آخرين مطالب

به اين دلايل، مودم را هنگام خواب خاموش کنيد! خواندني

به اين دلايل، مودم را هنگام خواب خاموش کنيد!

  بزرگنمايي:

جوانان نيوز- محققان مي‌گويند همان‌طور که هنگام خواب بايد تلفن همراه‌تان را از خود دور نگه داريد تا در معرض اشعه‌هاي الکترومغناطيسي آن قرار نگيريد، بايد در برابر مودم واي فاي هم همين موضوع را رعايت کنيد و اگر از طريق اين نوع مودم‌ها به اينترنت متصل مي‌شويد، آن را هنگام خواب خاموش کنيد. به گفته محققان امواج واي فاي روي مغز تاثير گذاشته و افسرده تان مي‌کند.
پژوهشگران مي گويند نتايج تحقيقات آن ها نشان مي دهد انتشار امواج الکترومغناطيسي مودم مي تواند بخش هايي از مغز را تحريک کند و فعاليت آن بخش را افزايش دهد.
دانشمندان با انجام آزمايشات و مطالعاتي بر روي داوطلبان زيادي دريافتند آن دسته از افرادي که ساعات زيادي از روز را در کنار مودم قرار دارند و هنگام خواب نيز مودم در محيط کنار آن ها وجود دارد حافظه کمتري دارند و موارد مختلف را کمتر به خاطر مي سپارند و مغزشان پريشاني بيشتري دارد.
پزشکان توصيه مي کنند براي سلامت مغز بهتر است افراد قبل از خواب مودم را خاموش کنند و در ساعات استراحت آن را از خود دور نگه دارند.
در اينجا به 5 دليل اصلي اشاره مي کنيم که نشان مي‌دهد بهتر است در مواقعي که نياز به واي‌فاي نداريد و يا اينکه آخر شب، مودم را خاموش کنيد.
1- امواج راديويي براي انسان به‌خصوص کودکان خطرناک هستند
درست است که هنوز اين موضوع به طور کامل و علمي ثابت نشده است اما تقريبا تمام کارشناسان محيط‌زيست و پزشکي موافق اين موضوع هستند که امواج مايکروويو تاثيراتي روي بدن و ذهن انسان مي‌گذارند. هر ساله تحقيقات زيادي صورت مي‌گيرد که نتايج‌شان نشان مي‌دهد افرادي که کمتر در معرض امواج راديويي حتي موبايل و نوت‌بوک و تلويزيون هستند؛ سلامت جسمي و رواني بهتر دارند. اين موضوع به‌خصوص براي نوزادان و کودکان تشديد مي‌شود؛ چون ساختار بدني و مغزي آن‌ها آسيب‌پذيرتر است و دارد تکامل پيدا مي‌کند.
کارشناسان توصيه مي‌کنند در اتاقي بخوابيد که هيچ‌گونه دستگاه بي‌سيم يا واي‌فاي نداشته باشد. به معني ديگر، بهتر است مودم در اتاق خواب نباشد
شايد سوال کنيد پس بهتر است از موبايل هم استفاده نکنيم؟ جواب اين است که بله؛ گوشي‌هاي تلفن همراه را هم بهتر است در آخر شب و مواقعي که نياز نداريد توي بغل خودتان نگذاريد و کمي دور نگه‌داريد. در اين مورد تحقيقات زيادي صورت گرفته و ثابت شده افرادي که در آخر شب مدت زمان نسبتا طولاني با گوشي‌هاي موبايل کار مي‌کنند، مشکلات بي‌خوابي بيشتري دارند.
2- نزديک بودن به امواج راديويي بي‌خوابي مي‌آورد
کارشناسان توصيه مي‌کنند بهتر است در اتاقي بخوابيد که هيچ‌گونه دستگاه بي‌سيم يا واي‌فاي وجود نداشته باشد. به معني ديگر، بهتر است مودم در اتاق خواب نباشد. خطرات امواج راديويي و واي‌فاي در فاصله نزديک زير 5 متر و 10 متر بسيار بيشتر است و در فاصله‌هاي بالاتر از 50 متر کم مي‌شود. بهتر است با يک مودم روشن 100 متر فاصله داشته باشيد. در خانه‌هاي آپارتماني جديد که بسيار کوچک هستند؛ معمولا فاصله 100 متري غيرممکن است؛ پس بهتر است که مودم را خاموش کنيد. اگر دوست داريد با خيال آسوده بخوابيد، بهتر است مودم را خاموش کنيد تا به اين صورت ذهن شما هم خاموش شود و کم‌کم براي رفتن به ضمير ناخودآگاه آماده شويد. ذهن انسان در شب و هنگام خواب فرآيندها و واکنش‌هاي بيولوژيکي دارد که امواج واي‌فاي مزاحم‌اش هستند.
