به تحريک بخشي از ذهن شما که کنترل عمل‌هاي حرکتي، احساسات و خلاقيت را بر عهده دارد، کمک مي‌کند. اگر در ميانه انجام يک کار خلاقانه هستيد موسيقي باعث مي‌شود تا تمرکز شما روي کارتان بيشتر شود. به‌هرحال شواهد حاکي از آن هستند که موسيقي در کل کنجکاوي را افزايش مي‌دهد. سعي کنيد صبح‌ها هنگام دوش گرفتن يا تهيه صبحانه قبل از نشستن پشت ميز کارتان به يک آلبوم جديد گوش دهيد. موسيقي کلاسيک مي‌تواند تاثير بيشتري داشته باشد.

جرقه گريزان خلاقيت!7 روش به اوج رساندن خلاقيت در ابتداي روز


7- گوشي همراه خود را خاموش يا در حالت بي‌صدا قرار دهيد

هيچ چيز به اندازه حواس‌پرتي نمي‌تواند قاتل خلاقيت باشد. وقفه دشمن انسان است. يک استراتژي براي چک کردن ايميل، به‌روزرساني شبکه‌هاي اجتماعي يا پاسخ به متن‌ها تنظيم کنيد. اپ‌هاي پيام‌رسان يا شبکه‌هاي اجتماعي مي‌توانند به خلاقيت شما آسيب بزنند، آن‌ها شما را به سوراخ خرگوشي هدايت مي‌کنند که نه تنها انتهايي ندارد بلکه چيزي هم در آن نيست.

عدم وجود محرک‌هاي خارجي باعث مي‌شود که مغز محرک‌هاي خودش را بسازد. شناور ماندن روي آب خلاقيت را به روشي شبيه خواب يا مراقبه تحريک مي‌کند. البته استفاده از اين امکان براي هر کسي وجود ندارد، اما شما مي‌توانيد تمرکز خلاقيت خود را با دوري از شبکه‌هايي همچون اينستاگرام يا فيس بوک تا پايان روز حفظ کنيد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجاق گازي که تلفن همراه شارژ مي‌کند!

عينک هوشمندي که زمان استراحت شما را معين مي کند!

تلويزيون هايي که بيننده را مي بينند!

تلفن همراه، جايگزين کليد منازل مي‌شود

اينتل پردازنده‌ هاي جديدي از خانواده کبي ليک معرفي کرد

کنار گذاشتن افکار منفي، با حذف باورهاي غيرمنطقي

پنج کاري که در پنج دقيقه به مدت پنج روز خوشحالتان مي کند!

10 کار کوچکي که افراد موفق هر روز انجام مي‌دهند

دست شما در جيب کيست؟

حقايقي که اغلب زوج ها ناديده مي گيرند

رابطه عاشقانه تان با اين نشانه ها به پايان رسيده است، مراقب باشيد!!

ريزش موي شديد را اينگونه ريشه کن کنيد!

يک روش عالي براي ارتقاي اعتماد به نفس

چطوري بگم دوستت دارم

7 روش به اوج رساندن خلاقيت در ابتداي روز

برنامه‌ کنسرت هاي شهرستان - 96 جديد

برنامه کنسرت هاي 96 تهران

برنامه سينماهاي تهران 96 جديد

برنامه تئاتر هاي 96 تهران - جديد

اشتباهات مشترک بين ما

افراد «چاق با پوست سفيد» بخوانند

خود را با ديگران مقايسه نکنيم

به اين ميهمان خوشامد نگوييد!

فقط 18 ساله ها بخوانند!

شخصيت شناسي افراد از روي اين 11 نشانه کوچک

کاربردي‌ترين روش براي جلوگيري از جوش صورت

براي موفقيت، منتظر تاييد ديگران نباشيد

دو راهکار ساده براي ترک سيگار

چگونه از شر فکر کردن به او خلاص شوم؟

پنج گام براي رسيدن به روياها

با کدام زبانِ عشق صحبت مي کنيد؟

با اين 10 روش خوش و با ديد مثبت زندگي کنيد

مراحلي جالب:چگونه شخصيتتان راتغيير دهيد

طرح ضربتي اعطاي وام ازدواج آغاز شد

دوست داشتن چه نشانه هايي دارد؟

چرا دختران به خوش‌صحبتي تمايل دارند و پسران به بي‌حوصلگي؟

در رابطه با جنس مخالف بيشتر جذب چه افرادي مي شويد؟

چه ساعتي در اينستاگرام و لينکدين پست بگذاريم؟

جزئيات بيماري اي که نابغه رياضيدان ايراني را از پاي در آورد!

چگونه کسي که دوستش داريم را جذب خودمان کنيم؟

آيا اختلاف سني زياد مانع ازدواج است؟

در نوجواني "نه" گفتن را ياد بگيريد !

بيماري تلخي که با خوردن بستني به سراغتان مي‌آيد!

متولدين هر ماه در چه سني ازدواج مي کنند؟

نامزد شما هم بچه ننه است؟

شخصيت شناسي از روي تيپ شخصيتي

دليل ناراضي بودن از زندگي!

پنج گام براي اينکه کنترل زندگي تون رو به دست بگيريد

با اين توصيه ها،به آرامش مي رسيد!

بياييد خودخواه باشيم!