آخرین اخبار

سيگار با پوست و زيبايي ما چه مي‌کند؟ خواندني

سيگار با پوست و زيبايي ما چه مي‌کند؟

  بزرگنمايي:

جوانان نيوز- بيش از 4 هزار نوع ماده شيميايي در دود سيگار وجود دارد و بسياري از آن‌ها، از محرک‌هاي تخريب‌کننده کلاژن و الاستين هستند. سيگار کشيدن يا قرار گرفتن در معرض دود سيگار ديگران، روند بازسازي پوست را هم تخريب مي‌کند.
شايد هيچ راهي براي دستيابي به چشمه جواني وجود نداشته باشد، اما قطعا راه‌هايي هستند که انسان‌ها را پيرتر و پيرتر مي‌کنند. سيگار کشيدن، يکي از همين راه‌ها است که روي پوست، دندان‌ها و موها تاثير منفي مي‌گذارد و افراد را پيرتر مي‌کند. حتي مسائل مهمي ماند قدرت باروري، قواي قلب، ريه‌ها و استخوان‌ها نيز از سيگار کشيدن تاثير مي‌پذيرند.

تغيير رنگ پوست
سيگار کشيدن به‌مرور پوست را از اکسيژن و مواد مغذي محروم مي‌کند. به همين دليل، ‌بعضي از سيگاري‌ها رنگ‌پريده به نظر مي‌رسند و رنگ پوست بعضي از آنان هم حالت ناهموار پيدا مي‌کند. اين تغييرات مي‌توانند در سنين جواني هم شروع شوند. بنابراين، هرچه سيگار کشيدن را زودتر شروع کنيد، سريع‌تر به پوست خودتان آسيب مي‌رسانيد.
افتادگي پوست
بيش از 4 هزار نوع ماده شيميايي در دود سيگار وجود دارد و بسياري از آن‌ها، از محرک‌هاي تخريب‌کننده کلاژن و الاستين هستند. سيگار کشيدن يا قرار گرفتن در معرض دود سيگار ديگران، روند بازسازي پوست را هم تخريب مي‌کند. بنابراين، افراد سيگاري با دو پيامد ناگوار مواجه مي‌شوند: افتادگي پوست و چين‌وچروک‌هاي عميق.
افتادگي بازوها
سيگار کشيدن فقط به ظاهر صورت آسيب نمي‌رساند، بلکه مي‌تواند به حالت بدن هم صدمه بزند. وقتي که قابليت ارتجاعي پوست از بين مي‌رود، قسمت‌هاي شاداب و سفت بدن شروع به افتادگي مي‌کنند. بازوها بخش مهم از بدن هستند که به اين مشکل مبتلا مي‌شوند.
خطوط دور لب‌ها
يکي از پيامدهاي سيگار کشيدن، ايجاد خطوط واضح در ناحيه دور لب‌ها است. سيگاري‌ها از عضله‌هاي دور لب‌ها براي سيگار کشيدن استفاده مي‌کنند، ‌بدون اين‌که بدانند درحال ايجاد چين‌هاي خودخواسته در ناحيه لب‌ها هستند. تکرار اين حالت در کنار زوال قابليت ارتجاهي پوست به‌واسطه سيگار کشيدن، خطوط عميقي را در ناحيه دور لب‌ها ايجاد مي‌کند.
لکه‌هاي پيري
لکه‌هاي ناشي از افزايش سن، لکه‌هايي تيره‌تر از رنگ طبيعي پوست هستند که در صورت و دست‌هاي افراد مسن‌تر به‌وجود مي‌آيند. با اين‌که تماس بيش از حد با نور خورشيد مي‌تواند باعث شکل‌گيري اين لکه‌ها شود، اما محققان مي‌گويند که افراد سيگاري هم در معرض ابتلا به اين لکه‌ها قرار دارند.
دندان‌ها و لثه‌هاي آسيب‌ديده
زردي دندان‌ها، يکي از بدترين و واضح‌ترين اثرات سيگار کشيدن در درازمدت است، اما مساله فقط به تغيير رنگ دندان‌ها محدود نمي‌شود. افراد سيگاري معمولا بيشتر به بيماري لثه، بوي بدن دهان به‌طور مزمن و ساير مشکلات بهداشتي دهان و دندان مبتلا مي‌شوند. به‌علاوه، شانس از دست دادن دندان‌ها براي افراد سيگاري، 2 برابر بيشتر از ديگران است.
انگشتان تيره و لک‌دار
بسياري از سيگاري‌ها به حالت قرار گرفتن سيگار در بين انگشتان دست علاقه دارند. با اين‌حال، آنان نمي‌دانند که اين هوس و علاقه‌مندي، چطور به پوست دست‌ها و ناخن‌ها آسيب مي‌رساند. يکي از ويژگي‌هايي تنباکو، اين است که مي‌تواند پوست و ناخن‌ها را مانند دندان‌ها لکه‌دار کند. البته، ترک سيگار بعد از مدتي اين مشکل را برطرف مي‌کند.
ريزش مو
هم زنان و هم مردان با افزايش سن، به ريزش موها مبتلا مي‌شوند. با اين‌حال، سيگار کشيدن مي‌تواند اين فرآيند را تسريع کند. حتي بعضي از مطالعات نشان داده‌اند که افراد سيگاري بيشتر از ديگران با احتمال ابتلا به طاسي مواجه هستند. محققان تايواني هم سيگار کشيدن را به‌عنوان يکي از عوامل خطر اصلي در ابتلا به الگوي طاسي مردانه در بين مردان آسيايي شناسايي کرده‌اند.
پسوريازيس
پسوريازيس، يکي از بيماري‌هاي پوستي مزمن است که در اکثر موارد باعث شکل‌گيري پچ‌هاي پوسته‌دار و ضخيم روي پوست مي‌شود و معمولا هم روي زانوها، آرنج‌ها، دست‌ها،‌ پوست سر، پاها و پشت مي‌شود. اين پچ‌هاي پوستي مي‌توانند سفيد، قرمز يا حتي نقره‌اي باشند.
چين‌وچروک‌هاي پاکلاغي
همه انسان‌ها درنهايت به چين‌وچروک‌هاي مختلف در ناحيه بيروني چشم‌ها دچار مي‌شوند، اما افراد سيگاري اين چين‌وچروک‌ها را زودتر از ديگران و بسيار عميق‌تر تجربه مي‌کنند. گرماي ناشي از سوختن سيگار و فشار آوردن به چشم‌ها براي دور نگه داشتن چشم‌ها از دود سيگار، دو عاملي هستند که شانس ابتلا به چين‌وچروک‌هاي پاکلاغي را در ميان افراد سيگاري بالا مي‌برند. همچنين، استنشاق ترکيبات شيميايي سيگار باعث آسيب‌رساني داخلي به ساختارهاي پوست و رگ‌هاي خوني دور چشم‌ها مي‌شود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