3- مصرف انرژي در دنيايي که مشکل کمبود انرژي دارد
مودم مودهايي براي کاهش مصرف انرژي دارد و در مواقعي که هيچ دستگاهي بدان‌ها وصل نباشد، به طور محسوسي مصرف انرژي را کاهش مي‌دهند اما باز چندين چراغ LED روشن است و دستگاه دارد برق مصرف مي‌کند. چرا بايد اين‌طور باشد؟ هم هزينه‌هاي قبض برق شما افزايش پيدا مي‌کند و هم به يک دشمن محيط ‌زيست و انرژي تبديل مي‌شويد. روشن بودن مودم هيچ فايده‌اي براي شما جز افزايش هزينه ندارد.
4- احتمال خرابي دستگاه افزايش پيدا مي‌کند
اجازه بدهيد يک راز درباره مودم‌ها برايتان فاش کنم. اين دستگاه‌ها طوري ساخته شده‌اند که تا دو الي سه سال به طور هميشه روشن باشند و کار کنند اما بعد از اين مدت استاندارد که معمولا در دفترچه راهنما و مستندات دستگاه از طرف کارخانه اعلام مي‌شود، مادربورد، خازن‌ها و چيپ‌ست‌ها شروع به استهلاک و فرسايش مي‌کنند و عمر مفيد خود را از دست مي‌دهند. بنابراين، هر چه بيشتر روشن باشند، زودتر خراب مي‌شوند و احتمال از کار افتاد‌گي يا سوختگي بالاتر مي‌رود. همين‌طور ممکن است روي کيفيت و کارايي دستگاه تاثير بگذارد و واي‌فاي با سرعت پايين‌تري داشته باشيد. اگر يک دستگاه مودم با قدمت بالا داريد، بهتر است مانند انسان‌هاي سن بالا کمي به او استراحت بدهيد تا بيشتر عمر کند.
5- هکرها و دزدان واي‌فاي شب‌ها بيدارند
دوستي برايم تعريف مي‌کرد مودم بي‌سيم خود را شب‌ها خاموش نکرده و روشن مي‌گذاشت. يک مدتي به مصرف اينترنت شک مي‌کند و با نصب چند ابزار مشاهده ترافيک و تحليل واي‌فاي، سعي مي‌کند بفهمد چرا اين قدر زود به زود حجم اينترنت‌اش تمام مي‌شود. با اين ابزارها مي‌فهمد که هر شب نزديک به يک گيگابايت اينترنت مصرف مي‌شود. ندانسته پيش خودش تصور مي‌کند موبايل يا تلويزيون به‌روزرساني مي‌شوند. چند شبي مسافرت مي‌رود و برمي‌گردد مي‌بيند باز هم هر شب اينترنت مصرف شده است.
خلاصه با کلي کارآگاه‌بازي متوجه مي‌شود يکي از همسايه‌هاي بلوک کناري شب‌بيداري دارد و از اينترنت او استفاده مي‌کند. هکرها هم از سکوت و خلوت شب‌ها براي حمله به دستگاه‌ها و سيستم‌ها و هک واي‌فاي کاربران استفاده مي‌کنند. خاموش کردن مودم در آخر شب يا مواقعي که براي چند روز خانه نيستيد از اين جهت هم فوايدي دارد.
باور عمومي اشتباه
يک باور اشتباه وجود دارد که روشن و خاموش کردن زياد مودم باعث خرابي آن مي‌شود! اگر اين‌طور بود سازنده مودم کليد خاموش/روشن را براي راحتي شما نصب نمي‌کرد. ما هم موافق‌ اين نظر هستيم که نبايد در يک شبانه‌روز چندين بار مودم را خاموش و روشن کرد، ولي وقتي طولاني مدت کاري به اينترنت و واي‌فاي نداريد، بهتر است با کليد خاموش/روشن اين دستگاه‌ها را خاموش کنيد و يا سيم مودم را از برق بکشيد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تست اختلال دوقطبی + علائم و تشخیص اختلال

