آخرین اخبار

به اين دلايل، مودم را هنگام خواب خاموش کنيد! خواندني

به اين دلايل، مودم را هنگام خواب خاموش کنيد!

  بزرگنمايي:

جوانان نيوز- محققان مي‌گويند همان‌طور که هنگام خواب بايد تلفن همراه‌تان را از خود دور نگه داريد تا در معرض اشعه‌هاي الکترومغناطيسي آن قرار نگيريد، بايد در برابر مودم واي فاي هم همين موضوع را رعايت کنيد و اگر از طريق اين نوع مودم‌ها به اينترنت متصل مي‌شويد، آن را هنگام خواب خاموش کنيد. به گفته محققان امواج واي فاي روي مغز تاثير گذاشته و افسرده تان مي‌کند.
پژوهشگران مي گويند نتايج تحقيقات آن ها نشان مي دهد انتشار امواج الکترومغناطيسي مودم مي تواند بخش هايي از مغز را تحريک کند و فعاليت آن بخش را افزايش دهد.
دانشمندان با انجام آزمايشات و مطالعاتي بر روي داوطلبان زيادي دريافتند آن دسته از افرادي که ساعات زيادي از روز را در کنار مودم قرار دارند و هنگام خواب نيز مودم در محيط کنار آن ها وجود دارد حافظه کمتري دارند و موارد مختلف را کمتر به خاطر مي سپارند و مغزشان پريشاني بيشتري دارد.
پزشکان توصيه مي کنند براي سلامت مغز بهتر است افراد قبل از خواب مودم را خاموش کنند و در ساعات استراحت آن را از خود دور نگه دارند.
در اينجا به 5 دليل اصلي اشاره مي کنيم که نشان مي‌دهد بهتر است در مواقعي که نياز به واي‌فاي نداريد و يا اينکه آخر شب، مودم را خاموش کنيد.
1- امواج راديويي براي انسان به‌خصوص کودکان خطرناک هستند
درست است که هنوز اين موضوع به طور کامل و علمي ثابت نشده است اما تقريبا تمام کارشناسان محيط‌زيست و پزشکي موافق اين موضوع هستند که امواج مايکروويو تاثيراتي روي بدن و ذهن انسان مي‌گذارند. هر ساله تحقيقات زيادي صورت مي‌گيرد که نتايج‌شان نشان مي‌دهد افرادي که کمتر در معرض امواج راديويي حتي موبايل و نوت‌بوک و تلويزيون هستند؛ سلامت جسمي و رواني بهتر دارند. اين موضوع به‌خصوص براي نوزادان و کودکان تشديد مي‌شود؛ چون ساختار بدني و مغزي آن‌ها آسيب‌پذيرتر است و دارد تکامل پيدا مي‌کند.
کارشناسان توصيه مي‌کنند در اتاقي بخوابيد که هيچ‌گونه دستگاه بي‌سيم يا واي‌فاي نداشته باشد. به معني ديگر، بهتر است مودم در اتاق خواب نباشد
شايد سوال کنيد پس بهتر است از موبايل هم استفاده نکنيم؟ جواب اين است که بله؛ گوشي‌هاي تلفن همراه را هم بهتر است در آخر شب و مواقعي که نياز نداريد توي بغل خودتان نگذاريد و کمي دور نگه‌داريد. در اين مورد تحقيقات زيادي صورت گرفته و ثابت شده افرادي که در آخر شب مدت زمان نسبتا طولاني با گوشي‌هاي موبايل کار مي‌کنند، مشکلات بي‌خوابي بيشتري دارند.
2- نزديک بودن به امواج راديويي بي‌خوابي مي‌آورد
کارشناسان توصيه مي‌کنند بهتر است در اتاقي بخوابيد که هيچ‌گونه دستگاه بي‌سيم يا واي‌فاي وجود نداشته باشد. به معني ديگر، بهتر است مودم در اتاق خواب نباشد. خطرات امواج راديويي و واي‌فاي در فاصله نزديک زير 5 متر و 10 متر بسيار بيشتر است و در فاصله‌هاي بالاتر از 50 متر کم مي‌شود. بهتر است با يک مودم روشن 100 متر فاصله داشته باشيد. در خانه‌هاي آپارتماني جديد که بسيار کوچک هستند؛ معمولا فاصله 100 متري غيرممکن است؛ پس بهتر است که مودم را خاموش کنيد. اگر دوست داريد با خيال آسوده بخوابيد، بهتر است مودم را خاموش کنيد تا به اين صورت ذهن شما هم خاموش شود و کم‌کم براي رفتن به ضمير ناخودآگاه آماده شويد. ذهن انسان در شب و هنگام خواب فرآيندها و واکنش‌هاي بيولوژيکي دارد که امواج واي‌فاي مزاحم‌اش هستند.