طرز تهيه فرني سه رنگ

شارژ تلفن همراه با نوشيدني‌ها

يک بار براي هميشه تنبلي را کنار بگذاريد

مرز باريک خبر گرفتن از يکديگر و فضولي

به اين دلايل، مودم را هنگام خواب خاموش کنيد!

درس هايي مهم، براي داشتن زندگي بهتر

سيگار با پوست و زيبايي ما چه مي‌کند؟

کار و استرس، شما را هم از زندگي انداخته؟

چرا کمال گرايي چيز خوبي نيست؟

نکاتي درباره خودباوري، انگيزه و اعتماد به نفس

هنجاريابي مقياس اعتيادپذيري و سوء مصرف مواد به منظور شناسائي افراد مستعد سوء مصرف مواد در بين دانشجويان

هويت جنسي چيست؟

چرا فوت کردن شمع براي سلامتي خطرناک است؟

منفي بافي و منفي بيني را کنار بگذاريد

با اين نشانه‌ها، رابطه عاطفي‌تان دوامي ندارد

تاثير مديريت شبکه‌هاي اجتماعي در موفقيت

مواد خوراکي تقويت کننده سيستم ايمني را بشناسيد

شخصيت پولي شما چگونه است؟!

پول واقعا شادي‌ مي‌آورد

پژوهش هايي درباره‌ي خيانت؛ خيلي دور، خيلي نزديک

شخصيت شناسي افراد از روي نحوه حمام کردن شما!

چرا بايد «عذرخواهي کردن» را ياد بگيريم؟!

مام ضد عرق بهتر است يا اسپري ضد عرق؟!

براي صبحانه بهتر است چه بخوريد؟

کارهايي که اگر انجام ندهيد حتما پشيمان خواهيد شد

در وجودمان چه مي کاريم؟

بفرمائيد «الاغ برگر»!

کلاغ ها آينده نگر تر از انسان هستند

صندوق هاي مهاجم، بلاي جان مديران شرکت ها

تقويت تمرکز وحافظه باخوردن بلوبري

اين ويتامين ها مغز شما را به کامپيوتر تبديل مي کند

بدون دوست، هرگز!

چرا موفق‌ ترين افراد بيشتر مورد تنفر قرار مي‌گيرند؟

دانش "راز": آيا واقعا "درخواست از جهان" نتيجه بخش است؟

ساده باش، اما ساده لوح نباش!

شخصيت شناسي از روي حرکات دست

ماهيت لذت چيست؟

آنچه فاتحان موفقيت را متمايز مي‌کند...

سلفي هاي خود را اين گونه به استيکر تبديل کنيد

عواقب خطرناک مسواک نزدن

شتاب‌دهي به کارها با کمک قانون نيوتن!

10 اسرار علمي حل نشده در سال 2017

3 تست روانشناسي جديد

همه چيز درباره تغيير صدا در بلوغ

نکته هاي مهم براي روزهاي آخر کنکور

گل‌هايي که بر باد مي‌دهند ...

بي حوصله نباش!

براي حفظ جايگاهم بايد عجله کنم؟

با اين 10 نکته، شغل مورد نظرتان را بيابيد

چطور هنگام انتقاد آرامش خود را حفظ کنيم؟