دستگاه چهارگاه، دستگاه اصلی موسیقی ایرانی

آیا غذایی که می‌خوریم روی حالات روانی ما اثر می‌گذارد؟

مدل موهایی که شما را پیرتر از سن تان نشان میدهد

زن‌های اَبَر صدساله‌ جهان را بشناسید (+تصاویر)

سگی که برای محافظت از گرما کفش پوشید

عجیب‌ترین موارد پزشکی در دنیای حیوانات

تصاویر آب خوردن شیرها در شب‎

آیا دیوارهای جاذب صدا در حاشیه بزرگراه عملکرد مناسبی دارند؟

مجید افشاری؛ کمدین «خنداننده‌شو» مجری شبکه سه شد

«کیتی پری» آرزوی کودک سرطانی استرالیایی را برآورده کرد

مناقصه برای ساخت نخستین مزرعه بادی در عربستان سعودی

هواوی با عرضه 200 میلیون گوشی هوشمند در جایگاه اول جهان قرار می‌گیرد

اولین جشن سالانه صدا برگزار می‌شود

قهرمان‌ها متولد نمی‌شوند، ساخته می‌شوند!

گرد و غبار صحرا مانع از ایجاد طوفان می شود

اتاقک شیشه‌ای کوه‌ آلپ (+تصاویر)

درخواست جنجالی کاربران اینترنت برای نوشیدن آب استخوان مقبره باستانی مصر

توضیحات «احسان علیخانی» در مورد ماجرای موسسه ثامن الحجج

قدرت کنترل روی افکار کمتر از آن است که تصور می‌کنید

آموزش مخفی کردن فایل‌های شخصی در انواع سیستم عامل

مهارت‌هایی که در آینده با اتوماسیون از بین نمی‌روند

جوانی با بیش از 2 متر قد که نام رکورد «گینس» را تاکنون نشنیده است /عکس

تصاویری از سریال «زندگی از نو» با بازی کیانیان (+تصاویر)

حضور مهران مدیری در دادسرای رسانه

علیخانی برنامه رشیدپور را به تاخیر انداخت؟

واکنش مدیر شبکه سوم سیما به مطالب منتشر شده علیه احسان علیخانی

«ورزش از نگاه دو» پس از دوسال از امشب روی آنتن می‌رود

«جایزه ملی سینمای 100» اهدا می‌شود

مجموعه‌ای از آثار هنری، یادمان‌ها و دیگر متعلقات شخصی «رابین ویلیامز» به حراج می‌رسد

مجموعه مسابقه «13 شمالی» در شبکه نمایش خانگی

نقد فیلم The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

بازگشت سعید راد به تلویزیون با سریال «مرگ خاموش»

مقایسه‌ دوربین موبایل با دوربین‌های دیجیتال و حرفه‌ای

روزهای پایانی صداگذاری «به وقت طلاق»

کشف الماس شبیه توپ فوتبال در روسیه

بیدار شدن بازار جهانی پی‌سی از خواب مرگ پس از 6 سال

تقسیم سود یک میلیارد تومانی افرانت برای سال 96 و پیش‌بینی درآمد 100 میلیارد تومانی در سال 1400

توصیه مایکروسافت به کنگره برای وضع قوانین استفاده از فناوری تشخیص چهره

قیمت گلکسی نوت 9 سامسونگ فاش شد

چگونه گوگل مسیر خرید انرژی پاک را برای شرکت‌ها هموار کرد

ضبط سکانس‌های زمستانی فیلم «زندانی‌ها» در گرمای 40 درجه (+عکس)

ترجمه خودکار، قابلیت جدیدِ «فیس‌بوک مسنجر»

مینی رایانه‌ای کوچک‌تر از دانه برنج/ عکس

چطور اپلیکیشین‌ها می‌توانند ما را به گذشته برگردانند؟

دورزدن قفل امنیتی آیفون و آی‌پد توسط «ماتئو هیکی»

اپل کیبورد کدام‌یک از لپ‌تاپ‌های معیوب خود را عوض می‌کند؟

نظر پلیس درباره بادیگارد سلبریتی‌ها

انگلیسی ها به خیابان ها رفتند تا از گرمای هوا لذت ببرند!(+تصاویر)

آخرین وضعیت فیلمبرداری سریال «عروس تاریکی»