3- مصرف انرژي در دنيايي که مشکل کمبود انرژي دارد
مودم مودهايي براي کاهش مصرف انرژي دارد و در مواقعي که هيچ دستگاهي بدان‌ها وصل نباشد، به طور محسوسي مصرف انرژي را کاهش مي‌دهند اما باز چندين چراغ LED روشن است و دستگاه دارد برق مصرف مي‌کند. چرا بايد اين‌طور باشد؟ هم هزينه‌هاي قبض برق شما افزايش پيدا مي‌کند و هم به يک دشمن محيط ‌زيست و انرژي تبديل مي‌شويد. روشن بودن مودم هيچ فايده‌اي براي شما جز افزايش هزينه ندارد.
4- احتمال خرابي دستگاه افزايش پيدا مي‌کند
اجازه بدهيد يک راز درباره مودم‌ها برايتان فاش کنم. اين دستگاه‌ها طوري ساخته شده‌اند که تا دو الي سه سال به طور هميشه روشن باشند و کار کنند اما بعد از اين مدت استاندارد که معمولا در دفترچه راهنما و مستندات دستگاه از طرف کارخانه اعلام مي‌شود، مادربورد، خازن‌ها و چيپ‌ست‌ها شروع به استهلاک و فرسايش مي‌کنند و عمر مفيد خود را از دست مي‌دهند. بنابراين، هر چه بيشتر روشن باشند، زودتر خراب مي‌شوند و احتمال از کار افتاد‌گي يا سوختگي بالاتر مي‌رود. همين‌طور ممکن است روي کيفيت و کارايي دستگاه تاثير بگذارد و واي‌فاي با سرعت پايين‌تري داشته باشيد. اگر يک دستگاه مودم با قدمت بالا داريد، بهتر است مانند انسان‌هاي سن بالا کمي به او استراحت بدهيد تا بيشتر عمر کند.
5- هکرها و دزدان واي‌فاي شب‌ها بيدارند
دوستي برايم تعريف مي‌کرد مودم بي‌سيم خود را شب‌ها خاموش نکرده و روشن مي‌گذاشت. يک مدتي به مصرف اينترنت شک مي‌کند و با نصب چند ابزار مشاهده ترافيک و تحليل واي‌فاي، سعي مي‌کند بفهمد چرا اين قدر زود به زود حجم اينترنت‌اش تمام مي‌شود. با اين ابزارها مي‌فهمد که هر شب نزديک به يک گيگابايت اينترنت مصرف مي‌شود. ندانسته پيش خودش تصور مي‌کند موبايل يا تلويزيون به‌روزرساني مي‌شوند. چند شبي مسافرت مي‌رود و برمي‌گردد مي‌بيند باز هم هر شب اينترنت مصرف شده است.
خلاصه با کلي کارآگاه‌بازي متوجه مي‌شود يکي از همسايه‌هاي بلوک کناري شب‌بيداري دارد و از اينترنت او استفاده مي‌کند. هکرها هم از سکوت و خلوت شب‌ها براي حمله به دستگاه‌ها و سيستم‌ها و هک واي‌فاي کاربران استفاده مي‌کنند. خاموش کردن مودم در آخر شب يا مواقعي که براي چند روز خانه نيستيد از اين جهت هم فوايدي دارد.
باور عمومي اشتباه
يک باور اشتباه وجود دارد که روشن و خاموش کردن زياد مودم باعث خرابي آن مي‌شود! اگر اين‌طور بود سازنده مودم کليد خاموش/روشن را براي راحتي شما نصب نمي‌کرد. ما هم موافق‌ اين نظر هستيم که نبايد در يک شبانه‌روز چندين بار مودم را خاموش و روشن کرد، ولي وقتي طولاني مدت کاري به اينترنت و واي‌فاي نداريد، بهتر است با کليد خاموش/روشن اين دستگاه‌ها را خاموش کنيد و يا سيم مودم را از برق بکشيد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

طرز تهيه فرني سه رنگ

شارژ تلفن همراه با نوشيدني‌ها

يک بار براي هميشه تنبلي را کنار بگذاريد

مرز باريک خبر گرفتن از يکديگر و فضولي

به اين دلايل، مودم را هنگام خواب خاموش کنيد!

درس هايي مهم، براي داشتن زندگي بهتر

سيگار با پوست و زيبايي ما چه مي‌کند؟

کار و استرس، شما را هم از زندگي انداخته؟

چرا کمال گرايي چيز خوبي نيست؟

نکاتي درباره خودباوري، انگيزه و اعتماد به نفس

هنجاريابي مقياس اعتيادپذيري و سوء مصرف مواد به منظور شناسائي افراد مستعد سوء مصرف مواد در بين دانشجويان

هويت جنسي چيست؟

چرا فوت کردن شمع براي سلامتي خطرناک است؟

منفي بافي و منفي بيني را کنار بگذاريد

با اين نشانه‌ها، رابطه عاطفي‌تان دوامي ندارد

تاثير مديريت شبکه‌هاي اجتماعي در موفقيت

مواد خوراکي تقويت کننده سيستم ايمني را بشناسيد

شخصيت پولي شما چگونه است؟!

پول واقعا شادي‌ مي‌آورد

پژوهش هايي درباره‌ي خيانت؛ خيلي دور، خيلي نزديک

شخصيت شناسي افراد از روي نحوه حمام کردن شما!

چرا بايد «عذرخواهي کردن» را ياد بگيريم؟!

مام ضد عرق بهتر است يا اسپري ضد عرق؟!

براي صبحانه بهتر است چه بخوريد؟

کارهايي که اگر انجام ندهيد حتما پشيمان خواهيد شد

در وجودمان چه مي کاريم؟

بفرمائيد «الاغ برگر»!

کلاغ ها آينده نگر تر از انسان هستند

صندوق هاي مهاجم، بلاي جان مديران شرکت ها

تقويت تمرکز وحافظه باخوردن بلوبري

اين ويتامين ها مغز شما را به کامپيوتر تبديل مي کند

بدون دوست، هرگز!

چرا موفق‌ ترين افراد بيشتر مورد تنفر قرار مي‌گيرند؟

دانش "راز": آيا واقعا "درخواست از جهان" نتيجه بخش است؟

ساده باش، اما ساده لوح نباش!

شخصيت شناسي از روي حرکات دست

ماهيت لذت چيست؟

آنچه فاتحان موفقيت را متمايز مي‌کند...

سلفي هاي خود را اين گونه به استيکر تبديل کنيد

عواقب خطرناک مسواک نزدن

شتاب‌دهي به کارها با کمک قانون نيوتن!

10 اسرار علمي حل نشده در سال 2017

3 تست روانشناسي جديد

همه چيز درباره تغيير صدا در بلوغ

نکته هاي مهم براي روزهاي آخر کنکور

گل‌هايي که بر باد مي‌دهند ...

بي حوصله نباش!

براي حفظ جايگاهم بايد عجله کنم؟

با اين 10 نکته، شغل مورد نظرتان را بيابيد

چطور هنگام انتقاد آرامش خود را حفظ کنيم؟